Постанова від 11.03.2025 по справі 299/6205/21

Справа № 299/6205/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 березня 2025 року м. Ужгород

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Закарпатського апеляційного суду в складі:

головуючого Собослой Г.Г.

суддів Мацунич М.В., Джуга С.Д.

з участю секретаря Ормош О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Виноградівського районного суду від 15 вересня 2023 року, у справі № 299/6205/21 (Головуючий: Надопта А.А.), -

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2021 року Берегівська окружна прокуратура в особі Пийтерфолвівської сільської ради звернулися в суд із позовом до Головного Управління Держгеокадастру у Закарпатській області, ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання наказу недійсним та його скасування і витребування земельної ділянки, мотивуючи тим, що у ході вивчення стану дотримання вимог земельного законодавства на території Берегівського району встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області №1823-сг від 16.08.2019 року «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки» ОСОБА_3 передано безоплатно у власність земельну ділянку (кадастровий номер - 2121284100:04:002:0090) площею 2,00 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених на території Пийтерфолівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області. На підставі зазначеного пункту наказу 21.08.2019 державний реєстратор Виконавчого комітету Ужгородської міської ради Мага Т.В. прийнято рішення про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на вказану земельну ділянку, яку останній на підставі договору купівлі-продажу №1719 від 05.09.2019 відчужив на користь ОСОБА_1 .

Прокурор вважає це наказ недійсним та таким, що підлягає скасуванню, а спірна земельна ділянка підлягає витребуванню від ОСОБА_1 на користь держави.

Прокурор зазначає, що рішенням 12 сесії 7 скликання Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області від 03.07.2017 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства», на підставі ст.ст.118 та 121 Земельного кодексу України, ОСОБА_2 передано у власність земельну ділянку, кадастровий номер 2124855500:11:013:0013, площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою с.Вовково, урочище «Біля Ватерло». 05.07.2017 на підставі вказаного рішення державний реєстратор приватний нотаріус Ужгородського міського нотаріального округу Кузьо Г.В. прийняв рішення про державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_2 . Цю земельну ділянку ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки №884 від 13.07.2017 відчужив на користь ОСОБА_4 .

Таким чином ОСОБА_5 реалізував своє право на безоплатне отримання земельної ділянки одного виду цільового призначення двічі, при цьому отримав безоплатно у власність дві земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 3,00 га.

Відтак повторне набуття ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства безоплатно на підставі ст.116 ЗК України - є незаконними.

Посилаючись на вказані обставини позивач просив визнати недійсним та скасувати наказ ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області №1823-сг від 16.08.2019 «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки», згідно якого ОСОБА_3 передано безоплатно у власність земельну ділянку (кадастровий номер - 2121284100:04:002:0090) площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території Пийтерфолвівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області та витребувати спірну земельну ділянку від ОСОБА_1 , яка придбана ним на підставі договору купівлі - продажу за №1719 від 05.09.2019 року.

Рішенням Виноградівського районного суду від 15 вересня 2023 року позов Берегівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Пийтерфолвівської сільської ради задоволено.

Визнано недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області №1823-сг від 16.08.2019р. «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки», згідно якого ОСОБА_2 передано безоплатно у власність земельну ділянку (кадастровий номер - 2121284100:04:002:0090) площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту на території Пийтерфолвівської сільської ради Берегівського (Виноградівського) району Закарпатської області.

Витребувати у ОСОБА_6 на користь держави земельну ділянку, кадастровий номер - 2121284100:04:002:0090, площею 2 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, вартістю 751.800,00 грн., що розташована за межами населеного пункту на території Пийтерфолвівської сільської ради Берегівського(Виноградівського) району Закарпатської області.

Не погоджуючись із даним рішеннями суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування рішення суду, як таке, що постановлене з порушенням норм процесуального та матеріального права, оскільки підстав передбачених чинним законодавство для задоволення позовних вимог відсутні, так як прокурор не підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі, а звернувся до суду не як самостійний позивач, що унеможливлює захист прокурором інтересів держави за заявленими вимогами. Прокурор звернувся до суду для здійснення представництва інтересів держави в особі Пийтерфолвівської сільської ради, і своє звернення мотивує бездіяльністю Пийтерфолвівської сільської ради. Однак, таке звернення до суду є безпідставним, оскільки не містить належного обґрунтування здійснення неналежним чином органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, або відсутність такого органу. У даному випадку, оскаржуючи наказ Головного управління з підстав його незаконності та зазначаючи відповідачем це управління, прокурор мав визначити підставою для представництва в суді законних інтересів держави відсутність органу, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Вирішуючи даний спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Прокуратурою в якості ціни позову зазначено 751 800,00 грн., як ринкову вартість спірної земельної ділянки з посиланням на висновки ТОВ «Ріалті-О» від 25.01.2021 року про ринкову вартість земельної ділянки і цей висновок за формою та змістом не відповідає вимогам нормативних актів, які регламентують оціночну діяльність та оцінку земельних ділянок, та не є тим документом, що створюється за результатами здійснення незалежної експертної оцінки земельної ділянки.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , який просить задовольнити апеляційну скаргу, представника Закарпатської обласної прокуратури Роман М.С., та представника Пийтерфолвівської сільської ради Шапі О.Й. які просять рішення суду залишити без змін, перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню із наступних підстав.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області у судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений про що свідчить довідка про доставку електронного листа і їх неявка не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ч 2 ст. 372 ЦПК України.

Встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області № 1823-сг від 16.08. 2019 року «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки» ОСОБА_2 передано безоплатно у власність земельну ділянку (кадастровий номер - 2121284100:04:002:0090) площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів на території Пийтерфолвівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області.

На підставі наказу територіального органу виконавчої влади, 21.08.2019 державним реєстратором Виконавчого комітету Ужгородської міської ради Мага Т.В. прийнято рішення про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на вказану земельну ділянку, яку останній на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки №1719 від 05.09.2019 відчужив на користь ОСОБА_1 , що підтверджується інформаційною довідкою №241343760 від 21.01.2021 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Згідно із ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до п. «в» ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання (ч. 4 ст. 116 ЗК України).

Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.

Рішенням 12 сесії 7 скликання Середнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатскої області від 03.07.2017 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства», на підставі ст. ст. 118 та 121 Земельного кодексу України, ОСОБА_2 передано у власність земельну ділянку, кадастровий номер - 2124855500:11:013:0013, площею 2 га для ведення особистого селянського господарства розташованої за адресою с. Вовково, урочище «Біля Ватерло».

05 липня 2017 року, на підставі вказаного рішення органу місцевого самоврядування, державним реєстратором приватним нотаріусом Ужгородського міського нотаріального округу Кузьо Г.В. прийнято рішення про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку, кадастровий номер - 2124855500:11:013:0013, площею 2 га для ведення особистого селянського господарства розташованої за адресою с. Вовково, урочище «Біля Ватерло», яку останній на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки №884 від 13.07.2017 відчужив на користь ОСОБА_4 , що підтверджується інформаційною довідкою №241344329 від 21.01.2021 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Таким чином, ОСОБА_2 на час отримання спірної земельної ділянки згідно наказу ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області №1823-сг від 16.08.2019 р. використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах безоплатної передачі земельних ділянок для фактичного виду користування, тобто фактично реалізував своє право на безоплатне отримання земельної ділянки одного виду цільового призначення двічі, і при цьому отримавши безоплатно у власність дві земельні ділянки загальною площею 4 га для ведення особистого селянського господарства.

За таких обставин, всупереч вимогам ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України ОСОБА_2 на підставі наказу №1823-сг від 16.08.2019 року безпідставно повторно набув безоплатно у власність земельну ділянку кадастровий номер 2121284100:04:002:0090 площею 2 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, розташована за межами населеного пункту Пийтерфолвівської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області.

Оскільки, наказ ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області №1823-сг від 16.08.2019 року прийнятий з порушенням вимог ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України, то такий підлягає визнанню недійсним.

Разом з тим, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки 05 вересня 2019 року укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , право власності на земельну ділянку кадастровий номер 2121284100:04:002:0090 площею 2 га перейшло до ОСОБА_1 і відповідно до ст. 388 ЦК України спірна земельна ділянка підлягає витребуванню від нього на користь держави.

Статтею 131-1 Згідно зі ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

У випадках, визначених цим Законом, на прокуратуру покладаються функції з представництва інтересів громадянина або держави в суді (п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону).

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» в редакції прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.

Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Суд, вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи.

Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Згідно з пунктом 24 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: зокрема, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування, під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності.

Отже, позивачем у даному випадку згідно чинного законодавства є Пийтерфолвівська сільська рада, на території якої розташована спірна земельна ділянка сільськогосподарського призначення,та яка наділена повноваженнями звертатися до суду на захист інтересів держави у спірних правовідносинах.

Матеріалами справи стверджується, що прокурор у позовній заяві посилався на порушення інтересів держави, зазначав про необхідність їх захисту та посилався про наявність у нього підстав для звернення до суду, спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання додержання законності передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке проведене з грубим порушенням вимог чинного законодавства.

Окрім того, суспільний інтерес, який полягає у поверненні у розпорядження держави земельної ділянки, що є умовою реалізації функцій держави із забезпеченням громадян правом власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, забезпечення рівності можливостей всіх громадян використати своє право на землю, явно переважає приватний інтерес у неправомірному отриманні ОСОБА_2 спірної земельної ділянки, який свідомо порушуючи закон набув право власності на неї.

Окружною прокуратурою направлявся до Пийтерфалівської сільської ради лист-повідомлення № 07-50-101-2500 від 07.09.2021 в якому наводилися порушення при отриманні у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, кадастровий номер 2121284100:04:002:0090 площею 0,2 га, а також про необхідність вжиття сільською радою заходів щодо визнання витребування із власності ОСОБА_2 на користь органу місцевого самоврядування земельної ділянки.(т. 1 а.с. 45,46)

На вказаний лист Пийтерфолвівська сільська рада надала відповідь окружній прокуратурі (лист №01-30/1228 від 17.09.2021), що у зв'язку з відсутністю коштів на сплату судового збору, заходи щодо витребування земельної ділянки на користь територіальної громади не вживалися, і ці обставини є достатніми для підтвердження бездіяльності органу та обґрунтованою підставою для представництва інтересів держави у спірних правовідносинах з метою захисту порушених інтересів держави.

При постановленні рішення, суд першої інстанції встановивши правовідносини сторін, які випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин із посиланням на докази на підставі яких встановлені відповідні обставини обґрунтовано задовольнив заявлені позовні вимоги.

Рішення суду є законним та обґрунтованим і підстав для його зміни чи скасування не має.

Доводи апеляційної скарги, судова колегія до уваги не приймає, так як вони не ґрунтуються на вимогах закону та фактичних обставинах справи і не спростовують висновки суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 374, 375, 381-384 ЦПК України, судова колегія,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Виноградівського районного суду від 15 вересня 2023 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст постанови складено - 21 березня 2025 року.

Головуючий: (підпис)

Судді: (підписи)

Згідно з оригіналом: Г.Г.СОБОСЛОЙ