Постанова від 03.04.2025 по справі 440/16265/23

Головуючий І інстанції: С.С. Сич

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2025 р. Справа № 440/16265/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Любчич Л.В.,

Суддів: Спаскіна О.А. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.07.2024, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 12.07.24 по справі № 440/16265/23

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 , апелянт) звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якій просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок розміру його грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - постанова №704), а також перерахунок грошового забезпечення з урахуванням збільшення з 01.02.2022, 01.01.2023, 01.02.2023 відсоткових значень додаткових видів грошового забезпечення на підставі відповідних розпоряджень Міністра оборони України; оформленні та наданні йому і Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ в Полтавській області) оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.02.2022, 01.01.2023, 01.02.2023 відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), положень постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, і їх збільшення розпорядженнями Міністра оборони України, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.03.2022, 01.02.2023, 01.03.2023 відповідно;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру його грошового забезпечення, підготувати та надати йому і надіслати до ГУ ПФУ в Полтавській області для проведення з 01.02.2020 перерахунку основного розміру пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень постанови №704, з розрахунком посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до постанови №704 із обов'язковим зазначенням у довідці відомостей про розмір надбавки за вислугу років 35%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% і розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень п.1 розпорядження Міністра оборони України №248/291 від 14.01.2020 та Додатку №1 до телеграми, якою було доведено до військ це розпорядження: надбавка за особливості проходження служби у розмірі мінімальної ставки 65%, премія у розмірі мінімальної ставки - 95%;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру його грошового забезпечення, підготувати та надати йому і надіслати до ГУ ПФУ в Полтавській області для проведення з 01.02.2021 перерахунку основного розміру пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень постанови №704, з розрахунком посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір надбавки за вислугу років 35%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% і розміри всіх інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень п.1 розпорядження Міністра оборони України №248/612 від 27.01.2021 та Додатку №1 до телеграми, якою було доведено до військ це розпорядження: надбавка за особливості проходження служби у розмірі мінімальної ставки 65%, премія у розмірі мінімальної ставки - 95%;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру його грошового забезпечення, підготувати та надати йому і надіслати до ГУ ПФУ в Полтавській області для проведення з 01.02.2022 перерахунку основного розміру пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень постанови №704, з розрахунком посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір надбавки за вислугу років 35%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% і розміри всіх інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень п.1 розпорядження Міністра оборони України №248/269 від 18.01.2022 та Додатку №1 до телеграми, якою було доведено до військ це розпорядження: надбавка за особливості проходження служби у розмірі мінімальної ставки 65%, премія у розмірі мінімальної ставки - 95%;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру його грошового забезпечення, підготувати та надати йому і надіслати до ГУ ПФУ в Полтавській області для проведення з 01.03.2022 перерахунку основного розміру пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.02.2022 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень постанови №704, з розрахунком посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір надбавки за вислугу років 35%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% і розміри всіх інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень п.2 розпорядження Міністра оборони України №248/1210 від 04.03.2022 та Додатку №1 до телеграми, якою було доведено до військ це розпорядження: надбавка за особливості проходження служби у розмірі мінімальної ставки 65%, премія у розмірі мінімальної ставки - 210%;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру його грошового забезпечення, підготувати та надати йому і надіслати до ГУ ПФУ в Полтавській області для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень постанови №704, з розрахунком посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір надбавки за вислугу років 35%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% і розміри всіх інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень п.1.2. Окремого доручення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023 та Додатку №1 до нього: надбавка за особливості проходження служби у розмірі мінімальної ставки 65%, премія у розмірі мінімальної ставки - 216%;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру його грошового забезпечення, підготувати та надати йому і надіслати до ГУ ПФУ в Полтавській області для проведення з 01.03.2023 перерахунку основного розміру пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.02.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХЇІ, з врахуванням положень постанови №704, з розрахунком посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір надбавки за вислугу років 35%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% і розміри всіх інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень п.1.2 Окремого доручення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023 та Додатку №2 до нього: надбавка за особливості проходження служби у розмірі мінімальної ставки 65%, премія у розмірі мінімальної ставки - 486%.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2024 позовну заяву задоволено частково.

Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці і наданні до ГУ ПФУ в Полтавській області та йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2022 та на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії.

Зобов'язано відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області та позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 пенсії позивача.

Зобов'язано відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області та позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 пенсії позивача.

Зобов'язано відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області та позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача.

Визнано протиправними дії відповідача щодо зазначення у оновленій довідці №ФП66827/2520 від 24.03.2023 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії.

Зобов'язано відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області та позивачу довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, про надбавку за особливості проходження служби та про щомісячну премію - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2021 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2021.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив суд рішення скасувати та ухвалити постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що відповідач на його заяви від 19.04.2023, 13.07.2023, у яких він просив виготовити та надати оновлені довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.02.2022, 01.01.2023, 01.02.2023 з вказуванням конкретних відсоткових значень, вже надіслав йому відповідь №9/1/4516/фп66827 від 24.05.2023, у якій категорично відмовився як виготовляти так і вказувати відсоткові значення. Саме в цій довідці відповідачем вже були безпідставно зменшені йому розмір відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0% та зменшене відсоткове значення розміру премії з 95% до 10%.

Також зауважив, що з 01.02.2022 та 01.02.2023 у його грошовому забезпеченні у порівнянні з 01.01.2022 та 01.01.2023 відбулися зміни не тільки через зростання (з 01 січня відповідного року) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що викликало збільшення посадового окладу та окладу за військове звання, а відбулися зміни і відсоткового значення і грошового розміру премії, що також викликало значні зміни і розміри грошового забезпечення.

Третя особа подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просила апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення без змін.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Відповідно до положень ч.1 ст. 308 , п.3 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України) розгляд справи проведено в порядку письмового провадження за наявними у ній доказами та в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в її межах, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного судового рішення, норм процесуального та матеріального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини, які не оспорені сторонами.

Позивач з 31.01.2000 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ, що підтверджується розрахунком на пенсію по інвалідності (а.с. 123).

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області.

Відповідачем оформлено та направлено до ГУ ПФУ у Полтавській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 06.12.2021 про те, що розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 05.03.2019 встановлено за посадою: посадовий оклад - 3260,00 грн., оклад за військовим званням - 950,00 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1473,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) - 3694,28 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 326,00 грн., премія (95%) - 3097,00 грн., всього - 12800,78 грн. (а.с. 117, 125).

ГУ ПФУ в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі зазначеної довідки відповідача від 06.12.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 (а.с. 26).

На звернення позивача із заявою від 17.02.2023 про складання нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 (а.с. 41-44) відповідач листом від 24.03.2023 вих. №9/1/2520/фп66827 направив довідку про грошове забезпечення позивача №ФП66827/2520 від 24.03.2023 станом на 01.01.2021, що враховується для перерахунку пенсії з 01.02.2021. Також зазначено, що у наданні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, на 01.01.2022, на 01.01.2023 відмовлено. (а.с. 45).

Так, відповідачем оформлено та направлено до ГУ ПФУ у Полтавській області та позивачу листом від 24.03.2023 вих.№9/1/2520/66827 (а.с. 45) оновлену довідку №ФП66827/2520 про те, що розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 становить: посадовий оклад - 4200,00 грн., оклад за військовим званням - 1230,00 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1900,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (0%) - 0,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 420,00 грн., премія (10%) - 420,00 грн., всього - 8170,50 грн. (зворот а.с. 117).

На звернення позивача із заявою від 19.04.2023 про складання нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 з урахуванням розмірів всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до окремого доручення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023 (а.с. 47-52) відповідач листом від 24.05.2023 вих. №9/1/4516/фп66827 повідомив, що відповідачем за заявою позивача від 17.02.2023 було виготовлено довідку станом на 01.01.2021 для перерахунку пенсії з 01.02.2021. Вказано, що надбавка за особливості проходження служби в розмірі 0%, а премія в розмірі 10% визначені на підставі розпорядження Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/10491 від 29.12.2021 (а.с. 53-54).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок розміру грошового забезпечення позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови №704, а також щодо відмови в оформленні та наданні позивачу і ГУ ПФУ в Полтавській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.02.2022, 01.01.2023, 01.02.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Позивачем оскаржується рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що 1) у справі відсутні докази про конкретні середні розміри відсоткових значень станом на 01.01.2021 надбавки за особливості проходження служби та премії; 2) на час звернення до суду у спірних правовідносинах ще не виникло спору щодо конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії, а виник спір з приводу відмови у видачі нових довідок у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020, на 01.01.2022 та на 01.01.2023; 3) із 01.02.2022 та із 01.02.2023 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб по відношенню до 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно не змінювався.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон №2262-ХІІ.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи наведені норми, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною 4 ст. 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб № 704 (далі Постанова № 704) (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі№440/6017/21 Верховний Суд дійшов наступних висновків:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік утому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку№ 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

У подальшому такий висновок був підтриманий Верховним Судом у постановах від13 грудня 2022 року у справі № 240/12647/21, від 27 лютого 2023 року у справі №640/11131/21, від 07 червня 2023 року у справі № 340/2148/21, від 19 червня 2023 року у справі № 380/17402/21.

Щодо позовних вимог в частині видачі довідок про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2022, 01.01.2023 із зазначенням відсоткового значення додаткових видів грошового забезпечення та премії, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч.2 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч.1 ст.5 КАС України).

Згідно з вимогами ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Виходячи з системного тлумачення зазначених положень законодавства встановлено, що особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

Тобто, в розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним за встановленням судом факту їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд має пересвідчитись у належності особі, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права наведений у постановах Верховного Суду від 16.04.2020 у справі №825/1549/17, від 14.09.2020 у справі №560/2120/20.

Таким чином, обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Так, фактично спірним питанням по даній справі є право позивача на виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2022, 01.01.2023, для перерахунку пенсії позивача з 01,02,2020, 01.02.2022 та з 01.02.2023, відповідно.

Враховуючи, що відповідачем ще не сформовано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2022, 01.01.2023 та наразі відсутні підстави вважати, що відповідачем під час виконання рішення суду у цій справі не буде зазначено відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії або процентне відношення таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення буде визначене у меншому розмірі, колегія суддів доходить висновку, що на час розгляду цієї справи права позивача у цій частині позовних вимог не порушені.

Колегія суддів зазначає, що передчасне задоволення даних вимог фактично суперечить основним засадам адміністративного судочинства, оскільки судове рішення не може ставитись в залежність від настання або ненастання обставин, що можуть виникнути в майбутньому.

Також, у разі незгоди позивача з подальшими діями відповідача, останній не позбавлений права звернутися з захистом порушених прав з відповідним позовом до суду.

Оскільки суд не вправі вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вищевказана позовна вимога не підлягає захисту судом і у її задоволенні слід відмовити у зв'язку з передчасністю даних вимог.

Враховуючи викладене, колегія суддів вказує про відсутність підстав зобов'язання відповідача зазначити у довідці про розмір грошового забезпечення конкретні складові у відсотковому розмірі.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.02.2022 у справі № 520/11008/2020.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо відсутності підстав для задоволення даної частини позовних вимог.

Щодо позовних вимог в частині зазначення конкретних відсоткових значень надбавки за особливості проходження служби та премії у довідці станом на 01.01.2021, колегія суддів зазначає наступне.

З аналізу положень пункту 2 Розділу VІ Порядку № 260 убачається, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу). Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки, а її розмір залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків за посадою розраховується шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки (65%) на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.01.2021 № 248/612, доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2021 році з 01.01.2021 відповідно, встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми.

Відповідно до додатку № 1 до телеграми від 27.01.2021 № 248/612, розмір премії складає 95%.

Колегією суддів встановлено, що спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення у виданій йому станом на 01.01.2021 довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, серед іншого, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також щомісячної премії у розмірі 10% від посадового окладу.

Колегія суддів зауважує, що Постанова № 704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби особовим складом у 65% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії у 95% (від посадового окладу).

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

З огляду на те, що фонд грошового забезпечення Міністерства оборони України визначається законом України про Державний бюджет України на певний рік та може змінюватися, то встановлення Міністром оборони України мінімального розміру надбавки за особливості проходження служби залежить від наявного фонду грошового забезпечення Міністерства оборони України.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Колегією суддів враховано висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 23 травня 2024 року по справі № 380/19324/23 відповідно до якого у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині видачі довідок станом на 01.02.2022, 01.02.2023, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз наведених норм права та неодноразово викладені правові висновки Верховного Суду щодо права на перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, свідчить про те що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

У свою чергу, Міністерством оборони України наказом від 07.06.2018 № 260 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

При цьому, згідно із пунктом 17 розділу 1 Порядку № 260, який застосовується з 24.02.2022 на період дії воєнного стану, виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

Так, відповідно до додатку 1 до телеграми Міністра оборони України від 04.03.2022 за № 248/1270 встановлено нові розміри премій за відповідними тарифними розрядами з 01.02.2022 військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом (призовом) на посадах рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу (крім військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом (призовом) у військових частинах, підпорядкованих Командуванню Сил спеціальних операцій, Командуванню десантно-штурмових військ, Командуванню морської піхоти Військово-морських Сил, в екіпажах надводних кораблів (суден, катерів), які перебувають у строю (в ремонті), в управліннях груп, ланок, загонів, дивізіонів, бригад та центрів, до складу яких входять кораблі, морські судна, самохідні рейдові судна або катери, які постійно розміщені на кораблях (суднах, катерах) та у військових частинах А0952, А1420, А1420-А, А1420-Б, А1420-Г, А1556, А1778, А1927, АЗ4267, АЗ715, А3892, А3029.

При цьому колегія суддів зазначає, що такий розпорядчий акт, як телеграма Міністра оборони України № 248/1210 від 04.03.2022 врегульовує правовідносини під час дії воєнного стану, а отже передбачені у ньому виплати є тимчасовими (на період дії воєнного стану), цільовими (з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України), стосуються окремих категорій військовослужбовців.

За висновками Великої Палати Верховного Суду, сформованими у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а, накази Міністра оборони України є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Встановлення надбавки та премії, передбачених наказами Міністра оброни України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Така ж правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 23.02.2023 у справі № 420/26816/21, від 28.02.2023 у справі № 420/21377/21.

Отже, рішення (телеграма) Міністра оборони України від 04.03.2022 за № 248/1210 щодо зазначення конкретного відсотка премії та надбавки за особливості проходження служби не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення, та не може бути підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до приписів статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Також, 01.02.2023 з метою виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України, направлених на забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, організації виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» і забезпечення виконання поставлених перед Міністерством оборони України завдань щодо своєчасної виплати військовослужбовцям і працівникам належних видів грошового забезпечення та заробітної плати та нагородження особового складу, керуючись вимогами пункту 17 розділу І Порядку № 260 Міністр оборони України видав Окреме доручення № 2683/з, яким відповідним керівникам, зокрема Збройних Сил України, доручено в 2023 році встановити, зокрема, іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України): надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію: з 01.01.2023 у розмірах згідно з Додатком 1 до цього доручення; з 01.02.2023 у розмірах згідно з Додатком 2 до цього доручення.

Положеннями розділу І Додатку 1 та розділу І Додатку 2 до вказаного доручення військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом (призовом) на посадах рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу (крім військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом (призовом) у військових частинах, підпорядкованих Командуванню Сил спеціальних операцій, Командуванню Десантно-штурмових військ, Командуванню морської піхоти Військово-Морських Сил, в екіпажах надводних кораблів (суден, катерів), які перебувають у строю (в ремонті), в управліннях груп, ланок, загонів, дивізіонів, бригад та центрів, до складу яких входять кораблі, морські судна, самохідні рейдові судна або катери, які постійно розміщені на кораблях (суднах, катерах) та у військових частинах А0952, А1420, А1420-А, А1420-Б, А1420-Г, А1420-М, А1556, А1778, А1927, А4267, А3715, А3892, А3029) встановлено розміри щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами в залежності від вислуги років відповідно з 1 січня 2023 року та з 1 лютого 2023 року в мінімальному розмірі від 140% до 352% посадового окладу (додаток 1 до доручення), в мінімальному розмірі від 390% до 650% посадового окладу (додаток 2 до доручення) на 2023 рік.

З урахуванням наведеного вище, колегія суддів приходить до висновку про те, що вищезазначене рішення Міністра оборони України у формі окремого доручення, адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, прийняття якого було зумовлене введенням в Україні воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», та метою якого, є належна та своєчасна виплата у 2023 році грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу Міністра оборони України та не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Натомість зазначене рішення є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.

До того ж, у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку про відсутність у позивача права на отримання довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.02.2023 з урахуванням Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023 основного розміру його пенсії, оскільки судом апеляційної інстанції не встановлено, що станом на 01.02.2023 за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку видати довідку.

Тобто, вирішення питання щодо наявності у позивача права на перерахунок його пенсії, у тому числі моменту, з якого, на думку позивача в нього виникло таке право, нерозривно пов'язане із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців (збільшенням, зміною чи уведенням нових видів грошового забезпечення).

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 17.09.2024 у справі № 520/17089/23.

Увалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України»(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи апелянта, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення

Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року по справі № 440/16265/23 скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , підготувати та надати ОСОБА_1 і надіслати до Головного управління Пенсійного фону України в Полтавській області для проведення з 01.02.2021 перерахунку основного розміру пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з розрахунком посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір надбавки за вислугу років 35%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% і розміри всіх інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень п.1 розпорядження Міністра оборони України №248/612 від 27.01.2021 та Додатку №1 до телеграми, якою було доведено до військ це розпорядження: надбавка за особливості проходження служби у розмірі мінімальної ставки 65%, премія у розмірі мінімальної ставки - 95%.

Ухвалити постанову якою в скасованій частині позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити перерахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , підготувати та надати ОСОБА_1 і надіслати до Головного управління Пенсійного фону України в Полтавській області для проведення з 01.02.2021 перерахунку основного розміру пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з розрахунком посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір надбавки за вислугу років 35%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% і розміри всіх інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень п.1 розпорядження Міністра оборони України №248/612 від 27.01.2021 та Додатку №1 до телеграми, якою було доведено до військ це розпорядження: надбавка за особливості проходження служби у розмірі мінімальної ставки 65%, премія у розмірі мінімальної ставки - 95%.

В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року у справі № 440/16265/23 залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач Л.В. Любчич

Судді О.А. Спаскін О.В. Присяжнюк