Справа № 420/18876/24
31 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду 17.06.2024 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України, Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України (по стройовій частині) від 17.05.2024 № 105 про виключення підполковника ОСОБА_1 зі списків особового складу Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України;
2. Зобов'язати Головне управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України поновити підполковника ОСОБА_1 у списках особового складу Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України та на всіх видах забезпечення, починаючи з 17.05.2024;
3. Зобов'язати Головне управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України здійснити виключення підполковника ОСОБА_1 зі списків особового складу головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України, всіх видів забезпечення із дотриманням норм пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, після проведення повного розрахунку по всім видам забезпечення;
4. Зобов'язати Головне управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України зарахувати підполковнику ОСОБА_1 період вимушеного прогулу з 17.05.2024 по дату виключення зі списків особового складу Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України та всіх видів забезпечення підполковника ОСОБА_1 до періоду проходження військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, та календарної вислуги років.
5. Зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 17.05.2024 по дату виключення зі списків особового складу Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України та всіх видів забезпечення підполковника ОСОБА_1 , виходячи із суми середньоденного грошового забезпечення за два останніх місяці перед звільненням з військової служби.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивач проходив військову службу на посаді старшого офіцера відділу підготовки персоналу управління підготовки ракетних військ і артилерії Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем та безпілотних систем. Наказом № 105 від 17.05.2024 підполковника ОСОБА_1 , старшого офіцера відділу персоналу управління підготовки ракетних військ і артилерії Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем, звільненого наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 03.05.2024 № 220 у запас за підпунктом “г» (через сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу), відповідно до пункту третього частини 5 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу». З 17.05.2024 виключити зі списків особового складу, всіх видів забезпечення та направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Виключили з продовольчого забезпечення з 18.05.2024. Однак, із зазначеним наказом від 17.05.2024 № 105 позивач не згоден, вважає його протиправним.
24.06.2024 ухвалою судді позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків шляхом надання до суду уточненої позовної заяви відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України: зазначенням району місця проживання/перебування позивача; відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін; адреси електронної пошти сторін; вказати вірний код ЄДРПОУ відповідача по справі, відповідно до відомостей в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України; надати докази надіслання копії позовної заяви з додатками відповідачу Головному управлінню ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України.
03.07.2024 ухвалою судді продовжено строк на усунення недоліків позовної заяви.
15.07.2024 ухвалою судді прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , відкрито провадження у адміністративній справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
05.08.2024 ухвалою суду зупинено провадження в адміністративній справі №420/18876/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України, Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - до набрання законної сили рішенням суду у справі №420/18853/24.
18.02.2025 суд ухвалив поновити провадження у справі №420/18876/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України, Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії.
19.02.2025 суд ухвалив замінити відповідача у справі №420/18876/24 з Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України на його правонаступника ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ). Залучити до участі у справі №420/18876/24 у якості відповідача Генеральний штаб Збройних Сил України.
07.03.2025 суд ухвалив заяву (вхід. №ЕС/20293/25 від 05.03.2025) представника відповідача Військової частини НОМЕР_2 - Кравченка Ігоря Володимировича про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву - задовольнити; продовжити Військовій частині НОМЕР_2 строк на подання відзиву на позовну заяву, який встановити протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
25.07.2024 до суду (вх.№ЕС/30740/24) від Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач проти позовних вимог заперечує та вказує, що Головне управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України з 14.06.2024 розформовано, а правонаступником його є ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке, в свою чергу, на фінансовому (грошовому) забезпеченні у Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України не перебуває.
05.03.2025 до суду (вх.№ЕС/24377/25) від Генерального штабу Збройних Сил України надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач проти позовних вимог заперечував.
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено таке.
Так, матеріали справи містять витяг з наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по стройовій частині) від 17.05.2024 №105 (а.с.20), відповідно до якого наказано:
« 4. Підполковника ОСОБА_1 , старшого офіцера відділу персоналу управління підготовки ракетних військ і артилерії Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем, звільненого наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 03 травня 2024 року № 220 у запас за підпунктом “г» (через сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу), відповідно до пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», вважати таким, що справи та посаду здав. Припинити доступ до секретної інформації. З 17 травня 2024 року виключити зі списків особового складу, всіх видів забезпечення та направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Виключити з продовольчого забезпечення з 18 травня 2024 року.
Вислуга років у Збройних Силах України станом на 17 травня 2024 року складає: календарна - 25 років 09 місяці 16 днів, пільгова - 05 років 02 місяців 18 днів, загальна - 31 років 00 місяців 04 дні.
Виплатити надбавку за особливості проходження військової служби у розмірі 65 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та щомісячну премію у розмірі 390 відсотків посадового окладу, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% відсотків до посадового окладу за період з 01 по 17 травня 2024 року.
Щорічну основну відпустку за 2019 рік використав частково - 354 днів, за 2020 рік використав. За 2021 рік використав частково - 41 день, за 2022 рік не використав, за 2023 рік використав частково - 25 днів, за 2024 рік використав частково - 15 днів. Відповідно до п. 14 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» виплатити грошову компенсацію за 79 днів невикористаної щорічної основної відпустки ( в тому числі: за 2019 рік -10 днів, за 2021 рік - 4 дні, за 2022 рік - 45 днів, за 2023 рік - 20 днів).
Грошову допомогу для оздоровлення за 2024 рік отримав. Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2024 рік не отримав.
Додаткова відпустка передбачена ст. 16-2 Закону України «Про відпустки», як учаснику бойових дій за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 та 2024 роки не надавалася. Виплатити грошову компенсацію за 140 днів додаткової відпустки (в тому числі: 14 днів за 2015 рік, 14 днів за 2016 рік, 14 днів за 2017 рік, 14 днів за 2018 рік, 14 днів за 2019 рік, 14 днів за 2020 рік, 14 днів за 2021 рік, 14 днів за 2022 рік, 14 днів за 2023 рік та 14 днів за 2024 рік).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018року № 260, виплатити одноразову грошову допомогу у разі звільнення за 25 календарних років у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Постійним або службовим житлом під час проходження військової служби у Генеральному штабі Збройних Сил України (місто Київ) не забезпечувався.
Підстава: витяг з наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 03 травня 2024 року №220 (вх.№102/ос від 15 травня 2024 року); рапорт підполковника ОСОБА_1 від 17 травня 2024 року №736, копія посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_3 видане 22 травня 2015 року, припис начальника Головного управління ракетних військ і артилерії та безпілотних систем Генерального штабу Збройних Сил України від 17 травня 2024 року №737».
Вважаючи спірний наказ в частині виключення позивача зі списків особового складу протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Вирішуючи дану адміністративну справу, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною другою статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Згідно з частиною сьомою статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі визначається Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, яке затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).
Відповідно до абзацу 1 пункту 242 Положення № 1153/2008 після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов'язані у п'ятиденний строк прибути до районних (міських) військових комісаріатів для взяття на військовий облік.
Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини (абзац 3 пункту 242 Положення № 1153/2008).
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
За змістом частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частин другої, третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
При цьому позивач вказує, що на день виключення його зі списків особового складу, не повністю забезпечено грошовим забезпеченням та усіх необхідних розрахунків і виплат не проведено
На переконання суду вказані посилання позивача (щодо отримання грошового забезпечення не у повному обсязі) дають підстави вважати про неправильно обраний позивачем спосіб захисту та ймовірно наявність спору між сторонами з приводу належних позивачу виплат під час проходження ним військової служби. При цьому зазначені позивачем обставини не є підставою для невиключення позивача зі списків особового складу.
Суд приходить до висновку, що в розумінні пункту 242 Положення № 1153/2008 відповідач не може виключити позивача без його згоди зі списків особового складу військової частини у тому випадку, якщо не провів з ним розрахунок, тобто не виплатив усі ним же встановлені платежі, а не до моменту вирішення з позивачем спору щодо інших сум, які на думку військовослужбовця мають бути йому виплачені, проте не встановлені відповідачем.
Такий висновок є сталим у постановах Верховного Суду у т.ч. й у справі №420/4487/19 від 21.09.2023, який є обов'язковим до суду в силу приписів ч.5 ст.242 КАС України.
Враховуючи викладене, оскільки виплачене на користь позивача грошове забезпечення відповідає визначеному грошовому забезпеченню в оспорюваному наказі, розмір, а також види виплаченого грошового забезпечення, що зазначені у наказі в установленому порядку позивачем не оспорюються, суд приходить до висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до переконання, що позивачем не наведено протиправність спірного наказу в оскаржуваній частині, а відтак у задоволенні основної позовної вимоги слід відмовити.
Оскільки судом не встановлено протиправності спірного наказу в оскаржуваній частині, у задоволенні похідних вимог слід відмовити також.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28 серпня 2018 року (справа № 802/2236/17-а).
Суд вважає, що у даній справі ним було надано вичерпну відповідь на всі питання, які входять до предмету доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних правовідносин як у матеріально-правовому, так і в процесуальному аспектах.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у рішенні ЄСПЛ від 19 квітня 1993 року у справі «Краска проти Швейцарії» визначено, що ефективність справедливого розгляду досягається тоді, коли сторони процесу мають право представити перед судом ті аргументи, які вони вважають важливими для справи. При цьому такі аргументи мають бути «почуті», тобто ретельно розглянуті судом. Іншими словами, суд має обов'язок провести ретельний розгляд подань, аргументів та доказів, поданих сторонами. Разом із цим, обов'язок суду обґрунтовувати свої рішення не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п. 29 рішення ЄСПЛ від 9 грудня 2009 року у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»).
Відповідно до приписів положень статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 );
Відповідачі:
- Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 6, код ЄДРПОУ 22990368);
- ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
- Генеральний штаб Збройних Сил України (пр.Повітряних Сил, 6, Київ, 03168, код ЄДРПОУ 22991050).
Суддя Олена СКУПІНСЬКА
.