Справа № 510/949/24
Провадження № 2/510/527/25
27.03.25 року Ренійський районний суд Одеської області
у складі: - головуючого судді Дудник В.І.;
- за участю секретаря Лабановой С.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Рені цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,-
Відповідач позовні вимоги визнав, щодо їх задоволення не заперечував, просив розглянути справу у його відсутності.
Позивачі на задоволенні позову наполягали, просили про розгляд справи без їхньої участі.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання.
В ході розгляду справи судом були дослідженні наступні докази: копія свідоцтва про смерть ОСОБА_4 - померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; копія свідоцтва про смерть ОСОБА_5 - помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ; копія свідоцтва про право власності на житло від 05.12.2008р. №15; копія звіту від 18.03.2024р. про проведення незалежної оцінки вартості 1/5 частки квартири; копія повідомлення завідувачки Ренійської державної нотаріальної контори від 21.09.2023р. щодо кола спадкоємців після смерті ОСОБА_5 ; копія Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 21.09.2023р. (дата заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_3 ); копія Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 21.09.2023р. (після смерті ОСОБА_4 спадкова справа не заводилась, свідоцтва про право на спадщину не видавались); копія довідки Виконавчого комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району від 18.04.2024р. №0724 про склад сім'ї ОСОБА_5 на день його смерті; копія довідки Виконавчого комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району від 18.04.2024р. №0723 про склад сім'ї ОСОБА_4 на день її смерті; копії витягів з ЄДДР щодо реєстрації місця проживання позивачів; копія технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_1 ; копія домової книги на квартиру; копія постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 18.03.2024р.; копія свідоцтва про народження відповідача; копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 ; копія свідоцтва про народження ОСОБА_5 ; копія свідоцтва про укладення шлюбу між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ; копія рішення виконкому Ренійської міської ради від 26.05.2010р. №151 «Про проведення перенумерації квартир АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 ; копія номеру випуску газети «Ренійський вісник» від 26.04.2024р. №17-18 із оголошенням щодо втрати оригіналу свідоцтва права власності на житло.
Судом в ході судового розгляду справи встановлено, що позивачка у справі - ОСОБА_1 є вдовою ОСОБА_5 та невісткою ОСОБА_4 , позивачка ОСОБА_2 - донькою ОСОБА_5 та онукою ОСОБА_4 , відповідач у справі приходиться сином ОСОБА_1 .
За життя ОСОБА_4 належало наступне майно:
-1/5 частка квартири АДРЕСА_4 - на підставі свідоцтва №15 від 05.12.2008р. про право власності на житло.
За життя ОСОБА_4 не розпорядилась належним їй майном, заповіту не залишила, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла. Після її смерті відкрилась спадщина на вищезазначене майно.
Спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 був її син - ОСОБА_5 .
У встановлений законодавством строк для прийняття спадщини ОСОБА_5 не звернувся до нотаріальної контори із заявою про її прийняття за законом. Однак, на день смерті своєї матері - ОСОБА_4 він мешкав із нею за спільною адресою, доглядав за нею, як син, таким чином, він прийняв спадщину, як спадкоємець першої черги за законом, в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України. За оформленням прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_5 не звертався. Відповідно до вимог ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
За життя ОСОБА_5 належало наступне майно:
-1/5 частка квартири АДРЕСА_4 - на підставі свідоцтва №15 від 05.12.2008р. про право власності на житло.
Також ОСОБА_5 належала інша 1/5 частка квартири АДРЕСА_4 , яка була успадкована ним після смерті своєї матері - ОСОБА_4 , але не була переоформлена на його ім'я.
За життя ОСОБА_5 не розпорядився належним йому майном, заповіту не залишив, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Після його смерті відкрилась спадщина на вищезазначене майно.
У встановлений законодавством строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 (вдова) та ОСОБА_2 (донька) звернулись до нотаріальної контори із заявами про її прийняття за законом. Про це свідчить копія Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 21.09.2023р. (дата заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_3 ). Незважаючи на своєчасне звернення до нотаріуса позивачів за прийняттям спадщини, оформити її неможливо у зв'язку із тим, що в них відсутній відповідний оригінал правовстановлюючого документу на нерухомість, крім того, 1/5 частка нерухомості, що була успадкована ОСОБА_5 після смерті своєї матері, не була переоформлена на його ім'я та не зареєстрована у державному реєстрі прав власності на нерухоме майно.
Відповідач (син ОСОБА_1 ) після смерті ОСОБА_5 на спадщину не претендує, не заперечує, щоб спадщину оформили позивачки - спадкоємиці першої черги за законом.
У нинішній час, при зверненні позивачів до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину, їм в цьому було відмовлено з причин відсутності оригіналу правовстановлюючого документу на вищевказані частки квартири, про що 18.03.2024р. нотаріусом було винесено відповідну постанову.
Необхідний нотаріусу оригінал документу (щодо об'єкту спадкового майна) позивачі надати не можуть у зв'язку із втратою його спадкодавцем, про що було розміщено оголошення у газеті «Ренійський вісник».
Окрім вищевказаного, перешкодою в оформленні прийняття спадщини є також і те, що згідно п. 7 глави 7 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Міністерством юстиції України 22.02.2012р. №296/5, у справах нотаріуса залишаються копії (фотокопії) правовстановлюючого документу - при видачі свідоцтва про право на спадщину. На копіях (фотокопіях) правовстановлюючого документу проставляється відповідна відмітка «згідно з оригіналом» із зазначенням дати та підпису нотаріуса.
Отже, після смерті ОСОБА_4 , ОСОБА_5 це питання вже неможливо вирішити, за визнанням права власності на 2/5 частки квартири, як на об'єкти спадщини, можуть звернутися тільки спадкоємці.
Таким чином, позивачі прийняли спадщину в порядку ч. 1 ст. 1269 ЦК України, що залишилася після померлого ОСОБА_5 , і вважають, що мають всі законні підстави для визнання за ними права власності на неї, оскільки до держави вона не перейшла, відумерлою не визнана, відповідач на неї не претендує.
Вивчивши матеріали справи та надані документи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів обґрунтовані і підлягають задоволенню, оскільки їхні доводи знайшли своє належне підтвердження в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України). Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України (ст. 1223 ЦК України). Ст. 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно поживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Як було встановлено судом, позивачі у справі після смерті ОСОБА_5 являються спадкоємцями першої черги за законом.
У передбачений законом строк для прийняття спадщини позивачі звернулись до нотаріальної контори із відповідними заявами. Як зазначили позивачки, після смерті батька у них був відсутній належний правовстановлюючий документ на вищевказаний об'єкт спадкового майна - 2/5 частки квартири. В даний час оформити своє право на спадщину та отримати відповідні свідоцтва позивачі не мають можливості.
Прийняття спадщини є фактом, яке відображає волю спадкоємця придбати майно після смерті спадкодавця. В даному випадку позивачі прийняли спадщину юридично, оскільки їхня воля, як спадкоємців за законом, була виражена у їх діях по своєчасній подачі заяв про прийняття спадщини до нотаріуса. Крім того, після смерті ОСОБА_5 позивачки фактично управляють та володіють спадковим майном (зберігають технічні документи на квартиру, розпоряджаються щодо її цільового використовування, несуть витрати по утриманню житла тощо).
Таким чином, позивачки прийняли спадщину в порядку ч. 1 ст. 1269 ЦК України.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Таким чином, суд вважає, що позивачки являються суб'єктами набуття права власності на спадкове майно з підстав прийняття спадщини за законом в порядку ч.1 ст. 1269 ЦК України.
З урахуванням викладених позивачками та досліджених у судовому засіданні обставин, суд вважає можливим задовольнити їхні вимоги щодо визнання за ними права власності на спадкове майно.
Керуючись ст.ст. 12, 76 - 81, 200, 258, 259, 264 - 265, 268, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 15, 328, 1216, 1217, 1218, 1258, 1259, 1261, 1268, 1269, 1270 ЦК України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) в порядку спадкування за законом право власності на:
-1/5 частку квартири АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_5 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за законом право власності на:
-іншу 1/5 частку квартири АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_5 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 (рахується за ОСОБА_4 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Вячеслав ДУДНИК