Справа № 420/31923/24
31 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 № НОМЕР_2 від 09 вересня 2024 року на пільгових умовах;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, період роботи з 21.10.1986 року по 22.11.2008 року на посаді телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі 2-го класу;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах, що передбачена пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список № 2) з дня звернення із заявою про призначення пенсії, тобто з 02.09.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 02 вересня 2024 року ОСОБА_1 , засобами електронного зв'язку, звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві із заявою про призначення пенсії на підставі підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після реєстрації заяви та сканування документів, засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності був визначений структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. Заява Позивача, відповідно до принципу екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області Рішенням № 262540011632 від 09 вересня 2024 року відмовлено у задоволенні заяви Позивача про призначення пенсії. Підставою відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах стало те, що «до пільгового стажу не зарахований період роботи з 21.10.1986 по 22.11.2008 рр., згідно довідки від 31.05.2023 № 13/54, виданої АТ «Укртелеком», оскільки в Переліку посад про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно постанови Кабінету Міністрів від 22.08.1956 року № 1173 відсутня посада «телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі», а також професія (посада) вказана у довідці за період з 01.01.1999 по 22.11.2008 рр. не відповідає посаді, згідно постанови від 16.01.2003 № 36 (вказана не повністю)». Позивач вважає оскаржуване рішення відповідача протиправним та таким, що не відповідає вимогам законодавства, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
Від відповідача - ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначено, що під час розгляду поданих позивачем документів Головним управлінням було встановлено, що вік позивача - 55 років 07 місяців, загальний страховий стаж Позивача складає 34 роки 07 місяців 18 днів, а пільговий стаж роботи за Списком № 2 відсутній. Головним управлінням прийнято рішення №262540011634 від 09.09.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, за відсутності необхідного пільгового стажу 10 років. До пільгового стажу не зараховано період роботи з 21.10.1986 по 22.11.2008, згідно довідки від 31.05.2023 № 13/54, виданої АТ “Укртелеком», оскільки в Переліку посад про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно постанови Кабінету Міністрів від 22.08.1956 року № 1173 відсутня посада “телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі», а також професія (посада) вказана в довідці за період з 01.01.1999 по 22.11.2008 не відповідає посаді згідно постанови від 16.01.2003 № 36 (вказана не повністю). З наведеного вбачається, що у позивача відсутнє право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону №1058.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: 02.09.2024 року ОСОБА_1 звернулась до органів ПФУ з заявою із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058. Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке було уповноважено розглянути подану Позивачем заяву від 02.09.2024.
За результатом розгляду заяви ГУ ПФУ в Одеській області прийнято рішення № 262540011634 від 09.09.2024 яким відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за відсутності необхідного пільгового стажу -10 років.
У рішенні зазначено, що Пенсійний вік визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список № 2) становить 54 роки.
Вік заявниці 55 років 07 місяців.
Необхідний страховий стаж визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 2) становить 24 роки. Страховий стаж заявниці становить 34 роки 07місяців 18днів.
Необхідний пільговий стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 визначений пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список №2) становить 10 років.
Особам які мають не менше половину стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи жінкам
Пільговий стаж заявниці за Списком № 2 відсутній. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.
До пільгового стажу не зараховано: період роботи з 21.10.1986 по 22.11.2008, згідно довідки від 31.05.2023 № 13/54, виданої АТ "Укртелеком", оскільки в Переліку посад про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно постанови Кабінету Міністрів від 22.08.1956 року № 1173 відсутня посада "телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі", а також професія (посада) вказана в довідці за період з 01.01.1999 по 22.11.2008 не відповідає посаді згідно постанови від 16.01.2003 № 36 (вказана не повністю).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернулась до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
Так, статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з частиною 1статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення віку 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років для жінок, з яких не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
З аналізу вищенаведеного можливо зробити висновок, що для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідним є: 1) наявність страхового стажу не менше 24 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах; 2) віднесення професії до списку робіт із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад; 3) досягнення віку 55 років.
Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є встановлення факту перебування особи на посаді та виконання нею робіт зі шкідливими і важкими умовами праці, а також документальне підтвердження відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
У даному адміністративному спорі відповідач піддав сумніву наявність пільгового стажу ОСОБА_1 в частині періоду роботи з 21.10.1986 по 22.11.2008, згідно довідки від 31.05.2023 № 13/54, виданої АТ "Укртелеком", оскільки в Переліку посад про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно постанови Кабінету Міністрів від 22.08.1956 року № 1173 відсутня посада "телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі", а також професія (посада) вказана в довідці за період з 01.01.1999 по 22.11.2008 не відповідає посаді згідно постанови від 16.01.2003 № 36.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок № 637).
Так, згідно пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
Як слідує з трудової книжки позивачки серії НОМЕР_3 :
запис від 07.07.1086 року, де Позивачка була прийнята ученицею телефоністки довідково-інформаційного цеха Київської міської телефонної мережі. Наказ № 169 від 03.07.1986 року.
запис від 21.10.1986 року, де Позивачці присвоєний другий клас телефоністки Київської міської телефонної мережі. Наказ № 280 від 21.10.1986 року.
запис від 01.01.1988 року, де Київська міська телефонна мережа перетворена в Київське виробниче об'єднання електрозв'язку. Наказ МС УССР № 345 від 1987 року.
запис від 23.06.1993 року, де Київське виробниче об'єднання електрозв'язку перейменоване на Київське міське державне підприємство електрозв'язку «Київелектрозв'язок». Наказ МС України № 87 від 23.06.1993 року.
штамп (відмітка), де зазначено «Згідно наказів УДПЕЗ «Укртелеком» від 16.04.1998 р. за № 2 «Про реорганізацію державних підприємств електрозв'язку та від 24.08.1998 р. за № 75 «Про створення Київської дирекції УДПЕЗ «Укртелеком» - Київське міське державне підприємство електрозв'язку «Київелектрозв'язок» реорганізовано в Київську дирекцію УДПЕЗ «Укртелеком»»;
запис від 01.01.1999 року, де позивачка переведена в центральне обслуговування споживачів та продажу послуг Київської дирекції. Наказ Київської дирекції № 4 від 28.12.1998 року. Під цим записом міститься штамп «Київська дирекція УДПЕЗ «Укртелеком». Центр обслуговування споживачів та продажу послуг № 253192, м. Київ, вул. міста Шалетт, 1».
запис від 01.01.1999 року, де позивачка зарахована на посаду телефоністки 2 класу в довідково-інформаційний цех по переведенню з Київської дирекції. Наказ № 01-К від 04.01.1999 року.
штамп (відмітка), де зазначено «Згідно наказу № 102 від 21.04.2000 p. BAT «Укртелеком» Центр обслуговування споживачів та продажу послуг Київської міської дирекції УДПЕЗ «Укртелеком» перетворено в Центр обслуговування споживачів та продажу послуг Київської міської дирекції ВАТ «Укртелеком».
запис від 01.01.1999 року «В подальшому посада іменується телефоніст довідкової служби міської телефонної мережі 2 класу довідково-інформаційного цеху». Наказ № 01-К від 04.01.1999 року;
штамп (відмітка), де зазначено «Згідно наказу відкритого акціонерного товариства «Укртелеком» від 14.05.2004 року № 173 «Щодо реалізації рішень Загальних зборів акціонерів» Київська міська дирекція відкритого акціонерного товариства «Укртелеком» перейменована в Київську міську Філію відкритого акціонерного товариства «Уктелеком»».
запис від 01.03.2007 року «Відповідно до наказу ВАТ «Укртелеком» від 05.01.2007 р. № 9 та наказу Київської міської філії ВАТ «Укртелеком» від 15.01.2007 р. № 16 створено на базі Центру обслуговування споживачів і продажу послуг Київської міської філії ВАТ «Укртелеком» Інформаційно-розрахунковий центр Київської міської філії ВАТ «Укртелеком».
запис від 12.04.2007 року, де позивачка переведена на посаду телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі другого класу ланки № 5 довідкової групи -09 довідково-інформаційного цеху. Наказ № 696-к від 24.04.2007 року.
запис від 24.07.2008 року, де позивачка переведена на посаду телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі першого класу. Запис за № 11 недійсний. Переведена на посаду телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі другого класу довідкової групи - 09 довідково-інформаційного контакт-центру. Наказ № 1311-к від 23.07.2008 року.
запис від 28.04.2009 року, де позивачка переведена на посаду телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі другого класу довідкової групи довідково-інформаційного контакт-центру. Наказ № 680-к від 28.04.2009 року. 109
запис від 01.07.2010 року, де позивачка переведена на посаду телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі першого класу довідкової групи 109 довідково-інформаційного контакт-центру. Наказ № 578-к від 01.07.2010 року.
запис від 01.02.2011 року, де позивачка переведена на посаду телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі першого класу групи 109 довідково-інформаційного контакт-центру продажу послуг та обслуговування споживачів Київської міської філії ВАТ «Укртелеком». Наказ № 101-к від 01.02.2011 року.
штамп (відмітка), де зазначено «Згідно з протоколом № 8 від 14.06.2011 р. Загальних зборів акціонерів ВАТ «Укртелеком» Київська міська філія відкритого акціонерного товариства «Укртелеком» перейменована в Київську міську філію публічного акціонерного товариства «Укртелеком»;
запис від 03.11.2014 року, де Позивачка переведена на посаду спеціаліста контакт-центру (109) довідково-інформаційного контакт-центру (109) відділу обслуговування милового сегменту Департаменту розвитку милового сегменту. Наказ № 999-к від 03.11.2014 року;
запис від 29.11.2017 року, де Позивачка звільнена з роботи за угодою сторін, згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України. Наказ № 1493-к від 24.11.2017 року.
Також, згідно довідки № 13/35 від 28.04.2023 р. про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої Київською міською філією АТ «Укртелеком», позивачка працювала повний робочий день в Київській міській філії ПАТ «Укртелеком» з 07.07.1986 року (наказ № 169 від 03.07.1986 р.) по 29.11.2017 рік (наказ № 1493 від 24.11.2017 р.). У період з 21.10.1986 р. по 31.12.1998 р. позивачка працювала на посаді телефоністка 2 класу. У період з 01.01.1999 р. по 11.04.2007 р. позивачка працювала на посаді телефоніст довідкової служби міської телефонної мережі 2 класу довідково-інформаційного цеху. У період з 25.07.2008 р. по 24.07.2008 р. позивачка працювала на посаді телефоніст довідкової служби міської телефонної мережі 2 класу. ОСОБА_1 працювала по професією (посадою) телефоніста довідкової служби телефонної мережі 2 класу повний робочий день та інших робіт не виконувала. Загальний стаж роботи на посаді телефоніст довідкової служби міської телефонної мережі 2-го класу, у період часу з 21.10.1086 по 25.11.2008 рр., становить 22 роки 1 місяць.
Аналогічні відомості містяться і в довідці № 13/54 від 31.05.2023 р. про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої Київською міською філією АТ «Укртелеком», де зазначено, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день в Київській міській філії ПАТ «Укртелеком» у період часу з 21.10.1986 по 25.11.2008 рр. на посаді телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі, що передбачена списком № 2 розділ ХХІХ «Зв'язок», позиція 29.
Наказом міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посаді показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 затверджено списки виробництв, цехів, професій, робота в яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Вказаною постановою визначено, що до Списку №2 віднесено професію: Телефоністи міжміських телефонних станцій, переговорних пунктів з цілодобовою дією і міських телефонних станцій з кількістю від 300 номерів і більше.
Постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення» визначено, що професію телефоніста міжміського зв'язку, що постійно працюють з мікротелефонною гарнітурою (пристроєм) на міжміських, замовних, довідкових комутаторах і на переговорних пунктах з цілодобовою дією віднесено до Списку № 2 (розділ ХХІХ «Зв'язок», код професії 23100000-19093).
Постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» визначено, що професію Телефоністи міжміського телефонного зв'язку, що постійно працюють з мікротелефонною гарнітурою (пристроєм) на міжміських, замовних, довідкових комутаторах і на переговорних пунктах з цілодобовою дією віднесено до Списку № 2 ( розділ ХХІХ «Зв'язок», код професії 23100000-19093).
Поряд із цим, суд виходить з того, що саме трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, і лише у разі відсутності у ній відповідних записів та наявності неточностей, особа, що звертається за призначенням пенсії, на підтвердження стажу роботи, повинна надати інші документи, зокрема довідки, уточнюючі характер роботи.
У постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17 Верховний Суд зазначив, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення особи її конституційного права на соціальний захист.
Таким чином, оскільки в трудовій книжці позивача наявна інформація про роботу з 21.10.1986 року по 22.11.2008 року на посадах передбачених Списком № 2, а саме на посаді телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі 2-го класу, підстав для відмови в зарахуванні до пільгового стажу даних періодів роботи немає.
Крім того, аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, є перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що передбачені Списком №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією, атестація робочого місця.
За наведених підстав суд приходить до висновку про необґрунтованість прийнятого рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 № 262540011634 від 09 вересня 2024 року на пільгових умовах про відмову в призначення пенсії та наявність підстав для його скасування.
Водночас, суд не повинен самостійно перераховувати відповідні періоди страхового або пільгового стажу, які мають значення для вирішення питання призначення, перерахунків або обчислення пенсій, оскільки такі повноваження належать саме пенсійному органу. Зважаючи на це, відповідач повинен перерахувати стаж роботи позивача із зарахуванням пільгового стажу за цим рішенням, вирішивши питання призначення їй пенсії на пільгових умовах за наявності достатнього пільгового стажу відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, в даному випадку, суд вважає, що належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 02.09.2024, зарахувавши до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 періоди роботи з 21.10.1986 року по 22.11.2008 року на посаді телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі 2-го класу.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 № НОМЕР_2 від 09 вересня 2024 року на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 02.09.2024, зарахувавши до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 періоди роботи з 21.10.1986 року по 22.11.2008 року на посаді телефоніста довідкової служби міської телефонної мережі 2-го класу.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1211, 20 грн.
Враховуючи періодичну відсутність електроенергії у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду, тривалість повітряних тривог, повний текст рішення складено та підписано суддею 31.03.2025 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.К. Василяка