02 квітня 2025 рокуЛьвівСправа № 140/7930/24 пров. № А/857/3574/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року в справі № 140/7930/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
суддя в 1-й інстанції - Денисюк Р.С.,
час ухвалення рішення - 17 грудня 2024 року,
місце ухвалення рішення - м.Луцьк,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,
У липні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заява про збільшення позовних вимог, просила:
визнати дій Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за №59-Ф (56-) від 29.01.2024, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України, протиправними;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсію по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII визначенням розміру пенсії відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за № №59-Ф (56-Ф) від 29.01.2024, та за № 58-Ф від 29.01.2024 року виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України дати звернення (29.01.2024), з урахуванням виплачених сум, з подальшою виплатою та проведення індексації
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» довідки від 29.01.2024 за № 59-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» з врахуванням довідки від 29.01.2024 за № 59-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), з 29.01.2024.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що довідка № 59-Ф від 29 січня 2024 року не відповідає Додатку, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3, відповідно до пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, для її врахування при обчисленні пенсії відсутні підстави. В зв'язку з цим, до матеріалів пенсійної справи позивачки долучено довідки про заробітну плату, видані згідно з додатками 1-6 до даної постанови за №№ 207-Ф, 208-Ф, 209-Ф від 17 вересня 2024 року. Таким чином, позивачці з 01 жовтня 2024 року проведено перерахунок розміру пенсії на підставі вказаних довідок. У той же час, проведення перерахунку пенсії позивачу на виконання рішення Суду першої інстанції буде суперечити вимогам чинного законодавства.
Також не погоджується з ухваленим рішенням, в частині позовних вимог у задоволенні яких було відмовлено, позивач, відтак подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про задоволення адміністративного позову повністю.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що з метою ефективного та повного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин (сторін чи третіх осіб), про захист яких вони просять, відповідачем має бути взята до уваги також і довідка 184-Ф від 06.06.2024, яка була видана взамін довідки 58-Ф від 29.01.2024 .
Учасники справи своїм правом на подання відзиву на апеляційні скарги не скористалися, що відповідно до частини 4 статті 304 КАС України, не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 з 2013 року була призначена пенсія по інвалідності, а з 29.06.2022 - позивач переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV (а.с.73-74).
Наказом № 28-О від 23.01.2024 ОСОБА_1 звільнено з 26.01.2024 з посади начальника Управління контрольно-перевірочної роботи у зв'язку із виходом державного службовця на пенсію (п.7 ч.1 ст.83 Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII) (а.с.8).
29.01.2024 ГУ ПФУ у Волинській області на підставі поданої заяви, ОСОБА_1 видано довідки:
- № 55-Ф (№60-Ф) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 31.12.2023, в якій вказано, що розмір заробітної плати становить 14300 грн (а.с.9,15,81);
- №56-Ф (59-Ф) про складові заробітної плати для призначення пенсії особі(посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 29.01.2024, в якій вказано, що розмір заробітної плати становить 23270,50 грн (а.с.10,14,80 зворот);
- № 57 - Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) з 01.01.2019 по 31.12.2023 (а.с.11-12,78 зворот-79);
- № 58-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Загальна сума яка підлягає врахуванню при розрахунку пенсії становить 33968,57 грн (а.с.13, 80).
ОСОБА_1 29.01.2024 подано заяву №1479 про перехід на пенсію за нормами Закону №889-VIII (а.с.18-19,77 зворот-78).
За наслідками розгляду заяви, ГУ ПФУ у Житомирській області (яке розглядало справу за принципом екстериторіальності) рішенням № 907640823436 від 06.02.2024 ОСОБА_1 було переведено на пенсію державного службовця, з визначенням основного розміру пенсії від середнього заробітку - 28961,14 грн (розмір пенсії, що отримує пенсіонер становить -23610,00 грн) (а.с.97).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих ГУ ПФУ у Волинській області №№ 58-Ф та №59-Ф, позивач звернулася із цим позовом до суду.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу позивачки слід задовольнити частково, а скаргу відповідача - залишити без задоволення, з таких підстав.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
З 01.05.2016 набув чинності Закон № 889-VIII, згідно з частиною другою Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Таким чином законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-XII.
Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічні положення закріплені у Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (далі - Порядок № 622).
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку, згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 889-VIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Тобто, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 15 грудня 2020 року у справі № 560/2398/19.
Колегія суддів звертає увагу, що право позивачки на отримання пенсії державного службовця не є спірним в межах розгляду цієї адміністративної справи.
Судом встановлено, що до заяви від 29.01.2024 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII ОСОБА_1 додала, видані ГУ ПФУ у Волинській області довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року (№60-Ф) та 29.01.2024 рік (№59-Ф) відповідно та довідку про складові заробітної плати станом на грудень 2023 року для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які відповідають змісту та формі, встановленій Постановою №1-3 (№58-Ф).
Матеріалами справи стверджується, що при первинному призначенні пенсії державного службовця 06.02.2024 були враховані довідки про складові заробітної плати №58-Ф та №60-Ф та не були враховані довідки № №57-ф та 59-Ф від 29.01.2024.
ГУ ПФУ у Волинській області було проведено перевірку достовірності та обчислення ґрунтовності видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», а саме довідок про складові заробітної плати №№ 57-Ф, 58-Ф, 59-Ф, 60-Ф від 29.01.2024 на ім'я ОСОБА_1 .
За наслідками даної перевірки складено акт від 06.06.2024 № 0300-11-1/2319 (а.с.25-28).
Згідно з висновками даного акту було встановлено, що відображені в довідках від 29.01.2024 №№60-Ф, 59-Ф показники про складові заробітної плати для призначення пенсії особі (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 31.12.2023 та 29.01.2024 відповідають даним, які зазначені в наданих для перевірки документах.
У довідці №58-Ф завищено складові заробітної плати на загальну суму 164,54 грн.
Також було встановлено, що в довідці №57-Ф занижено складові заробітної плати на загальну суму 895,38 грн.
За результатами перевірки було рекомендовано видати нові довідки на заміну довідкам №№ 57-Ф та 58-Ф відповідно.
Так, 06.06.2024 ГУ ПФУ у Волинській області ОСОБА_1 за наслідками проведеної перевірки видано нові довідки:
- № 183-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) з 01.01.2019 по 31.12.2023 (а.с.102);
- №184 -Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Загальна сума яка підлягає врахуванню при розрахунку пенсії становить 33804,03 грн (а.с.104).
З врахуванням результатів перевірки, виданих нових довідок, відповідачем 20.06.2024 було прийнято рішення № 907640823436 про перерахунок пенсії позивача з 29.01.2024. При цьому визначено середньомісячний заробіток для обчислення 48104,03 грн. Також визначено основний розмір пенсії від середнього заробітку - 28862,42 грн (розмір пенсії, що отримує пенсіонер становить -23610,00 грн) (а.с.76).
Надалі, 03.07.2024 позивачем подано заяву про перегляд її звернення від 29.01.2024 та просила врахувати при призначенні пенсії суми заробітної плати, вказані в довідках №№ 58-Ф та 59-Ф від 29.01.2024 (а.с.16-17).
Листом №8279-8497/Д-02/8-0300/24 від 05.07.2024 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило їй, що пенсія державного службовця призначена на підставі довідок №60-Ф та №184-Ф від 06.06.2024, яка видана на заміну довідці № 58-Ф від 29.01.2024.
Тобто, після проведення перевірки за її наслідками відповідачем прийнято рішення про перерахунок пенсії з 29.01.2024, де також не було враховано довідки про заробітну плату №59-Ф.
Суд зазначає, що відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку №622 (в редакції на момент призначення пенсії державного службовця) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
За змістом пункту 4 Порядку №622 умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу шостого пункту 4 є: висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат у такий спосіб; наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 (далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ середні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Виходячи з того, що ОСОБА_1 має більше двадцяти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, і на час звернення до відповідача із заявою від 29.01.2024 не перебувала на державній службі, та враховуючи вищенаведені положення Порядку №622 (які діяли на момент прийняття рішення про переході її на пенсію державного службовця), у спірному випадку обчислення позивачу пенсії державного службовця з 29.01.2024 відповідно до пункту 4 Порядку №622 повинно здійснюватися з урахуванням довідок ГУ ПФУ у Волинській області про складові заробітної плати.
Колегія суддів зазначає, що розмежувальною ознакою з якою як Закон № 3723-XII, так і Порядок № 622 й Постанова №1-3 встановлюють правила обрахунку заробітної плати є обставина того, чи працюють відповідні особи на момент звернення за призначенням пенсії на посадах державної служби.
У випадку якщо особа є державними службовцями до заробітної плати, включаються всі види оплати праці, з якої такою особою сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітна плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Іншими слова, якщо особа на час звернення за призначенням пенсії є державним службовцем враховується розмір заробітної плати, яку така особа отримувала під час перебування на державній службі, а якщо особа на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем - заробітна плата працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Апеляційний суд звертає увагу на висновок наведений в постанові Верховного Суду від 12 вересня 2023 року в справі № 560/8328/22, відповідно до якого для призначення пенсії за віком за Законом № 3723-XII особі, яка на час звернення за її призначенням не є державним службовцем, проте відповідає критеріям, визначеним у пункті 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, використовується розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а не розмір заробітної плати, яку така особа отримувала під час перебування на державній службі.
При цьому відповідачем при розгляді заяви позивача від 03.07.2024 взагалі було проігноровано вказані обставини, не надано їм жодної оцінки та не вирішено питання врахування даної довідки для обчислення розміру пенсія державного службовця з моменту її призначення 29.01.2024.
У даному випадку позивач у своїй заяві фактично просила врахувати вказану довідку, що в свою чергу впливало на визначення розміру заробітку з якого обчислюється розмір пенсійної виплати та як наслідок тягне за собою відповідний перерахунок призначеної пенсії.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у врахуванні при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ (на підставі пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII) довідки від 29.01.2024 за № 59-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої ГУ ПФУ у Волинській області та про задоволення позову в цій частині, з врахуванням уточнених позовних вимог.
У даному випадку неврахування даної довідки порушує права позивача саме з моменту призначення їй пенсії державного службовця.
Відтак колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позивних вимог в цій частині. Доводи апеляційної скарги відповідача зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують.
Разом з цим, суд попередньої інстанції відмовив в задоволенні решти позовних вимог, в тому числі позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням довідки №184-Ф від 06.06.2024, яка була видана взамін довідки № 58-Ф від 29.01.2024 року
Як вбачається із вищенаведених обставин, за результатами проведеної перевірки відповідачем було встановлено завищення складових заробітної плати на 164,64 грн. На заміну даної довідки відповідачем було видано нову довідку № 184-Ф від 06.06.2024 року. Тобто, на даний час довідка №58-Ф втратила свою чинність.
Колегія суддів зауважує, що у кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень тощо суд має встановити, якого саме результату позивач хоче досягнути внаслідок вирішення спору. Суд розглядає справи у межах заявлених вимог, але, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Кодексом.
Виконання такого обов'язку пов'язане, зокрема, з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх лише буквально (див., наприклад, постанови Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2021 року у справі № 9901/172/20 (пункти 1, 80-81, 83), від 1 липня 2021 року у справі № 9901/381/20 (пункти 1, 43-47), від 26 жовтня 2021 року у справі № 766/20797/18 (пункти 6, 20-26, 101, 102), від1 лютого 2022 року в справі № 750/3192/14 (пункти 4, 26, 47), від 22 вересня 2022 року у справі № 462/5368/16-ц (пункти 4, 36), від 4 липня 2023 року у справі № 233/4365/18 (пункт 31)).
Велика Палата Верховного Суду звертала увагу на те, що згідно з принципом jura novit curia ("суд знає закони") суд самостійно здійснює пошук і застосовує норми права для вирішення спору безвідносно до посилань сторін, але залежно від установлених обставин справи.
Суд виявляє активну роль, самостійно надаючи юридичну кваліфікацію спірним правовідносинам, обираючи та застосовуючи до них належні норми права після повного та всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх позовних вимог і заперечень, підтверджених доказами, дослідженими у судовому засіданні. Підсумок такої процесуальної діяльності суду знаходить відображення в судовому рішенні, зокрема у його мотивувальній та резолютивній частинах. Отже, обов'язок надати юридичну кваліфікацію відносинам сторін спору, виходячи з фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яку юридичну норму слід застосувати для вирішення спору, виконує саме суд (близькі за змістом висновки Велика Палата Верховного Суду сформулювала у постановах від 15 червня 2021 року у справі № 904/5726/19 (пункти 6.56-6.58), від 28 вересня 2022 року у справі № 483/448/20 (провадження № 14-206цс21, пункт 9.58)).
Як вже зазначалось судом вище, при призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ долучаються довідки про заробітну плату.
У випадку позивачки, за формою довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Колегія суддів зазначає, що без урахування обох довідок право на пенсійне забезпечення позивачки було б ілюзорним.
Суд першої інстанції констатувавши, що довідка №58-Ф втратила свою чинність, однак на заміну даної довідки відповідачем було видано нову довідку № 184-Ф від 06.06.2024 року, відтак не врахував зазначеної обставини при ухваленні судового рішення, відмовив у врахуванні довідки, яка підтверджує обов'язкові складові заробітної плати, які необхідні для призначення пенсії, чим обмежив право на пенсійне забезпечення.
Варто врахувати, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У постанові Верховного Суду 25 березня 2020 року у справі № 752/18396/16- а сформульована правова позиція, що принцип диспозитивності в адміністративному процесі має своє специфічне змістове наповнення, пов'язане з публічно-правовим характером адміністративного позову та активною участю суду в процесі розгляду адміністративних справ, тому адміністративний суд може та зобов'язаний в окремих випадках вийти за межі позовних вимог, якщо спосіб захисту, який обрав позивач, є недостатнім для захисту його прав, свобод і законних інтересів.
Установлюючи правило, що суд розглядає адміністративну справу в межах позовних вимог, ця норма встановлює виняток у вигляді можливості у суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного та повного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин (сторін чи третіх осіб), про захист яких вони просять, від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (постанови Верховного Суду від 18 травня 2018 року у справі № 826/6965/14, від 27 листопада 2018 року у справі № 807/997/16, від 15 липня 2019 року у справі № 804/14556/15, від 20 листопада 2019 року у справі № 826/9457/18, від 22 листопада 2019 року у справі № 815/4392/15, від 23 грудня 2019 року у справі № 815/3145/15, від 7 лютого 2020 року у справі № 826/11086/18, від 5 травня 2020 року у справі № 1340/4044/18, від 23 червня 2020 року у справі № 820/1545/16, від 6 серпня 2020 року у справі № 805/3147/16-а).
Такі повноваження суду щодо визначення меж розгляду адміністративної справи є субсидіарними, не можуть змінювати предмет спору, а лише стосуються обсягу захисту порушеного права (постанова Верховного Суду від 7 лютого 2020 року у справі № 826/11086/18).
Наслідком задоволення в адміністративному судочинстві позовних вимог є відновлення фактично порушених прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин. Суд при прийнятті рішення про задоволення позовних вимог має не лише вирішити позовні вимоги відповідно до принципів верховенства права, а й обрати найбільш ефективний спосіб захисту порушеного права. Тобто такий, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду та здійснювалося примусове виконання рішення.
Отже щодо такої позовної вимоги про врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № №59-Ф (56-Ф) від 29.01.2024, та за № 58-Ф від 29.01.2024 року (з урахуванням оновленої довідки № 184-Ф від 06.06.2024 року) виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, колегія суддів враховує висновки Верховного Суду наведені, зокрема, в постановах від 12 лютого 2025 року в справі № 580/6600/24, від 28 січня 2025 року в справі № 560/2123/24, від 27 січня 2023 року в справі № 340/4184/21 та зазначає наступне.
Ураховуючи, що позивачка отримувала пенсію по інвалідності II групи, призначену за нормами Закону № 1058-IV, продовжувала працювати на посаді державної служби, має стаж державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, понад 20 років та має право на пенсію державного службовця на підставі пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, для належного захисту порушених прав позивачки слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити та здійснити нарахування і виплату позивачці з 29.01.2024 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідках Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 29.01.2024 за № 59-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 184-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 06.06.2024 року .
Наведене узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, сформульованими у постанові від 13.02.2019 у зразковій справі № 822/524/18.
Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що відповідно до вимог ст.317 КАС України рішення суду підлягає зміні в частині необхідності врахування при перерахунку пенсії довідки № 184-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 06.06.2024 року; в решті суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, правильно і повно встановив обставини справи, тому відповідно до ст.316 КАС України рішення суду в цій частині необхідно залишити без змін.
Керуючись ст.ст.308,315,317,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року в справі № 140/7930/24 змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини рішення у такій редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 29 січня 2024 року перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» з врахуванням довідок Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 29.01.2024 за № 59-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 06.06.2024 року № 184-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.».
У решті рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року в справі № 140/7930/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А. Р. Курилець
судді О. І. Мікула
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 02 квітня 2025 року.