Єдиний унікальний номер 341/253/25
Номер провадження 3/341/93/25
03 квітня 2025 року місто Галич
Суддя Галицького районного суду Івано-Франківської області Аннишин С.І. розглянув справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, яка надійшла від військової частини НОМЕР_1 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , неодруженого, старшого солдата стрільця-зенітника 6 зенітного кулеметного відділення 1 зенітного кулеметного взводу 1 зенітно-кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 ,
У лютому 2025 року до суду надійшли матеріали справи №68 про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_1 за частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
Згідно з протоколом НОМЕР_1 №68 про військове адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 172-20 КУпАП, старший солдат ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , 29 січня 2025 року о 21 год 30 хв перебував в розташуванні підрозділу військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) в нетверезому стані, в умовах особливого періоду.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час, місце судового розгляду повідомлявся належним чином. В матеріалах справи наявна його заява про розгляд справи без його участі.
Суддя, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні по справі докази, дійшов наступного висновку.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За правилами статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями потерпілих, свідків, тощо.
Згідно з статтею 252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина 1 статті 172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною 3 статті 172-20 КУпАП встановлено відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в України», який затверджено Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року, введено в Україні воєнний стан, який неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України. Особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу. Відтак в Україні продовжує діяти особливий період.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах вірності конституційному обов'язку та військовій присязі; верховенства права, законності та гуманності, поваги до людини, її конституційних прав і свобод; виховання військовослужбовців на патріотичних, бойових традиціях Українського народу, додержання військової дисципліни.
Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України встановлено, що до загальних обов'язків військовослужбовців відноситься: необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим;
Відповідно до статті 241 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України кожний військовослужбовець повинен піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).
Згідно зі статтею 4 Дисциплінарного статуту Збр.ойних Сил України військова .дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Так, судом встановлено, що старший солдат ОСОБА_2 зазначені вимоги закону проігнорував та 29 січня 2025 року о 21 год 30 хв був виявлений у стані алкогольного сп'яніння в розташуванні підрозділу військової чатсини НОМЕР_1 .
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП в повному обсязі повністю підтверджується сукупністю письмових доказів, досліджених безпосередньо під час судового розгляду, а саме:
-протоколом НОМЕР_1 №68 про військове адміністративне правопорушення , передбачене частиною 3 статті 172-20КупАП від 03.01.2025, за змістом якого встановлено, що старший солдат ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи в розташуванні підрозділу, був виявлений командиром 1 зенітної кулеметної роти капітаном ОСОБА_3 з явними ознаками алкогольного сп?яніння (різкий характерний запах алкоголю, невиконання воїх службових обов?язків, безпідставні та заплутані розмови), у зв?язку із чим було прийнято рішення направити військовослужбовця на медичний огляд з метою встановлення стану (ступеню) алкогольного сп?яніння. Перебування в стані алкогольного сп?яніння підтверджується Довідкою КНП «Рогатинська ЦРЛ» від 29.01.2025 року (а.с.1,2);
-консультаційним висновком спеціаліста Комунального некомерційного медичного підприємства «Рогатинська районна лікарня» від 29.01.2025, за яким встановлено стан алкогольного сп'яніння -2,07 проміле (дослідження проводилося Alcotest Drager, а.с.3).
Таким чином, за викладених вище обставин, судом встановлено, що старший солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, призваним за мобілізацією, на посаді стрільця-зенітника 6 зенітного кулеметного відділення 1 зенітного кулеметного взводу зенітно-кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 , під час виконання обов'язків військової служби в умовах особливого періоду, порушив свої статутні обов'язки, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
При накладенні стягнення, відповідно до статей 33-35 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень.
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», військовослужбовці звільняються від сплати судового збору, при розгляді справи, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.
Таким чином, ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору як військовослужбовця при розгляді справи, пов'язаній з виконанням службових обов'язків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 172-20, 221, 268, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК в Ів. Фр. Обл/ТГ Бурштин /21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37951998, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача, UA758999980313090106000009626..
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Галицький районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог статтей 307, 308 КУпАП, з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з дня набрання постановою законної сили.
СуддяСвятослав АННИШИН