03.04.2025
Справа № 522/6867/25
Провадження № 2-а/522/269/23
Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючої - судді Яреми Х.С.,
при секретарі судового засідання Кніш Д.А.
представника позивача - Саркісян А.Р.
перекладача - Пен Чжуан Кит, відповідача - ОСОБА_1 , адвоката - Горб С.А.
розглянув адміністративну справу
за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області
до громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1
про затримання з метою ідентифікації та примусового видворення за межі території України.
02.04.2025 ГУ ДМС України в Одеській області звернулось до суду з позовом до громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 .
Просить суд:
- затримати громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців (до 01.10.2025) з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
03.04.2025 відкрито провадження у справі.
ГУ ДМС звернення до суду з цим позовом пояснює тим, що ОСОБА_1 17.12.2023 прибув в Україну легально за паспортом громадянина Китайської Народної Республіки для виїзду за кордон НОМЕР_1 , термін дії паспорта 13.07.2023 - 12.07.2033. Після цього ОСОБА_1 перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів та проживав на території України без документів, що дають йому право проживання (перебування) в Україні. У зв'язку з цим, 30.08.2024 орган міграційної служби прийняв рішення про примусове повернення ОСОБА_3 до країни походження або третьої країні іноземця з наданням йому строку для залишення території України до 19.09.2024. Проте ОСОБА_1 рішення про повернення в країну походження добровільно не виконав. 01.04.2025 він був виявлений працівниками УСБУ, в цей же день відносно нього складено протокол про затримання та поміщено в пункту тимчасового перебування іноземців. У ОСОБА_1 паспортний документ для виїзду за кордон на його ім'я наявний, але на даний час неможливо забезпечити його примусове видворення за межі України, у зв'язку з тим, що на території України введено воєнний стан та авіасполучення призупинено, а тому для отримання та оформлення транзитної візи та придбання авіаквитка в Республіці Молдова, чи в Республіці Румунія або в інший сусідню з Україною країною за державні кошти, необхідний час. Позивач вважає, що ОСОБА_1 слід затримати на строк до 6 місяців, оскільки на території України він проживає нелегально, не вчинив жодних дій з метою легалізації правового статусу нелегального мігранта, рішення про повернення в країну походження добровільно не виконав, отже, є підстави стверджувати, що він ухилився та ухилятиметься від виконання рішення про добровільне повернення.
ОСОБА_1 забезпечено право мати перекладача та адвоката.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що прибув на територію України легально з метою працювати в Україні, любить Україну, йому тут подобається, він має намір повернутись в України згодом. Розуміє, що законних підстав для перебування в Україні наразі немає, розуміє з якою метою його зараз затримали. Він намагався добровідльно покинути територію України, але йому це не вдалось, оскільки він немав візи для в'їзду в іншу країну європи, тому назад повернутий в Україну. Пояснив, що має в ОСОБА_4 власну сім'ю, дружину, зараз повернеться в ОСОБА_4 , щоб потім знову легально приїхати в Україну.
Адвокат пояснив, що спілкувався з ОСОБА_1 через перекладача, він розуміє, що підлягає примусовому видворенюю за межі України, оскільки немає законних підстав для проживання тут.
Судом встановлено такі фактичні обставини справи.
30.08.2024 ГУДМС України у Львівській області відносно громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) прийнято рішення № 4601130100016427 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця з наданням строку для залишення території України не пізніше 19.09.2024.
01.04.2025 працівниками Управління СБУ в м. Одеса, вул. Грушевського, 39/1, виявлено особу, який назвався громадянином Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , та запрошено до Управління міграційного контролю протидії нелегальної міграції та реадмісії ГУ ДМС в Одеській області для з'ясування обставин законності перебування на території України.
В результаті проведеної перевірки наявних документів, відібраних пояснень, а також за інформацією з Інтегрованої міжвідомчої інформаційної - телекомунікаційної системи щодо контролю осіб транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (далі - система Аркан), щодо законності перебування на території України, встановлено, що громадянин Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 ) прибув на територію України легально 17.12.2023 через контрольно-пропускний пункт «Староказаче», на підставі паспортного документу громадянина Китайської Народної Республіки для виїзду за кордон НОМЕР_1 з терміном дії від 13.07.2023 по 12.07.2033.
Також встановлено, що громадянин Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства - перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживав на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні. Під час виявлення ОСОБА_1 паспортний документ громадянина Китайської Народної Республіки ЕК7984375 наявний.
01.04.2025 за порушення правил перебування іноземців в Україні, тобто перевищення іноземцем або особою без громадянства встановленого строку перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 011853 та постанову від 01.04.2025 ПН МОД № 011949 про накладення штрафу.
01.04.2025 ОСОБА_1 о 14.40 год. затримано згідно з протоколом про адміністративне затримання серії № МОД 000307 відповідно до ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою з'ясування обставин правопорушення та поміщено в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
01.04.2025 ГУ ДМС в Одеській області відноснл ОСОБА_1 прийнято рішення №5101100100000339 про примусове видворення з України.
Висновки суду.
Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України (далі - Закон).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
На підставі частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені ст. 289 КАС України.
Так, згідно з ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Згідно з ч. 13 ст. 289 КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:
1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;
2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Отже, затримання іноземця може мати місце або з метою ідентифікації, або з метою забезпечення видворення за межі території України, або з обома складовими цієї мети.
Таким чином, підставою для затримання іноземця з метою ідентифікації є відсутність у нього відповідного паспортного документа, а підставою для затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення видворення за межі території України є невиконання в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухиляється від виконання такого рішення, та існує ризик його втечі.
Клопотання про затримання іноземця може бути подано міграційним органом до суду після подання адміністративного позову про його примусове видворення за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, а так само у разі відсутності в іноземця, який вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України (постанова Верховного Суду від 21.08.2019 справа № 522/960/18).
ГУ ДМС в Одеській області подало до суду з адміністративний позов про примусове видворення громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 .
Разом з тим, судом встановлено та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 тривалий час (фактично з квітня 2024 року після закінчення 90-денного терміну тимчасового перебування на території України) допускав порушення вимог міграційного законодавства України, перебуваючи на території України незаконно. З того часу й до моменту винесення рішення про добровільне повернення в країну походження від 30.08.2024, не вчинив жодних дій з метою узаконення свого правового статусу на територію України.
Він міг виїхати з території України в будь-яку іншу країну і знову повернутись в Україну. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 №150: строк перебування іноземців, які є громадянами держав з візовим порядком в'їзду, а також осіб без громадянства обмежено строком дії візи; громадяни держав з безвізовим порядком в'їзду можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів протягом 180 днів, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
Також, розуміючи, що 30.08.2024 відносно нього було прийнято рішення про повернення, не виявляв інтересу для з'ясування (у разі, якщо не знав, що робити) порядку своїх дій.
Таким чином, суд погоджується, що є підстави вважати, що він ухилився від виконання рішення про його примусове повернення. Доводи щодо його невиконання, які пояснював відповідач в судовому засіданні, суд до уваги не приймає, оскільки такі не є причиною не виконання рішення про добровільне залишення території України у встановлений компетентним органом строк.
Указане свідчить, що ОСОБА_1 на момент його затримання, з квітня 2024 року перебуває на території України нелегально, що, у сукупності з встановленими вище обставинами щодо здійснення попередньої процедури його примусового повернення, викликає сумніви щодо наявності у нього наміру добровільно залишити територію України та дає підстави вважати, що він перешкоджатиме проведенню процедури видворення.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача щодо необхідності затримання іноземного громадянина, однак не з метою його ідентифікації, оскільки ОСОБА_1 має паспорт з чинним строком дії (13.07.2023 по 12.07.2033) і є ідентифікованим, а з метою забезпечення його видворення за межі території України. Тому позов підлягає задоволенню лише в частинізабезпечення його видворення.
Водночас у частині вимог щодо негайного виконання рішення суду, суд враховує, що ст. 371 КАС України передбачено перелік судових рішень, які виконуються негайно. Положеннями даної статті не передбачено негайне виконання рішення суду про затримання іноземця.
Керуючись ст. ст. 72-79, 255, 289 КАС України,
Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області - задовольнити частково.
Затримати громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців по 01.10.2025 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
В задоволенні позовних вимог про затримання особи з метою ідентифікації - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 03.04.2025.
Суддя Ярема Х.С.