Справа № 521/5066/25
Номер провадження:1-кс/521/1400/25
01 квітня 2025 року
Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши клопотання слідчого слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023160000001191 від 05.09.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, слідчий суддя
З клопотання вбачається, що в провадженні слідчого відділення відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження №12023160000001191, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 05.09.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що під час дії воєнного стану посадові особи комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Одеської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснили укладання договорів на постачання товарно-матеріальних цінностей медичного призначення по завищеним цінам. Під час укладання договору №163 від 16.08.2022 на суму 740 550,00 грн. встановлено 8 видів товарно-матеріальних цінностей, а під час укладання договору №56 від 22.03.2023 на суму 936 720,00 грн. встановлено 18 видів товарно-матеріальних цінностей. Аналізом ринку встановлено більш економічно вигідні пропозиції на вказані товарно-матеріальні цінності у вказаний період часу, що призвело до завищення ціни щонайменше на загальну суму 250 000,00 грн.
Встановлено, що КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОМР 01.08.2022 оголошено процедуру закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 для придбання товару «Медичні матеріали» (НК 024:2019: 43324 - Система для переливання рідин загального призначення, НК 024:2019: 38501 - Шприц інсуліновий з голкою, стандартний, НК 024:2019: 47017 - Шприц загального призначення, разового застосування, НК 024:2019: 44756 - Сітка хірургічна, що використовують у разі абдомінальної грижі, полімерна, НК 024:2019: 31400-Контейнер для збору проб сечі стерильний).
Очікувана вартість закупівлі складала 748000,00 грн. з ПДВ.
Вказана закупівля товарів здійснювалась за кошти від господарської діяльності підприємства, переможцем якої став ФОП ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_2 ) із пропозицією 740 550,00 грн. без ПДВ.
За результатом проведеної закупівлі 16.08.2022 між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОМР (далі-Замовник) та ФОП ОСОБА_4 (далі-Постачальник) укладено договір № 163 (Далі-Договір) на придбання товару ДК 021:2015:33140000-3-«Медичні матеріали» (НК 024:2019: 43324 - Система для переливання рідин загального призначення, НК 024:2019: 38501 - Шприц інсуліновий з голкою, стандартний, НК 024:2019: 47017 - Шприц загального призначення, разового застосування, НК 024:2019: 44756 - Сітка хірургічна, що використовують у разі абдомінальної грижі, полімерна, НК 024:2019: 31400-Контейнер для збору проб сечі стерильний), зазначений у специфікації, що додається до Договору.
Строк поставки товарів: з дати укладення договору до кінцевої дати дії воєнного стану в Україні.
Місце поставки товарів - АДРЕСА_1 .
Товар повинен бути затарений і спакований Постачальником таким чином, щоб виключити псування та/або знищення його на період поставки до прийняття товару Замовником.
Вартість тари та упакування входить до ціни товару.
Відповідно до специфікації до договору № 163 від 16.08.2022 постачається наступний товар:
-системи переливання інфузійних розчинів ПР 20000 шт., вартістю 15,15 грн. без ПДВ;
-шприц ін'єкційний 1 мл з голкою 30 G (0,3*13 мм) 3000 шт., вартістю 4,25 грн. без ПДВ,
-шприц ін'єкційний 5 мл з голкою 22 G (0,7*40 мм) 50000 шт., вартістю 2,55 грн. без ПДВ;
-шприц ін'єкційний 10 мл з голкою 21 G (0,8*40 мм) 30000 шт., вартістю 3,56 грн. без ПДВ;
-шприц ін'єкційний 20 мл з голкою 21 G (0,8*40 мм) 20000 шт., вартістю 5,41 грн. без ПДВ;
-сітка медична для відновлювальної хірургії стерильна монофіламентна поліпропіленова 30х30, 15 шт., вартістю 1700,00 грн. без ПДВ;
-сітка медична для відновлювальної хірургії стерильна монофіламентна поліпропіленова 15х15, 40 шт., вартістю 775,00 грн. без ПДВ;
- ємкість для забору сечі 120 мл одноразова стерильна, 4300 шт., вартістю 6,00 грн. без ПДВ.
Згідно п. 6 ч. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», передбачено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Крім того, ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що до принципів здійснення публічних закупівель, входить зокрема максимальна економія, ефектівність та пропорційність та запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників/державних замовників, що здійснюють такі закупівлі.
В той же час, ч. 4 ст. 28 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною.
Також, ч. 3 ст. 8 Господарського кодексу України визначає, що господарська компетенція органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної комунальної установи. Безпосередня участь держави, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Одночасно, ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Незважаючи на вищевказані вимоги закону, посадові особи КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », діючи умисно та протиправно не здійснили належної оцінки комерційних пропозицій суб'єктів підприємницької діяльності, зловживаючи своїм службовим становищем, здійснили укладення господарських договорів із суб'єктами підприємницької діяльності на придбання товарно-матеріальних цінностей за завищеними цінами.
Станом на теперішній час з метою встановлення фактів, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні, зокрема для забезпечення проведення судової товарознавчої експертизи, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Одеської міської ради (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ), що розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з метою вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:
1) документи, що підтверджують приймання товарів, поставлених за договором №163 від 16.08.22 та їх бухгалтерський облік по балансу у замовника після надходження; документи щодо зберігання товару у замовника або передачу іншим структурним відомствам та підприємствам, установам (акти описів, інвентаризації, акти приймання-передавання, тощо);
2) Товарно-супровідні документи на товар, що поставлений за договором №163 від 16.08.22, а також сертифікати відповідності або свідоцтво про походження товару, документи, які підтверджують право на імпорт і продаж виробів, інструкції із застосування, акти ідентифікації на товар та паспорти якості; походження товару, маркування товару; інші;
3) документи, які вказують на товарні характеристики товару, що поставлений за договором №163 від 16.08.22, а саме: код, назва, опис терміну українською мовою, матеріал виготовлення виробів, клас, модель, артикул, розмір, технічні характеристики виробів, призначення, вид, країну виробництва.
4) нормативно-технічну документацію відповідно до переліку ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що визначає технічні вимоги товару;
5) висновок експертизи щодо підтвердження віднесення медичних виробів до певного класу залежно від ступеня потенційного ризику їх застосування;
6)висновок ІНФОРМАЦІЯ_4 про відповідність медичних препаратів, засобів, виробів;
7)висновок експертизи ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
8) зразки товарів поставлених за договором №163 від 16.08.2022;
9) висновок експерта регіонального центру стандартизації, метрології та сертифікації;
10) висновок ІНФОРМАЦІЯ_7 ;
11)документи щодо відповідності об'єктів дослідження вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів;
12) звіт про безпечність продукції.
Відомості, що містяться у вищевказаній медичній документації, можуть бути використані як докази стороною обвинувачення для повного, всебічного і неупередженого встановлення події кримінального правопорушення, з'ясування фактичного перебігу досліджуваних подій, доведення винуватості осіб та інших обставин, що підлягають доказуванню згідно ст. 91 КПК України.
Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Згідно ст. 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Відповідно до ст. 91 КПК України обставинами, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні є:
1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення);
2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення;
3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат;
4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом'якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження;
5) обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання;
6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов'язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до п. 2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про яку йдеться у клопотанні слідчого, прокурора.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням обставин, які містяться в матеріалах даного кримінального провадження, беручи до уваги те, що інші заходи забезпечення кримінального провадження не зможуть забезпечити досягнення дієвості даного провадження, орган досудового розслідування вважає за необхідне звернутись до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні посадових осіб Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з метою вилучення копій зазначених вище документів, які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, що забезпечить швидке, повне та неупереджене розслідування даного кримінального провадження.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей, які перебувають у володінні посадових осіб Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Слідча у судове засідання по розгляду вказаного клопотання не з'явилась, проте надала заяву, в яких зазначено, що клопотання підтримує та просить провести розгляд за її відсутності.
Вивчивши клопотання та матеріали кримінального провадження, суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії.
Таким чином, при розгляді клопотання стороною кримінального провадження доведено, що вказані документи, які перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), яке розташована за адресою: АДРЕСА_1 , самі по собі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені.
Враховуючи, що зазначені документи мають значення для встановлення істини по справі та можуть бути речовим доказом, слідчий суддя вважає за необхідне надати тимчасовий доступ до зазначеної документації, яка перебуває у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), яке розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення копій документів.
Керуючись ст.ст. 132, 159, 163, 164, 165, 166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання органу досудового розслідування про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Зобов'язати посадових осіб Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), яке розташована за адресою: АДРЕСА_1 , надати слідчому слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_3 , тимчасовий доступ до оригіналів речей та документів із можливістю вилучити їх належним чином завірені копії, а саме:
1) документи, що підтверджують приймання товарів, поставлених за договором №163 від 16.08.22 та їх бухгалтерський облік по балансу у замовника після надходження; документи щодо зберігання товару у замовника або передачу іншим структурним відомствам та підприємствам, установам (акти описів, інвентаризації, акти приймання-передавання, тощо);
2) товарно-супровідні документи на товар, що поставлений за договором №163 від 16.08.22, а також сертифікати відповідності або свідоцтво про походження товару, документи, які підтверджують право на імпорт і продаж виробів, інструкції із застосування, акти ідентифікації на товар та паспорти якості; походження товару, маркування товару; інші;
3) документи, які вказують на товарні характеристики товару, що поставлений за договором №163 від 16.08.22, а саме: код, назва, опис терміну українською мовою, матеріал виготовлення виробів, клас, модель, артикул, розмір, технічні характеристики виробів, призначення, вид, країну виробництва.
4) нормативно-технічну документацію відповідно до переліку ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що визначає технічні вимоги товару;
5) висновок експертизи щодо підтвердження віднесення медичних виробів до певного класу залежно від ступеня потенційного ризику їх застосування;
6)висновок ІНФОРМАЦІЯ_4 про відповідність медичних препаратів, засобів, виробів;
7)висновок експертизи ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
8) зразки товарів поставлених за договором №163 від 16.08.2022;
9) висновок експерта регіонального центру стандартизації, метрології та сертифікації;
10) висновок ІНФОРМАЦІЯ_7 ;
11)документи щодо відповідності об'єктів дослідження вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів;
12) звіт про безпечність продукції.
Строк дії ухвали - 30 днів з дня її постановлення.
Роз'яснити особі у володіння якої знаходяться вказані документі, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді щодо надання тимчасового доступу до речей набирає законної сили з моменту її оголошення і підлягає безумовному виконанню.
Ухвала слідчого судді не підлягає оскарженню.
Слідчий суддя: ОСОБА_1