Рішення від 03.04.2025 по справі 522/7066/24

Справа № 522/7066/24

Провадження № 2-а/522/107/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2025 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Федчишеної Т. Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - першого заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області Безкищенка Івана Васильовича про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (надалі - ГУ ДМС України в Одеській області), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - першого заступника начальника ГУ ДМС України в Одеській області Безкищенка І. В., про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 КУпАП.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що він є громадянином Російської Федерації. 18.04.2024 його було затримано за адресою: АДРЕСА_1 до доставлено до ГУ ДМС України в Одеській області. Того ж дня, о 22 год. 30 хв. у службовому приміщенні ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Градоначальницька, 33 відносно нього складено протокол про адміністративне затримання.

Також 18.04.2024 головним спеціалістом ГУ ДМС України в Одеській області Кіліяном О. В. відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 203 КУпАП у зв'язку з перевищенням встановленого строку перебування в Україні більш як на 30 днів.

У подальшому постановою першого заступника начальника ГУ ДМС України в Одеській області Безкищенка І. В. серії ПН МОД № 011121 від 18.04.2024 його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5 100 грн.

Із указаною постановою позивач не погоджується, вважає, що до протоколу про адміністративне правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення внесено відомості, які не відповідають дійсності, оскільки зазначено, що позивача затримано за адресою: м. Одеса, вул. Градоначальницька, 33 о 22:30 год., однак фактично його затримано за адресою: Одеська область, с. Лиманка, вул. Будівельна, 3/17 о 19 год. 30 хв. Також, як зазначено у протоколі про адміністративне затримання, його звільнено о 23 год. 55 хв., тобто з порушенням тригодинного строку, визначеного ст. 263 КУпАП.

Крім того зазначає, що першим заступником начальника ГУ ДМС України в Одеській області Безкищенком І. В. здійснено розгляд справи про адміністративне правопорушення в позаслужбовий час, а саме о 23:30 год., однак відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті відповідача, робочий час закінчується о 17:00 год., що свідчить про порушення ст. 217 КУпАП.

Також посилається на те, що позивач не був проінформованим про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, що підтверджується відсутністю його підпису у протоколі про адміністративне правопорушення. Крім того указував на протиріччя у зазначенні в протоколах про адміністративне затримання та адміністративне правопорушення адрес, у зв'язку з чим виникає питання за якою саме адресою відбувався розгляд справи та прийняття постанови про накладення адміністративного стягнення.

Також зазначає, що у протоколі про адміністративне правопорушення у рядку: «пояснення особи, щодо якої складено протокол» зазначено, що «суть скоєного правопорушення визнаю», до того ж зазначено, що особа від підпису відмовилася. Однак, із аналізу протоколу слідує, що у ньому відсутній підпис позивача, також в матеріалах справи відсутній акт про відмову позивача від підпису та отримання ним копії протоколу про адміністративне правопорушення.

На підставі наведеного позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову першого заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України Безкищенка І. В. серії ПН МОД № 011121 від 18.04.2024 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 КУпАП та справу про адміністративне правопорушення відносно нього закрити.

У відзиві на позовну заяву ГУ ДМС України в Одеській області просить у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити у зв'язку з його безпідставністю та необґрунтованістю. Зазначає, що співробітниками Управління Служби безпеки України в Одеській області 18.04.2024 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів за адресою: АДРЕСА_1 виявлено особу, яка назвалася громадянином Російської Федерації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Останній порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів, у зв'язку з чим його запрошено до приміщення ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Градоначальницька, 33. За результатами проведеної перевірки наявних документів та відібраних пояснень встановлено, що за інформацією з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, громадянин Російської Федерації ОСОБА_4 прибув на територію України 27.12.2022 легально через КПП «Маяки-Удобне», на підставі паспортного документа громадянина Російської Федерації для виїзду за кордон на його ім'я, серії та № НОМЕР_1 , терміном дії з 27.05.2015 до 27.05.2025. Останній тимчасово проживає за адресою: АДРЕСА_2 , постійного місця проживання та законного джерела існування не має.

Водночас міграційним органом встановлено, що позивач порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства шляхом перевищення встановленого строку перебування в Україні більше як на 30 днів, оскільки відповідно до п.п. 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та тимчасового проживання, продовження та скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України від 15.02.2012 № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено законодавством та міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС. Між тим, станом на 18.04.2024 позивач на території України перебуває незаконно, у зв'язку з цим був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 КУпАП. Вказує, що оскаржувана постанова прийнята уповноваженою особою та на підставі повного й всебічного дослідження доказів. Під час прийняття постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 КУпАП відповідачем у повному обсязі з'ясовано обставини справи. Оскаржувана постанова та протокол про адміністративне правопорушення підписані уповноваженою особою та з дотриманням встановленого законом порядку.

До відзиву відповідачем долучено копію особової справи позивача.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов наступних висновків.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ПР МОД № 011021 від 18.04.2024, о 22:30 год. 18.04.2024 працівниками Управління Служби безпеки України в Одеській області було доставлено до підрозділу ДМС за адресою: м. Одеса, вул. Градоначальницька, 33, громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців в Україні, а саме перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів.

Постановою ГУ ДМС України в Одеській області від 19 квітня 2024 року ПН МОД № 011121 ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 011021 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5 100 грн.

Відповідно до статті 222-2 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, невиконанням рішення про заборону в'їзду в Україну (статті 200, 201, 203 (крім порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України або контрольному пункті в'їзду-виїзду), стаття 203-1 (крім порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, контрольному пункті в'їзду-виїзду або контрольованому прикордонному районі), стаття 205).

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 203 КУпАП перевищення іноземцем або особою без громадянства встановленого строку перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні, за недійсними документами чи документами, термін дії яких закінчився, -тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, у розумінні частини другої статті 203 КУпАП порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні полягає: у перевищенні іноземцем або особою без громадянства встановленого строку перебування в Україні більш як на 30 днів; у проживанні на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні, за недійсними документами чи документами, термін дії яких закінчився.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (надалі Закон № 3773-VI).

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, - іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території Україні протягом дії візи або на період, установлений законодавством чи міжнародним договором України, або якщо строк їх перебування на території України продовжено в установленому порядку.

За змістом ч. 3 ст. 3 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до п.п. 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та тимчасового проживання, продовження та скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено законодавством та міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З матеріалів справи слідує, що позивач є громадянином Російської Федерації.

За змістом складеної відносно позивача постанови про адміністративне правопорушення, суть інкримінованого йому адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 203 КУпАП, полягає в перевищенні встановленого строку перебування в Україні більш як на 30 днів.

Судом установлено, що під час прийняття оскаржуваної постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, відповідач правомірно виходив з того, що позивач порушив правила перебування іноземців в Україні та перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів.

При цьому доводи позивача про те, що до протоколу про адміністративне правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення внесено відомості, які не відповідають дійсності, а саме щодо адреси затримання позивача, не свідчать про протиправність оскаржуваної постанови.

Крім того, твердження позивача про порушення тригодинного строку адміністративного затримання, визначеного ст. 263 КУпАП, не знайшло свого підтвердження в ході розгляду справи, оскільки як слідує з протоколу про адміністративне затримання позивача № МОД 000251, його затримано 18.04.2024 о 22:30 год., а звільнено 18.04.2024 о 23:55 год. Протокол про адміністративне затримання підписано позивачем, зауважень від останнього щодо часу його затримання, вказаному у ньому, а саме о 22:30 год., протокол не містить.

Доводи позивача про те, що він не був проінформованим про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення спростовується змістом протоколу від 18.04.2024, в якому зроблено запис про відмову позивача від підпису у протоколі.

Інші доводи позивача не спростовують правомірності притягнення його відповідачем до адміністративної відповідальності та не свідчать про наявність підстав для скасування оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для скасування постанови ГУ ДМС України в Одеській області серії ПН МОД № 011121 від 19.04.2024 про накладення на позивача адміністративного стягнення, а відтак його позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 79, 90, 246, 286, 293 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - першого заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області Безкищенка Івана Васильовича про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 03.04.2025.

Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА

03.04.25