"03" квітня 2025 р. Справа № 596/385/25
Провадження № 3/596/199/2025
Суддя Гусятинського районного суд Тернопільської області Лисюк І.О., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення поліції №3 (м.Гусятин) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , фактично проживаючого в АДРЕСА_2 , українця, громадянина України, військовослужбовця, за ч.3 ст. 173-2, ч.3 ст. 173-2, ч.3 ст. 173-2, ч.3 ст. 173-2, ч.3 ст. 173-2, ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
27.02.2025 року близько 02:15 год. ОСОБА_1 по місцю проживання, що за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння, у присутності неповнолітнього пасинка ОСОБА_2 , 2008 року народження, вчинив домашнє насильство відносно колишньої дружини ОСОБА_3 , під час якого висловлювався в її сторону нецензурними словами, чинив моральний та психологічний тиск, що могло завдати шкоди психологічному здоров'ю неповнолітнього, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
27.02.2025 року близько 02:15 год. ОСОБА_1 по місцю проживання, що за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння, у присутності малолітнього сина ОСОБА_4 ., 2019 року народження, вчинив домашнє насильство відносно колишньої дружини ОСОБА_3 , під час якого висловлювався в її сторону нецензурними словами, чинив моральний та психологічний тиск, що могло завдати шкоди психологічному здоров'ю малолітнього, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
27.02.2025 року близько 02:15 год. ОСОБА_1 по місцю проживання, що за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння, у присутності неповнолітньої дочки ОСОБА_5 , 2009 року народження, вчинив домашнє насильство відносно колишньої дружини ОСОБА_3 , під час якого висловлювався в її сторону нецензурними словами, чинив моральний та психологічний тиск, що могло завдати шкоди психологічному здоров'ю неповнолітньої, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
27.02.2025 року близько 02:15 год. ОСОБА_1 по місцю проживання, що за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння, у присутності малолітньої дочки ОСОБА_6 , 2013 року народження, вчинив домашнє насильство відносно колишньої дружини ОСОБА_3 , під час якого висловлювався в її сторону нецензурними словами, чинив моральний та психологічний тиск, що могло завдати шкоди психологічному здоров'ю малолітньої, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
27.02.2025 року близько 02:15 год. ОСОБА_1 по місцю проживання, що за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння, у присутності неповнолітнього сина ОСОБА_7 , 2011 року народження, вчинив домашнє насильство відносно колишньої дружини ОСОБА_3 , під час якого висловлювався в її сторону нецензурними словами, чинив моральний та психологічний тиск, що могло завдати шкоди психологічному здоров'ю неповнолітнього, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 07.03.2024 року о 12:00 год., за місцем проживання в АДРЕСА_2 , ухилився від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо свого малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: не створено належних умов для його виховання, проживання та розвитку дитини ( в кімнаті брудно, речі розкидані, брудна постільна білизна, посуд не помитий, залишки їжі на столі), чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Особа відносно якої складено протоколпро адміністративне правопорушення ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Згідно письмової заяви від 02.04.2025 року, поданої через канцелярію суду, вину визнав повністю, просив об'єднати матеріали справи №596/385/25, №596/386/25, №596/387/25, №596/388/25, №596/389/25, № 596/390/25 в одне провадження, а розгляд справи проводити у його відсутності.
Постановою судді від 03.04.2025 року об'єднано справу №596/385/25 (Провадження №3/596/199/2025) про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП із справами: № 596/386/25 (Провадження № 3/596/200/2025), № 596/387/25 (Провадження № 3/596/201/2025), № 596/388/25 (Провадження № 3/596/202/2025), № 596/389/25 (Провадження № 3/596/203/2025) про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП, № 596/390/25 (Провадження № 3/596/204/2025) про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП в одне провадження. Об'єднаній справі присвоєно номер № 596/385/25 (Провадження №3/596/199/2025).
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право на справедливий суд, коли кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прозахист правлюдини іосновоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерело права.
У відповідності до ч. 1 ст.7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
Правилами ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Вивчивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, приходжу до наступного висновку .
Частиною 3 статті 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, а саме: вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого або діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Відповідно до пункту 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашнього насильства», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Стаття 150 Сімейного кодексу України містить перелік обов'язків батьків щодо виховання та розвитку дитини.
Частиною 1 статті 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Факт вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень передбачених ч.3 ст.173-2, ч.1 ст.184 КУпАП стверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618887 від 07.03.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 07.03.2025 року, фотокопіями до протоколу, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618888 від 07.03.2025 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618889 від 07.03.2025 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618890 від 07.03.2025 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618891 від 07.03.2025 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618889 від 07.03.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 07.03.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_7 від 07.03.2025 року, ОСОБА_6 від 07.03.2025 року, ОСОБА_5 від 07.03.2025 року, ОСОБА_2 від 07.03.2025 року.
У відповідній графі протоколів про адміністративне правопорушення містяться письмові пояснення ОСОБА_1 , який вину визнав, згідний з протоколом, під яким підписався.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
При накладанні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника.
Згідно ч.1 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Враховуючи обставини та характер вчинених адміністративних правопорушень, відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, суд вважає необхідним піддати ОСОБА_1 стягненню в межах санкції, встановленої ч.3 ст.173-2 КУпАП.
Враховуючи наведене та з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, враховуючи характер і ступінь суспільної небезпеки вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, позитивну характеристику з місця проживання, суд приходить до переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 61 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1037 грн.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімум.
Керуючись ст.4 ЗУ «Про судовий збір», ст.ст. 8, 23, 36, 40-1, ч.3 ст. 173-2, 184, ст.284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 173-2, ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді 1037 (одна тисяча тридцять сім) гривень штрафу (ГУК у Терн.обл/тг смт.Гусятин/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37977599; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA518999980313090106000019661; код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Ірина ЛИСЮК