02 квітня 2025 рокуЛьвівСправа № 140/13173/24 пров. № А/857/6716/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Шевчук С. М.
суддів -Кухтея Р. В.
Носа С. П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі № 140/13173/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
місце ухвалення судового рішення м.Луцьк
Розгляд справи здійснено за правиламиспрощеного позовного провадження
суддя у І інстанціїСтецик Н.В
дата складання повного тексту рішення15 січня 2025
І. ОПИСОВА ЧАСТИНА
ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі також - ГУ ПФУ в Одеській області) в якому просив:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу» без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані Колодяжненською сільською радою за №944 від 06.09.2023 та №995 від 13.09.2023;
2) зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIІІ з дати звернення (15.09.2023) з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Колодяжненською сільською радою за №944 від 06.09.2023 та №995 від 13.09.2023.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі № 140/13173/24 позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу» без врахування довідки Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області від 06.09.2023 №944 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області від 13.09.2023 №995 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по віку відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIІІ з дати звернення (15.09.2023) з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідки Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області від 06.09.2023 №944 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області від 13.09.2023 №995 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.).
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В доводах апеляційної скарги вказує, що починаючи з 01.06.2015 Закон №889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №3723-ХІІ, а з 01.12.2015 постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 “Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку», який передбачав порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям. Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з більшої зарплати, враховуючи надані довідки.
Окрім того, суд першої інстанції не урахував того, що задоволення позовної вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку відповідно до Закону №889 з дати звернення (15.09.2023) з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані Колодяжненською сільською радою за №944 від 06.09.2023 та №995 від 13.09.2023 є втручанням в дискреційні повноваження відповідача.
Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Про розгляд апеляційної скарги відповідач повідомлений шляхом надіслання ухвал про відкриття апеляційного провадження та про призначення апеляційної скарги до розгляду через електронний кабінет сервісу "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), підтвердженням чого є відповідні дані автоматизованої системи документообігу суду. Про розгляд апеляційної скарги позивач повідомлений шляхом надіслання ухвал про відкриття апеляційного провадження та про призначення апеляційної скарги до розгляду на поштову адресу позивача, про що в матеріалах справи містяться відповідні докази.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалюючи судове рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі №140/31689/23, яке набрало законної сили. Призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
Відповідачем не надано жодного належного доказу щодо правових підстав не урахування відомостей, зазначені в довідках про заробітну плату, крім недоцільності та не покладення такого обов'язку рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі №140/31689/23.
Як наслідок суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо неврахування при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ (на підставі пунктів 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII) довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані Колодяжненською сільською радою за №944 від 06.09.2023 та №995 від 13.09.2023.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком відповідно до Закону №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 8-9).
15.09.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про переведення його із пенсії за віком, призначену згідно із Законом №1058-ІV, на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу». До заяви позивач додав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані Колодяжненською сільською радою за №944 від 06.09.2023 та №995 від 13.09.2023 (а.с. 11-14).
Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 22.09.2023 №033050002246 позивачу відмовлено в переході з пенсії за віком, обчисленої за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу».
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі №140/31689/23, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 22.09.2023 №033050002246 про відмову в переході з пенсії за віком, обчисленої за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу»; зобов'язано ГУПФУ в Одеській області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком згідно із Законом України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, починаючи з 15.09.2023, зарахувавши ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи на посаді посадової особи органу місцевого самоврядування з 15.06.2005 по 26.11.2020 (а.с. 15-16).
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі №140/31689/23 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу». При цьому при переведенні позивача на пенсію державного службовця відповідачем не враховано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані Колодяжненською сільською радою за №944 від 06.09.2023 та №995 від 13.09.2023.
Листом від 14.10.2024 за №28141-26770/П-02/8-1500/24 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача, що рішення суду у справі №140/31689/23 не містить зобов'язання щодо обчислення розміру пенсії з врахуванням довідок про складові заробітної плати, тому таке рішення суду виконано у межах покладених зобов'язань (а.с. 7).
Вважаючи дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця протиправними, позивач звернувся із цим позовом до суду.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII від 10.12.2015 “Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016.
Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон України від 16.12.1993 №3723-ХІІ “Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 10 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, зазначеними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Право позивача на призначення пенсії державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII “Про державну службу» встановлене рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 у справі №140/1188/24, а тому доказуванню не підлягає (а.с. 15-16).
Спірним питанням в межах даної справи є обчислення пенсії позивача при виконанні вказаного рішення суду на підставі довідок про заробітну плату позивача для обрахунку вказаного виду пенсії.
Досліджуючи вказане питання, колегія суддів зазначає, що відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Отож приведеними правовими нормами права установлено, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 (далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII:
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
З матеріалів справи убачається, що до заяви позивача від 15.09.2023 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII ОСОБА_1 долучено видані Колодяжненською сільською радою Ковельського району Волинської області:
довідку від 06.09.2023 №944 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (а.с. 12);
довідку від 13.09.2023 №995 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) (а.с. 13-14).
Долучені довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видані за останньою займаною позивачем посадою - голова Любитівської сільської ради та складені за формою, затвердженою Постановою №1-3 та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг (7 ранг), надбавка за вислугу років (25%), на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У свою чергу, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) також відповідає формі довідки, яка затверджена Постановою №1-3, та містить дані про надбавки, премії та інші виплати за період з 01.05.2016 по 26.11.2020. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З урахуванням приведених норм законодавства та фактичних обставин справи колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що здійснюючи розрахунок пенсії позивача та зарахувавши до стажу державної служби останнього періоди роботи в органах місцевого самоврядування, ГУ ПФУ в Одеській області не мало законних підстав для неврахування зазначених вище довідок.
При цьому колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги з приводу неприпустимості урахування вказаних довідок з підстав того, що з 01.06.2015 Закон №889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №3723-ХІІ, позаяк у спірних правовідносинах має місце не перерахунок пенсії державного службовця, а призначення позивачу пенсії державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII “Про державну службу» відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 у справі №140/1188/24.
Підсумовуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з приводу того, що надані позивачем із заявою від 15.09.2023 про перехід на пенсію по Закону №889-VII довідки про складові зарплати державного службовця відповідають вимогам Постанови №1-3, а тому повинні були враховані органом пенсійного фонду при перерахунку пенсії заявника.
Стосовно ж доводів апеляційної скарги які стосуються дискреційних повноважень пенсійного фонду на урахування такої довідки з метою призначення пенсії позивачу, то колегія судів зазначає таке.
Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження в більш вузькому розумінні - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Тобто, дискреційними є право суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова “може». При цьому дискреційні повноваження, в тому числі органів місцевого самоврядування, завжди мають межі, встановлені законом.
У справі, що розглядається, повноваження щодо урахування довідок про складові заробітку для призначення пенсії регламентовано Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 та постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 (далі - Постанова №1-3
Повноваження відповідача та порядок їх реалізації у спірних правовідносинах передбачають лише один варіант правомірної поведінки відповідного органу - прийняти вказані довідки для призначення. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями, тому зазначені повноваження не є дискреційними.
Як наслідок у межах цієї справи, відповідач зобов'язаний за конкретних фактичних обставин діяти за законом, а не на власний розсуд.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За приведених обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що застосування у даній справі способу захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по віку відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIІІ з дати звернення (15.09.2023) з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про складові заробітної плати не є втручанням в дискреційні повноваження та відповідає завданням адміністративного судочинства, регламентованим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Відповідно до статті 8 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії» (рішення від 21 січня 1999 року), зокрема, зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини і зобов'язує суди викладати підстави для своїх рішень, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент.
Тому за наведених вище підстав, якими обґрунтовано судове рішення, суд не убачає необхідності давати докладну відповідь на інші аргументи, зазначені сторонами, оскільки вони не є визначальними для прийняття рішення у цій справі.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Колегія суддів зазначає, що підстави для перерозподілу та присудження судових витрат у даній справі - відсутні.
Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі № 140/13173/24 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. М. Шевчук
судді Р. В. Кухтей
С. П. Нос