"02" квітня 2025 р. Справа №597/180/25
Суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Тренич А.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 4 (м.Заліщики) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за частиною 5 статті 126 КУпАП,
встановив:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 004580 від 30.01.2025 року, ОСОБА_1 30.01.2025 о 09 год 58 хв в смт.Товсте по вул.Колійова керував транспортним засобом ВАЗ 21101 д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами терміном на 5 років, згідно рішення Волочиського районного суду Хмельницької області від 29.05.2023 у справі № 671/578/23, яке набрало законної сили 09.06.2023 року. Дане порушення вчинено повторно протягом року - 16.10.2024 року притягався до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч.4 ст.126 КУпАП (постанова серії БАД № 902343). Своїми діями ОСОБА_1 , порушив вимоги п. 2.1 А ПДР, за що відповідальність передбачена частиною 5 статті 126 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , вдруге в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, додані до нього матеріали, суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 126 КУпАП, виходячи з такого.
Згідно з ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
В статті 280 КУпАП унормовано, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.5 ст.126 КУпАП відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Згідно з частиною 4 статті 126 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ № 004580 від 30.01.2025 року зазначено, що ОСОБА_1 30.01.2025 в смт.Товсте по вул.Колійова керував ТЗ, будучи позбавленим права керування транспортними засобами терміном 5 років. Вказане правопорушення вчинене останнім повторно протягом року, оскільки останній 16.10.2024 року притягався до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч.4 ст.126 КУпАП (постанова серії БАД № 902343), що підтверджується довідкою інспектора СРПП ВП №4 (м.Заліщики) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області Р.Грицюка від 30.01.2025 року.
Вказаний протокол відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оформлений компетентним органом в межах повноважень наданих особі, яка його склала, в ньому чітко викладено як суть правопорушення так і інші відомості, необхідні для правильного вирішення даної справи.
Пунктом 2.1 (а) ПДР України передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
На вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1(п. 2.4а ПДР).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статтею 126 КУпАП, доведена:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 004580 від 30.01.2025;
- довідкою інспектора СРПП ВП № 4 (м.Заліщики) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області Грицюка Р. від 30.01.2025 року, складеною згідно даних інформаційного порталу НПУ «НАІС» про наявність винесеної відносно ОСОБА_1 постанови серії БАД №902343 від 16.10.2024 року за порушення вимог ч.4 ст.126 КУпАП;
- довідкою інспектора СРПП ВП № 4 (м.Заліщики) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області Грицюка Р. від 30.01.2025, складеною згідно даних інформаційного порталу НПУ «НАІС» про те, що станом на 30.01.2025 року ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував;
- довідкою інспектора СРПП ВП № 4 (м.Заліщики) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області Грицюка Р. від 30.01.2025, складеною згідно даних інформаційного порталу НПУ «НАІС» про те, що станом на 30.01.2025 року у власності ОСОБА_1 транспортний засіб не числиться;
- копією постанови Волочиського районного суду Хмельницької області №671/578/23 від 29.05.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 років;
- долученим до матеріалів відео на носії інформації (компакт-диску), в якому відображені обставини, що відбувалися на місці подій, які мали місце 30.01.2025 о 09 год. 58 хв.
Проаналізувавши вищевказані документи, суддя доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які підтверджують існування обставин, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, отримані у порядку, передбаченому законом, уповноваженою посадовою особою, відтак відповідають критеріям належності і допустимості. У своїй сукупності ці докази є достатніми для прийняття рішення. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, суду не надано.
Згідно з ч.5 ст.126 КУпАП адмінвідповідальність настає у разі повторного керування транспортним засобом особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами.
Довідкою інспектора СРПП ВП № 4 (м.Заліщики) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області Грицюка Р. від 30.01.2025, складеною згідно даних інформаційного порталу НПУ «НАІС», підтверджується те, що ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував, а отже не мав права керування транспортним засобом.
Верховний Суд у справах про обвинувачення за ст.286 КК України застосовує додаткове покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами до осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, керуючи автомобілем без отримання посвідчення водія. Тобто, у даному випадку діє аналогія закону України про кримінальну відповідальність.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суддя враховує: характер та суспільну небезпеку вчиненого ним правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, яка доведена повністю, істотність наслідків вчиненого правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 126 КУпАП, та доходить переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції частини 5 статті 126 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років.
При цьому, суддя зауважує, що відповідно до вимог статті 28 КУпАП оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в його примусовому вилученні за рішенням суду і наступній реалізації з передачею вирученої суми колишньому власникові з відрахуванням витрат по реалізації вилученого предмета.
Згідно зі ст. 41 Конституції України (норма прямої дії), кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Адміністративні матеріали не містять відомостей про належність т/з ВАЗ 21101 д.н.з. НОМЕР_1 на праві приватної власності ОСОБА_1 .
Відтак, підстави для застосування до ОСОБА_1 стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу - відсутні.
З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 статті 4 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись статтями 23, 33, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, статтею 4 ЗУ «Про судовий збір», Заліщицький районний суд Тернопільської області, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 126 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору в дохід держави на розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001 ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: - подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП; - витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду через Заліщицький районний суд Тернопільської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Анна ТРЕНИЧ