Справа № 936/82/25
Провадження № 3/936/58/2025
03 квітня 2025 року селище Воловець
Суддя Воловецького районного суду Закарапатської області Суха Н.І., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП,
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №220877 від 14.01.2025 та доданих до нього матеріалів, 14.01.2025 о 14:51 хв у с.Підполоззя по вул. Центральна, 141 гр. ОСОБА_1 керував автомобілем "DAEWOO Lanos TF9Y", д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння. а саме поведінка, що не відповідає обстановці, запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів та порушення мови. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився у встановленому законом порядку, чим порушив п.2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Разом з тим, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №220896 від 14.01.2025 та доданих до нього матеріалів, 14.01.2025 о 14:51 хв у с. Підполоззя по вул. Центральна, 141 гр. ОСОБА_1 , керуючи автомобілем "DAEWOO Lanos TF9Y" д.н.з. НОМЕР_1 , не врахував безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на паркан. При ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.12.1 ПДР, за що відповідальність передбачена за ст. 124 КУпАП.
Крім цього, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №220903 від 14.01.2025 та доданих до нього матеріалів , 14.01.2025 о 14:51 год у с. Підполоззя по вул. Центральна, 141 гр. ОСОБА_1 керуючи автомобілем "DAEWOO Lanos TF9Y", д.н.з. НОМЕР_1 , не врахував безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на паркан, та покинув місце дорожньо-транспортної пригоди, чим порушив п.2.10.в ПДР, за що відповідальність передбачена за ст. 122-4 КУпАП.
ОСОБА_1 та його представник - адвокат Повідойчик В.І. в судове засідання повторно не з"явилися, хоча належним були повідомлені про час та місце розгляду справи, клопотань та заяв про відкладення судового засідання не надходило, розгляд справи неодноразово відкладався за клопотаннями представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення ЕПР1 №220887, ЕПР1 №220896 та ЕПР1 №220903 від 14.01.2025 та долучені до них матеріали, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП, виходячи з такого.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до диспозиції ст. 124 КУпАП адміністративним правопорушенням є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Пунктом 12.1 Правил дорожнього руху встановлено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Положенням ст.122-4 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за залишення водіями транспортних засобів на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні. Так, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП виражається у залишенні місця дорожньо-транспортної пригоди особами, до якої вони причетні, а суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу.
Пунктом 2.10.в. Правил дорожнього руху встановлено, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ст. ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен повно, всебічно, об'єктивно дослідити всі обставини справи і встановити, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, тому з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, необхідно дослідити в суді відеозаписи з нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції інспекторів, які причетні до складання протоколів про адміністративне правопорушення, а також відеозапис з відеореєстратора відповідної патрульної машини.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП, підтверджується протоколами про вчинення адміністративного правопорушення серії ЕПР1 №220887, ЕПР1 №220896 та ЕПР1 №220903 від 14.01.2025, направленням КНП "Воловецька центральна лікарня ВСР" за №220887 від 14.01.2025, в якому зазначено, що направлений на огляд 14.01.2025 об 15:30 год ОСОБА_1 відмовився від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп?яніння, актом огляду на стан алкогольного сп"яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від огляду, схемою місця ДТП, яка сталася 14.01.2025 о 14 год 50 хв у с.Підполоззя, буд.141, фототаблицями доданами до протоколів про адміністративне правопорушення, а також відеозаписом, який проводився на нагрудну бодікамеру поліцейського, з котрого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду визначається Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМ України № 1103 від 17.12.2008.
Згідно п.п.2, 3 цього Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до пункту 7 вказаної Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до Інструкції.
Отже, згідно КУпАП, підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння є встановлення та підтвердження належними і допустимими доказами тих, зокрема, обставин, що у водія наявні ознаки відповідного сп'яніння; водій відмовився від проведення огляду у закладі охорони здоров'я і така відмова зафіксована відеозаписом, а за неможливості його здійснення - у присутності двох свідків.
Оцінюючи вищевказані документи, приходжу до переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які відповідають критеріям належності і допустимості, та підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП. В своїй сукупності дані докази є достатніми.
Доказів, які б спростовували наведені в протоколах обставини, суду не надано.
Таким чином, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи, вважаю доведеним факт порушення ОСОБА_1 як учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, а саме: керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, пошкодження транспортного засобу, а також залишення місця дорожньо-транспортної пригоди, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 враховую: характер вчинених ним правопорушень; відсутність обставин, що пом"якшують та обтяжують відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини у вчинених правопорушеннях, передбачених ч.1 ст.130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП, яка доведена повністю, зважаючи на те, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же суддею, - тому, відповідно до вимог ст. 36 КУпАП, відносно ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів.
Застосоване судом до ОСОБА_1 адміністративне стягнення є необхідним для досягнення мети, визначеної ст. 23 КУпАП.
З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір».
Згідно з п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 гр. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 23, 33, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення:
- за ч.1 ст.130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
- за ст.124 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п"ятдесят) грн;
- за ст. 122-4 КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Відповідно до ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік (отримувач коштів: ГУК у Закарпатській обл./Закарпат.обл./21081300, Код отримувача ЄДРПОУ: 37975895, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA538999980313030149000007001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300).
На підставі ч.2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом 15 днів, у порядку примусового виконання цієї постанови, органу державної виконавчої служби стягнути з правопорушника - ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу в розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605,60грн. (отримувач коштів : ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Воловецький районний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її ухвалення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя Наталія Суха