Рішення від 03.04.2025 по справі 440/2667/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/2667/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

Стислий зміст позовних вимог.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною відмову ГУПФУ в Полтавській області оформлену листом від 27.02.2025 року № 3560-3139/К-02/8-1600/25 в врахуванні суми індексації заробітної плати на посадах НПУ, зазначеної в довідці ГУНП в Полтавській області № 60871-2024 від 24.12.2024 року, під час розрахунку суми пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешкає; АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати ГУПФУ в Полтавській області перерахувати та виплатити пенсійне забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешкає; АДРЕСА_1 , з врахуванням суми індексації заробітної плати, яка зазначена в довідці ГУНП в Полтавській області вих. №60871-2024 від 24.12.2024 року, починаючи з 19.01.2022 року з врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешкаю: АДРЕСА_1 , в період з 08.1996 року по 11.2015 року проходив службу в ОВС України, з 11.2015 року по 01.2022 року - в Національній поліції України. Остання займана посада - заступник начальника сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 2 Кременчуцького районного управління поліції. Відповідно до наказу ГУНП в Полтавській області № 29 о/с від 19.01.2022 року звільнений зі служби відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 77 ЗУ "Про Національну поліцію" (через хворобу). На момент звільнення вислуга років становила 25 років. 18.12.2024 року мною надіслано до ГУНП в Полтавській області із запитом щодо надання довідки про грошове забезпечення за останні 24 місяці, які передували звільненню. За результатом розгляду запиту, позивачу листом вих. № 60871-2024 від 24.12.2024 року ГУНП в Полтавській області надало запитувану інформацію. 18.02.2025 року з постанови Верховного Суду України від 26.08.2021 року по справі № 240/7853/19 позивачу стало відомо, що індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям. Пенсію позивач отримує, так само як і військовослужбовці, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки відповідно до ст. 12 вказаного вище Закону, військовослужбовці та поліцейські є суб'єктами його дії.

Стислий зміст заперечень відповідача.

У наданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі.

Заяви, клопотання учасників справи.

Позивачем заявлені клопотання у справі про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13.03.2025 до суду позивачем надано відповідь на відзив в якій вказано, що відповідач жодним чином не навів аргументів щодо безпідставності застосування постанов Верховного суду України, які зазначені в позовній заяві, чим фактично погоджується з їх змістом та правозастосуванням під час вирішення питання в справі № 440/359/25, при цьому відповідач лише зазначає, що довідка про грошове забезпечення, яка надана Головним управління Національної поліції в Полтавській області листом № 60871-2024 від 24.12.2024 (201035) має інформаційний характер. В даному випадку довідка має дійсно інформаційний характер, оскільки не є документом прямої (наказної) дії, так само, як і будь-які інші документи, які надходять від фізичних та юридичних осіб (незалежно від форми власності) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про структуру грошового забезпечення. Разом з тим, в силу положень частин першої та другої статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Довідка про складові заробітної плати від ГУНП в Полтавській області ОСОБА_1 отримана законним шляхом і відповідно до частин першої та другої ст. 63 вказаного вище Закону, позивач реалізував своє право на ініціювання перерахунку пенсії.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

Позивачу призначено пенсію за вислугу років з 20.01.2022 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Полтавській області, що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 1613018111 (НПУ) від 20.01.2022.

Із змісту вказаного протоколу слідує, що пенсію позивачу призначено з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2000 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 2425,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ 7678,83 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби 60%, премія 22,388% - в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 14953,83 грн.

Середньомісячну сума додаткових видів ГЗ позивача було визначено з урахуванням поданої до ГУ ПФУ в Полтавській області довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №23 від 07.02.2022.

24.12.2024 ГУНП в Полтавській області направлено до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір та склад грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, яка включає індексацію за вказаний період.

Вказану довідку Головне управління Національної поліції в Полтавській області надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 24.12.2024.

На заяву позивача від 20.02.2025 про здійснення перерахунку пенсії з урахування індексації, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправною відмову ГУПФУ в Полтавській області оформлену листом від 27.02.2025 року № 3560-3139/К-02/8-1600/25 в врахуванні суми індексації заробітної плати на посадах НПУ, зазначеної в довідці ГУНП в Полтавській області № 60871-2024 від 24.12.2024 року, під час розрахунку суми пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частинами першою, другою та третьою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон №2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відтак, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види його складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-XII).

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

17.07.1992 Кабінетом Міністрів України затверджено постанову № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (надалі - Постанова № 393).

Пунктом 7 Постанови № 393 передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно з вимогами частини третьої статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

При цьому статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" №2017-ІІІ (надалі - Закон №2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо: - рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС; - стипендій учням професійно-технічних та студентам вищих державних навчальних закладів; - індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін; - надання гарантованих обсягів соціально-культурного, житлово-комунального, транспортного, побутового обслуговування та обслуговування у сфері освіти, охорони здоров'я, фізичної культури та спорту, торгівлі та громадського харчування; - забезпечення пільгових умов задоволення потреб у товарах та послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки.

Частиною другою статті 19 Закону №2017-ІІІ передбачено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ (надалі - Закон №1282-ХІІ).

Згідно зі статтею 1 Закону №1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Ключовим питанням у цій справі є наявність правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія позивача, індексації грошового забезпечення.

Виходячи із системного аналізу викладених правових норм, суд зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Враховуючи те, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд констатує, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.

Верховний Суд у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, розглянувши справу №638/9697/17, при вирішенні питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення, у постанові від 3 квітня 2019 року відступив від раніше висловленої з цього питання правової позиції Верховного Суду у справах №522/11262/16-а та №522/7855/17 та сформулював наступний правовий висновок.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Відповідний правовий висновок підтримано, зокрема, у постановах Верховного Суду від 18.04.2019 у справі № 286/766/17, від 05.05.2022 у справі № 522/9160/17, від 22.11.2023 у справі № №240/7091/20 .

Також у постанові від 30.01.2024 у справі № 580/1974/23 Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зазначив, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії військовослужбовцям, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, поліцейським, тощо.

При цьому у цій справі Верховний Суд сформулював правовий висновок, відповідно до якого суми індексації грошового забезпечення поліцейських не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.

Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Зважаючи на норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, висновки Верховного Суду щодо застосування таких норм права, суд приходить до висновку, що суми індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 визначені у відповідній довідці ГУНП в Полтавській області вих. №60871-2024 від 24.12.2024 року, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача.

За таких обставин дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в врахуванні суми індексації заробітної плати на посадах НПУ, зазначеної в довідці ГУНП в Полтавській області № 60871-2024 від 24.12.2024 року, під час розрахунку суми пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , є протиправними.

Вирішуючи питання про належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд виходить з такого.

В силу положень частин 1, 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Суд враховує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області з 20.01.2022, довідка ГУНП в Полтавській області № 60871-2024 від 24.12.2024 року надійшла 20.02.2025, відтак перерахунок має бути здійснений з 20.02.2024, відповідно до частини другої статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 18.04.2019 у справі № 286/766/17.

Отже, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в врахуванні суми індексації заробітної плати на посадах НПУ, зазначеної в довідці ГУНП в Полтавській області № 60871-2024 від 24.12.2024 року, під час розрахунку суми пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити пенсійне забезпечення ОСОБА_1 , з врахуванням суми індексації заробітної плати, яка зазначена в довідці ГУНП в Полтавській області вих. №60871-2024 від 24.12.2024 року, починаючи з 20.02.2024 року з врахуванням раніше виплачених сум.

З огляду на викладене, вимоги щодо щодо здійснення перерахунку пенсії з 19.01.2022, задоволенню не підлягають.

Відтак, позов належить задовольнити частково.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в врахуванні суми індексації заробітної плати ОСОБА_1 , зазначеної в довідці Головного управління Національної поліції в Полтавській області № 60871-2024 від 24.12.2024 року, під час розрахунку суми пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити пенсійне забезпечення ОСОБА_1 , з врахуванням суми індексації заробітної плати, яка зазначена в довідці Головного управління Національної поліції в Полтавській області вих. №60871-2024 від 24.12.2024, починаючи з 20.02.2024 року, з врахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В.І. Бевза