Рішення від 31.03.2025 по справі 400/2458/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 р. № 400/2458/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1

до Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області, вул. Захисників Миколаєва, 5А,м. Миколаїв,54005,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби у Миколаївській області з вимогами: визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби у Миколаївській області з відмови у прийнятті документів у громадянина Держави Ізраїль ОСОБА_1 на оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні; зобов'язати Управління Державної міграційної служби у Миколаївській області прийняти та розглянути документи громадянина Держави Ізраїль ОСОБА_1 з метою оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні на підставі частини 14 статті 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» згідно вимог чинного законодавства України та з урахуванням неможливості обміну та здійснення перекладу паспорта громадянина російської федерації на ім'я « ОСОБА_2 ». Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ОСОБА_1 є громадянином Держави Ізраїль. 23.11.2018 року ОСОБА_3 та громадянка України ОСОБА_4 уклали шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 23.11.2018 року, виданим на підставі складеного Заводським районним у м. Миколаєві ВДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області актового запису за №814. У 2019 році громадянин Держави Ізраїль ОСОБА_1 прибув на територію України з метою возз'єднання сім'ї з громадянкою України ОСОБА_4 та був документований посвідкою на тимчасове проживання, однак у зв'язку із закінченням терміну її дії вона була вилучена і знищена у встановленому законом порядку. З 07.01.2025 року ОСОБА_1 знаходиться на території України на підставі багаторазової візи за № НОМЕР_1 . Термін перебування на підставі даної візи в Україні до 06.04.2025 року. 20.02.2025 року ОСОБА_5 після багаторазових усних звернень та відмов від Відповідача, звернувся з письмовим зверненням та пакетом документів, передбаченим чинним законодавством до Управління з питання оформлення посвідки на тимчасове проживання УДМС в Миколаївській області. 28.02.2025 року УДМС в Миколаївській області надало відповідь на звернення ОСОБА_6 , якою повідомило, що відповідно до свідоцтва про шлюб (яке є підставою для оформлення посвідки на тимчасове проживання), позивач змінив прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », внаслідок чого йому потрібно привести у відповідність паспортний документ громадянина російської федерації, який позивач оформив вже перебуваючи у шлюбі, тобто після зміни прізвища « ОСОБА_8 ». Також повідомлено, що після приведення у відповідність всіх паспортних документів, позивач може повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку із якими позивачу відмовлено у прийнятті документів, за умови дотримання строків, визначених пунктами 17 і 19 цього Порядку. Вважаємо, що такі дії Управління ДМС у Миколаївській області порушують права громадянина Держави Ізраїль громадянина ОСОБА_1 на отримання на законних підставах згідно чинного законодавства України посвідки на тимчасове проживання на території України. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено наступні терміни: іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав; іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні; паспортний документ іноземця - документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною. Посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні. Згідно ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб'єктності та основних прав і свобод людини. Відповідно до ч. 14 ст. 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною чотирнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України «Про міжнародне приватне право». За ст. 5 Закону України, окрім документів для відповідної категорії осіб, визначених частинами першою - вісімнадцятою і двадцять третьою цієї статті, іноземці та особи без громадянства подають для оформлення посвідки на тимчасове проживання такі документи: паспортний документ іноземця або особи без громадянства з відповідною довгостроковою візою (довгострокова віза не вимагається у іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, зазначеними у частині дев'ятнадцятій статті 4 цього Закону, а також у іноземців та осіб без громадянства, які не зобов'язані отримувати таку візу відповідно до цього Закону, інших законів України або міжнародних договорів України) та копію сторінки паспортного документа з такою візою. Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В обґрунтуванні своєї позиції, пунктами 16-19 Порядку оформлення посвідки на тимчасове проживання встановлено наступне. Документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб'єкт) та територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС за місцем проживання іноземця або особи без громадянства. Документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування в Україні. У разі виникнення обставин (подій), у зв'язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку її дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій). У разі коли у зв'язку із зміною прізвища та (або) власного імені чи по батькові, встановленням розбіжностей у записах необхідно обміняти паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, документи для обміну посвідки подаються не пізніше ніж через місяць після отримання нового паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства. Так, пунктом 32 Порядку оформлення посвідки на тимчасове проживання визначено, що для оформлення посвідки іноземець або особа без громадянства подають: 1) дійсний паспортний документ іноземця (або паспортні документи - у разі, коли іноземець має одночасно громадянство (підданство) кількох держав (множинне громадянство) або документ, що посвідчує особу без громадянства, з візою типу D, якщо інше не передбачено законодавством і міжнародними договорами України. До УДМС у Миколаївській області звернувся громадянин Держави Ізраїль ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з питання оформлення посвідки на тимчасове проживання. Разом з пакетом документів до територіального органу міграційної служби Миколаївської області Тарасов (Луганін) Андрій надав паспорт громадянина Держави Ізраїль № НОМЕР_2 від 02.02.2024 року терміном дії до 01.02.2029 року. ОСОБА_1 був документований посвідкою на тимчасове проживання № НОМЕР_3 , виданою УДМС у Миколаївській області від 28.07.2020 року терміном дії до 28.07.2021 року, яка на даний час є недійсною у зв'язку із закінченням терміну дії. 29.09.2021 року на адресу УДМС у Миколаївській області (вх. № 7970/1/4801-21) надійшов запит Київської обласної прокуратури за дорученням Офісу Генерального прокурора про надання інформацію по факту звернення ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з відповідною заявою за захистом в України та чи перебуває останній у процедурі визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту. У запиті Київської обласної прокуратури зазначено, зокрема, що ОСОБА_9 являється громадянином Російської Федерації. УДМС у Миколаївській області було направлено запит від 06.02.2025 року № 4801.5.1-1029/48.2-25 до сектору міжнародного поліцейського співробітництва Головного управління національної поліції в Миколаївській області стосовно наявності у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Громадянства Російської Федерації (запит додається). За відповіддю сектору міжнародного поліцейського співробітництва Головного управління національної поліції в Миколаївській області від 13.02.2025 року № 27169-2025 встановлено, що «згідно листа ізраїльських правоохоронців, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , імігрував до Ізраїлю із російської федерації 27.04.1999 року. Згідно баз даних правоохоронних органів Ізраїлю, він мав паспорт громадянина російської федерації за № НОМЕР_4 дійсний до 02.09.2019 року. ОСОБА_1 отримав ізраїльську ідентифікаційну картку за № НОМЕР_5 , яка була дійсна до 25.08.2024. він виїхав з Ізраїлю 30.03.2023 і до теперішнього часу не повертався.». Отже, при первинному зверненні до УДМС у Миколаївській області з питання оформлення та видачі посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 навмисно приховав від співробітників міграційної служби той факт, що має також громадянство російської федерації та документований відповідним паспортом громадянина російської федерації. 20.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся до УДМС у Миколаївській області з питання отримання посвідки на тимчасове проживання.

В судовому засіданні 31.03.2025 представники позивача та відповідача підтримали власні позиції викладені у процесуальних заявах по суті справи. Представник позивача просив позов задовольнити, представник відповідача в задоволенні позову відмовити.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження, в судовому засіданні за участі сторін 31.03.2025.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне

ОСОБА_10 , 1978 р.н., народився в російської федерації та має її громадянство.

В 1999 році, ОСОБА_11 іммігрував до Ізраїлю та отримав громадянство цієї держави.

В подальшому ОСОБА_11 , як громадянин держави Ізраїль проживав в Україні, для чого двічі отримував посвідки про тимчасове проживання.

23.11.2018 ОСОБА_11 уклав шлюб з громадянкою України ОСОБА_4 , та відповідно актового запису №814 Заводського районного у місті Миколаєва відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївської області змінив прізвище з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 .

02.02.2024 позивач отримав новий паспорт громадянина Ізраїлю на прізвище ОСОБА_8 ( ОСОБА_7 ).

На підставі багаторазової візи, ОСОБА_12 приїхав до України.

20 лютому 2025 ОСОБА_12 звернувся до УДМС в Миколаївській області з документами щодо оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні.

Разом з іншими документами, ОСОБА_12 подав паспорт громадянина російської федерації від 02.06.2023 на ім'я ОСОБА_10 .

УДМС в Миколаївській області повернуло документи, у зв'язку з невідповідністю прізвищ у різних паспортах позивача.

На письмову вимогу ОСОБА_6 , УДМС в Миколаївській області надало письмову відповідь, в якій повідомило позивача, що під час перевірки наданих документів, виявлено невідповідність поданих документів переліку визначеному п.32 та п.33 постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322, а саме: іноземець повинен надати дійсний паспортний документ (або паспортні документи - у разі, коли іноземець має одночасно громадянство (підданство) кількох держав (множинне громадянство). Враховуючи той факт, що відповідно до свідоцтва про шлюб (яке є підставою оформлення посвідки на тимчасове проживання), він змінив прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », то необхідно привести у відповідність паспортний документ громадянин російської федерації, який був оформлений вже після укладення шлюбу, тобто після зміни прізвища на « ОСОБА_8 ». Після приведення у відповідність всіх паспортних документів, повідомлено про можливість повторно звернення до підрозділу ДМС.

Відповідно до ч.14 ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання посвідки на постійне проживання чи набуття громадянства України.

Відповідно до ч.3 ст.5 Закону, іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п'ятнадцятій, вісімнадцятій, двадцятій і двадцять четвертій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.

Відповідно до п.16 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, який затверджений постановою КМУ №322 від 25.04.2018, документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб'єкт) та територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.

Відповідно до п.19 Порядку, уразі виникнення обставин (подій), у зв'язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку її дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій).

У разі коли у зв'язку із зміною прізвища та (або) власного імені чи по батькові, встановленням розбіжностей у записах необхідно обміняти паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, документи для обміну посвідки подаються не пізніше ніж через місяць після отримання нового паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства.

Відповідно до п.32 Порядку, для оформлення посвідки іноземець або особа без громадянства подають: дійсний паспортний документ іноземця (або паспортні документи - у разі, коли іноземець має одночасно громадянство (підданство) кількох держав (множинне громадянство) або документ, що посвідчує особу без громадянства, з візою типу D, якщо інше не передбачено законодавством і міжнародними договорами України.

У цьому випадку, суд погоджується з відповідачем, що оскільки позивач відповідно до свідоцтва про шлюб та актового запису №814 від 23.11.2018 змінив прізвище на « ОСОБА_8 », а також має два громадянства - держави Ізраїль та російської федерації, він відповідно до вимог п.32 Порядку, для отримання посвідки на постійне проживання в Україні повинен надати діючи паспорти громадянина Ізраїлю та російської федерації на прізвище « ОСОБА_8 ». Натомість, позивач надав відповідачу паспорт громадянина Ізраїлю на прізвище « ОСОБА_8 », а паспорт громадянина російської федерації на прізвище « ОСОБА_7 ». При цьому, паспорт громадянина російської федерації на прізвище « ОСОБА_7 », виданий в 2023 році, вже після укладання позивачем шлюбу з громадянкою України ОСОБА_4 та зміни ним прізвище. За таких обставин, позивач надав відповідачу для оформлення посвідки про тимчасово проживання два паспорти на різні прізвища, при цьому, прізвище зазначене в паспорті громадянина російської федерації не узгоджується з прізвищем, яке позивач отримав відповідно до свідоцтво про шлюб від 23.11.2018, що на думку суду, вказує на те, що ним не виконанні вимоги п.п.1 п.32 Порядку, та є законною підставою відповідачу, ухвалити рішення про відмову в прийнятті документів.

Щодо процедури ухвалення відповідачем рішення, суд звертає увагу, що п.21 Порядку, передбачене, що рішення органу ДМС про відмову в прийняття документів на оформлення іноземцю посвідки на тимчасове проживання приймається усно, та про підстави відмови лише інформується іноземець. При цьому, письмове викладення підстав відмови в прийняття документів, повинно бути викладене лише у випадку висловлення такого бажання з боку іноземця. У цьому випадку, позивач таке бажання висловив в заяві від 22.02.2025 та відповідач виклав ці підставі у відповіді від 28.02.2025. Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач у цьому випадку також дотримався порядку та способу прийняття рішень на виконання своїх повноважень.

З урахуванням викладеного, суд не знайшов підстав для визнання протиправними дій відповідача та задоволення позову.

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області (вул. Захисників Миколаєва, 5А,м. Миколаїв,54005 37844163) відмовити повністю.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 02.04.2025