Справа № 579/463/25
3/579/310/25
02 квітня 2025 року Суддя Кролевецького районного суду Сумської області Кибець І.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділення поліції № 1 (м. Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонерки, фізичної особи-підприємця, РНОКПП НОМЕР_1 ,
- ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 18.02.2025 року серії ВАД №604404 вбачається, що 18 лютого 2025 року близько 12 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: м.Кролевець, вул.Лесі Українки, 9, на території Кролевецького центрального ринку, здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме - сигаретами марки «Прима» без марок акцизного податку за ціною 50 грн. за 1 пачку, чим порушила абз.3 ч.4 ст.11 “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та п.226.5 ст.226 Податкового кодексу України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.156 КУпАП.
18 лютого 2025 року ДОП ВП №1 (м.Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області Солодніченко О. у ОСОБА_1 було вилучено 10 пачок цигарок марки «Прима класичні» без марок акцизного податку.
ОСОБА_1 під час розгляду справи в суді з протоколом про адміністративне правопорушення не погодилася.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №604404 від 18.02.2025 року підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний, серед іншого, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Об'єктом правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Згідно ДСТУ 4303:2004 торгівля - це вид економічної діяльності у сфері товарообігу і просування їх від виробника до споживача у формі купівлі-продажу та надавання пов'язаних із цим послуг, торгівельною діяльністю є ініціативна, систематична, виконувана на власний ризик для одержання прибутку діяльність юридичних і фізичних осіб щодо купівлі та продажу товарів кінцевим споживачам або посередницькі операції, або діяльність із надавання агентських, представницьких, комісійних та інших послуг у просуванні товарів від виробника до споживача.
Об'єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП торгівля роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього податку.
Такі ознаки мають бути конкретно визначені у протоколі згідно вимог ст. 256 КУпАП.
Пунктом 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 25 квітня 2003 року «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» передбачено, що під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.
Під господарською діяльністю, згідно ст.3 ГК України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно ст. 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, є не тільки факт роздрібної або оптової торгівлі, а систематичний характер таких дій, їх самостійний та ініціативний характер, що і становить суть господарської діяльності.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, ДОП відділення поліції №1 (м.Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області до матеріалів справи надано: протокол про адміністративне правопорушення від 18.02.2025 року серії ВАД №604404, протокол вилучення від 18.02.2025 року та квитанцію про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №3.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні дані щодо особи, яка купила у ОСОБА_1 цигарки марки «Прима», без марок акцизного податку, як і відсутні дані про отримання ОСОБА_1 грошей від продажу цигарок марки «Прима», тобто виручки, яка відповідно до санкції ч. 1 ст. 156 КУпАП повинна бути конфіскованою у разі визнання її винною у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення. Відсутні такі дані і в матеріалах справи про адміністративне правопорушення.
Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема те, що ОСОБА_1 18 лютого 2025 року близько 12 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: м.Кролевець, вул.Лесі Українки, 9, на території Кролевецького центрального ринку, здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме - сигаретами марки «Прима» без марок акцизного податку.
Частиною 2 статті 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу
Згідно ст. ст. 251, 254, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів, це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.
Суд вважає, що за вказаних обставин протокол про адміністративне правопорушення неможливо приймати до уваги як належний доказ, зміст якого відтворює фактичну обставину.
Надавши оцінку зібраним по справі доказам, суд приходить до переконання, що в матеріалах справи відсутні докази, котрі дають підстави обґрунтовано вважати, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1ст.156 КУпАП.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що належні докази, які б достовірно вказували про те, що ОСОБА_1 винна у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.156 КУпАП, в матеріалах справи відсутні, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.156 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 156, 245, 246, 247, 248, 249, 251, 252, 280, 283-285, 294 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення.
10 пачок цигарок марки «Прима класичні» без марок акцизного податку, які були вилучені відповідно до протоколу вилучення від 18 лютого 2025 року, повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Кролевецький районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя І. А. Кибець