Головуючий І інстанції: М.В. Довгопол
03 квітня 2025 р. Справа № 440/5337/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2024, по справі № 440/5337/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, у якому просила:
1. визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, які відповідно до листа № 7720-6006/Г-02/18-1600/24 від 05.04.2024 відмовили відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 13.03.2024, здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, а саме:
- перерахувати пенсію з 01.10.2017 з урахуванням поновленого заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2000;
- періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004 - оскільки позивач не працювала, не отримувала заробітну плату і не платила страхові внески) - не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, (ст. 41 Закону);
- додатково виключити період навчання в аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40. ч. 1 абз. 3 Закону);
- провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058);
- для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. 1 абз. 3 Закону1058);
- виплатити недоплачені суми за період з 01.10.2017 по 01.04.2024 - у розмірі 67300 грн. 43 коп.;
2. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - вчинити певні дії, а саме:
- перерахувати пенсію з 01.10.2017, для обчислення пенсії врахувати заробітну плату (дохід) починаючи з 1 липня 2000 року (ст. 40 ч. 1 абз. 1 Закону 1058);
- перерахувати пенсію з 01.10.2017 з урахуванням поновленого заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2000;
- періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004 - оскільки позивач не працювала, не отримувала заробітну плату і не платила страхові внески) - не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, (ст. 41 Закону);
- додатково виключити період навчання в аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40. ч. 1 абз. 3 Закону);
- провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058);
- для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. 1 абз. 3 Закону 1058);
- виплатити недоплачені суми за період з 01.10.2017 по 01.04.2024 - у розмірі 67300 грн. 43 коп.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 13.03.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 13.03.2024, з урахуванням висновків суду.
У решті позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, зазначає, що пенсійним органом стосовно порушених позивачем у заяві питань надано аргументовану відповідь від 05.04.2024 № 7720-6606/Г-02/8-1600/24, а саме: щодо питання не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (ст. 41 Закону) періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004), роз'яснено норми законодавства, а саме статті 40 Закону 1058 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року; щодо питання додатково виключити період навчання на аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону) у відповіді Управління зазначено про зміну періоду оптимізації заробітної плати саме кількість місяців виключених оптимізацією в межах 10 % склала 52 місяці,(період з 01.05.2001 по 31.08.2005 р) та кількість місяців виключено додатково, за період навчання в аспірантурі, понад 10 відсотків склала 5 місяців, (період з 01.12.2000 по 30.04.2001), щодо питання проведення перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058) роз'яснено, що при проведенні масового перерахунку пенсій по стажу відповідно до абз.З ч.4 ст.42 Закону 1058 з 01.04.2018 року особовий рахунок ОСОБА_1 не пройшов автоматичного перерахунку, а також зазначено про всі дії, які були здійснені на виконання заяви ОСОБА_1 від 27.07.2018 року. Управлінням у 13.03.2019 року даний перерахунок проведений з 01.04.2018; щодо питання для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону 1058) Управлінням надано роз'яснення статті 40 Закону 1058, якою передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, отримує пенсію за віком як науковому працівнику.
З 01.10.2017 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до розпорядження № 132549 від 26.10.2017.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 27.07.2018 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійним органом проведено перерахунок пенсії з 01.08.2018, за яким стаж та заробіток позивача визначено згідно з абз. 1, 2 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
13.03.2019 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2018 та з 01.12.2018, 21.03.2019 - з 01.10.2017, у зв'язку з уточненням даних в ЕПС.
В подальшому пенсійним органом також проводилися перерахунки пенсії позивача, у тому числі, у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму та індексацією.
13.03.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила:
1) перерахувати пенсію з 01.10.2017 згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії врахувати заробітну плату (дохід) починаючи з 1 липня 2000 року (ст. 40 ч. 1 абз. 1 Закону 1058);
2) перерахувати пенсію з 01.10.2017 з урахуванням поновленого заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2000;
3) періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004 - людина не працювала, не отримувала зарплату і не платила страхові внески) не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (ст. 41 Закону);
4) додатково виключити період навчання на аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40 ч. 1 абз. 3 Закону);
5) провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058);
6) для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. 1 абз. 3 Закону 1058);
7) виплатити недоплачені суми через незаконне заниження пенсії та численні порушення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при обчисленні пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 05.04.2024 № 7720-6606/Г-02/8-1600/24 повідомило, що з 01.12.2014 при взятті на облік до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком згідно Закону України "Про науково-технічну діяльність". Відповідно до внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розпорядженням від 26.10.2017 за матеріалами електронної пенсійної справи позивачку переведено з 01.10.2017 на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При визначенні розміру пенсії до уваги взято страховий стаж тривалістю 41 рік 02 місяці 16 днів (коефіцієнт стажу 0,41167), який враховано 28.02.2010 та заробітну плату за період роботи з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 28.02.2010, коефіцієнт заробітної плати склав 2,28012 грн. Внаслідок переходу на пенсію за віком, призначеної до Закону, розмір пенсійної виплати з 01.10.2017 підвищився з 3083,59 грн. до 3838,46 грн. На підставі поданої позивачкою заяви від 27.07.2018 про проведення перерахунку згідно ч. 4 ст. 42 Закону, розпорядженням від 03.08.2018 Управлінням проведено такий перерахунок пенсії з урахуванням набутого стажу і заробітної плати по 31.10.2012 та без врахування заробітної плати за 60 місяців за період з 01.07.1995 по 30.06.2000. Коефіцієнт страхового стажу склав 0,43833. Пенсія обчислена із врахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.10.2012, коефіцієнт заробітної плати після оптимізації заробітку склав 2,38056. Після проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.08.2018 збільшився до 4116,80 грн. Додатково повідомлено, що проведення перерахунку в зв'язку із врахуванням лише стажу роботи за період з 01.03.2010 по 19.10.2012 без урахування заробітної плати за період з 01.03.2010 по 19.10.2012 є недоцільним та призводить до зменшення розміру пенсії з 4116,80 грн. до 4096,27 грн. (з урахуванням доплати за понаднормовий стаж в розмірі 23%). Таким чином, перерахунок пенсії з 01.04.2018 проведено на найбільш вигідних умовах.
У зв'язку з надходженням звернення щодо не проведення даного перерахунку автоматизованим способом, управлінням 13.03.2019 даний перерахунок проведений з 01.04.2018, доплату по проведеному перерахунку позивачка отримала в квітні 2019.
Також, зазначено, що пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність, а саме період заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000 занесено до її електронної пенсійної справи за даними інформації, яка була наявна на час взяття на облік. Внаслідок перегляду справи змінився період оптимізації заробітної плати, а саме кількість місяців виключених оптимізацією в межах 10% склала 52 місяці (період з 01.05.2001 по 31.08.2005) та кількість місяців виключено додатково за період навчання в аспірантурі, понад 10 відсотків склала 5 місяців (період з 01.12.2000 по 30.04.2001). Доплату пенсії було перераховано в березні 2024 на її рахунок, відкритий в АТ КБ "Приватбанк".
Перерахунок пенсії з 01.03.2024 проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 7994,47 (7405,03 грн х 1,0796). Розмір виплачуваної пенсії з 01.03.2024 складає 9162,58 грн.
Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернулася до суду із даним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійним органом не здійснено належний розгляд заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 № 1977-XII, який втратив чинність 16.01.2016 ( у редакції, чинній на час призначення позивачу наукової пенсії з 01.12.2014), пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника за основним місцем роботи за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі якщо період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менш як 60 календарних місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості наукового стажу. У всіх випадках період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням виключення, передбаченого цим Законом, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
З 16.10.2016 набрав чинності Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 26.11.2015 № 848-VIII.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017) пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV, з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, визначено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", «Про державну службу», «Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", «Про державну службу», «Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
За приписами пункту 4-3 розділу XV Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV (у редакції з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 4 статті 42 Закону № 1058-ІV (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII) передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Таким чином, у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII особам, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 розділу XV Закону № 1058-ІV , розрахований за нормами цього Закону, буде більший, передбачено здійснення автоматичного, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
У ході судового розгляду встановлено, що з 01.10.2017 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , призначеної як науковому працівнику, у зв'язку з переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", про що свідчить розпорядження № 132549 від 26.10.2017.
13.03.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.10.2017 згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із урахуванням заробітної плати (дохід), починаючи з 1 липня 2000 року (ст. 40 ч. 1 абзац 1 Закону 1058); з 01.10.2017 з урахуванням поновленого заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 30.11.2000; періоди, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004 - людина не працювала, не отримувала зарплату і не платила страхові внески) не обраховувати нулями і не включати до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (ст. 41 Закону); додатково виключити період навчання на аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону); провести перерахунок пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058); для обчислення розміру пенсії використати 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону 1058); виплатити недоплачені суми.
У той же час, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, надаючи відповідь листом від 05.04.2024 № 7720-6606/Г-02/8-1600/24, вказувало, що пенсійну справу позивачки приведено у відповідність, а саме період заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000 занесено до її електронної пенсійної справи за даними інформації, яка була наявна на час взяття на облік. Внаслідок перегляду справи змінився період оптимізації заробітної плати, а саме кількість місяців виключених оптимізацією в межах 10% склала 52 місяці (період з 01.05.2001 по 31.08.2005) та кількість місяців виключено додатково за період навчання в аспірантурі, понад 10 відсотків склала 5 місяців (період з 01.12.2000 по 30.04.2001). Доплату пенсії було перераховано в березні 2024 року на рахунок позивачки, відкритий в АТ КБ "Приватбанк".
Втім, відповідь пенсійного органу не містить відомостей щодо того, з якої дати пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність, у тому числі із врахуванням періоду заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000.
Згідно з протоколом перерахунку пенсії позивача від 31.01.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії 25.12.2023 у зв'язку з уточненням стажу та заробітної плати та перераховано пенсію з 01.04.2018 з урахуванням періоду заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000.
Водночас, у листі від 05.04.2024 № 7720-6606/Г-02/8-1600/24 відповідачем не вказано та в ході розгляду справи не обґрунтовано відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача із врахуванням періоду заробітної плати з 01.07.2000 по 30.11.2000 з 01.10.2017, про що позивач просила у заяві від 13.03.2024.
Крім того, виходячи зі змісту листа від 05.04.2024 № 7720-6606/Г-02/8-1600/24 відповідачем не розглянуто заяву позивача в частині питань щодо: не обраховування нулями і не включення до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (ст. 41 Закону) періодів, за які відсутні персоніфіковані дані (навчання на стаціонарі до 01.01.2004); додаткового виключення періоду навчання на аспірантурі на стаціонарі з 01.12.2000 до 30.11.2003 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону); проведення перерахунку пенсії з 01.04.2018 з урахуванням набутого стажу, не змінюючи заробіток (ст. 42 Закону 1058); використання для обчислення розміру пенсії 60 календарних місяців з 01.07.2000 по 31.07.2000 та з 01.04.2005 по 28.02.2010 (ст. 40 ч. 1 абзац 3 Закону 1058).
Так, за своїм змістом заява позивача від 13.03.2024 стосувалася перерахунку пенсії, а тому орган Пенсійного фонду мав прийняти обґрунтоване рішення щодо наявності або відсутності підстав для такого перерахунку.
Натомість, не здійснивши розгляд заяви по суті у повному обсязі, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Таким чином, з огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 .
Отже, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про протиправність бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Враховуючи межі перегляду справи судом апеляційної інстанції, беручи до уваги обраний судом першої інстанції спосіб захисту порушеного права позивачки шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути її заяву, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 13.03.2024, з урахуванням висновків суду.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено належним чином правомірності своїх дій у спірних відносинах, колегія суддів зазначає про обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2024 по справі № 440/5337/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло