іменем України
03 квітня 2025 року
Справа №451/516/25
Провадження № 3/451/270/25
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Куцик-Трускавецька О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли із Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Червоноград, українця, громадянина України, розлученого, старшого сапера 2 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу 1 роти інженерної підтримки батальйону інженерної підтримки, сержанта військової служби за призовом під час мобілізіції,
за частиною 3 статті 172-20 КУпАП, -
встановила:
на розгляд суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення №159 від 31.03.2022 із Військової частини НОМЕР_1 , згідно якого солдат ОСОБА_1 згідно витягу наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 261 від 17.09.2024, перебуває в пункті постійної дислокації батальйону інженерної підтримки, 31.03.2025 о 14:25 у пункті постійної дислокації підрозділу батальйону інженерної підтримки на об'єкті « ІНФОРМАЦІЯ_2 » села Радванці Львівської області старшим лейтенантом ОСОБА_2 , сержантом ОСОБА_3 та солдатом ОСОБА_4 , був виявлений сержант ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: нечітку вимову, почервоніння очей, порушення мовлення та різкий запах алкоголю з порожнини рота. Сержант ОСОБА_5 відмовився від добровільного проходження медичного огляду, про що був складений акт фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду. Перебування у стані алкогольного сп'яніння сержант ОСОБА_1 не заперечує, свою провину визнає, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, вчинене в умовах особливого періоду.
ОСОБА_1 , будучи особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, на виклик суду не з'явився. Скерував на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вину у вчиненні інкримінованого йому діяння визнав, посить суд суворо не карати.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, доходить наступних висновків.
Відповідно до вимог 256 КУпАП, якою визначено зміст протоколу про адміністративне правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення мають бути зазначені, зокрема: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Вимоги щодо оформлення протоколів про військові адміністративні правопорушення встановлені Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 № 329 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 року за № 1622/37244 (далі - Інструкція № 329).
Зокрема, розділом ІІ вказаної Інструкції (частина 4) визначено, що у протоколі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, імена, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена та по батькові (за наявності), адреси свідків, понятих і потерпілих (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Проте, вказані вимоги закону військовою частиною НОМЕР_1 при складанні протоколу № 159 від 31.03.2025 про адміністративне правопорушення дотримані та виконані не були.
Відповідно до частини 7 розділу ІІ Інструкції № 329 до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
До протоколу про військове адміністративне правопорушення було долучено пояснення (а не рапорти) посадових осіб в/ч НОМЕР_1 та пояснення особи, відносно якої складено протокол.
Також, згідно із частиною 3 розділу ІІІ Інструкції № 329 складений протокол та матеріали про військове адміністративне правопорушення формуються у справу про військове адміністративне правопорушення (далі - справа). Справа прошивається і нумерується за аркушами. Справа містить титульний аркуш, на зворотному боці якого оформлюється опис документів (додаток 4), що містяться в справі. Кожен документ у справі повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достатню інформацію щодо вчиненого військового адміністративного правопорушення та відповідати вимогам законодавства.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються не лише протоколом про адміністративне правопорушення, але й, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, іншими документами, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису тощо.
Відповідно до пункту 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За таких обставин вказаний протокол про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 172-20 КУпАП необхідно направити на доопрацювання до військової частини НОМЕР_1 для усунення вказаних вище недоліків.
Керуючись статтею 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя Радехівського районного суду Львівської області,-
постановила:
Повернути адміністративні матеріали № 451/516/25 (провадження № 3/451/270/25) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 172-20 КУпАП до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) для доопрацювання з підстав, зазначених у мотивувальній частині постанови.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
СуддяКуцик-Трускавецька О. Б.