Справа № 750/3252/25
Провадження № 3/750/1207/25
03 квітня 2025 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Крапивний Б.В., за участю секретаря Буглака А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
02.03.2025 о 14:25 год. ОСОБА_1 по вул. Ветеринарній, 15, у м. Чернігові керував транспортним засобом Toyota Yaris, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином та завчасно, шляхом направлення йому рекомендованих листів про виклик у судові засідання за зазначеною у протоколі адресою місця проживання. Від отримання листів він ухилився, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Протягом тривалого часу ОСОБА_1 не виявляв інтересу щодо розгляду стосовно нього справи в суді для захисту своїх прав та надання пояснень з приводу події, яка відбулась 02.03.2025. Жодних заяв і клопотань щодо відкладення розгляду справи від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, до суду не надійшло.
У рішенні від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» Європейський суд з прав людини зробив, зокрема, висновок про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Зважаючи на положення статті 268 КУпАП, яка не передбачає обов'язкової участі особи при розгляді справи за ст. 130 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
У ході розгляду справи судом досліджено наступні докази:
-протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 260408 від 02.03.2025, складений відповідно до вимог ст. 256 КУпАП;
-акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови; огляд не проводився у зв'язку з відмовою останнього;
-направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено наступні ознаки сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови; огляд не проводився у зв'язку з відмовою останнього;
-відеозапис до протоколу, відповідно до якого зафіксовано рух автомобіля Toyota Yaris, реєстраційний номер НОМЕР_1 , та його зупинку, після того як автомобіль здійснював поворот ліворуч, не ввімкнувши відповідний світловий покажчик повороту. Нагрудними відеокамерами поліцейських зафіксовано спілкування поліцейських з водієм зазначеного автомобіля ОСОБА_1 . Поліцейський висунув вимогу надати документи водія. Водій прохав вимкнути нагрудні відеокамери поліцейських та неодноразово пропонував надати неправомірну вимогу, на що йому поліцейський роз'яснив про відповідальність за такі дії. Водій говорив, що його вже притягували до відповідальності за ст. 130 КУпАП. Водій надав свої документи для перевірки в електронному вигляді. У ході спілкування поліцейський запитав, чи вживав водій алкогольні напої, на що ОСОБА_1 відповів: «Сьогодні вживав». Поліцейський повідомив водієві, що відчуває від водія запах алкоголю з порожнини рота. Потім поліцейський повідомив водієві ОСОБА_1 , що той має ознаки алкогольного сп'яніння, перерахувавши їх: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, та запропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, на що водій відмовився. Поліцейський запитував водія щодо його згоди на проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, однак водій відмовився від такого огляду. Поліцейський роз'яснив водієві про його обов'язок пройти огляд на стан сп'яніння на вимогу поліцейського відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, а також про відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння на вимогу поліцейського. Водій все ж відмовився від огляду на стан сп'яніння. Зафіксовано процедуру складення матеріалів про адміністративне правопорушення;
-копія постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА 4181974 від 02.03.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП;
-копія постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА 4182074 від 02.03.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 122 КУпАП;
-акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 02.03.2025. відповідно до якого оглянуто транспортний засіб Toyota Yaris, реєстраційний номер НОМЕР_1 , та описано його пошкодження;
-рапорт поліцейського взводу № 1 роти № 4 БУПП в Чернігівській області ДПП Софії Гуз від 02.03.2025, згідно з яким у ході несення служби на службовий планшет надійшов виклик про те, що у м. Чернігові по просп. Михайла Грушевського рухається автомобіль Toyota Yaris, реєстраційний номер НОМЕР_1 , водій якого, ймовірно, перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Зупинивши вказаний автомобіль за порушення п.п. 9.2 «б» Правил дорожнього руху по вул. Ветеринарній, 15 у м. Чернігові, у водія автомобіля ОСОБА_1 у ході спілкування було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Останньому запропоновано пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці за допомогою приладу «Драгер», на що останній відмовився. На пропозицію проїхати до лікаря-нарколога для проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння від ОСОБА_1 також надійшла категорична відмова. Про відповідальність за відмову від проходження огляду неодноразово попереджався. В подальшому на водія ОСОБА_1 було складено відповідні адміністративні матеріали та відсторонено від права керування транспортним засобом; автомобіль евакуйовано на штрафмайданчик.
Дослідивши зазначені докази, суд приходить до наступних висновків.
За змістом статті 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного сп'яніння. Огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд осіб на стан алкогольного сп'яніння здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Пунктами 2, 3 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкції) передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану; ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Як видно з відеозапису, застосованого поліцейськими безперервно, що відповідає вимогам ст. 266 КУпАП, після зупинки транспортного засобу під керування ОСОБА_1 поліцейським повідомлено останньому про те, що він має ознаки алкогольного сп'яніння, перерахувавши їх: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів; поліцейський запропонував водієві пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі, на що той відмовився. Окрім того, наявність зазначених ознак алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 та його відмову від проходження огляду на стан сп'яніння на вимогу поліцейського підтверджено актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів і направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Таким чином, поліцейськими повністю дотримано порядок виявлення у водія транспортного засобу ознак алкогольного сп'яніння згідно зі ст. 266 КУпАП та Інструкцією.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху водій зобов'язаний на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння; пунктом 1.3 Правил дорожнього руху передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Протягом спілкування з ОСОБА_1 поліцейський роз'яснював йому положення п. 2.5 Правил дорожнього руху. Отже, на момент складення протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 знав свій обов'язок пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану сп'яніння на вимогу поліцейського.
За змістом ч. 1 ст. 130 КУпАП, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння є окремою підставою для притягнення до адміністративної відповідальності незалежно від того тверезий водій чи ні, тобто є окремим складом адміністративного правопорушення.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, який порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху та відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, враховуються характер вчиненого правопорушення, дані особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; ступінь його вини; майновий стан. Таким чином, за наслідками розгляду справи встановлено підстави для накладення стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік в межах санкції статті, якою передбачена відповідальність за вчинене правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 283, 284 п. 1, 294 КУпАП, -
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя Б.В. Крапивний