Справа № 352/542/25
Провадження № 3/352/322/25
"03" квітня 2025 р.м. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Кузьменко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції №1 (місто Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1.Зміст протоколу про адміністративне правопорушення:
Інспектором СРПП ВП №1 (місто Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення ОСОБА_2 25 лютого 2025 року складено протокол про адміністративне правопорушення за наступних обставин:
25 лютого 2025 року близько 17:00 годин ОСОБА_1 по місцю свого проживання, вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_3 домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, в ході якого словесно ображав, принижував, штовхав, погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю потерпілої.
Згідно протоколу про адміністративні правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.
2.Рух провадження
07 березня 2025 року протокол про адміністративне правопорушення із доданими матеріалами надійшов до Тисменицького районного суду та призначений для розгляду по суті на 10 березня 2025 року.
Згідно частини другої статті 277 кодексу України про адміністративні правопорушення, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173-2 цього Кодексу, розглядаються протягом доби.
10 березня 2025 року розгляд справи відкладено на 03 квітня 2025 року у зв'язку із неявкою ОСОБА_1 .
3.Докази, досліджені під час судового розгляду:
3.1. Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 пояснив, що він не згоден із протоколом, таких подій не було. Він дружину не чіпав, а просто не пускав додому. Це пов'язано із тим, що у них погані відносини через її подружню зраду.
3.2 Письмові докази:
Протокол про адміністративне правопорушення:
Згідно із текстом протоколу, 25 лютого 2025 року близько 17:00 годин ОСОБА_1 по місцю свого проживання, вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_3 домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, в ході якого словесно ображав, принижував, штовхав, погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю потерпілої.
Потерпілій ОСОБА_3 матеріальну шкоду правопорушенням не завдано.
ОСОБА_1 надав пояснення на окремому аркуші паперу.
Протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, складений 25 лютого 2025 року
Згідно із текстом протоколу, ОСОБА_3 зазначає, що 25 лютого 2025 року близько 17:00 годин її чоловік ОСОБА_1 , знаходився по місцю проживання, вчинив сварку, погрожував фізичною розправою, мав намір нанести тілесні ушкодження, виражався нецензурною лайкою.
Пояснення ОСОБА_4 від 25 лютого 2025 року
ОСОБА_4 пояснив, що 25 лютого 2025 року батько здійснював домашнє насильство щодо матері. Дані дії здійснюються неодноразово.
Пояснення ОСОБА_3 від 25 лютого 2025 року
ОСОБА_3 пояснила, що 25 лютого 2025 року вона разом із сином знаходилась дома, біля 09:00 годин чоловік почав погрожувати фізичною розправою, плював в обличчя, виражався в її сторону нецензурною лайкою. Вона через сина викликала поліцію, оскільки це тривало протягом дня.
Пояснення ОСОБА_1 від 25 лютого 2025 року
ОСОБА_1 пояснив, що сварився із дружиною, яку підозрює у подружній зраді. На дружину руку не піднімав, не бив, просив, щоб вона пішла до себе додому та не провокувала його.
Рапорт
Згідно із текстом рапорту, 25 лютого 2025 року о 16:58 годин надійшло повідомлення зі служби 102 від ОСОБА_4 про те, що за адресою: АДРЕСА_1 , тато свариться, виганяє маму з хати.
4.Опис обставин, встановлених під час розгляду справи та висновки суду
У відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
При цьому суддя вважає, що на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, розповсюджуються такі ж гарантії, як і на осіб, що притягаються до кримінальної відповідальності, зокрема норми частин третьої статті 62 Конституції України та частини четвертої статті 17 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частиною першою статті 251 кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів по адміністративні правопорушення, в даному випадку на посадових осіб Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області
За результатами дослідження доказів у справі у відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення, у суду відсутні будь-які сумніви щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.
щодо вчинення домашнього насильства
Так, в ході розгляду справи встановлено, що 25 лютого 2025 року близько 17:00 годин ОСОБА_1 по місцю свого проживання, вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_3 домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, в ході якого словесно ображав, принижував, штовхав, погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю потерпілої.
Факт спричинення психологічного та фізичного насильства підтверджується в своїй сукупності поясненнями потерпілої ОСОБА_3 , поясненнями ОСОБА_4 , протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення чи іншу подію, рапортом працівника поліції, протоколом про адміністративне правопорушення, складеним відповідною посадовою особою, уповноваженою на складення протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 173-2 кодексу України про адміністративне правопорушення.
При цьому суддя бере до уваги той факт, що вказані пояснення та документи складались у короткий проміжок часу безпосередньо після події правопорушення, в зв'язку із чим у судді відсутні будь-які сумніви щодо достовірності відомостей в протоколі про адміністративне правопорушення, в інших складених документах та наданих поясненнях.
В зв'язку із викладеним, враховуючи, що про вказані обставини пояснює не тільки потерпіла, але й син, а також короткий строк складення протоколу після події правопорушення, Суд критично ставиться до пояснень ОСОБА_1 про те, що ним такі дії не вчинялись.
висновки суду щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту третього частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Пунктом чотирнадцятим статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Пунктом сімнадцятим статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він умисно вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, що виразились в образах в сторону його дружини, внаслідок чого потерпілій завдана шкода психічному та фізичному здоров'ю, що повністю доведено в суді.
5.Щодо виду та розміру адміністративного стягнення
Санкцією частини першої статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення передбачені такі альтернативні види адміністративного стягнення, як штраф, громадські роботи або адміністративний арешт.
При обранні виду стягнення суддя враховує особу, що притягається до адміністративної відповідальності, а саме те, що ОСОБА_1 протягом року не притягувався до відповідальності, відсутні обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення
За таких обставин, суддя вважає, що в цій конкретній справі меті стягнення відповідатиме адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Санкція частини першої статті 173-2 кодексу України передбачає можливість призначення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за один епізод, суддя вважає достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення та виконання завдань кодексу України про адміністративні правопорушення призначити стягнення у виді штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
6.Щодо проходження програми для кривдників
Відповідно до статті 39-1 кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 24 Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству, серед іншого, належить направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдником є особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.
ОСОБА_1 протягом року притягнутий до адміністративної відповідальності за статтею 173 КУпАП.
В зв'язку із викладеним, суддя вважає за необхідне у відповідності до статті 39-1 кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» направити ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Суб'єкт, відповідальний за виконання програм для кривдників, організовує та забезпечує проходження кривдниками таких програм. Кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Враховуючи, що стосовно ОСОБА_1 вперше ухвалюється рішення про направлення на проходження програми для кривдників, суддя вважає достатнім його направити на мінімальний строк.
7.Щодо судового збору
Відповідно до статті 40-1 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» установлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3028 гривень.
Таким чином, розмір судового збору станом на час розгляду справи становить 3028х0.2=605 гривень 60 копійок.
В зв'язку із викладеним, керуючись статтями 252, 283-285,294 кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір в дохід державного бюджету в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (стягувач - ДСА України на рахунок: отримувач коштів ГУК у м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 820019, рахунок отримувача UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Направити ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 (три) місяці.
Роз'яснити ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність за статтею 390-1 Кримінального кодексу України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
У випадку набрання постановою законної сили скерувати її копію до Івано-Франківської районної державної адміністрації та Івано-Франківської міської ради для організації та забезпечення проходження ОСОБА_1 програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО