м. Вінниця
03 квітня 2025 р. Справа № 120/11441/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_1 " про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_1 " про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови відповідача в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Ухвалою від 02.09.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
20.09.2024 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечив щодо задоволення даного позову. Зазначив, що виходячи зі змісту Постанови № 1364, єдиним джерелом інформації про території, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані РФ, є наказ Мінреінтеграції, погоджений з Міноборони та сформований на підставі пропозицій військових адміністрацій. Відповідно до зазначеного Переліку місто Одеса жодного дня не входило до списку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Враховуючи цю обставину, виплата спірної допомоги відповідно до Постанови № 168 є неможливою і призвела б до порушення вимог зазначених у Порядку МВС №376 та у самій Постанові № 168. Зазначив, що на момент своєї загибелі ОСОБА_2 не перебував у відрядженні у районах проведення воєнних (бойових) дій та не виконував жодних дій передбачених пунктом 3 Порядку № 775, тобто він не приймав безпосередньої участі в бойових діях або заходах. У зв'язку з чим обставини за яких загинув ОСОБА_2 не відповідають умові, відповідно до якої загибель поліцейського повинна настати під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. А тому виплата спірної допомоги у розмірі встановленому Постановою № 168 є також неможливою.
08.10.2024 позивачем подано відповідь на відзив, в якій вона підтримала вимоги даного позову. Зазначила, що положення пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 не передбачають будь-яких застережень про те, що загибель осіб, зазначених у пункті 1 цієї Постанови, має бути обумовлена саме пораненням під час захисту Батьківщини.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач є матір'ю ОСОБА_2
ОСОБА_2 проходив службу на посаді поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк " ІНФОРМАЦІЯ_2 ") Департаменту поліції особливого призначення " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 21.03.2024, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до Лікарського свідоцтва про смерть КУ "Одеське обласне бюро судово-медичної експертизи" від 16.03.2024 №897 причина смерті ОСОБА_2 ушкодження внаслідок військових дій від інших вибухів та осколків.
Згідно із постановою Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" від 16.04.2024 №194 капрал поліції ОСОБА_2 , 1992 року народження, поліцейський взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк " ІНФОРМАЦІЯ_2 ") Департаменту поліції особливого призначення " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Діагноз і постанова медичної (військово-лікарської) комісії про причинний зв'язок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва): Інші уточнені травми із залученням декількох ділянок тіла (15.03.2024). Травма, що призвела до його смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ТАК, отримана під час виконання службових обов'язків. Підстава: Протокол засідання медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по місту Києву та Київській області" від 16.04.2024 № 194.
Департаментом поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_1 " складено акт №215 спеціального розслідування нещасного випадку від 26.03.2024, який затверджений 26.03.2022 т.в.о. начальника Департаменту поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_1 ", яким встановлено обставини, за яких стався нещасний випадок, зокрема:
"... Під час проведення спеціального розслідування нещасного випадку встановлено, що на території Одеської області та, зокрема, у м. Одеса, було оголошено "повітряну тривогу" у зв'язку із загрозою ракетної небезпеки (ракетна небезпека тривала з 11 год. 01 хв. до 11 год. 47 хв., 46 хвилин) за допомогою гучномовців, розташованих на території міста та області, а також за допомогою за стосунків на мобільних телефонах, на яких встановлені відповідні сповіщення.
Станом на 11 год. 01 хв. на території ППД батальйону № 1 УПОП № 2 ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1" перебували окремі поліцейські, зокрема старший лейтенант поліції ОСОБА_3 , сержант поліції ОСОБА_8, капрал поліції ОСОБА_9, капрал поліції ОСОБА_10, капрал поліції ОСОБА_2 та рядовий поліції ОСОБА_11.
Близько 11 год. 01 хв., після оголошення сигналу "Повітряна тривога", чергова зміна з охорони ППД та керівництво УПОП № 2 ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1" відповідно до наказу ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1" віл 20 березня 2023 року № 49 "Про дотримання заходів безпеки під час спрацювання сигналу оповіщення "ПОВІТРЯНА ТРИВОГА", виданого відповідно до вимог пункту 2 розділу III протоколу наради керівництва Національної поліції України від 30 червня 2022 року №18, оповістили всьому особовому складу УПОП № 2 ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1" про необхідність слідування в укриття у зв'язку з ракетною небезпекою. Після цього поліцейські почали евакуацію з дотриманням заходів особистої безпеки. Чергова зміна екіпірувалася в засоби індивідуального захисту.
Близько 11 год. 05 хв. ворожа ракета невстановленого типу, влучила в паркан на відстані 2-3 м від триповерхового жилого приміщення (гуртожитку), розташованого на території ППД, значно пошкодивши його. У результаті цього окремі поліцейські УПОП №2 ДПОГІ "ІНФОРМАЦІЯ_1" отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про зазначену подію було повідомлено керівництво УПОП №2 ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1". У цей час продовжувалась евакуація особового складу УПОП №2 ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1", надавалася домедична допомога пораненим поліцейським, а також про подію повідомлено всі необхідні екстрені служби.
На місце події одразу виїхало керівництво УПОП № 2 ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1" та допоміжні сили, зокрема підполковник поліції ОСОБА_4 , полковник поліції ОСОБА_5 , капітан поліції ОСОБА_6 та лейтенант поліції ОСОБА_7 , які продовжили процес евакуації та надання домедичної допомоги поліцейським, які отримали поранення різного ступеня тяжкості. Крім того, надавалася допомога у транспортуванні поранених медичним працівникам та працівникам Державної служби з надзвичайних ситуацій України, які приїхали на місце події.
Об 11 год. 15 хв. друга ворожа ракета, невстановленого типу, розірвалась в повітрі над територією ППД, у результаті чого окремі поліцейські УПОП № 2 ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1", які перебували безпосередньо там, отримали поранення різного ступеня тяжкості, а також поранення, несумісні із життя, зокрема і капрал поліції ОСОБА_2 . ОСОБА_2 доставили до Комунального некомерційного підприємства "Міська клінічна лікарня №10" Одеської міської ради, де від отриманого поранення він помер...".
Таким чином, за результатом встановлених обставин спеціальна комісії прийняла висновок, що відповідно до висновку службового розслідування від 22 березня 2024 року №54/59/01-2024вн, затвердженого т.в.о. начальника ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1", у діях поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону № 1 полку УПОП № 2 ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1" капрала поліції ОСОБА_2 порушень чинного законодавства та службової дисципліни не встановлено.
Спеціальна комісія із спеціального розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що поліцейський взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку УПОП № 2 ДПОП "ІНФОРМАЦІЯ_1" капрал поліції ОСОБА_2 загинув у період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 05 жовтня 2020 №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 р. за № 1139/35422).
В подальшому позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Листом від 05.08.2024 Департамент поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_1 " за результатами розгляду заяви повідомив, зокрема, що у поданій заяві для отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського вказано постанову Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", що не відповідає обставинам загибелі, які вказані в постанові медичної (військово-лікарської) комісії, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області" від 16 квітня 2024 року № 195. У постанові зазначено, що травма, яка призвела до смерті ОСОБА_2 15 березня 2024 року, отримана під час виконання службових обов'язків. З огляду на викладене, питання щодо виплати одноразової грошової допомоги розглядатиметься за умови надання заяви для отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського, оформлених відповідно до вимог законодавства.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено положеннями Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 580-VIII поліція - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введений воєнний стан.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року прийняв постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Запровадження в Україні воєнного стану стало підставою для реалізації поліцейськими відповідних повноважень, передбачених Законом № 580-VIII, зокрема саме для такого особливого стану.
Серед основних повноважень поліцейських, характерних для воєнного стану, стаття 23 Закону № 580-VIII передбачає такі:
- участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості (п. 24 ч. 1);
- здійснення у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України, боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями (п. 34 ч. 1).
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 24 Закону № 580-VIII у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, можуть підпорядковуватися за рішенням керівника поліції відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.
Таким чином, поліцейські виконують особливі та надважливі завдання і функції як у мирний час, так і під час дії воєнного стану. З характером діяльності поліцейських як працівників правоохоронного органу пов'язується також їх особливий правовий та соціальний захист.
Статтею 62 Закону № 580-VIII передбачено гарантії професійної діяльності поліцейського, зокрема, поліцейський у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства (п. 5 ч. 10).
Відповідно до пп. 1, 2 ч. 1 ст. 97 Закону № 580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: 1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин; 2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
Згідно із ч.ч. 1, 4 ст. 98 Закону № 580-VIII у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, визначені в цьому Законі.
До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у пунктах 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; один із подружжя, який пережив загиблу (померлу) особу; батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, Закон № 580-VIII, окрім іншого, в системі соціального захисту поліцейських передбачає урегулювання питання про виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168, у редакції чинній на момент смерті ОСОБА_2 ) установлено, що на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Абзацом 1 пункту 2 Постанови №168 установлено, що що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян РФ або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Абзац 6 пункту 2 Постанови №168 передбачає, що виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Отже, в обох зазначених абзацах пункту 2 Постанови №168 йдеться про особливий вид виплати одноразової грошової допомоги сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1 1-2 цієї постанови, в тому числі поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва).
При цьому, виходячи з буквального змісту абзацу першого пункту 2 Постанови №168, можна дійти висновку, що Кабінет Міністрів України при установленні права сімей загиблих осіб на одноразову грошову допомогу не визначає жодних інших умов її виплати, окрім факту смерті особи у період воєнного стану.
Водночас, інший вид допомоги - одноразова грошова допомога сім'ям осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), також пов'язаний з воєнним станом. Однак, на відміну від допомоги сім'ям загиблих осіб, положенням абзацу шостого пункту 2 Постанови №168 передбачено низку умов для виплати такої одноразової грошової допомоги, а саме:
1) наслідкова умова отримання поранення (контузії, травми, каліцтва), яке спричинило смерть особи;
2) часова умова отримання поранення (контузії, травми, каліцтва) саме в період воєнного стану;
3) функціональна умова отримання поранення під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;
4) територіальна умова перебування безпосередньо в районах ведення (здійснення) зазначених у пункті 3 дій, зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора;
5) функціонально-часова отримання поранення у період здійснення зазначених у пункті 3 дій;
6) наслідково-часова умова настання смерті особи не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва).
Пунктом 2-1 Постанови № 168 Кабінет Міністрів України установив, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають, зокрема:
- порядок, умови і розміри виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови;
- порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.
Отже, Кабінет Міністрів України уповноважив МВС України визначити порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги під час дії воєнного стану.
Відповідно Постанови КМ України №168, з метою врегулювання питання щодо порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану Міністерство внутрішніх справ України (далі - МВС України) наказом від 21 червня 2022 року № 376 затвердило Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану (далі - Порядок № 376).
Відповідно до пункту 1 Порядку №376 він визначає механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Отже, передбачені у Порядку № 376 умови виплати одноразової грошової допомоги безпосередньо пов'язані з переліком однакових обставин, за наявності яких може мати місце як загибель, так і смерть поліцейського, як підстава для виплати ОГД.
Таким чином, Порядок №376, затверджений відповідно до Постанови №168, фактично уточнив і деталізував положення абзацу першого пункту 2 цієї постанови щодо обставин, які вона сама не містить, але вони логічно випливають з її змісту та мети у правовому регулюванні цього кола питань.
Щодо застосування цих нормативних актів у постанові від 29 серпня 2024 року у справі № 440/3321/23 Верховний Суд дійшов наступних висновків:
1) обставинами, що вказують на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на ОГД, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, є:
- настання загибелі поліцейського в період воєнного стану;
- загибель поліцейського настала під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (функціональна ознака);
- загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій РФ території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора (перелік не вичерпний) (територіальна ознака). При цьому, виходячи зі змісту Постанови №168 слід розмежовувати поняття "в районах їх ведення (здійснення)", яке, з одного боку, використовується у юридичній конструкції з такими функціональними ознаками, як "під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії" взаємозв'язку вказаних заходів (виконанні дій), з іншого боку - поєднується в рівній мірі з кожною окремою такою ознакою формуючи самостійний достатній елемент, який може слугувати критерієм визначення обставини настання загибелі поліцейського, наприклад, "в районі здійснення заходів з відсічі і стримування збройної агресії», та поняття «в районах проведення воєнних (бойових) дій", яке використовується у законодавстві лише в другому реченні пункту 1 Постанови №168 у поєднанні з такими функціональними ознаками, як "безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії", вказуючи цим на те, що кожна з функціональних умов для відповідної категорії осіб має здійснюватися виключно в районі саме проведення воєнних (бойових) дій, а не в районі здійснення відповідного заходу;
- загибель поліцейського настала у період здійснення зазначених заходів. Тобто ця обставина є доповнювальною й водночас єднальною попередніх двох, вказуючи, з одного боку, на часовий проміжок одночасності виконання функції (заходу, дій) й перебування в місці такого виконання, з іншого - на нерозривність зв'язку функціональної й територіальної ознак у часовому вимірі.
При цьому вказані обставини за їх видами мають становити обов'язкову сукупність у варіативному вигляді відповідного їх підвиду.
2) для встановлення наявності підстав виникнення у членів сім'ї загиблого поліцейського права на одноразову грошову допомогу, у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови №168, в кожному конкретному випадку потребують з'ясування перераховані вище обставини, зокрема конкретизація й належність здійснюваних поліцейським в момент настання його загибелі дій до: а) захисту Батьківщини; б) бойових дій; в) заходів національної безпеки і оборони; г) відсічі і стримування збройної агресії, а також встановленню й перевірці місця (району) й часу (періоду) вчинюваних дій.
До того ж, колегія суддів зауважила, що запровадження воєнного стану в Україні та його триваючий характер не ототожнюється із веденням активних бойових дій на всій території держави. У зв'язку з цим Кабінет Міністрів України постановою від 06 грудня 2022 року № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" (далі - Постанова № 1364) визначив механізм формування єдиного для всіх переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані РФ.
Кабінет Міністрів України установив, зокрема, що: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - Мінреінтеграції) за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; до Переліку включається тимчасово окупована РФ територія України, визначена відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"; у Переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та інше.
Перелік оновлюється у разі потреби, але не рідше ніж двічі на місяць.
Таким чином, виходячи зі змісту Постанови № 1364, єдиним джерелом інформації про території, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані РФ, є наказ Мінреінтеграції, погоджений з Міноборони та сформований на підставі пропозицій військових адміністрацій.
Застосувавши до спірних правовідносин норми Постанови КМ України №168 та Порядку № 376 з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постановах від 29 березня 2024 року у справі №440/3321/23 та підтримані Верховним Судом у постанові від 21 серпня 2024 року у справі №160/20229/22 та від 18 листопада 2024 року у справі №240/1743/24, суд зважає на таке.
Щодо територіальної умови: перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій РФ території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), згідно зі змістом якого м. Одеса не визначений як район ведення воєнних (бойових) дій.
Відтак, ОСОБА_2 на момент своєї загибелі не перебував у районі проведення воєнних (бойових) дій.
Щодо функціональної умови: отримання поранення під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд зазначає таке.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2022 № 775 "Про затвердження Порядку та умов виплати поліцейським додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01 грудня 2022 р. за № 1514/38850, затверджено Порядок та умови виплати поліцейським додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) (далі - Порядок № 775).
Так, пунктом 3 Порядку № 775 (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій: 1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу; 2) виконання розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства; 3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення; 4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником; 5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів; 6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника.
Як вбачається зі змісту акту Департаменту поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_1 " №215 спеціального розслідування нещасного випадку від 26.03.2024 ОСОБА_2 не вчинялись жодні дії, передбачені пунктом 3 Порядку № 775.
Отже, з урахуванням того, що загибель ОСОБА_2 сталась не під час здійснення безпосередньої участі в бойових діях або заходах у районах проведення воєнних (бойових) дій, суд приходить до висновку, що позивач не має права на одноразову грошову допомогу, передбачену пунктом 2 Постанови №168.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України,
В задоволенні адміністративного позову, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: Департамент поліції особливого призначення "ІНФОРМАЦІЯ_1 " ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
Повний текст рішення складено 03.04.2025.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна