Ухвала від 01.04.2025 по справі 127/9894/25

Справа № 127/9894/25

Провадження № 1-кс/127/4207/25

УХВАЛА

Іменем України

01 квітня 2025 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді: ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання: ОСОБА_2

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

слідчого: ОСОБА_4 ,

підозрюваної: ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_4 про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт Тростянець, Вінницької області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, від посади директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітан поліції ОСОБА_4 28.03.2025 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_3 , про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа».

Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024020000000152 від 15.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.

В межах даного кримінального провадження 19 березня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, - у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам, вчинений за попередньою змовою групою осіб.

На даний час ОСОБА_5 займає посаду директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», відповідно до наказів №27к від 17.10.2022, №40 від 17.10.2023, № 10к від 17.10.2024, тобто остання, відповідно до посадової інструкції та покладених на неї обов'язків здійснює організаційно-розпорядчі функції.

Підозрювана ОСОБА_5 вчинила тяжке кримінальне правопорушення, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та з конфіскацією майна.

Беручи до уваги те, що перебуваючи на посаді директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», ОСОБА_5 може в подальшому продовжувати протиправну діяльність, знищувати документи чи речі, які матимуть істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження чи перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, впливати на свідків.

На підставі викладеного слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.

Прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 у судовому засіданні клопотання підтримали, просили його задовольнити та відсторонити від займаної посади підозрювану ОСОБА_5 в межах строку досудового розслідування.

Підозрювана ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення клопотання, разом з тим остання звернулась до суду з заявою про розгляд клопотання у відсутність захисника.

Крім того, адвокат ОСОБА_6 , яка діє в інтересах ОСОБА_5 , звернулась до суду з письмовими запереченнями в яких просила відмовити у задоволенні клопотання слідчого посилаючись на необгрунтованість підозри та недоведеність органом досудового розслідування ризиків що перебуваючи на посаді підозрювана може продовжувати протиправну діяльність, знищувати документи чи речі, які матимуть істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження чи перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, впливати на свідків.

Слідчий суддя, дослідивши вказане клопотання, матеріали кримінального провадження №42024020000000152 та письмові заперечення захисника, заслухавши думку прокурора, слідчого, пояснення підозрюваної, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання з огляду на таке.

Відповідно до частини першої та другої статті 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

З матеріалів справи слідує, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024020000000152 від 15.08.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.

Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 відповідно до розпорядження селищної голови від 28.12.2021 № 174к, з 04.01.2022 призначений на посаду начальника відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та земельних ресурсів Тростянецької селищної ради, яку обіймає по теперішній час.

Згідно п. 2 Посадової інструкції начальника відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та земельних ресурсів Тростянецької селищної ради (далі - посадової інструкції), з якою під підпис ознайомлений ОСОБА_7 , метою посади є забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, земельних відносин агропромислового розвитку, благоустрою, транспорту, комунального майна, цивільного захисту, на території Тростянецької селищної ради.

Відповідно до п. 3 посадової інструкції на ОСОБА_7 покладено розподіляти обов'язки між працівниками відділу, організовувати, контролювати та координувати їх роботу, призначати на посади і звільняти з посад працівників відділу (службовців та робітників), призначення та звільнення яких відноситься до його повноважень, видавати в межах своєї компетенції накази, контролювати їх виконання, укладати договори, забезпечувати організацію ведення кадрової роботи у відділі, що включає і ведення військового обліку працівників відділу.

Згідно ст. 4 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» редакції від 01.08.2021, ОСОБА_7 має керуватися основними принципами служби в органах самоврядування, а саме служіння територіальній громаді, поєднання місцевих і державних інтересів, верховенства права, демократизму і законності, гуманізму і соціальної справедливості, гласності, пріоритету прав та свобод людини і громадянина, рівних можливостей доступу громадян до служби в органах місцевого самоврядування з урахуванням їх ділових якостей та професійної підготовки, професіоналізму, компетентності, ініціативності, чесності, відданості справі, підконтрольності, підзвітності, персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов'язків, дотримання прав місцевого самоврядування, правової і соціальної захищеності посадових осіб місцевого самоврядування, захисту інтересів відповідної територіальної громади.

Таким чином, відповідно до ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_7 як начальник відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та земельних ресурсів Тростянецької селищної ради, постійно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а тому є службовою особою.

На території Тростянецької селищної ради здійсню діяльність Комунальний заклад «Тростянецька дитяча музична школа» (Код ЄДРПОУ 04326224) засновником якої являється Тростянецька селищна рада (далі - Засновник).

Відповідно до п. 2.1. статуту Комунального Закладу «Тростянецька дитяча музична школа» заклад є юридичною особою, діє на підставі статуту, затвердженого Засновником, має печатку, штамп, офіційні бланки з відповідними реквізитами, код ЄДРПОУ.

Відповідно до п.п. 2.2., 6.2. статуту Комунального Закладу «Тростянецька дитяча музична школа» - заклад є бюджетною установою та фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету, плати з навчання учнів, а також за рахунок додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством України.

З 17.10.2022 директором Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», відповідно до наказу №27к, призначено ОСОБА_5 , яка працює на вказаній посаді по теперішній час, та з якою укладений контракт.

Відповідно до п. 2.1.1. Контрактів від 17.10.2022 та від 17.10.2024, що є діючим по теперішній час, ОСОБА_5 є директором комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», яка як керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво закладом, організовує його господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання установою завдань передбачених законодавством, статутом Закладу і цим контрактом.

Згідно п. 2.2.3. Контракту комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», розпоряджається коштами Закладу в межах затвердженого кошторису, контролює їх цільове використання.

Таким чином, відповідно до ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_5 як директор комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» постійно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, є службовою особою.

Так, у ОСОБА_7 , який перебуваючи на посаді начальника відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та земельних ресурсів Тростянецької селищної ради, достеменно знав, що комунальний заклад «Тростянецька дитяча музична школа», не потребує капітального ремонту благоустрою території, так як його територія перебуває у бездоганному стані, а роботи з благоустрою території комунального закладу проведені у серпні-вересні 2024 року невстановленими особами, але не пізніше 01.10.2024, більш точного часу слідством не встановлено, виник злочинний умисел та корисливий мотив спрямований на зловживання своїм службовим становищем всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи ТОВ «Височанський асфальтобетонний завод», шляхом укладання договору на проведення капітального ремонту благоустрою території комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», територія якого ремонту не потребувала, з визначеним ОСОБА_7 суб'єктом господарювання ТОВ «Височанський асфальтобетонний завод».

Для реалізації задуманого злочинного плану ОСОБА_7 , розуміючи протиправний характер своїх дій, бажаючи їх настання, розуміючи, що розпорядником бюджетних коштів, які виділені на капітальний ремонт благоустрою території комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», є директор Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» ОСОБА_5 , залучив останню до реалізації свого злочинного плану.

Так, ОСОБА_5 будучи директором комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» розуміючи протиправний характер своїх дій, бажаючи їх настання, зловживання своїм службовим становищем всупереч інтересам служби, з корисливих мотивів з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи ТОВ «Височанський асфальтобетонний завод» достеменно знаючи, що Комунальний заклад «Тростянецька дитяча музична школа», не потребує капітального ремонту благоустрою території, так як його територія перебуває у бездоганному стані, а роботи з благоустрою території комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» проведені у серпні-вересні 2024 року невстановленими особами, за попередньою змовою з начальником відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та земельних ресурсів Тростянецької селищної ради ОСОБА_7 , перебуваючи у Комунальному закладі «Тростянецька дитяча музична школа» за адресою: селище Тростянець, вул. Соборна 54, в період 22.10.2024, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, за вказівкою ОСОБА_7 уклала договір №46 на проведення капітального ремонту благоустрою території комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», ціна якого становить 688 тис. 928 грн., з ТОВ «Височанський асфальтобетонний завод», опублікувавши його на порталі Державних закупівель «Прозоро».

В порушення ст. 4 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з метою закінчення реалізації злочинного умислу, начальник відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та земельних ресурсів Тростянецької селищної ради ОСОБА_7 , зловживаючи своїм службовим становищем всупереч інтересам служби з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи ТОВ «Височанський асфальтобетонний завод», надав вказівку директору комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» ОСОБА_5 на підписання акту приймання виконаних робіт КБ2-В, яка в свою чергу, розуміючи протиправний характер своїх дій, бажаючи їх настання, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи ТОВ «Височанський асфальтобетонний завод» на виконання вказівки ОСОБА_7 , перебуваючи за адресою: селище Тростянець, вул. Соборна 54, в період 28.10.2024, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, підписала акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень по договору №46 «Капітальний ремонт благоустрою території комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа».

У подальшому, на підставі підписаного акта № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень по договору №46, відділом бухгалтерського обліку комунального закладу здійснено 30.10.2024 перерахування коштів у сумі 688 тис. 928 грн. на рахунок ТОВ «Височанський асфальтобетонний завод».

Внаслідок вказаних умисних протиправних дій начальника відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та земельних ресурсів Тростянецької селищної ради ОСОБА_7 та директора комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» ОСОБА_5 , надмірно перераховано на рахунок ТОВ «Височанський асфальтобетонний завод» грошові кошти в сумі 688 тис. 928 грн., яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам.

19 березня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України - у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам, вчинений за попередньою змовою групою осіб.

Обґрунтовуючи клопотання слідчим в клопотанні та прокурором в судовому засіданні зазначається, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» може в подальшому продовжувати протиправну діяльність, знищувати документи чи речі, які матимуть істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження чи перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Однак, такі посилання слідчого та прокурора судом до уваги не приймаються, з огляду на наступне.

Згідно з частиною п'ятою статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Відповідно до частини першої статті 155 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади. Із клопотанням про відсторонення особи від посади до органів державної влади, зазначених у частині третій статті 154 цього Кодексу, має право звернутися прокурор, а про відсторонення від посади Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника - Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Частиною другою вказаної норми закріплено, що у клопотанні зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;

4) посада, яку обіймає особа;

5) виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення;

6) виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином;

7) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Проаналізувавши зміст клопотання слідчого про відсторонення ОСОБА_5 від посади директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», слідчим суддею встановлено, що клопотання в повній мірі містить короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання, правову кваліфікація кримінального правопорушення, виклад обставин, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, назву її посади та виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування ОСОБА_5 на посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення.

Однак, клопотання слідчого, погоджене з прокурором, не містить достатнього обґрунтування та взагалі не містить посилання на докази, в частині того, що підозрювана продовжуючи перебувати на посаді директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» може в подальшому продовжувати протиправну діяльність, знищувати документи чи речі, які матимуть істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження чи перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Так, з матеріалів справи слідує, що відомості про кримінальне правопорушення у кримінальному провадженні №42024020000000152, в якому ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15 серпня 2024 року.

В ході досудового розслідування, ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 13.11.2024 по справі №127/37394/24 надано дозвіл слідчим, які діють у складі групи слідчих у кримінальному провадженні №42024020000000152 від 15.08.2024, та прокурорам, які здійснюють процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні, на проведення обшуку в комунальному закладі «Тростянецька дитяча музична школа», що розташований за адресою: Вінницька область, Гайсинський район, селище Тростянець, вулиця Соборна, 54, з метою відшукання та вилучення оригіналів наступних документів:

- договору № 46 від 22.10.2024 з додатками та додатковими угодами;

- договору №2024-08-01КР від 24.09.2024, додатків та додаткових угод до зазначеного договору, актів приймання виконаних робіт тощо;

- договору на здійснення технічного нагляду по об'єкту: «Капітальний ремонт благоустрою території комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» по вул. Соборна, 54 в смт. Тростянець Гайсинського району Вінницької області», актів приймання виконаних робіт тощо;

- проектно-кошторисної документації по організації (виконанню) робіт (з пояснювальною запискою до неї з усіма томами), проектів виконання робіт;

- актів прийому виконаних підрядних робіт (КБ-2в), довідки про вартість робіт (КБ-3), підсумкової відомості ресурсів (розходи за фактом), актів на закриття прихованих робіт;

- журналів прихованих робіт;

- договорів, локальних кошторисів, підсумкових відомостей ресурсів до локальних кошторисів, договірних цін, дефектних актів, відомостей обсягів робіт, протоколів узгодження мінімальних цін;

- договорів ЦПХ, або довідки про фактичне використання найманих працівників, які були задіяні при капітальних та поточних ремонтах, штатного розкладу підприємства;

- договорів оренди техніки, яка використовувалась під час виконання робіт, або документів щодо наявності власної техніки, машин, обладнання, інструменту, тощо;

- облікових листів машиністів;

- копії посвідчень (сертифікатів, документів щодо допусків тощо) робітників, які керували технікою;

- первинних документів (видаткових накладних, товаро-транспортних накладних) щодо закупівлі товарно-матеріальних цінностей, які використовувалися під час капітального ремонту;

- наказів про відповідальних осіб за виконання робіт по договорам від підприємства;

- договорів з субпідрядними організаціями (форми КБ-2в, КБ-3, підсумкові відомості розходів ресурсів за фактом);

- журналів виконання робіт, журналів з охорони праці;

- проектів виконання робіт;

- податкових декларацій, податкових накладних «покупця» та «продавця»;

- платіжних інструкцій;

- чорнових записів;

- проектів та рішень виконавчого комітет Тростянецької селищної ради Вінницької області;

- проектів та рішень сесії Тростянецької селищної ради Вінницької області;

- планів річних закупівель;

- наказів про призначення та посадові обов'язки службових осіб;

- документів, які мають відношення до виконання робіт з капітального ремонту благоустрою території комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» по вул. Соборна, 54 в смт. Тростянець Гайсинського району Вінницької області, та:

- мобільних телефонів, флеш накопичувачів, оптичних носіїв інформації, комп'ютерної техніки, а також інших речей та документи, які можуть бути використані як доказ, що можуть мати значення для встановлення обставин вчинення даного кримінального правопорушення.

15.11.2024 в ході проведення обшуку приміщення комунального закладу Тростянецька дитяча музична школа, що по вулиці Соборній, 54, селище Тростянець, Гайсинського району Вінницької області, вилучено видані директором та бухгалтером закладу документи.

В подальшому, ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 20.11.2024 по справі №127/37776/24 накладено арешт на майно, яке вилучене під час обшуку 15.11.2024, приміщення комунального закладу Тростянецька дитяча музична школа, за адресою: вул. Соборна, 54 селище Тростянець Гайсинського району Вінницької області, а саме:

-оригінал договору про закупівлю робіт №46 від 22.10.2024 із додатками (календарний графік виконання робіт, план фінансування робіт) на 13 аркушах;

-оригінал договірної ціни на будівництво по об'єкту «Капітальний ремонт благоустрою території КЗ «Тростянецька дитяча музична школа» на 2 аркушах;

-оригінал розрахунків прямих та загальновиробничих витрат по об'єкту «Капітальний ремонт благоустрою території КЗ «Тростянецька дитяча музична школа» на 11 аркушах

-оригінал об'єктного кошторису №02-01 на 1 аркуші;

-оригінал відомості трудомісткості і заробітної плати до об'єктного кошторису №02-01 на 1 аркуші;

-оригінал підсумкової відомості ресурсів по об'єкту «Капітальний ремонт благоустрою території КЗ «Тростянецька дитяча музична школа» на 4 аркушах;

-оригінал договору №2024-08-01КР від 24.09.2024 з додатками (завдання на проектування, протокол узгодження ціни на виконання проектних робіт та кошторис) на 9 аркушах;

-звіт про договір про закупівлю укладений без використання електронної системи закупівель UA-2024-09-24-015251-а на 2 аркушах;

-оригінал договору технічного нагляду №04-10/2024 від 31.10.2024 на 2 аркушах

-оригінал акту наданих послуг технічного нагляду №03-11/2024 від 31.10.2024 на 1 аркуші;

-оригінал робочого проекту по об'єкту «Капітальний ремонт благоустрою території КЗ «Тростянецька дитяча музична школа», що по вул. Соборна, 54 селище Тростянець Гайсинського району Вінницької області (затверджу вальна частина, Том1 Загальні положення 2024-08-01КР-ПЗ, Том2 Робочі креслення 2024-08-01КР-АД, Том 3 Зведений кошторисний розрахунок2024-08-01КР-ЗК) разом в одному примірнику на 75 аркушах;

-завірену копію рішення виконавчого комітету Тростянецької селищної ради №219/2 від 30.07.2024 про надання дозволу на виготовлення ПКД на 1 аркуші;

-інформація про проведені платежі станом 31.10.2024 на 1 аркуші;

-оригінал договору з виконання експертизи проектної документації №03/0378 від 09.10.2024 на 3 аркушах;

-оригінал акту приймання-передачі виконаних робіт (експертиза проекту) №04/0378 від 09.10.2024 на 1 аркуші;

-звіт про договір про закупівлю укладений без використання електронної системи закупівель UA-2024-10-09-07778-а на 2 аркушах;

-експертний звіт щодо розгляду проектної документації №ЕХ01:6287-6309-2720-2146 із зведеним кошторисним розрахунком вартості об'єкта будівництва на 6 аркушах

-оригінал акту здачі-приймання проектно-кошторисної документації до договору 2024-08-01КР від 26.09.2024 на 1 аркуші;

-оригінал акту приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) №1 від 28.10.2024 на 5 аркушах;

-оригінал розрахунку загальновиробничих витрат до локального кошторису №02-01-01 на Капітальний ремонт благоустрою території КЗ «Тростянецька дитяча музична школа» на 3 аркушах;

-оригінал відомості витрачених ресурсів, витрат підрядника по вказаному об'єкту на 3 аркушах;

-оригінал довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми КБ-3) по вказаному об'єкту на 1 аркуші;

-звіт про договір про закупівлю укладений без використання електронної системи закупівель UA-2024-10-23-005421-а на 1 аркуші;

-завірену копію рішення виконавчого комітету Тростянецької селищної ради №301 від 18.10.2024 на 1 аркуші;

-копію рішення 86 сесії 8 скликання №1001 від 20.09.2024 із пояснювальною запискою до рішення на 8 аркушах;

-платіжні інструкції №4 від 26.09.2024, №5 від 11.10.2024, №6 від 29.10.2024 на 3 аркушах;

-копія статуту КЗ «Тростянецька дитяча музична школа» на 15 аркушах

-накази відділу культури, молоді та спорту Тростянецької селищної ради №27к від 17.10.2022 (копія), №40 від 17.10.2023 (оригінал), №10к/тр від 17.10.2022 (копія) на 3 аркушах;

-оригінали контрактів з директором КЗ «Тростянецька дитяча музична школа» від 17.10.2022 та 17.10.2024 на 8 аркушах;

-додаткову угоду №1 до контракту з директором КЗ «Тростянецька дитяча музична школа» від 17.10.2023 на 2 аркушах;

-оригінал наказу відділу культури, молоді та спорту Тростянецької селищної ради №1к/тм від 25.06.2024 на 2 аркушах;

-оригінал заяви ОСОБА_5 про надання відпустки від 25.06.2024 на 1 аркуші.

Таким чином, як встановлено судом 15.11.2024 органом досудового розслідування, за участі підозрюваної ОСОБА_5 , проведено обшук приміщення комунального закладу Тростянецька дитяча музична школа, що по вулиці Соборній, 54, селище Тростянець, Гайсинського району Вінницької області, в ході якого вилучено документи, на які ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 20.11.2024 накладено арешт

Отже, щонайменше з цієї дати (15 листопада 2024 року) ОСОБА_5 , а також іншим працівникам Тростянецької дитячої музичної школи стало відомо про здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.

Однак, слідчим та прокурорам не надано доказів того, що з часу проведення такого обшуку до дня повідомлення ОСОБА_5 про підозру - 19 березня 2025 року (майже пів року), а також у подальшому, остання вчиняла будь-які дії щодо продовження протиправної діяльності, знищування документів чи речей, які матимуть істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження чи перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.

Таким чином, з наведеного слідує висновок, що підозрювана ОСОБА_5 перебуваючи весь цей час під час досудового розслідування на посаді директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» не вчиняла дій з метою продовження протиправної діяльності, знищування документів чи речей, які матимуть істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження чи перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, а тому твердження слідчого та прокурора про протилежне є безпідставним.

Поряд з цим, заслуговує на увагу те, що на адресу слідчого судді надійшло звернення, за підписом працівників Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», в якому повідомляється про наступне:

«Ми, працівники КЗ «Тростянецька ДМШ» звертаємось з проханням не відсторонювати від виконання посадових обов'язків директорку закладу ОСОБА_5 , оскільки не вбачаємо в її діях жодних неправомірних рішень чи ознак порушень. ОСОБА_8 відповідальна, добросовісна, порядна керівниця з великим досвідом роботи в сфері освіти та культури, висококваліфікована спеціалістка з відмінним організаторськими здібностями. Вона користується авторитетом серед колег, учнів та батьків, втілює сучасні інноваційні методи управління та активно впроваджує їх в роботу. Під керівництвом ОСОБА_9 наш заклад вийшов на новий рівень, отримав стабільний розвиток, здобув популярність серед жителів громади. Пріоритетним напрямком роботи ОСОБА_9 є забезпечення комфортних естетичних, сучасних умов роботи мистецького закладу, в зв'язку з чим проводились ремонтні роботи та заходи з покращення благоустрою території школи, а саме - укладання асфальту у дворі школи. Необхідні фото, відео для підтвердження даного факту наявні в повному обсязі. Школа активно працює та отримує схвальні відгуки від мистецьких закладів Вінницької області.

Ми вважаємо, що відсторонення від роботи директорки закладу ОСОБА_5 матиме руйнівний вплив на діяльність нашої музичної школи та на весь її освітній процес. Без її керівництва та організації не вдасться в повному обсязі виконати План роботи школи, коректно завершити навчальний рік та зберегти позитивну тенденцію розвитку закладу.»

В цьому контексті слушними та такими, що заслуговують на увагу є пояснення підозрюваної ОСОБА_5 надані в судовому засіданні, щодо того, що відсторонення від посади директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» матиме вкрай негативні наслідки для Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» та учнів даного закладу, оскільки таке відсторонення може негативно вплинути на виконання навчального плану школи та завершення навчального року для учнів.

Відповідно до частини другої статті 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:

1) правову підставу для відсторонення від посади;

2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;

3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Таким чином, аналізуючи вищевикладене в сукупності, намагаючись дотримуватися балансу між ризиками наявними у кримінальному провадженні та наслідками відсторонення для інших осіб, слідчий суддя дійшов висновку, що тимчасове відсторонення підозрюваної ОСОБА_5 від посади директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» фактично буде мати вкрай негативні наслідки для Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа» та учнів даного закладу. Натомість ризики у кримінальному провадженні є мінімальними, в переважній більшості такі ризики нівелюються поведінкою підозрюваного та покладеними на нього обов'язками при застосуванні запобіжного заходу.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 24.03.2025 по справі №127/9051/25 застосовано до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Цією ж ухвалою, покладено на підозрювану наступні обов'язки:

- прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю;

- не відлучатися із населеного пункту, де вона мешкає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні та іншими особами з приводу обставин вчиненого нею кримінального правопорушення;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Встановлено строк дії ухвали в межах строку досудового розслідування, тобто до 19.05.2025.

Однак, ухвалою Вінницького апеляційного суду від 28.03.2025 по справі №127/9051/25 ухвалу слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 24 березня 2025 року скасовано, клопотання слідчого відділу СУ ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_4 задоволено частково та застосовано до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_1 , з забороною залишати житло з 23:00 години до 05:00 години наступної доби.

Цією ж ухвалою, відповідно до ст. 194 КПК України покладено ОСОБА_5 обов'язки:

- прибувати на виклики слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- не відлучатись з місця проживання, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи;

- утриматися від спілкування з свідками у цьому кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Строк дії ухвали визначено в межах строку досудового розслідування до 19 травня 2025 року.

Таким чином, до підозрюваної застосовано запобіжний захід, який ніяким чином не перешкоджає можливості її вільного пересування з 05:00 години по 23:00 годину та не позбавляє можливості її працювати, а тому за наявності вищевказаних обставин (тривалість досудового розслідування, допит усіх свідків, проведення усіх необхідних експертиз, відсутність доказів того, що перебуваючи на посаді підозрювана може негативно впливати на хід досудового розслідування) слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання та відсторонення підозрюваної від посади.

Відповідно до частини першої статті 154 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

За встановлених обставин під час розгляду клопотання, слідчий суддя приходить до переконання, що органом досудового розслідування не доведено, що без відсторонення підозрюваної від займаної посади неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, і такі потреби досудового розслідування виправдовують обмеження гарантованого ст. 43 Конституції України права на працю підозрюваної, а тому відсутні правові підстави для задоволення клопотання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 154 - 157, 309, 372 КПК України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_4 про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора Комунального закладу «Тростянецька дитяча музична школа», відмовити.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя