Справа №127/9338/25
Провадження №1-кс/127/4017/25
27 березня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
адвоката ОСОБА_5 ,
підозрюваного ОСОБА_6 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024020000000123 від 12.06.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 4 ст. 191 КК України,-
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшло клопотання старшого слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024020000000123 від 12.06.2024.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до «Положення про Головне управління Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій у Вінницькій області», яке затверджене наказом ДСНС від 18.08.2014 № 474 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 № 661) - Головне управління є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення та території від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до наказу ДСНС від 04.08.2022 № 267 та додатку до нього внесено зміни до річного плану закупівель, відповідно до якого ГУ ДСНС України у Вінницькій області повинно здійснити закупівлю захисного хімічного костюму в комплекті з захисними рукавицями, захисними чоботами та транспортною валізою у кількості 790 комплектів без конкретизації типового відношення.
Однак, всупереч Закону України «Про публічні закупівлі», Функцій уповноваженої особи (осіб) з питань організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель та закупівель, що здійснюються відповідно до ч. 3, ч. 7 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі», наказу ДСНС від 04.08.2022 № 267 та додатку до нього, ОСОБА_6 , без урахування вимог розділу 3 «Методи визначення очікуваної вартості» Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020, являючись службовою особою ГУ ДСНС України у Вінницькій області, приблизно у вересні-жовтні 2022 року, однак не пізніше 05.10.2022 року, точної дати у ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи у м. Вінниця, неналежним чином здійснив порівняння цін та аналітики цінових пропозицій, не зважаючи на явно завищену ціну запропонованих товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОФФ», яка не відповідала загальній ринковій вартості по Україні самостійно ініціював прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю комплектів захисних хімічних костюмів конкретного типу, а саме: «ProChem II CLF» за ціною 8100 грн., за один комплект, не зважаючи на те, що аналогічні за комплектністю та характеристиками «Спеціальні індивідуальні комплекти (радіаційного, хімічного, біологічного) захисту рятувальника СІКЗР-II можливо придбати за ціною 4417 грн. за комплект.
В подальшому, ОСОБА_6 , не усвідомлюючи, що внаслідок неналежного виконання ним своїх службових обов'язків може бути спричинена шкода державним інтересам, але, враховуючи займану посаду та покладені на нього посадові обов'язки, повинен був і міг передбачити спричинення шкоди в результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, всупереч вимог ст. ст. 16, 29 Закону України «Про публічні закупівлі», самостійно, необґрунтовано визнав пропозицію ТОВ «ПРОФФ» найбільш економічно вигідною з ціновою пропозицією 6 399 000,00 гривень, щодо якої прийнято рішення про укладання договору про закупівлю за державні кошти № 1309 від 05.10.2022, не зважаючи на завищену ціну запропонованих вказаним підприємством Спеціальних індивідуальних комплектів РХБ захисту рятувальника СІКЗР-II», яка явно не відповідала середній ринковій вартості по Україні.
Таким чином, між ГУ ДСНС України у Вінницькій області, в особі начальника головного управління ОСОБА_7 та ТОВ «ПРОФФ», в особі директора ОСОБА_8 укладено договір про закупівлю товару за державні кошти № 1309 від 05.10.2022, на виконання якого останнім поставлено у повному обсязі Спеціальні індивідуальні комплекти РХБ захисту рятувальника СІКЗР-II», (код ДК 021:2015:351100000-8) у кількості 790 комплектів.
В подальшому, на виконання умов вищезазначеного договору ГУ ДСНС України у Вінницькій області здійснено оплату у повному обсязі за поставлений товар на розрахунковий рахунок ТОВ «ПРОФФ», UA343052990000026008021021160, відповідно до платіжних доручень № 3357 від 06.10.2022 та № 4318 від 01.12.2022 на загальну суму 6 399 000,00 гривень.
Перевищення витрат бюджетних коштів ГУ ДСНС України у Вінницькій області, під час проведення закупівлі «Спеціальні індивідуальні комплекти (радіаційного, хімічного, біологічного) захисту рятувальника СІКЗР-II» та виконання договору № 1309 від 05.10.2022, укладеного між ГУ ДСНС України у Вінницькій області та ТОВ «ПРОФФ» документально підтверджується та розрахунково становить 2 909 143,40 грн., у тому числі ПДВ.
Розмір спричинення матеріальних збитків у формі перевищення витрат бюджетних коштів та нанесення шкоди державі, в особі ГУ ДСНС України у Вінницькій області, під час закупівлі «Спеціальні індивідуальні комплекти (радіаційного, хімічного, біологічного) захисту рятувальника СІКЗР-II» та виконання договору № 1309 від 05.10.2022, укладеного між ГУ ДСНС України у Вінницькій області та ТОВ «ПРОФФ» з урахуванням висновку товарознавчої експертизи № 24-138/СЕТ від 22.11.2024, у розмірі 6 399 000 грн., документально підтверджується та розрахунково становить 2 909 143,40 грн., у тому числі ПДВ.
Разом з тим, 22.11.2022 Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України у Вінницькій області укладено прямий договір № 234 про закупівлю за державні кошти у ФОП « ОСОБА_9 » на закупівлю 13 комплектів «Апарат повітряно-дихальний», вартістю 59 600 грн. без ПДВ за 1 комплект; 13 комплектів «Комплект гідрокостюма мокрого типу», вартістю 43 000 грн. без ПДВ за 1 комплект; 6 комплектів «Комплект гідроакустичного зв'язку», вартістю 114 967 грн. без ПДВ за 1 комплект; 13 комплектів «Комплект для зимових водолазних робіт», вартість одного комплекту становить 62369,23 грн. без ПДВ, 2 комплектів «Комплект зв'язку (поверхневий), вартість одного комплекту становить 146619, 00 грн. без ПДВ, 3 комплектів «Підводний професійний метало шукач», вартість одного комплекту становить 105000 грн. без ПДВ, 4 комплектів «Ліхтар водолазний + акумулятори», вартість одного комплекту становить 24100 грн. без ПДВ., 1 комплекту «Комплект шлангового спорядження», вартість одного комплекту становить 930000, 00 грн. без ПДВ., 2 комплектів «Ехолот 1 комплект карта з тривимірним зображенням», вартість одного комплекту становить 75000 грн. без ПДВ, 2 комплектів «Комплект засобів забезпечення», вартість одного комплекту становить 49500,00 грн. без ПДВ., 2 комплектів «Комплект компресора та запчастин», вартість одного комплекту становить 134800, 00 грн. без ПДВ. Загальна сума закупівлі становить 4987638,00 грн. без ПДВ. Строк поставки за вказаним договором: 22.11.2022 - 20.12.2022 року.
ОСОБА_6 31.01.2025 повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Двомісячний строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні закінчується 31.03.2025, однак закінчити досудове розслідування до вказаного строку не виявляється можливим, оскільки у кримінальному провадженні не завершено проведення ряду слідчих (розшукових) та процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, а саме необхідно:
?отримати висновок призначеної судово-товарознавчої експертизи товарів водолазного спорядження, призначеної 31.12.2024;
?вилучити оригінали документів (оригінали Договору № 1309 від 05.10.2022 з додатками, Додаткові угод, документи, що підтверджують видачу для експлуатації Спеціальних індивідуальних комплектів РХБ захисту рятувальника СІКЗР-II» за цільовим призначенням; накладні, платіжні доручення, накази та інші документи, на підставі яких здійснювалась виплата за виконання умов договору № 1309 від 05.10.2022; листування з фірмами щодо отримання цінової пропозиції для купівлі костюмів РХБ захисту; оригінали Договору № 234 від 22.11.2022 з додатками, Додаткові угод, документи, що підтверджують видачу для експлуатації товарів водолазного спорядження за цільовим призначенням; накладні, платіжні доручення, накази та інші документи, на підставі яких здійснювалась виплата за виконання умов договору № 234 від 22.11.2022; листування з фірмами щодо отримання цінової пропозиції для купівлі водолазного спорядження, відповіді на запити; листування ГУ ДСНС України у Вінницькій області з ФОП « ОСОБА_9 » та інших документів щодо укладення та виконання умов договору № 234 від 22.11.2022);
?за результатами отриманих документів призначити судово-економічну та судово-почеркознавчі експертизи і отримати висновки;
?допитати усіх свідків та очевидців вчинення кримінального правопорушення;
?за наявності підстав повідомити про підозру іншим особам причетним до вчинення даного кримінального правопорушення;
?виконати з підозрюваним ОСОБА_6 та його захисниками, вимоги ст. 290 КПК України;
?скласти обвинувальний акт відносно ОСОБА_6 та реєстр матеріалів досудового розслідування, який завчасно скерувати для розгляду до Вінницького міського суду;
?виконати інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які необхідні для закінчення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
Вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії не могли бути виконані раніше з об'єктивних причин, пов'язаних із значною тривалістю виконання судових експертиз, значною кількістю слідчих (розшукових) та процесуальних дій, які необхідно виконати для встановлення істини у кримінальному провадженні та особливою складністю кримінального провадження.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки спрямовані на встановлення тих обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, лише після їх проведення можливо визначити належну правову кваліфікацію вчиненого кримінального правопорушення; надати оцінку доказам та скласти обвинувальний акт.
З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин вищевказаного кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних, обґрунтованих і неупереджених процесуальних рішень у розумні та/або передбаченні КПК України строки, виникла необхідність у продовженні строків досудового розслідування даного кримінального провадження до шести місяців.
Враховуючи викладене, слідчий просила клопотання задовольнити.
Прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 в судовому засіданні клопотання підтримали та просили задовольнити.
Адвокат ОСОБА_5 та підозрюваний ОСОБА_6 в судовому засіданні поклались на розсуд суду.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання слідчого, прийшов до наступного висновку.
Слідчими Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024020000000123 від 12.06.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 4 ст. 191 КК України.
В рамках вказаного провадження 31.01.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 03.02.2025 (справа №127/3581/25 до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, з забороною залишати житло в період часу з 22-00 год. по 06-00 год.
Стороною обвинувачення дотримано вимог розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні, свідчать про обґрунтовану причетність підозрюваних до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 31.03.2025, однак завершити його в цей термін не представляється можливим у зв'язку із складністю кримінального провадження.
Зокрема, у межах досудового розслідування необхідно завершити проведення призначених судових експертиз, вилучити оригінали документів на підставі яких виникне необхідність призначення додаткових судових експертиз, допитати усіх свідків вчинення кримінального правопорушення, за наявності підстав повідомити про підозру інших осіб причетних до вчинення даного кримінального правопорушення, виконати інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, в яких виникне необхідність для закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Згідно ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Частиною першою статті 295-1 КПК встановлено, що у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Провести вищевказані заходи забезпечення провадження у передбачений законом строк і прийняти рішення у кримінальному провадженні не представляється можливим, у зв'язку із складністю провадження.
На думку слідчого судді, вказані слідчим заходи є необхідними для повного, всебічного та об'єктивного розслідування кримінального правопорушення, отримання належних та допустимих доказів, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Крім того, слідчим в клопотанні було доведено те, що вказані дії з об'єктивних причин не могли бути виконані в строк передбачений ст. 219 КПК України.
З огляду на викладене, враховуючи обставини та ступінь тяжкості кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання задовольнити та продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024020000000123 до 6 (шести) місяців.
Керуючись ст. ст. 219, 294, 295-1, 309, 370, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024020000000123 від 12.06.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 4 ст. 191 КК України до 6 (шести) місяців, тобто до 31.07.2025.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя