Постанова від 02.04.2025 по справі 564/1314/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/1314/25

02 квітня 2025 року

м.Костопіль

Костопільський районний суд Рівненської області в особі судді Грипіч Л.А.

розглянувши матеріали, що надійшли від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_2 , посвідчення офіцера НОМЕР_3 від 13.12.2024, офіцер управління штабу, лейтенант, проживає в АДРЕСА_1 ,

за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

01 квітня 2025 року до Костопільського районного суду Рівненської області від військової частини НОМЕР_1 надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , а саме протокол серії А5003 №320 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП від 17 березня 2025 року.

Відповідно до вимог ст.278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення підлягає вирішенню ряд питань, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення та чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.

Разом з тим, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, доказів повідомлення останнього про дату і час розгляду справи матеріали справи не містять.

При цьому суд враховує, що відповідно до ч.2 ст.277 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема ч.3 ст.172-20 цього Кодексу розглядаються протягом доби.

Крім того, згідно з ч.2 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст.245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ч.1 ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Аналогічне положення містить п.4 Розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23 жовтня 2021 року №329 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 року за №1622/37244.

Зміст вказаної статті Кодексу та Інструкції передбачає, що у протоколі вказується конкретна суть адміністративного правопорушення, яка має відповідати фабулі нормативного акту, який передбачає відповідальність за його вчинення.

У свою чергу, відповідно до ч.1 та ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративна відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, які вчинені особою, зокрема, в умовах особливого періоду.

Тобто, у протоколі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення має бути вказана суть адміністративного правопорушення із зазначенням конкретного діяння особи з числа дій, що містяться у фабулах частини першої або другої статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Разом з тим, у протоколі серії А5003 №320 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП від 17.03.2025, суть адміністративного правопорушення зазначена як, «16 березня 2025 року, близько 20 год 10 хв, перебував на тимчасовому пункті управління НОМЕР_4 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , який розташований на території загальновійськового полігону поблизу АДРЕСА_2 на військовій службі в службовий час в нетверезому стані під час виконання службових обов'язків, під час дії воєнного стану. Військовослужбовця було доставлено до медичного пункту військової частини НОМЕР_1 для проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.».

Вказана кваліфікація дій ОСОБА_1 свідчить про перебування останнього у стані алкогольного сп'яніння.

При цьому, з подальшого змісту протоколу та долучених до протоколу акту фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду від 16.03.2025, письмових пояснень ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 17.03.2025 вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проведення огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння.

Тобто, зазначена у протоколі серії А5003 №320 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, складеному 17 березня 2025 року, суть адміністративного правопорушення не відповідає фактичним обставинам і суд позбавлений можливості встановити конкретний склад вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а саме чи останній перебував в стані алкогольного сп'яніння, чи відмовився від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Вказані недоліки позбавляють суд можливості додержати законності під час розгляду справи та вирішити справу у точній відповідності із законом.

За таких обставин, справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню органу, який її підготував та спрямував до суду, з метою усунення недоліків, допущених при складанні даних матеріалів.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.245, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

СуддяЛ. А. Грипіч