про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви
02 квітня 2025 року м. Київ 320/2779/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Вісьтак М.Я., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними, визнання протиправною і скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними, визнання протиправною і скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просить:
- визнати противоправну та скасувати незаконну Постанову №185 Кабінету Міністрів від 23.02.2024 р. затвердженого Перерахунок пенсії не може перевищувати 1500 грн. Незаконні дії Кабінету Міністрів привели до звуження конституційних моїх прав - заборонено, мається посилання Конституційного суду;
- зобов'язати Кабінет Міністрів повторно розглянути Постанови 185 Кабінету Міністрів від 23.02.2024 р., привести його до вимог законодавства та міжнародних зобов'язань (що зупинить незаконні дії Кабінету міністрів у європейській державі).
- визнати протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, ОСОБА_1 зменшили суму індексації пенсії, яка не відповідає вимогам Конституції України та ст.ст.43.63 Закону України від 09.04.1992 року Nє 2262-XII, щодо нарахування та сплати з 01 березня 2024 року проіндексованої моєї пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нарахувати та виплачувати законну індексацію 1005,84 грн базового ОСНП за 2024 рік до пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.08.2024 року відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України Nє 185 від 23.02.2024 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;
- стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, 14005, м. Чернігів, вул. П?ятницька, 83-А, ЄРДПОУ 21390940 на користь ОСОБА_2 та виплатити недоплачену суму 10058,40 грн
(десять тисяч п?ятдесят вісім грн, 40 коп.) (розрахунок див. у позові, стор. 9);
- признати, що справа Nє 200/1785 аналогічна та подобна моїй справі. Законні рішення та постанови суддів повернули недоплачену суму та поновили соціальну справедливість;
- залучити справу Nє 200/1788/23 до його справи;
- звільнити від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» (надаю копію посвідчення інваліда війни ІІ групи, стор. 9 А).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 позовну заяву було залишено без руху як таку, що подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, зазначено недоліки позовної заяви, спосіб і строк для їх усунення, який становив п'ять днів.
17.02.2025 судом отримано заяву про усунення недоліків разом із доданими матеріалами, ознайомившись з якими суд дійшов висновку, що позивачем недоліки позовної заяви у встановлений судом строк не усунуто.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 позивачу продовжено строк на усунення недоліків.
02 квітня 2025 року судом було отримано нову заяву про усунення недоліків разом із доданими матеріалами, ознайомившись з якими суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до заяви про усунення недоліків від 29.03.2025 позивачем у прохальній частині позовної заяви відредаговано позовні вимоги та викладено у наступній редакції:
«- признати, що Кабінет Міністрів України своїми Постановами, обмежує мої конституційні права;
- зобов?язати Кабінет Міністрів України повторно розглянути Постанову Nє168 Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. та Постанову Nє185 Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. та скасувати ці перелічені Постанови;
- взяти до уваги, що Позивач до адміністративного позову надав аналогічну подібну справу моєї справи суди повернули соціальну справедливість;
- признати, що Кабінет Міністрів України порушує свій Закон “Про Кабінет Міністрів України» в якому зазначено, повинен підвищувати матеріальний рівень громадян України, але роблять все навпаки;
- признати, що Міністерство соціальної політики свідомо нехтують мої права на поновлення соціальної справедливості, див. доказ Копія Листа Міністерства Соціальної Політики України від 10.03.2025 р.».
Розглянувши подану заяву про усунення недоліків, суд встановив, що позивачем вимоги ухвали суду від 05.03.2025 виконано не повністю з огляду на таке.
ідповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Позов в адміністративному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, яка складається з вимоги процесуального характеру (відкрити провадження по справі) і вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право).
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог. Під змістом позовних вимог розуміється визначення конкретного способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло, а тому, особа, звертаючись до суду з позовною заявою, повинна чітко зазначити дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушили її право, в чому полягає протиправність таких дій (бездіяльності) та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.
У пункті першому виправлених позовних вимог позивач просить признати, що Кабінет Міністрів України своїми Постановами, обмежує його конституційні права. Водночас позивач не зазначає, в чому саме полягає протиправна поведінка дія/бездіяльність Кабінету Міністрів України, яким конкретно чином це обмежує його конституційні права і яким чином з огляду на відповідні приписи КАС України суд може у випадку задоволення даної позовної вимоги здійснити захист порушених прав позивача.
Так, позивач може просити суд, у звязку із захистом його порушеного та/чи оспорюваного права, визнати протиправним та скасувати рішення суб'єкта владних повноважень, визнати протиправними його дії та/або бездіяльність, водночас вимога "просити признати, що суб'єкт владних повноважень обмежує права позивача" не відмовідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо вимоги "зобов?язати Кабінет Міністрів України повторно розглянути Постанову №168 Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 та Постанову №185 Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 та скасувати ці перелічені Постанови" суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27.02.2014 № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Водночас указаним Законом № 794-VII до повноважень Кабінету міністрів України не віднесено повторний розгляд вже ухваленим ним постанов.
Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 та від 24.02.2024 № 185 є нормативно-правовими актами.
Суд повторно наголошує, що відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
У пункті третьому виправлених позовних вимог позивач просить взяти до уваги, що Позивач до адміністративного позову надав аналогічну подібну справу моєї справи. Таке формулювання не може вважатися належною позовною вимогою, з огляду на вищезазначені норми КАС України, а тому не може бути включено до вимог по суті спору.
Крім того, позивач в четвертому пункті виправлених позовних вимог просить признати, що Міністерство соціальної політики свідомо нехтують мої права на поновлення соціальної справедливості, яке не було зазначено як відповідач а ні в новій, а ні у попередніх редакціях позовних заяв ОСОБА_1 , а відтак, вимоги позовної заяви не можуть бути спрямовані до осіб, які не є відповідачами по справі.
Додатково, суд звертає увагу, що позивачем в заяві про усунення недоліків позовної заяви від 23.09.2025 відредаговано лише прохальну частину позовної заяви, натомість щодо наявності або відсутності зміни складу відповідачів, позивачем суду не надано інформації.
Суд зазначає, що частиною другою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Ураховуючи наведене, з метою забезпечення права позивача на судовий захист, суд вважає, що необхідно продовжити процесуальний строк для усунення позивачем недоліків позовної заяви та надати позивачу додатковий строк для усунення недоліків у частині приведення позовних вимог у відповідність до вимог КАС України.
Керуючись статтями 121, 160, 169, 171, 243,248, 256 КАС україни, суд
1. Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви (приведення позовних вимог у відповідність до вимог КАС України), зазначені у мотивувальній частині цієї ухвали.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати (вручити) позивачу (представнику).
Суддя Вісьтак М.Я.