Постанова від 01.04.2025 по справі 766/2336/25

Справа №766/2336/25

н/п 3/766/2170/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.04.2025 року м. Херсон

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Херсонській області про адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення(КУпАП) відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не встановлений , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 05.02.2025 року о 14 год. 50 хв., м. Херсон, вул. Стрітенська поблизу буд. № 7-а, керуючи транспортним засобом «Volkswagen Transporter», д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись в бік площі Перемоги, не дотримуючись безпечного інтервалу, здійснив виїзд на крайню ліву смугу у якій рухався службовий транспортний засіб «Kia Sportage», д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням інспектора ОСОБА_2 , у попутному напрямку, змусивши останнього, для уникнення зіткнення, різко змінити напрямок руху та загальмувати, чим створив аварійну ситуацію на дорозі.

Своїми діями, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 10.1 затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306 (далі по тексту ПДР).

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 122 КУпАП, а саме: порушення, передбачені частинами першою - четвертою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян.

У судовому засіданні ОСОБА_1 з протоколом про адміністративне правопорушення не погодився, вказав, що аварійну ситуацію іншим учасникам дорожнього руху він не створював, рухався по крайній правій полосі, вважав, що порушення ПДР України відбулось з боку водія службового транспортного засобу. Просив закрити адміністративне провадження, у зв'язку з відсутністю у його діях складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 122 КУпАП.

Не зважаючи на заперечення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що його вина підтверджена наступними дослідженими та перевіреними судом доказами:

-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 601057 від 05.02.2025, в якому викладені обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;

-відеофайлами з нагрудних відео реєстраторів поліцейських, які здійснювали оформлення вчиненого особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.122 КУпАП, які кореспондуються з фактичними обставинами справи та вказують на факти порушення водієм вказаних Правил дорожнього руху України а саме 10.1: водій перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху. Суддя звертає увагу, що такі відеозаписи із нагрудного відео реєстратора інспектора, якими зафіксовано обставини, є доказом, котрий може підтверджувати факт вчинення водієм порушенняПравил дорожнього рухуУкраїни, про що констатовано у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.11.2018 року у справі № 678/991/17, адміністративне провадження № К/9901/6128/18;

- рапортом від 05.02.2025;

- інформаційною довідкою від 07.02.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами НОМЕР_3 від 21.03.2017 р.

Оцінюючи викладене, необхідно враховувати таке.

Відповідно до ч. 1ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1ст. 9 КУпАП).

Відповідно до ст.ст.1 та 8 Основного Закону Україна є правовою державою, де визнається і діє принцип верховенства права. Згідно з положеннямист.129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.

У відповідності до пункту 1 частини першої статті 247КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 122 частини 5 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення, передбачені частинами першою - четвертою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян.

Так, ст. 251КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ст.252КУпАПорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Так з дослідженого судом відеозапису вбачається, що основною причиною аварійної обстановки, яка мала місце 05.02.2025 року о 14 год. 50 хв., м. Херсон, вул. Стрітенська поблизу буд. № 7-а, є порушення водієм ОСОБА_1 вимог п. 10.1 Правил дорожнього руху, оскільки внаслідок створеної ним аварійної обстановки, службовий автомобіль Kia Sportage, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , був змушений, в тому числі, різко гальмувати та змінювати напрямок руху, задля уникнення ДТП.

Доказів, які б могли підтвердити версію ОСОБА_1 в процесі судового розгляду не встановлено.

Його позицію, суд розцінює як обраний спосіб захисту з метою уникнення відповідальності і до уваги не приймає, оскільки вона спростовується відеозаписом з боді-камери.

Оцінивши викладені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вони узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.5 ст.122 КУпАП, ставити під сумнів, які підстав немає.

Враховуючи викладене вище та правила, визначені ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, судом не встановлено, і вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі вісімдесяти п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, який, на думку суду, є достатнім для виправлення порушника і попередження вчинення ним нових правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв'язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.33,40-1,122 ,250-252, 280, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не встановлений , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.122 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1445 (одна тисяча чотириста сорок п'ять) гривень.

(Рахунок отримувача: UA578999980313090149000021001,ОдержувачГУК у м. Херсон обл. /Херсон обл./21081300,Код отримувача(код за ЄДРПОУ)37959517,Банк отримувачКазначейство України (ЕАП),Кодкласифікації доходів бюджету: 21081300).

Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не встановлений , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі605,60 гривень.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106,Код отримувача(код за ЄДРПОУ)37993783,Банк отримувачаКазначейство України (ЕАП),Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001,Кодкласифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз'яснити ОСОБА_1 ,що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповіднійстатті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської областіособою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

СуддяВ. Е. Дорошинська