Рішення від 02.04.2025 по справі 440/2507/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/2507/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

Стислий зміст позовних вимог.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непризначення позивачу пільги на оплату житлово - комунальних послуг,

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити, нарахувати та виплатити позивачу пільги на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з 28.08.2024 року.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є переміщеною особою. Місце фактичного проживання відповідає реєстрації як внутрішньо переміщеної особи, а саме АДРЕСА_1 , склад сім'ї: я та дружина. Копії паспорта, посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1 , яке видане 11.03.1997 року ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідка ВПО № 1632- 5001036794 від 13.04.2022 року про реєстрацію місця проживання за зазначеною адресою додаються. Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", 22.08.2024 року позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України за експериментальним проектом, який запроваджено постановою КМУ «Про реалізацію експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу» від 27.12.2023 року № 1395, із заявою про призначення пільг на житлово-комунальні послуги. 01.10.2024 на особистий кабінет через портал електронних послуг ПФУ позивач отримав рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 11892242442024-6 від 28.08.2024 року про непризначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг, з підстав відсутності діючих рішень про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, тобто відмовлено. Копія рішення відповідача № 11892242442024-6 від 28.08.2024 року додається, оригінал знаходиться у відповідача. Позивач вважає, що зазначене рішення не ґрунтується на законі, порушує законні права, а тому такі дії відповідача є протиправними, з цієї причини змушений звернутись до суду з позовом за захистом своїх прав.

Стислий зміст заперечень відповідача.

У наданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі.

Заяви, клопотання учасників справи.

Клопотання та заяви учасників справи відсутні.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 22.08.2024 позивач на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву щодо призначення йому пільги на житловокомунальні послуги за експериментальним проєктом згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1395 «Про реалізацію експериментального проєкту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.08.2024 №1189224244-2024-6 позивачу відмовлено у призначенні пільги.

Підстава для відмови відсутні діючі рішення про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу.

Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням звернувся до суду із цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовий статус ветеранів війни, врегулювання забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII (надалі - Закон №3551-XII).

Згідно з частиною другою статті 4 Закону №3551-XII до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону №3551 передбачено, що учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок).

Дія цього Порядку поширюється, зокрема, на осіб, які мають право на пільги згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до пункту 3-1 Порядку (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком, до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі:

до 30 листопада 2022 року включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання);

починаючи з 1 грудня 2022 року - до органів Пенсійного фонду України.

Для отримання пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу заява подається щороку.

Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються від заявників:

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 року в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);

органами Пенсійного фонду України - починаючи з 1 грудня 2022 року, у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).

Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження структурному підрозділу з питань соціального захисту населення/органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган).

Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.

Заяви з необхідними документами та/або відомостями (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються уповноваженому органу не рідше ніж раз на два тижні.

Для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг ветерану війни один із членів його сім'ї (чоловік, дружина, непрацездатні батьки, неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства II групи, особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни І групи та доглядає за ним, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі), особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України, протягом строку дії експериментального проекту, який реалізується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1395 «Про реалізацію експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу», замість заяви та заяви про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги, за формою згідно з додатком 3 до Положення про Реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 «Про Реєстр осіб, які мають право на пільги» - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2023 № 1351, може подати одну заяву про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 (далі Положення №117) Реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення реєстрових даних і надання реєстрової інформації про фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно до законів України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості (далі - пільговики). Реєстр є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру як складової частини Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - Єдина система).

Відповідно до пункту 5 Положення №117, для включення до Реєстру інформації про пільговика такий пільговик (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу) подає органам Пенсійного фонду України заяву про внесення відомостей до Реєстру за формою згідно з додатком 3 (далі - заява), копії документів, що підтверджують право пільговика на пільги (з пред'явленням оригіналів зазначених документів; особи, зазначені у статтях 6-Ю"1, 161 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - з пред'явленням відповідних посвідчень (оригіналів або електронного посвідчення ветерана) згідно із законодавством), копію документа, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), зокрема копію, надану в електронній формі (за наявності в одержувача інформації технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних фізичної особи за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-комунікаційними засобами з використанням засобів технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації), або копію паспорта громадянина України, або свідоцтва про народження (на вибір) із внесеними даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або з відповідною відміткою у разі, коли особа через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред'являє паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), а також надає унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності) та будь-який офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання (за потреби):

Документами, що підтверджують фактичне місце проживання пільговика, є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та інший офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання пільговика, а в разі їх відсутності - акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи за формою, затвердженою Мінсоцполітики, який складається за зверненням пільговика посадовою особою виконавчого органу.

В акті обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/ фактичного місця проживання особи зазначаються: відомості про пільговика (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); інформація про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування)/фактичне місце проживання (вулиця, номер будинку, номер квартири, населений пункт, район, область, поштовий індекс); відомості про осіб, які фактично проживають у житлі (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), родинний зв'язок (стосовно пільговика).

Заява із необхідними документами та/або відомостями подається посадовій особі виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг, яка передає їх протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідному органу Пенсійного фонду України в електронній формі засобами Єдиної системи.

Відповідно до пункту 6 Порядку (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги:

на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування;

на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.

Зазначені розрахунки проводяться:

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа;

органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.

З наведеного правового регулювання вбачається, що починаючи з січня 2023 року питання про надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг вирішується органами Пенсійного фонду України на підставі звернення пільговика або члена його сім'ї.

Отже, відповідний орган Пенсійного фонду України вирішує відповідно до закону питання взяття позивача на облік ветерана війни і надання йому пільги за експериментальним проєктом або про відмову у такому взятті.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідач у відзиві на позов зазначив, що згідно інформації, яка міститься в електронному зверненні ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_2 , є учасником бойових дій та відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» спільно з дружиною має право на користування 75 - відсотковою знижкою з оплати житловокомунальних послуг, в межах соціальних нормативів.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.08.2024 №1189224244-2024-6 позивачу відмовлено у призначенні пільги.

Підстава для відмови відсутні діючі рішення про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу.

Водночас у відзиві на позов відповідач зазначає, що під час опрацювання звернення про призначення пільг на житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 за експериментальним проектом до ГУ ПФУ в Полтавській області не надійшла інформація необхідна для розрахунку пільги на оплату житловокомунальних послуг, а саме, перелік житлово-комунальних послуг, якими користується пільговик, перелік організацій які надають дані послуги, а також інформація про характеристики приміщення (житла), в якому мешкає заявник (житлова та опалювальна площа приміщення, кількість поверхів в будинку).

Отже, оскаржуване рішення не містить вказаних підстав для відмови у наданні пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого і скрапленого газу.

Таким чином, суд вважає, що відповідач, не здійснив розгляду звернення позивача по суті та не надав належної оцінки заяві позивача, тому вказане звернення підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови відсутності перевірки, ненадання оцінки та невстановлення певних обставин суб'єктом владних повноважень з цього питання.

У спірному випадку орган Пенсійного фонду України не розглянув заяву позивача належним чином та не прийняв жодного рішення за наслідками дослідження відповідного звернення, як це передбачено законом.

У зв'язку з цим позовні вимоги про зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити позивачу пільги на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з 28.08.2024 року є передчасними, а тому у їх задоволенні необхідно відмовити повністю.

Обираючи спосіб відновлення порушеного права позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 4 та 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може визнати бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язати вчинити певні дії або визначити інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення ЄСПЛ у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005, заява №38722/02).

Отже, «ефективний засіб правого захисту» в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

З метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непризначення позивачу пільги на оплату житлово - комунальних послуг від 28.08.2024 №1189224244-2024-6 та зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.08.2024 щодо призначення пільг за експериментальним проєктом згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1395 «Про реалізацію експериментального проєкту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їх пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу».

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Позивач звільнений від сплати судового збору. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХ В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непризначення позивачу пільги на оплату житлово - комунальних послуг від 28.08.2024 №1189224244-2024-6.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.08.2024 щодо призначення пільг за експериментальним проєктом згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1395 «Про реалізацію експериментального проєкту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їх пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Бевза