справа № 388/128/25
провадження № 3/388/164/2025
25.03.2025м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Кнурова О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції № 1 (м. Долинська) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
до Долинського районного суду Кіровоградської області з Відділення поліції № 1 (м. Долинська) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 221957 від 15.01.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Із змісту протоколу вбачається, що 15.01.2025 о 20 год. 10 хв. по вул. Чумацький Шлях м. Долинська, Кропивницький район, Кіровоградська область, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Renault Megane» реєстраційний номер НОМЕР_1 , та повертаючи на пров. Знам'янський не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечної швидкості руху транспортного засобу, щоб постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, та здійснив наїзд на бардюрний камінь з подальшим з'їздом в кювет, в результаті чого автомобіль отримав механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди, травмованих не має, чим порушено вимоги п. 12.1 Правил дорожнього руху.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , якому було роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України та права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП за обставин, вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення, - не визнав, проте надав пояснення, що 15.01.2025 він не керував транспортним засобом «Renault Megane» реєстраційний номер НОМЕР_1 , але дійсно знаходився в авто в якості пасажира, вказаним транспортним засобом керував ОСОБА_2 .
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надав покази про те, що 15.01.2025 близько 20 год. він керував транспортним засобом «Renault Megane» реєстраційний номер НОМЕР_1 , при цьому не мав права керування таким транспортним засобом, оскільки не отримував посвідчення водія. Додатково повідомив про обставини дорожньо-транспортної пригоди, при цьому він був тверезий, а пасажир ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та свідка, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази у справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, встановивши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, з огляду на таке.
Посадовою особою, яка порушила провадження у справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується порушення вимог п. 12.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі Правила дорожнього руху), за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
Відповідно до п. 12.1 Правил дорожнього руху під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Положеннями ст. 124 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, вказаною нормою передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення адміністративного правопорушення та наявності у діянні особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу такого адміністративного правопорушення.
Положеннями ч. 1 ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
У ході розгляду справи, окрім протоколу про адміністративне правопорушення та показів свідка, судом досліджено також такі, надані суду сторонами джерела доказів:
- відеозапис з нагрудної камери працівника поліції від 15.01.2025, на якому зафіксовано місце дорожньо-транспортної пригоди; заперечення ОСОБА_1 факту керування транспортним засобом; оформлення матеріалів адміністративного правопорушення;
- довідка про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія;
- схемою дорожньо-транспортної пригоди від 15.01.2025, яку ОСОБА_1 відмовився підписувати;
- письмові пояснення свідка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.01.2025, в яких останній зазначив, що був свідком дорожньо-транспортної пригоди за участітранспортного засобу «Renault Megane» реєстраційний номер НОМЕР_1 , проте він не бачив водія вказаного транспортного засобу, оскільки в транспортному засобі перебувала ще одна особа, та як вказав свідок, що коли вони під'їздили до автомобіля, той вже не рухався.
Інших джерел доказів, які б відповідали вимогам ч. 1 ст. 251 КУпАП посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення суду не надано.
Поряд з цим, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, без надання належних і допустимих доказів на підтвердження викладеної у ньому події правопорушення, не є достатнім доказом у справі про адміністративне правопорушення, а отже за відсутності інших доказів визнається судом неналежним.
Таким чином, суд констатує, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних та достатніх доказів на підставі яких можна встановити, що 15.01.2025 о 20 год. 10 хв. по пров. Знам'янський буд. 1а, м. Долинська, Кропивницький район, Кіровоградська область, транспортним засобом «Renault Megane» реєстраційний номер НОМЕР_1 , керував саме ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, враховуючи відсутність доказів на підтвердження керування ОСОБА_1 транспортним засобом у зазначені у протоколі час та місці, суд констатує відсутність порушення ОСОБА_1 вимог п. 12.1 Правил дорожнього руху, на підставі чого суд дійшов висновку про відсутність події адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та складу вказаного правопорушення у діях ОСОБА_1 у зв'язку з чим провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись статтями 247, 251, 280, 283, 284, 287 КУпАП, -
постановив:
провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю події та складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили у день її перегляду судом апеляційної інстанції у разі залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін, чи зміні постанови.
Суддя О.А. Кнуров