Справа № 211/1750/18
Провадження № 1-в/191/240/25
іменем України
31 березня 2025 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове Дніпропетровської області подання адміністрації Державної установи «Синельниківська виправна колонія (№94)» про встановлення адміністративного нагляду за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, громадянина України, засудженого 16.06.2023 року Довгинцівським районним судом міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за ст.309 ч.2 КК України до 2 років позбавлення волі, ч.4 ст.70 КК України до 5 років позбавлення волі. 31.08.2023 року Дніпровським апеляційним судом міста Кривого Рогу Дніпропетровської області вирок Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 16.06.2023 року змінено в частині призначення покарання і вважати засудженим за ч.1 ст.2 ст.309 КК України до 4 років обмеження волі, ч.4 ст. 70 КК України до 5 років позбавлення волі, початок строку: 21.05.2020 року; кінець строку: 04.04.2025 року, -
Начальник ДУ «Синельниківська ВК (№94)» ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про встановлення адміністративного нагляду за засудженим, в якому посилається на те, що з установи виконання покарань звільняється ОСОБА_3 , який потребує встановлення адміністративного нагляду. На даний час характеризується посередньо. Вимоги режиму утримання дотримується під контролем з боку співробітників установи. Вимоги режиму утримання дотримується під контролем з боку співробітників установи. Підтримує рівні взаємовідносини із засудженими, адекватно реагує на критику у свою адресу. Намагається утримувати у чистоті та порядку спальне місце та речову тумбочку, не завжди має охайний зовнішній вигляд. Неохоче виконує доручену роботу, не дбайливо ставиться до майна та предметів, якими користується. Не відповідально ставиться до виконання робіт із благоустрою установи, не вбачає суспільну необхідність у їх виконанні. Заходи виховного характеру відвідує неохоче. Бажає змінити своє життя, проте це бажання має поодинокий та несистемний характер. Має позитивні плани на майбутнє, але не розуміє, яким чином їх втілити. Стан здоров'я задовільний. Зі слів засудженого, вину свою визнає, кається. За час відбування покарання в місцях позбавлення волі заохочень не має. Має 9 стягнень: 7) 07.07.2023 р. - сувора догана, 8) 08.08.2023 р. - 7 діб ДІЗО; 9) 26.01.2024 р. - сувора догана.
Враховуючи, що ОСОБА_3 засуджений за злочин, який стосується незаконного оберту наркотичних речовин або їх вживання - адміністрація СВК № 94 вважає доцільним встановити засудженому після його звільнення з місць позбавлення волі, адміністративного нагляду, як особі, що була засуджена за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.Також адміністрація клопоче про встановлення обмежень:
- заборонити вихід з місця помешкання з 22:00 до 06:00 годин;
- заборонити виїжджати за межі району без дозволу ВП;
- заборонити відвідувати місця продажу спиртних напої на розлив;
- з'являтися до органу Національної поліції для реєстрації 4 рази на місяць.
Адміністрація СВК-94 надала суду заяву про розгляд справи без участі представника. Клопотання про встановлення адміністративного нагляду підтримують.
Засуджений надав суду заяву про розгляд питання про встановлення адміністративного нагляду без його участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає можливим задовольнити дане клопотання з наступних підстав.
Суд, дослідивши матеріали даної справи та оцінивши їх у сукупності, вважає що дане клопотання є обґрунтованим і підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Статтею 2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п.«г» ст.3 вказаного закону, адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Частиною 1 п.1 ст.5 також передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пунктах "б" і "г" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань. Адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості (ч.1 ст.6 Закону).
Враховуючи, що ОСОБА_3 засуджений та відбуває покарання за злочини один з яких пов'язаний з незаконним обігом наркотичних речовин, суд вважає за доцільне встановити за ним адміністративний нагляд, початок терміну якого визначається з дня оголошення особі ухвали судді про встановлення адміністративного нагляду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.537, 539 КПК України, ст.ст.2,3 п. «г», ст.6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Клопотання задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на 1 (один) рік, який рахувати з моменту його оголошення.
Встановити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обмеження:
-заборонити вихід з місця мешкання з 22:00 до 06:00 годин;
-заборонити виїзд за межі району без дозволу органу Національної поліції;
-заборонити відвідувати місця продажу спиртних напої на розлив; з'являтися в органи Національної поліції для реєстрації 4 рази на місяць.
Ухвалу може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1