02 квітня 2025 рокусправа № 380/2532/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до товариства з обмеженою відповідальністю «Газенерго-Трейд» про стягнення заборгованості,
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач) звернулася в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Газенерго-Трейд» (далі - відповідач), в якому просить стягнути 102000 грн. в дохід державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що постановою № 1745 на ТОВ «Газенерго-Трейд» за недотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, було накладено штраф у розмірі 51000 грн. Оскільки зазначена сума штрафу сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили, тому звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 28.02.2024 суд зупинив провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 320/39148/23.
Ухвалою від 28.02.2025 суд поновив провадження у справі у зв'язку із набранням законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 320/39148/23.
Позивач подав додаткові пояснення у справі, де зазначив, що Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 у справі № 320/39148/23 апеляційну скаргу ТОВ «Газенерго-Трейд» залишено без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 - без змін. З огляду на викладене вище, правомірність Постанови № 1745 була доведена в межах судової справи № 320/39148/23 та підтверджено фактичні обставини, щодо факту порушення ТОВ «Газенерго-Трейд» вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу.
Суд з'ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
26.09.2023 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла постанову № 1745 «Про накладення штрафу на ТОВ «Газенерго-Трейд» штраф у розмірі 51000 гривень за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов, а саме: пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме: пункту 9 розділу II Правил постачання у частині обов'язку постачальника забезпечити своєчасну реєстрацію споживача в Реєстрі споживачів постачальника (на інформаційній платформі Оператора ГТС) у відповідному розрахунковому періоді, пункту 19 розділу II Правил постачання у частині обов'язку постачальника забезпечувати постачання природного газу на умовах, визначених договором постачання природного газу та забезпечувати відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи своєчасну реєстрацію споживача у власному Реєстрі споживачів на інформаційній платформі Оператора ГТС за умови дотримання споживачем укладеного із постачальником договору постачання природного газу.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення копію постанови № 1745 від 26.09.2023 року відповідач отримав 05.10.2023.
Відповідач не погодився з цією постановою та оскаржив її до суду (справа № 320/39148/23).
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 року у справі №320/39148/23 у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Газенерго-Трейд» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування рішення відмовлено повністю. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Газенерго-Трейд» залишено без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 року у справі № 320/39148/23 - без змін.
Докази добровільної сплати відповідачем суми штрафу в розмірі 51000 грн в матеріалах справи відсутні.
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права та мотивами їх застосування до спірних правовідносин:
правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 1540 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулює стаття 22 Закону № 1540.
Відповідно до частин 1 - 5 статті 22 Закону № 1540 суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Посадові особи суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання», «Про енергетичну ефективність».
Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
Суд встановив, що 26.09.2023 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла постанову № 1745 «Про накладення штрафу на ТОВ «Газенерго-Трейд» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, відповідно до якої постановила накласти на ТОВ «Газенерго-Трейд» штраф у розмірі 51000 грн.
Копію постанови «Про накладення штрафу на ТОВ «Газенерго-Трейд» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» від 26.09.2023 № 1745 відповідач отримав 05.10.2023, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 12), проте не надав суду доказів, що у 30-денний строк з дня одержання копії цієї постанови сплатив штраф.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом № 1540-VIII 30-денний строк, тому станом на 23.01.2024 позивач нарахував пеню в сумі 61200 грн. (1,5 % х 51000 грн. х 80 днів, за період з 05.11.2023 по 23.01.2024). Разом з тим, враховуючи приписи статті 22 Закону № 1540-VIII (розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора), позивач до стягнення заявив 51000 грн. пені.
Суд також звертає увагу, що згідно із частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки правомірність накладення на ТОВ «Газенерго-Трейд» штрафу в сумі 51000 грн. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановлено рішенням суду у справі № 320/39148/23, що набрало законної сили, ця обставина в силу приписів частини четвертої статті 78 КАС України не доказується при розгляді цієї справи.
Оскільки ТОВ «Газенерго-Трейд» у 30-денний строк з дня одержання копії постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.09.2023 № 1745 не сплатив штраф в сумі 51000 грн., це має наслідком: - нарахування пені за кожний день прострочення; - стягнення штрафу та пені в судовому порядку. Доказів сплати штрафу та пені відповідач суду не надав. З урахуванням встановлених обставини справи та наведених норм законодавства суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача коштів в сумі 102000 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Доказів понесення витрат пов'язаних із залученням свідків або проведенням експертиз не подано, судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають. Таким чином, понесені позивачем судові витрати на сплату судового збору покласти на нього.
Керуючись ст.ст. 9,19-22,25-26,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Газенерго-Трейд» (79026, м.Львів, вул. Стрийська, буд. 86В, офіс 1; ідентифікаційний код 42827548) 102000 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Понесені позивачем судові витрати на сплату судового збору покласти на нього.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович