03 квітня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1298/25
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у виплаті їй щомісячної доплати у сумі 2000 гривень до розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень, з 01.03.2025 року, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з врахуванням попереднього рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі від 07.01.2025 року у справі №340/7786/24, з врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 04.03.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що на виконання рішення суду позивачці проведено перерахунок її пенсії, внаслідок чого розмір пенсії зріс більше ніж на 2000 грн. Тож відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" позивачка не має права на отримання передбаченої цим пунктом щомісячної доплати до пенсії.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Чоловік позивачки - ОСОБА_2 - проходив військову службу в Збройних Силах України, а після звільнення з військової служби з 1994 року він отримував пенсію за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Він помер у 2006 році, а його пенсійну справу закрито.
У травні 2023 року ОСОБА_1 , досягнувши пенсійного віку, звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 02.05.2023 року про призначення їй як непрацездатному члену сім'ї колишнього військовослужбовця ОСОБА_2 пенсії у разі втрати годувальника.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 03.05.2023 року призначило позивачці пенсію у разі втрати годувальника на підставі пункту "б" статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 30 % грошового забезпечення померлого годувальника. Розмір пенсії визначений за документами, що містилися у пенсійній справі ОСОБА_2 . Для обчислення основного розміру пенсії використано грошове забезпечення в сумі 1075, 24 грн., яке враховувалося для останнього перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_2 у 2005 році, визначене за нормами чинної на той час постанови Кабінету Міністрів України №829 від 22.05.2000 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців". Тож за розрахунками відповідача основний розмір пенсії позивачки у разі втрати годувальника склав 322, 57 грн. (1075, 24 грн. х 30%). Також позивачці встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн., передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". З урахуванням мінімального розміру пенсії в разі втрати годувальника, передбаченого статтею 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір пенсії позивачки з 03.05.2023 року склав 4186 грн. (2093 грн. х 2).
У жовтні 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 за заявою ОСОБА_1 оформив та видав їй довідку №13277/1 від 18.10.2024 року про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої ОСОБА_2 був звільнений з військової служби. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення, визначений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за нормами, чинними на 05.03.2019 року, становить 14795, 68 грн.
Позивачка подала цю довідку до ГУ ПФУ в Кіровоградській області і просила провести перерахунок її пенсії.
Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивачки, та звернулася до суду з відповідним позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.01.2025 року у справі №340/7786/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 02.05.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Кіровоградського обласного ТЦКСП №13277/1 від 18.10.2024 року, з урахуванням проведених виплат.
У лютому 2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило перерахунок пенсії позивачки з моменту її призначення 02.05.2023 року, виходячи із підвищеного грошового забезпечення. За розрахунками відповідача розмір пенсії позивачки у разі втрати годувальника склав 4438,70 грн. (14795,68 грн. х 30%).
Позивачка у лютому 2025 року звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просила відновити виплату їй щомісячної доплати в розмірі 2000 грн.
Відповідач повідомив позивачку про те, що вона не має права на встановлення (продовження виплати) щомісячної доплати до пенсії.
Не погоджуючись з такою відповіддю, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Статтею 1 Закону №2262-XII передбачено, що члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Згідно зі статтею 8 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону №2262-XII сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - постанова КМУ №713), якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб постановив:
1. Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
3. Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.
4. Фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
6. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.
Суд установив, що позивачці як члену сім'ї колишньому військовослужбовця пенсію у разі втрати годувальника на підставі Закону №2262-XII призначено з 03.05.2023 року, а її розмір відповідно до статті 36 цього Закону обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 2005 рік.
Керуючись пунктами 1, 3 постанови КМУ №713, відповідач за матеріалами пенсійної справи позивачки встановив їй щомісячну доплату в сумі 2000 грн.
Така доплата виплачувалася позивачці у складі пенсії за травень 2023 року - січень 2025 року.
У лютому 2025 року відповідач на виконання рішення суду здійснив з 03.05.2023 року перерахунок основного розміру пенсії позивачки у разі втрати годувальника на підставі належного розміру грошового забезпечення, визначеного за нормами, чинними на 05.03.2019 року.
Після цього перерахунку відповідач припинив нарахування та виплату позивачці щомісячної доплати до пенсії.
При цьому відповідач керувався абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ №713 та виходив з того, що оскільки пенсія позивачки переглянута (перерахована) після 01.03.2018 року, а саме з 03.05.2023 року, і розмір пенсії після перегляду (перерахунку) зріс більше ніж на 2000 грн., тому позивачка не має права на щомісячну доплату, передбачену пунктом 1 постанови КМУ №713.
Суд відхиляє такі доводи та зазначає, що перерахунок пенсії позивачки, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного її права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тож позивачка має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22 у подібних правовідносинах.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки всупереч пункту 1 постанови КМУ №713 з березня 2025 року не нараховує та не виплачує позивачці щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., на яку та має право.
Тому порушене право позивачки слід захистити, зобов'язавши відповідача відновити нарахування та виплату їй щомісячної доплати до пенсії, починаючи з 01.03.2025 року.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити з 01.03.2025 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ