02 квітня 2025 року справа № 380/1730/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з грудня 2023 року по 04 липня 2024 року (включно) у законодавчо встановленому розмірі;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення з грудня 2023 року по 04 липня 2024 року (включно) у законодавчо встановленому розмірі, з урахуванням у складі грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію “майстер», з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо відмови у складанні та видачі ОСОБА_1 нового грошового атестату взамін грошовому атестату № 252 від 03.07.2023 на ім'я ОСОБА_1 із відображенням грошового забезпечення у законодавчо встановленому розмірі, із зазначенням як складової грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію «майстер»;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 скласти та видати ОСОБА_1 новий грошовий атестат взамін грошовому атестату № 252 від 03.07.2023 із відображенням грошового забезпечення у законодавчо встановленому розмірі, із зазначенням як складової грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію «майстер».
На обгрунтування позовних вимог зазначив, що проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ). 17.04.2022, під час проходження служби в ВЧ НОМЕР_2 , під час виконання позивачем бойового завдання на території ДЮСІ, противник здійснював масований обстріл РСЗВ «Град» з бойового десантного корабля із акваторії Азовського моря, внаслідок чого ОСОБА_1 отримав вибухову травму та був евакуйований до ПАТ МК «Азовсталь», де перебував під наглядом лікаря медичної служби та проходив лікування. 05.05.2022, перебуваючи в пункті постійної дислокації підрозділу на території ПАК МК «Азовсталь», потрапив під авіаційний удар противника, в результаті чого отримав контузію. 19.05.2022 виконав наказ Верховного Головнокомандувача України на евакуацію та збереження життя і був захоплений в російський полон. Визволений з полону 31 січня 2024 року. Відповідно до інформації що міститься в архівних відомостях щодо грошового забезпечення позивача за 2021-2024 роки та в грошовому атестаті, виданому полковнику ОСОБА_1 , відсутня інформація про виплату в складі грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію, як за період перебування в полоні, так і після визволення з полону. Вважає дії відповідача незаконними та такими, що порушують його право на отримання грошового забезпечення.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначив, що з початку введення на території України воєнного стану, персонал НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України залучений до виконання першочергових завдань з відбиття вторгнення та нападу на територію України збройних сил Російської Федерації, а також виконання заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного стану. Зазначені заходи з відбиття вторгнення та нападу збройних сил Російської Федерації, НОМЕР_1 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України виконувались безпосередньо в АДРЕСА_2 (де знаходилось управління загону) та його прилеглих територіях, перебуваючи в оточенні. Усі документи, що стосуються професійної підготовки, в тому числі присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації, були знищені. У зв'язку із відсутністю документів, які підтверджують присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації ОСОБА_1 , відсутні правові підстави для виплати надбавки за кваліфікацію.
Позивач подав відповідь на відзив, де стверджує, що покликання відповідача на те, що усі документи, які підтверджують присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації, були знищені, а тому відсутні підстави для виплати надбавки за кваліфікацію є безпідставними. З огляду на те, що з часу видання наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 08 червня 2022 року № 280-АГ «Про класну кваліфікацію» і до листопада 2023 року (включно) в/ч НОМЕР_2 нараховувала та виплачувала ОСОБА_1 грошове забезпечення у законодавчо встановленому розмірі, з урахуванням у складі грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію «майстер», тому підстав для припинення виплати згаданої надбавки у відповідача не було.
Відповідач подав клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропуском строків звернення до суду. Стверджує, що позивач 03.07.2024 року виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , а до суду із цим позовом звернувся лише 29.01.2025 року, отже зі значним пропуском місячного строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України.
При вирішенні питання щодо строків звернення до суду з цим позовом суд враховує таке:
частиною третьою статті 122 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Норми КАС України передбачають можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно як із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу. Спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України. Судова практика Верховного Суду щодо застосування цих положень КАС України в спорах щодо стягнення заробітної плати чи інших виплат осіб, що проходять публічну службу, зводиться до такого - в статті 122 КАС відсутні норми, що регулювали б порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах щодо порушення законодавства про оплату праці. Умови проходження більшості видів публічної служби, зокрема й у питаннях щодо оплати праці, регулюються як спеціальним законодавством, так і загальними нормами трудового законодавства, тобто нормами законодавства про працю; при вирішенні питання щодо тривалості строку звернення до суду слід керуватися статтею 233 КЗпП. Так, відповідно до статті 233 КЗпП України із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116). Відповідач не надав суду доказів вручення позивачу письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні. Відповідно до наданих позивачем доказів суд встановив, що ОСОБА_1 звертався із рапортом від 19.12.2024 до відповідача, де просив, крім іншого, надати відомості щодо його грошового забезпечення. У відповідь до листа від 02.01.2025 року відповідач долучив архівні відомості про розмір нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2021-2024 роки в розрізі його складових. Таким чином, тримісячний трок звернення до суду слід обчислювати із дати ознайомлення позивача з відомостями про нараховане та виплачене йому грошове забезпечення, тобто із 02.01.2025 року. До суду позивач звернувся 28.01.2025 року, тобто позивач не пропустив строк звернення до суду з цим позовом. Тому клопотання відповідача про залишення без розгляду позовної заяви задоволенню не підлягає.
Суд з'ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 в 2022 році обіймав посаду заступника начальника штабу - начальника відділу бойової та спеціальної підготовки НОМЕР_3 прикордонного загону ДПСУ у АДРЕСА_2 (в/ ч НОМЕР_2 ), виконував бойові завдання в складі підрозділу до травня 2022 року, 19.05.2022 року виконав наказ Верховного Головнокомандувача України на евакуацію та збереження життя і був захоплений в російський полон, визволений з полону 31 січня 2024 року.
4 липня 2024 року наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону ДПСУ № 753-ОС виключений зі списків особового складу у зв'язку з переміщенням для подальшого проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ).
ОСОБА_1 листами від 10.10.2024 та 19.12.2024 звернувся до начальника НОМЕР_1 прикордонного загону ДПСУ в якому, серед іншого просив: - здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення з січня 2023 року по 03 липня 2024 року, а саме надбавки за кваліфікацію «майстер» у законодавчо встановленому розмірі, з урахуванням раніше виплачених сум; - в разі здійснення вказаної вище виплати виготовити та направити за місцем проходження військової служби до військової частини НОМЕР_4 грошовий атестат в якому зазначити як складову грошового забезпечення надбавку за кваліфікацію (в разі неможливості направити грошовий атестат, повідомити Західне регіональне управління письмово про здійснення виплат надбавки за кваліфікацію «майстер» у законодавчо встановленому розмірі для внесення відповідних змін).
Відповідач листами від 13.11.2024 та 02.01.2025 повідомив позивача, що «з початку введення на території України воєнного стану, персонал НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України залучений до виконання першочергових завдань з відбиття вторгнення та нападу на територію України збройних сил російської федерації, а також виконання заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного стану. Зазначені заходи з відбиття вторгнення та нападу збройних сил російської федерації, НОМЕР_1 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України виконувались безпосередньо в м. Маріуполь (де знаходилось управління загону) та його прилеглих територіях, перебуваючи в оточенні. Усі документи, що стосуються професійної підготовки, в тому числі присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації, були знищені. Враховуючи вищевказане та у зв'язку із відсутністю документів, які підтверджують присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації, відсутні підстави для виплати надбавки за кваліфікацію».
Відповідно до інформації, що міститься в архівних відомостях особистої картки грошового забезпечення за 2021-2024 роки в/ч НОМЕР_2 з листопада 2021 року по листопад 2023 року включно виплачувала ОСОБА_1 в складі грошового забезпечення надбавку за кваліфікацію «майстер»; з грудня 2023 року по липень 2024 року така доплата відсутня (а.с. 12-13 зворот).
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права та мотивами їх застосування до спірних правовідносин:
Згідно пунктам 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Відповідно до додатку 15 «Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» до Постанови № 704 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2017 року № 1041), щомісяця особам офіцерського складу (крім осіб офіцерського складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), особам рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, особам рядового і начальницького складу (крім осіб начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів) виплачується надбавка за кваліфікацію в таких розмірах: другий клас - 3 відсотки посадового окладу; перший клас - 5 відсотків посадового окладу; клас майстра - 7 відсотків посадового окладу.
З метою визначення порядку та умов виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року № 558, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 липня 2018 року за №854/32306, затверджена «Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» (далі - Інструкція № 558).
Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції № 558 термін «грошове забезпечення» означає гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби та стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, на отримання якого у відповідному місяці має право військовослужбовець згідно із чинним законодавством. Місячне грошове забезпечення складається із: основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням); щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія).
Відповідно до пункту 7 розділу І Інструкції № 558 грошове забезпечення, що належить військовослужбовцю і своєчасно не виплачено йому або виплачено в меншому, ніж належало, розмірі, виплачується за весь період, протягом якого військовослужбовець мав право на нього.
Відповідно до пункту 10 «Надбавка за кваліфікацію» розділу ІІІ Інструкції № 558 особам офіцерського складу (крім осіб офіцерського складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден як льотчики і штурмани), особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які мають клас, присвоєний у встановленому порядку, виплачується надбавка за кваліфікацію в таких розмірах: другий клас - 3 відсотки посадового окладу; перший клас - 5 відсотків посадового окладу; клас майстра - 7 відсотків посадового окладу.
Військовослужбовцям, які мають відповідний клас кваліфікації та які призначені на вищі, рівнозначні або нижчі посади без зміни військово-облікової спеціальності, надбавка за кваліфікацію виплачується з дня видання наказу про призначення на ці посади. Зазначеним військовослужбовцям, призначеним на посади за іншими військово-обліковими спеціальностями, надбавка за кваліфікацію виплачується з дня видання наказу про підтвердження раніше присвоєної кваліфікації за новими військово-обліковими спеціальностями.
Виплата військовослужбовцям надбавки за кваліфікацію припиняється з дня, що настає за днем: 1) видання наказу про позбавлення класу кваліфікації чи пониження кваліфікації до третього класу; 2) закінчення установленого для підтвердження присвоєного класу строку з неповажних причин; 3) виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби в разі звільнення з військової служби.
З метою визначення порядку присвоєння, підтвердження, пониження та позбавлення класної кваліфікації в Державній прикордонній службі України, наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31 липня 2012 року № 590, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2012 року за № 1395/21707, затверджена «Інструкція про порядок присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» (далі - Інструкція № 590).
Пунктом 1.2. Інструкції № 590 визначено, що військовослужбовцям Державної прикордонної служби України залежно від досягнутої майстерності, професійної підготовленості, а для начальників (командирів) також від рівня підготовки підпорядкованих їм органів, підрозділів та особового складу присвоюються такі класні кваліфікації: 3-й клас, 2-й клас, 1-й клас, майстер.
Пунктом 1.4. Інструкції № 590 визначено, що відомості про присвоєну військовослужбовцю класну кваліфікацію із зазначенням номера та дати видання наказу про її присвоєння (підтвердження, пониження чи позбавлення) заносяться до особової справи офіцера.
Відповідно до пункту 1.7.1 Інструкції № 590 кваліфікація майстра надається Голові Державної прикордонної служби України, начальникам регіональних управлінь, ректору Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, керівникам навчальних центрів Державної прикордонної служби України, начальникам органів охорони державного кордону, командирам загонів морської охорони, командирам авіаційних ескадрилій.
Відповідно до пункту 2.8. Інструкції № 590 військовослужбовцям, які не підтвердили присвоєну їм класну кваліфікацію, або які не допущені до складання іспитів (не відповідають вимогам пункту 1.5 розділу І цієї Інструкції), або які не склали іспитів без поважних причин в установлені строки, наказом відповідного начальника (командира) класна кваліфікація знижується на один клас.
Пунктом 2.9. Інструкції № 590 визначено, військовослужбовцям, які не склали іспитів на підтвердження класної кваліфікації з поважних причин (хвороба, відпустка, відрядження тощо), наказом відповідного начальника (командира) класна кваліфікація підтверджується на підставі особистих результатів, показаних цими військовослужбовцями під час здачі ними підсумкової перевірки на професійну придатність за поточний рік або півріччя.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, враховуючи Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами), з метою визначення порядку присвоєння, підтвердження, пониження та позбавлення класної кваліфікації в Державній прикордонній службі України під час дії воєнного стану в Україні, Головою Державної прикордонної служби України підписано наказ від 08 червня 2022 року № 280-АГ «Про класну кваліфікацію» (далі - Наказ № 280), який набирає чинності з 01 червня 2022 року. Пунктом 1 Наказу № 280 визначено, що в Адміністрації та органах Держприкордонслужби заходи з підтвердження, присвоєння класної кваліфікації для військовослужбовців (у тому числі у разі призначення на посади за іншими військово-обліковими спеціальностями) провести у двомісячний строк після припинення ведення бойових дій та скасування воєнного стану в Україні згідно з вимогами Інструкції № 590. Пунктом 2 Наказу № 280 визначено, що військовослужбовцям Державної прикордонної служби України у разі закінчення установленого для підтвердження присвоєного класу строку зберігати класну кваліфікацію та передбачену виплату за кваліфікацію до дня видання наказу про підтвердження, присвоєння класної кваліфікації відповідно до пункту 1 Наказу № 280.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 884 затверджений «Порядок виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх», який визначає механізм виплати грошового забезпечення, в тому числі додаткових та інших видів грошового забезпечення, сім'ям військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецтрансслужби та Держспецзв'язку, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх (далі - військовослужбовці).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 884 за військовослужбовцями зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення (далі - грошове забезпечення) з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення.
Згідно інформації, яка міститься в особистих картках грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2021-2024 роки суд встановив, що надбавка за класну кваліфікацію «майстер» нараховувалась та виплачувалась позивачу з листопада 2021 року по листопад 2023 року (включно) (а.с. 12-13). Проте, з грудня 2023 року по липень 2024 року нарахування та виплата такої надбавки не здійснювалася.
Єдиним аргументом відповідача щодо відсутності підстав для виплати надбавки за кваліфікацію є відсутність документів, які підтверджують присвоєння (підтвердження) позивачу такої класної кваліфікації, з огляду на знищення всіх документів ІНФОРМАЦІЯ_3 (в/ч НОМЕР_2 ) через захоплення міста Маріуполь військами РФ.
Разом з тим, суд враховує, що відповідач зберіг архівні відомості щодо складу та розміру грошового забезпечення позивача за 2021-2023 роки. Так, архівними відомостями щодо ОСОБА_1 за 2021-2024 роки достеменно підтверджується, що позивачу була присвоєна класна кваліфікація «майстер», адже в період з листопада 2021 року по листопад 2023 року відповідач нараховував та виплачував йому відповідну надбавку (за кваліфікацію "майстер") в складі грошового забезпечення. Отже, аргументи відповідача щодо відсутності документів на підтвердження факту присвоєння позивачу кваліфікації «майстер» за умови, що сам же відповідач знищив ці документи, в контексті обставин цієї справи свідчать про його непослідовну та нерозумну поведінку.
Суд враховує, що пунктом 2 Наказу № 280 прямо передбачено, що військовослужбовцям Державної прикордонної служби України у разі закінчення установленого для підтвердження присвоєного класу строку зберігати класну кваліфікацію та передбачену виплату за кваліфікацію до дня видання наказу про підтвердження, присвоєння класної кваліфікації відповідно до пункту 1 Наказу № 280, тобто у двомісячний строк після припинення ведення бойових дій та скасування воєнного стану в Україні. Таким чином, положення Наказу №280 були підставою для продовження нарахування та виплати полковнику ОСОБА_1 в складі грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію "майстер".
Враховуючи наведені мотиви, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно припинив нарахування у складі грошового забезпечення ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію «майстер», чим порушив його право на отримання грощшового забезпечення у належному розмірі. Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення з грудня 2023 року по 04 липня 2024 року (включно), з урахуванням у складі грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію «майстер».
Щодо позовних вимог в частині видачі ОСОБА_1 нового грошового атестату із відображенням грошового забезпечення у законодавчо встановленому розмірі, із зазначенням як складової грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію «майстер», суд враховує таке:
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 28.02.2006 № 155 затверджено Інструкцію про організацію фінансового господарства в органах Державної прикордонної служби України (далі - Наказ № 155), яка визначає порядок організації та ведення фінансового господарства в органах Державної прикордонної служби України.
Згідно з пунктом 28.24. Наказу № 155, зарахування на грошове забезпечення військовослужбовців, які прибувають до органу Держприкордонслужби, та виключення їх із грошового забезпечення у зв'язку з переміщенням по службі, тимчасовим вибуттям з органу Держприкордонслужби (на лікування, у відпустку через хворобу, на курси тощо), звільненням з військової служби провадиться наказом по органу Держприкордонслужби.
Для зарахування на грошове забезпечення військовослужбовців (генералів, офіцерів, прапорщиків (мічманів), військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, та військовослужбовців строкової військової служби, а також курсантів військових навчальних закладів), крім того, мають бути пред'явлені грошові атестати або інші документи, що засвідчують якими видами грошового забезпечення та по який час задоволено військовослужбовця.
Додатком 18 до Наказу № 155 визначається форма грошового атестату та зміст необхідної інформації, яка вноситься до цього документу.
Суд зазначає, що грошовий атестат відображає дійсні показники отриманого особою грошового забезпечення. Здійснення донарахування та виплати сум грошового забезпечення та не відображення цього в грошовому атестаті призводить до невідповідності сум, які вказані у первинних документах тим, що отримані позивачем.
Таким чином, враховуючи висновки суду по суті спору щодо протиправного не нарахування та не виплати позивачу надбавки за кваліфікацію в складі грошового забезпечення за період грудня 2023 року по липень 2024 року, вимоги щодо видачі ОСОБА_1 нового грошового атестату із відображенням грошового забезпечення у, із зазначенням як складової грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію «майстер», також підлягають задоволенню.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ), отже такі слід задовільнити.
Суд не здійснює розподіл судових витрат відповідно до норм статті 132 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а сторони не надали суду доказів понесення інших видів судових витрат.
Керуючись ст.ст. 9,19-20,22,25-26,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 , яка виразилася в ухиленні від нарахування та виплати ОСОБА_1 в складі грошового забезпечення за період з грудня 2023 року по 04 липня 2024 року (включно) надбавки за класну кваліфікацію «майстер».
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний код НОМЕР_5 ) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) грошового забезпечення з грудня 2023 року по 04 липня 2024 року (включно), з урахуванням у його складі надбавки за кваліфікацію «майстер», з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправною відмову військової частини НОМЕР_2 щодо складання та видачі ОСОБА_1 нового грошового атестату із відображенням у складі грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію «майстер».
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний код НОМЕР_5 ) скласти та видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) новий грошовий атестат із відображенням у складі грошового забезпечення надбавки за кваліфікацію «майстер».
Судові витрати не розподіляти. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення, апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович