Справа № 420/6246/25
01 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 18.02.2025 р. ВП № 74723931 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що штраф застосовано за невиконання вимог виконавчого листа № 420/26789/23, виданого 26.01.2024 р. Одеським окружним адміністративним судом, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2021 р. перерахунок ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, з урахуванням підвищення заробітної плати суддів, відповідно до довідки про заробітну плату № 5-889/21 від 22.02.2021 р., яка була видана Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області, без обмеження її максимального розміру. Головним управлінням на підставі рішення суду від 29.11.2023 р. по справі № 420/26789/23 здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, що підтверджується рішенням № 951140136578 від 14.06.2024 р.; загальний розмір пенсійної виплати, який належить до виплати, після виконання рішення суду становить 63000 грн. Сума доплати за період з 01.03.2021 р. по 30.06.2024 р. становить 1318287,09 грн., яка обліковується в реєстрі судових рішень Пенсійного фонду України, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Вважає, що відповідачем не перевірено виконання рішення суду у повній мірі, що зумовило передчасне винесення постанови про повторне накладення штрафу, адже виплата коштів стягувачу не залежить від ГУ ПФУ в Одеській області. Вважає постанову державного виконавця про накладення штрафу протиправною та просить її скасувати.
Ухвалою від 03.03.2025 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 14.03.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі, судове засідання призначено на 01.04.2025 р. о 10:00 год., надано відповідачу строк для подачі відзиву.
Вказана ухвала 15.03.2025 р. доставлена до електронного кабінету відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), що підтверджується відповідною довідкою.
Станом 01.04.2025 р. відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву.
У судове засідання, призначене на 01.04.2025 р., учасники справи не з'явилися.
25.03.2025 р. від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження без його участі.
Представник відповідача про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
За таких обставин суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно даних КП "ДСС", рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 р. у справі № 420/26789/23, яке набрало законної сили 29.04.2024 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо обмеження максимального розміру пенсії при здійсненні з 01.03.2021 р. перерахунку ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, з урахуванням підвищення заробітної плати суддів, відповідно до довідки про заробітну плату № 5-889/21 від 22.02.2021 р., яка була видана Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2021 р. перерахунок ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, з урахуванням підвищення заробітної плати суддів, відповідно до довідки про заробітну плату № 5-889/21 від 22.02.2021 р., яка була видана Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області, без обмеження її максимального розміру.
26.01.2024 р. Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/11625/22.
11.04.2024 р. старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Пхіденком О.С. відкрито виконавче провадження ВП № 74723931 з виконання виконавчого листа № 420/26789/23, виданого 26.01.2024 р. Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2021 р. перерахунок ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, з урахуванням підвищення заробітної плати суддів, відповідно до довідки про заробітну плату №5-889/21 від 22.02.2021 р., виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області, без обмеження її максимального розміру.
Відповідно до п.2 постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №74723931 від 11.04.2024 р. боржнику необхідно було виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Листом 12.07.2024 р. № 1500-0307-5/107796 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило, що сума доплати згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 р. по справі № 420/26789/23 за позовом ОСОБА_1 за період з 01.03.2021 р. по 30.06.2024 р. становить 1318287,09 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Пенсія призначена по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про державну службу" виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету. Таким чином, відповідач в листі зазначив, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.03.2021 р. по 30.06.2024 р. у сумі 1318287,09 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.
02.07.2024 р. старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Пхіденком О.С. винесено постанову ВП № 74723931 про накладення штрафу, відповідно до якої за невиконання вимог виконавчого документа, накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.
18.02.2025 р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Пхіденком О.С. винесено постанову ВП № 74723931 про повторне накладення штрафу, відповідно до якої за невиконання вимоги виконавчого документа, накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф на користь держави у розмірі 10200 грн.
Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII).
Відповідно до ст.1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до вимог ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 статті 18 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Приписами ч.3 ст.18 Закону № 1404-VIII встановлено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно ч.4 ст.19 Закону №1404-VIII сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов'язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій (ч.8 ст.19 Закону № 1404-VIII).
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону № 1404-VII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч.2 ст.63 Закону №1404-VIII).
Згідно ч.1 ст.75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (ч.2 ст.75 Закону № 1404-VIII).
Отже, з наведених норм вбачається, що підставою для застосування штрафу є невиконання у встановлених строк судового рішення без поважних причин.
З матеріалів справи слідує, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 р. у справі № 420/26789/23 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2021 р. перерахунок ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, з урахуванням підвищення заробітної плати суддів, відповідно до довідки про заробітну плату № 5-889/21 від 22.02.2021 р., яка була видана Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області, без обмеження її максимального розміру, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виконано, що підтверджується рішенням від 14.06.2024 р. № 951140136578 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021 р., розрахунком суми, що підлягає виплаті, за період з 01.03.2021 р. по 30.06.2024 р., які направлялися державному виконавцю листом від 12.07.2024 р. № 1500-0307-5/107796.
При цьому, суд звертає увагу на те, що резолютивна частина рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 р. у справі № 420/26789/23 містить зобов'язання лише щодо перерахунку пенсії позивача з 01.03.2021 р. без обмеження її максимального розміру, натомість зобов'язання виплатити відповідну суму заборгованості судом не встановлено.
Суд зазначає, що оскаржувана постанова не містить обґрунтувань щодо підстав її винесення та має лише вказівку на невиконання виконавчого листа. Також під час судового розгляду відповідачем не надано доказів невиконання виконавчого листа та аргументації щодо винесення оскаржуваної постанови.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позивачем вчинено всі необхідні дії для виконання рішення суду, а тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області вжило всіх можливих заходів стосовно виконання судового рішення у спосіб, який цим рішенням визначено.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Враховуючи, наведене суд дійшов висновку, що постанова про накладення штрафу від 18.02.2025 р. ВП №74723931 є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач є суб'єктом владних повноважень і ним не понесено витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, то вимоги ГУ ПФУ в Одеській області щодо стягнення з відповідача судових витрат є безпідставними.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-77, 90, 143, 242-246, 271, 287 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (65091, м.Одеса, вул.Розумовська, 37, код ЄДРПОУ 43315529) про скасування постанови про накладення штрафу задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 18.02.2025 р. ВП №74723931 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко