Справа № 583/1317/25
1-кп/583/244/25
"04" квітня 2025 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
за участю прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченої - ОСОБА_4 ,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду №5 в м. Охтирці обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12025205480000058 від 25.03.2025 по обвинуваченню
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Рибальське, Охтирського р-ну., Сумської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, суд, -
встановив:
31.03.2025 року до суду надійшов обвинувальний акт, затверджений прокурором Охтирської окружної прокуратури у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Органами досудового розслідування встановлено, що механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам визначається Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (зі змінами) (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, а також території адміністративно - територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно - територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «Є-Підтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 204.
Відповідно до пункту 3 Порядку, допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року. В наступних розмірах: для інших осіб -2000 грн.
Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщенім особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний ВЕБ - портал електронних послуг, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження \ знищення нерухомого майна, в наслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російською федерацією.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», обов'язок внутрішньо переміщеної особи повідомити про зміну місця проживання уповноваженому органу за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання, обов'язок повідомити уповноваженому органу або уповноваженій особі територіальної громади / центру надання адміністративних послуг за місцем отримання довідки про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання не пізніш як за три дні до від'їзду або протягом трьох днів уповноваженому органу після повернення до покинутого постійного місця проживання.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа зобов'язана у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24 лютого 2022 року, а саме після початку повномасштабного вторгнення військ РФ на територію України, ОСОБА_4 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_2 перемістилась за адресою: АДРЕСА_1 , де фактично проживала до кінця грудня 2024 року включно.
При цьому, 28.09.2022, звернувшись до Рибальского старостинського округу Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, ОСОБА_4 особисто подала заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У заяві, ОСОБА_4 вказала місце проживання: АДРЕСА_2 , водночас вказавши фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Після цього заява була передана до інформаційної системи Міністерства соціальної політики України для включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, та щодо останньої сформовано довідку про взяття її на облік внутрішньо переміщеної особи.
У подальшому, 28.09.2022 Рибальським старостинським округом Грунської сільської ради Охтирського району було прийнято заяву від ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та в подальшому передано до Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, для призначення допомоги. Адреса зареєстрованого місця проживання звідки перемістилась особа АДРЕСА_2 , адреса місця, куди перемістилась особа - АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та один місяць після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулись за її наданням до 30 квітня 2022 р. включно, надається починаючи з березня 2022 року.
Так, 28.09.2022 Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації після проведення розрахунку було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_4 з 01.09.2022 року у розмірі 8000 гривень, щомісячно шляхом перерахування на банківський рахунок НОМЕР_2 .
22.12.2022 до управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації надходить заява від ОСОБА_5 про проведення перерахунку призначеної допомоги у зв'язку з народженням доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , розмір допомоги склав 11000 грн.
У кінці грудня 2024 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_4 , як внутрішньо переміщена особа, з місця вказаного як адреса тимчасового її проживання, а саме: АДРЕСА_1 , та почала проживати за адресою постійного проживання, а саме: АДРЕСА_2 при цьому не повідомила структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, а в даному випадку - Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про зміну місця свого проживання.
Протягом січня та лютого 2025 року ОСОБА_4 не проживала за місцем реєстрації ВПО за адресою АДРЕСА_1 та у березні 2025 року повернулася за вказаною адресою та продовжила там проживати.
Відповідно до довідки-розрахунку № 261 від 28.03.2025 про отримання допомоги наданої Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації відповідно до постанови КМУ № 332 від 20.03.2022 ОСОБА_4 надано допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам на загальну суму 11000 грн. за січень, лютий 2025 року.
Маючи протиправний умисел направлений на незаконне отримання виплат з бюджетних коштів державної допомоги переміщеним особам на проживання, діючи з корисливих мотивів, умисно, а саме в повній мірі усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та їх наслідків у вигляді спричинення державі матеріальної шкоди, та бажаючи їх настання, використавши обман, а саме ОСОБА_4 приховала, не повідомивши Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, відомості про зміну місця свого проживання, внаслідок чого безпідставно продовжила отримувати з державного бюджету кошти як внутрішньо переміщена особа, таким чином шахрайським шляхом заволоділа коштами Державного бюджету України на суму 22000 грн., спричинивши тим самим державі в особі Міністерства соціальної політики України матеріальну шкоду на вказану суму. Отриманими коштами ОСОБА_4 розпорядилась на власний розсуд.
Такі дії обвинуваченої ОСОБА_4 кваліфіковано за ч. 1 ст. 190 КК України, як заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).
Обвинувачена ОСОБА_4 у підготовчому судовому засіданні вину у вчиненні вказаного кримінального правопорушення визнала повністю, при обставинах, визначених в обвинувальному акті, вказавши, що події, а також час та спосіб скоєння нею кримінального правопорушення, зазначені в обвинувальному акті, викладені вірно та відповідають дійсності. Обвинувачена щиро розкаялася у вчиненому, висловила щирий жаль та осуд власної поведінки, запевнила про недопущення вчинення подібних діянь у майбутньому, заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України, у зв'язку з дійовим каяттям.
Прокурор у судовому засіданні проти задоволення клопотання не заперечував, оскільки обвинувачена активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, щиро розкаялася у вчиненому та повністю відшкодувала завдану нею шкоду, раніше до кримінальної відповідальності не притягалася.
Представник потерпілої особи в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутність, проти задоволення вимог за клопотанням обвинуваченої про звільнення її від кримінальної відповідальності не заперечував, зазначивши, що шкода державі відшкодована в повному обсязі.
Суд, вислухавши учасників судового розгляду, вважає, що клопотання підлягає задоволенню враховуючи наступне.
Згідно вимог п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Разом з тим, відповідно до вимог ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом про кримінальну відповідальність.
Положеннями ст. 45 КК України регламентовано порядок звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям. Так, передбачено, що особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 190 КК України є кримінальним проступком та не є корупційним кримінальним правопорушенням.
У підготовчому судовому засіданні встановлено, що діяння, в якому обвинувачується дійсно мало місце та містить склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України - заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).
В п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005 роз'яснено, що дійове каяття полягає в тому, що після вчинення кримінального правопорушення особа щиро покаялась, активно сприяла його розкриттю та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Щире розкаяння характеризує суб'єктивне ставлення винної особи до вчиненого кримінального правопорушення, яке виявляється в тому, що вона визнає свою провину, висловлює жаль з приводу вчиненого та бажання виправити ситуацію, що склалася. Активним сприянням розкриттю кримінального правопорушення слід вважати надання особою органам дізнання або досудового слідства будь-якої допомоги в установленні невідомих їм обставин справи, повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Відсутність хоча б однієї із зазначених складових дійового каяття виключає звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст. 45 КК України. Виняток можуть становити лише випадки вчинення злочину чи замаху на нього, внаслідок яких не заподіяно шкоду або не завдано збитки.
Враховуючи викладене, не ставлячи під сумнів щире каяття обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, та той факт, що ОСОБА_4 вперше вчинила кримінальне правопорушення, активно сприяла його розкриттю, свою винуватість визнала, позитивно характеризується за місцем проживання, не перебуває на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра, шкода завдана внаслідок її дій відшкодована в повному обсязі, суд приходить до висновку, що ОСОБА_4 на підставі ст. 45 КК України слід звільнити від кримінальної відповідальності за вчинене нею кримінальне правопорушення, у зв'язку з дійовим каяттям.
За приписами п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
На підставі викладеного, керуючись ст. 45 КК України, ст. 284 КПК України, суд-
Клопотання обвинуваченої ОСОБА_4 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, на підставі ст. 45 КК України, у зв'язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025205480000058 від 25.03.2025 відносно ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 190 КК України, закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом семи днів з часу її проголошення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду ОСОБА_1