Єд. унік. № 243/698/25
Провадження № 2-о/243/26/2025
03 квітня 2025 року м. Слов'янськ
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Дюміної Н.О.,
за участю секретаря судового засідання Петруся Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області,
вимоги заявника: про визнання спадщини відумерлою,
учасники справи: представник заявника Кучеренко О.Ю.,
негайно після закінчення судового розгляду, ухвалив рішення про наступне:
І. Виклад позиції заявника.
1. 22 січня 2025 року до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшла заява Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання спадщини відумерлою. Свої вимоги заявник обґрунтував тим, що до Слов'янської міської військової адміністрації надійшла інформація від мешканки міста ОСОБА_1 з проханням прийняти квартиру АДРЕСА_1 до комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади у зв'язку з тим, що тривалий час у квартирі відсутні мешканці. За даними Першої Слов'янської державної нотаріальної контори від 24.10.2024 року № 1117/01-16 спадкової справи до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не відкривалося, тобто відсутні спадкоємці по заповіту і по закону.
Враховуючи, що залишену після смерті спадщину у встановлений законом строк ніхто не прийняв, спадкова справа за заявою спадкоємців нотаріусом не заводилась, заявник просить суд ухвалити рішення яким визнати квартиру АДРЕСА_1 , яка залишилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відумерлою спадщиною та передати її до комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
2. Представник заявника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області в судовому засіданні наполягала на задоволенні заяви.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою суду від 24.01.2025 заяву Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання спадщини відумерлою, прийнято до провадження, по справі відкрито провадження, призначено судове засідання.
IV. Фактичні обставини, встановлені Судом.
4. Судом встановлено, що 25.09.2024 до Слов'янської міської військової адміністрації надійшла інформація від мешканки міста ОСОБА_1 з проханням прийняти кв. АДРЕСА_1 , до комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади у зв'язку з тим, що тривалий час у квартирі відсутні мешканці.
5. За даними Першої Слов'янської державної нотаріальної контори від 24.10.2024 року № 1117/01-16 спадкової справи до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не відкривалося, тобто відсутні спадкоємці по заповіту і по закону.
6. Згідно довідки відділу зберігання інвентаризаційних справ об'єктів нерухомого майна від 30.09.2024 р. № 04-01/3134 право власності на квартиру АДРЕСА_1 , станом на 01.01.2013 р. зареєстроване за ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності, виданого Слов'янською міською радою Донецької області 22.10.2009 р., без номера; дата реєстрації в КП «БТІ» 15.07.2010 р., номер запису 20646 у реєстровій книзі 32. Згідно матеріалів первинної інвентаризації, проведеної 07.10.1992 р., загальна площа квартири становить - 41,2 кв.м., житлова площа - 23,3 кв.м.
7. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 25.09.2024 року № 396464153 власником квартири АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі свідоцтва про право власності без номера від 22.10.2009, виданого Слов'янською міською радою.
8. Згідно інформації Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Донецькій області Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України від 30.09.2025 № 893/1884-8-24-28.20/28.20 встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблений актовий запис № 2010 від 14.12.2020 року.
9. Відповідно до інформації відділу з ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб № 20-16/2-3656 від 26.09.2024 року відсутні дані про зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_2 . Згідно акта обстеження санітарно-технічного стану жилого будинку (жилого приміщення) Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації від 11.12.2024 року було встановлено, що багатоквартирний будинок розташований на земельній ділянці АДРЕСА_3 . Квартира АДРЕСА_4 розташована на першому поверсі п'ятиповерхового житлового будинку, складається з двох жилих кімнат, приміщення кухні, санвузлу. Санітарнотехнічний стан квартири незадовільний, в квартирі була пожежа, відсутні прилади опалення, світло, вода, газ. Пошкоджені вікна, підлога, вхідні двері. Приміщення квартири захаращене сміттям. Санітарно-технічні прилади відсутні або в неробочому стані, відсутня газова плита. Висновок за результатами обстеження: санітарно-технічний стан квартири АДРЕСА_1 не придатний для проживання. Необхідно відновлення роботи інженерних мереж та ремонті роботи конструктивів.
10. Відповідно до довідки від 26.06.2024 №03-27/5089, ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області як одержувач компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі.
11. Згідно відомостей Другої Слов'янської державної нотаріальної контори від 13.03.2025 року за №96/01-16, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась.
V. Оцінка Суду.
12. Як вбачається з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Положеннями статті 334 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
13. Судом встановлено, що 25.09.2024 до Слов'янської міської військової адміністрації надійшла інформація від мешканки міста ОСОБА_1 з проханням прийняти кв. АДРЕСА_1 , до комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади у зв'язку з тим, що тривалий час у квартирі відсутні мешканці.
14. Відповідно до ч. 1 ст.10Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
15. Відповідно до ст.60Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
16. На всій території України з 24лютого 2022року введено воєнний стан внаслідок широкомасштабного збройного вторгнення на територію України підрозділів Збройних сил Російської Федерації та нанесення ракетно-бомбових ударів, які розпочались 24 лютого 2022 року. Воєнний стан продовжено на підставі Указу Президента України.
17. Відповідно до ст. 21 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
18. При цьому, згідно забз.1п.1ч.2ст.10Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
19. Згідно з указом Президента України від 26 травня 2021 року № 188/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» утворено Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області.
20. Відповідно до постанови від 18.07.2022 № 2397- ІХ «Про здійснення начальниками Дружківської, Костянтинівської та Слов'янської міських військових адміністрацій Краматорського району Донецької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальники Дружківської, Костянтинівської та Слов'янської міських військових адміністрацій Краматорського району Донецької області крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснюють повноваження відповідних міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних міських голів.
21. Згідно інформації Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Донецькій області Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України від 30.09.2025 № 893/1884-8-24-28.20/28.20 встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблений актовий запис № 2010 від 14.12.2020 року.
22. Згідно відомостей Першої Слов'янської державної нотаріальної контори від 24.10.2024 року № 1117/01-16 та Другої Слов'янської нотаріальної контори від 13.03.2025 року за №96/01-16, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, тобто відсутні спадкоємці по заповіту і по закону.
23. Відповідно до статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
24. Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
25. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
26. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220 ЦК України).
27. Згідно із частиною першою статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
28. Спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина перша статті 1268 ЦК України).
29. За змістом статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
30. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
31. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
32. Суд, відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України, враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, які викладені у постанові Верховного Суду від 19 листопада 2019 року у справі № 199/353/17, у постанові Верховного Суду від 20 січня 2021 року у справі № 644/3546/17, у постанові Верховного Суду від 15 грудня 2021 року у справі № 442/3046/20, у постанові Верховного Суду від 02 жовтня 2024 року у справі № 357/2501/22, у постанові Верховного Суду від 18 листопада 2024 року у справі № 214/707/23.
33. Відповідно до статті 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
34. Відповідно до статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
35. Доказів наявності спадкоємців ОСОБА_2 , які б прийняли на протязі одного року її спадщину, учасниками даної справи до суду не надано.
36. За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для визнання відумерлою спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 та складається з квартири АДРЕСА_1 та передання її у власність Слов'янської міської територіальної громади.
37. Таким чином, заява Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання спадщини відумерлою підлягає до задоволення.
VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.
38. Заявником при зверненні до суду було сплачено судовий збір. За змістом ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення під час розгляду справ окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлене законом. Таким чином, судові витрати слід віднести на рахунок заявника.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 315-319, 258, 263, 265, 273,354 ЦПК України, суд,
1. Заяву Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
2. Визнати відумерлою спадщиною квартиру АДРЕСА_1 , яка залишилася після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3. Передати до комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади квартиру АДРЕСА_1 загальною площею - 41,2 кв.м., житловою площею - 23,3 кв.м
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 03 квітня 2025 року.
Суддя Н.О. Дюміна