справа№ 380/3566/24
про прийняття звіту про виконання судового рішення
01 квітня 2025 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув у письмовому провадженні звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Львівської обласної прокуратури та зобов'язання вчинити дії.
Встановив:
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Львівської обласної прокуратури та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Львівської обласної прокуратури щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 заробітної плати з врахування надбавки за вислугу років.
Зобов'язано Львівську обласну прокуратуру (79005, проспект Т. Шевченка, 17/19, м. Львів, ЄДРПОУ: 02910031) здійснити перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) заробітної плати за 14.09.2023 із врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язано Львівську обласну прокуратуру (79005, проспект Т. Шевченка, 17/19, м. Львів, ЄДРПОУ: 02910031) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок компенсації за невикористаний 171 день відпустки у розмірі обчисленому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 з врахуванням надбавки за вислугу років та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язано Львівську обласну прокуратуру (79005, проспект Т. Шевченка, 17/19, м. Львів, ЄДРПОУ: 02910031) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахування та виплату вихідної допомоги при звільненні у розмірі не менше середнього місячного заробітку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 з врахуванням надбавки за вислугу років.
Стягнуто з Львівської обласної прокуратури (79005, проспект Т. Шевченка, 17/19, м. Львів, ЄДРПОУ: 02910031) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 400144,74 грн (чотириста тисяч сто сорок чотири гривні,74 коп).
Зобов'язано Львівську обласну прокуратуру (79005, проспект Т. Шевченка, 17/19, м. Львів, ЄДРПОУ: 02910031) сформувати та видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про складові заробітної плати станом на 14.09.2023 із зазначенням розміру належного посадового окладу, надбавки за вислугу років, чинної заробітної плати за відповідною посадою прокурора.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з Львівської обласної прокуратури (82200, м. Трускавець, вул. Стебницька, 78, кв. 35; РНОКПП 2930821739) за рахунок бюджетних асигнувань 25 000 грн (двадцять п'ять тисяч гривень) витрат на правову допомогу.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2024 року апеляційну скаргу Львівської обласної прокуратури - залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі №380/3566/24 - без змін.
Ухвалою суду від 19 лютого 2025 року встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення.
24.03.2025 Львівська обласна прокуратура подала звіт про виконання рішення суду. Вказує, що рішення суду про здійснення перерахунку заробітної плати за 14.09.2023 із врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум виконано. Доплату розміру посадового окладу за 14.09.2023 з розрахунку 48 000 грн ОСОБА_1 здійснено у жовтні 2023 року в сумі 2012,85 грн. Надбавка за вислугу років сплачена відповідно до платіжної інструкції у ГУ ДКСУ у Львівській області від 20.02.2025 № 338 в сумі 703,99 грн. Сплата належних податків і зборів здійснена відповідно до платіжних інструкцій: від 20.02.2025 № 339 - 164,58 грн (податок з доходів фізичних осіб); від 20.02.2025 № 340 - 45,72 грн (військовий збір); від 20.02.2025 № 341 - 201,14 грн (ЄСВ 22%). З приводу перерахунку компенсації за невикористаний 171 день відпустки у розмірі, обчисленому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100, з врахуванням надбавки за вислугу років, повідомляю, що розрахункова сума з урахуванням раніше виплачених сум становить 108089,10 грн. Відповідно до платіжної інструкції у ГУ ДКСУ у Львівській області від 20.02.2025 № 346 сплачено донараховану компенсацію за невикористаний 171 день відпустки в сумі 83228,60 грн. Сплата належних податків і зборів здійснена відповідно до платіжних інструкцій: від 20.02.2025 № 347 - 19 456,04 грн (податок з доходів фізичних осіб); від 20.02.2025 № 348 - 5 404,46 грн (військовий збір). Нараховану ОСОБА_1 вихідну допомогу при звільненні у розмірі відповідно до постанови КМУ від 08.02.1995 № 100 сплачено відповідно до платіжної інструкції у ГУ ДКСУ у Львівській області від 19.02.2025 № 335 в сумі 36 960,00 грн. Сплата належних податків і зборів здійснено відповідно до платіжних інструкцій: від 19.02.2025 № 337 - 8 640,00 грн (податок з доходів фізичних осіб); від 19.02.2025 № 336 - 2 400,00 грн (військовий збір). Стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 400 144,74 грн здійснено в порядку безспірного списання коштів відповідно до листа Головного управління Державної казначейської служби у Львівській області від 23.12.2024 (вх № 63185-24), з утриманням належних до сплати податків і зборів. Зокрема, в порядку безспірного списання коштів відповідно до платіжної інструкції у ГУ ДКСУ у Львівській області від 19.12.2024 № 1 сплачено 308 111,45 грн середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні. Згідно з платіжною інструкцією від 19.12.2024 № 2 сплачено 72 026,05 грн (податок на доходи фізичних осіб із середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні ОСОБА_1 ); від 19.12.2024 № 3 - 20 007,24 грн (військовий збір із середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні ОСОБА_1 ). Також 20.02.2025 на адресу ОСОБА_1 супровідним листом за № 21-26вих-25 скеровано довідку про складові заробітної плати станом на 14.09.2023. Сплата судових витрат на професійну правничу допомогу в сумі 10 000,00 грн та витрат на правову допомогу в сумі 25 000,00 грн здійснено в порядку безспірного списання коштів відповідно до листа Головного управління Державної казначейської служби у Львівській області від 21.11.2024 (вх № 56917-24). З метою закриття вищезгаданих виконавчих проваджень № 76772346, № 76772236, № 76772391, № 76772287 обласною прокуратурою скеровано відповідні листи повідомлення до державних виконавців. Враховуючи наведене, просить постановити ухвалу про прийняття звіту Львівської обласної прокуратури щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.05.2024 у справі № 380/3566/24.
При вирішенні питання про прийняття звіту, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу дії норми ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина судового процесу для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на важливість реального виконання судових рішень, це питання неодноразово ставало предметом обговорення як на національному, так і на міжнародному рівнях. Регулюванню цього питання, зокрема, присвячена Рекомендація № Rec (2003) 16 від 09.09.2003 року Комітету міністрів Ради Європи державам-членам Про виконання адміністративних рішень і судових рішень у галузі адміністративного права, обов'язкова для виконання Україною як членом Ради Європи, в якій зазначається, що держави-члени повинні забезпечити виконання судових рішень адміністративними органами в межах розумного строку. Вони мають вживати всіх необхідних заходів згідно з законом з метою надання цим рішенням повної сили. У разі, якщо адміністративний орган не виконує судового рішення, слід передбачити відповідну процедуру, що дозволятиме домагатися виконання такого рішення, зокрема, за допомогою винесення судових заборон або накладення штрафів. Держави-члени повинні забезпечити притягнення адміністративних органів до відповідальності за відмову у виконання та невиконання судових рішень. Посадові особи, відповідальні за невиконання судових рішень, також можуть притягуватись до дисциплінарної, цивільної або кримінальної відповідальності у разі невиконання таких рішень.
Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі “Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
З огляду на викладене, суд дослідив матеріали заяви, та встановив, що рішення суду виконано відповідачем, що підтверджується наданими розрахунками та платіжними інструкціями, заперечень щодо виплачених сум від позивача не надходило.
Враховуючи викладене та долученні докази виконання судового рішення відповідачем, суд дійшов висновку про відсутність у суду підстав для встановлення нового строку подання звіту або ініціювання судом питання про накладення штрафу.
Керуючись приписами ст.ст. 5-11, 12, 241, 248, 256, 293-295, 370, 382 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
прийняти звіт Львівської обласної прокуратури про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.05.2024 року по справі №380/3566/24.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складений 01.04.2025
Суддя Коморний О.І.