01 квітня 2025 року №320/16407/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Недержавної некомерційної професійної організації "Національна асоціація адвокатів України" в особі ради адвокатів України, треті особа: Рада адвокатів міста Києва, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури міста Києва про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Недержавної некомерційної професійної організації "Національна асоціація адвокатів України" в особі Ради адвокатів України, треті особа: Рада адвокатів міста Києва, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури міста Києва з вимогами:
- визнати бездіяльність розпорядника публічної інформації Недержавної некомерційної професійної організації «Національна асоціація адвокатів України» в особі Ради адвокатів України щодо не оприлюднення та невнесення до Єдиного реєстру адвокатів України публічної інформації у формі відкритих даних та відомостей стосовно адвоката ОСОБА_1 - протиправною;
- зобов'язати Недержавну некомерційну професійну організацію «Національна асоціація адвокатів України» в особі Ради адвокатів України внести до Єдиного реєстру адвокатів України публічну інформацію у формі відкритих даних та відомостей стосовно адвоката ОСОБА_1 , зазначивши такі дані: (Прізвище, ім'я та по-батькові адвоката: ОСОБА_1 ; Свідоцтво: серія НОМЕР_1 , дата видачі: 26.07.2018, видано Радою адвокатів міста Києва; Номер і дата прийняття рішення про видачу свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю: рішення: № 15, дата: 12.07.2018; Індивідуальна адвокатська практика, номери засобів зв'язку: 03158, м. Київ, вул. Садова 70-А-110, 3 поверх, тел.: НОМЕР_3; Інформація про зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю: не зупинено/не припинено)для відображення та оприлюднення для загального доступу на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України (http://erau.unba.org.ua/).
Ухвалою суду від 22.04.2024 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є адвокатом відповідно до положень частини першої статті 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який успішно склав кваліфікаційний іспит, пройшов стажування, склав присягу адвоката України та отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, проте відомості відносно позивача не відображаються за результатами пошуку на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України www.unda.org.ua. Невідображення у Єдиному реєстрі адвокатів України публічної інформації у формі відкритих даних та відомості стосовно позивача як адвоката, на його думку, грубо порушує його право на доступ до професії адвоката та створює перешкоди у здійсненні професійної діяльності.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позову у зв'язку із тим, що для внесення відомостей до ЄРАУ необхідно першочергово звернутись до ради адвокатів регіону, оскільки існує чіткий розподіл функціональних обов'язків між адміністраторами першого та другого рівнів, що становить дворівневий підхід до ведення ЄРАУ; позивач не звертався до Рябенка П.К. , як адміністратора першого рівня бази даних ЄРАУ, а тому внесення відомостей відповідачем, як адміністратором другого рівня, порушує дворівневий принцип ведення ЄРАУ.
Рада адвокатів міста Києва подала до суду письмові пояснення, в яких зазначила, що свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, видане на ім'я ОСОБА_1., підписане неуповноваженою особою, яка не мала повноважень технічного доступу на внесення відомостей до ЄРАУ. Рада адвокатів міста Києва інформацію щодо позивача, як адвоката, до ЄРАУ не вносила та не видаляла, відповідного витягу не формувала та не видавала, а тому позивач не є особою, яка має право здійснювати адвокатську діяльність на підставах та у порядку, визначеному Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; витяги з ЄРАУ, надані позивачем, створені з невідомого ресурсу, є підробленими, а тому не є належними доказами.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури міста Києва у своїх пояснення висловила думку про те, що відповідач зобов'язаний припинити втручання та вчинення протиправних перешкоди у здійсненні адвокатської діяльності, відкрити для публічного доступу інформацію про Позивача в Єдиному реєстрі адвокатів в обсязі, визначеному статтею 17 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, у листопаді 2017 року ОСОБА_1 успішно склав кваліфікаційний іспит для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, що підтверджується Свідоцтвом про складення кваліфікаційного іспиту серії НОМЕР_2 від 01 грудня 2017 року, виданого на підставі рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури міста Києва від 28.11.2017 №6-15.
21 грудня 2017 року позивач звернулась до Ради адвокатів міста Києва із заявою про направлення на стажування.
Радою адвокатів міста Києва прийнято рішення про направлення позивача на стажування до адвоката Сімона Івана Валерійовича.
Надалі, Рішенням Ради адвокатів міста Києва №15 (12) від 12 липня 2018 року вирішено видати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ОСОБА_1 у зв?язку із успішним проходженням стажування.
26 липня 2018 року позивачем складено присягу адвоката України та відповідно до рішення Ради адвокатів міста Києва від 12 липня 2018 року №15 (12) отримано свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії КВ №6147 від 26 липня 2018 року, відповідно до форми затвердженої рішенням Радою адвокатів України від 17 грудня 2015 року №272 «Про затвердження зразка та опису свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю» та посвідчення адвоката України.
01 серпня 2018 року позивач подав до Ради адвокатів м. Києва необхідні для внесення до Єдиного реєстру адвокатів України (надалі по тексту - «ЄРА України») документи, а саме:
- заяву про внесення відомостей до ЄРА України;
- ?копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю;
- ?копію свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту;
- ?документ, що підтверджує адресу робочого місця;
- ?платіжні доручення №0.0.1098597521.1 та №0.0.1098578700.1 від 01.08.2018 про сплату щорічного внеску адвоката на забезпечення адвокатського самоврядування за 2017 рік у передбаченому законом порядку та розмірі.
Відомості щодо Позивача як адвоката, внесено до ЄРА України Радою адвокатів міста Києва 02.11.201, що підтверджується відповідним витягом Серії АА №020244.
Проте, вказані дані не відображаються в ЄРА України, що стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 року № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI).
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI, адвокатське самоврядування - гарантоване державою право адвокатів самостійно вирішувати питання організації та діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.
Адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом (частина перша статті 2 Закону № 5076-VI).
Згідно з частиною третьою статті 2 Закону № 5076-VI, з метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону № 5076-VI, адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов'язковості для виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката.
Завданнями адвокатського самоврядування є, окрім іншого: забезпечення відкритості інформації про адвокатуру та адвокатську діяльність; забезпечення ведення Єдиного реєстру адвокатів України (пункти 5, 6 частини першої статті 44 Закону № 5076-VI).
Статтею 45 Закону № 5076-VI визначено, що Національна асоціація адвокатів України є недержавною некомерційною професійною організацією, яка об'єднує всіх адвокатів України та утворюється з метою забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування.
Національна асоціація адвокатів України, зокрема, забезпечує доступ та відкритість інформації стосовно адвокатів України.
Національна асоціація адвокатів України є юридичною особою та діє через організаційні форми адвокатського самоврядування, передбачені цим Законом.
Таким чином, як вірно вказано судом першої інстанції, Національна асоціація адвокатів України є організацією, яка виконує самоврядні функції адвокатури.
Виходячи зі статті 46 Закону № 5076-VI вбачається, що організаційними формами адвокатського самоврядування є конференція адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рада адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Рада адвокатів України, з'їзд адвокатів України.
Адвокатське самоврядування здійснюється через діяльність конференцій адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рад адвокатів регіону (Автономної
Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, ревізійних комісій адвокатів регіонів (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вищої ревізійної комісії адвокатури, Ради адвокатів України, з'їзду адвокатів України.
Відповідно до частини першої, пункту 9 частини четвертої статті 48 Закону№ 5076-VI, у період між конференціями адвокатів регіону функції адвокатського самоврядування у регіоні виконує рада адвокатів регіону.
Рада адвокатів регіону, окрім іншого, забезпечує в установленому порядку внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України.
Згідно з частиною першою статті 55 Закону № 5076-VI, у період між з'їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України. Повноваження і порядок роботи Ради адвокатів України визначаються цим Законом та положенням про Раду адвокатів України, що затверджується з'їздом адвокатів України.
Рада адвокатів України, зокрема, здійснює організаційне, методичне, інформаційне забезпечення ведення Єдиного реєстру адвокатів України, здійснює контроль за діяльністю рад адвокатів регіонів щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України та надання витягів з нього (пункт 4 частини четвертої статті 55 Закону № 5076-VI).
За приписами частини першої, третьої статті 57 Закону № 5076-VI, рішення з'їзду адвокатів України та Ради адвокатів України є обов'язковими до виконання всіма адвокатами.
Рішення органів адвокатського самоврядування набирають чинності з дня їх прийняття, якщо інший строк не передбачений рішеннями.
Відповідно до пункту 1 Положення про Раду адвокатів України, затвердженого Установчим з'їздом адвокатів України 17.11.2012 року (із змінами і доповненнями, внесеними позачерговим З'їздом адвокатів України 26 - 27 квітня 2014 року), Рада адвокатів України діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України, є національним органом адвокатського самоврядування, на який державою покладено виконання у період між з'їздами адвокатів України публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі адвокатури України.
Таким чином, Рада адвокатів України є організаційною формою адвокатського самоврядування, яка наділена повноваженнями приймати обов'язкові для виконання всіма адвокатами рішення, яка діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України та через яку діє Національна асоціація адвокатів України.
Відповідно до статті 17 Закону, Рада адвокатів України забезпечує ведення Єдиного реєстру адвокатів України з метою збирання, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав, які відповідно до цього Закону набули права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності. Внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України здійснюється радами адвокатів регіонів та Радою адвокатів України.
До Єдиного реєстру адвокатів України вносяться такі відомості: 1) прізвище, ім'я та по батькові адвоката; 2) номер і дата видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, номер і дата прийняття рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю (номер і дата прийняття рішення про включення адвоката іноземної держави до Єдиного реєстру адвокатів України); 3) найменування і місцезнаходження організаційної форми адвокатської діяльності, номери засобів зв'язку; 4) адреса робочого місця адвоката, номери засобів зв'язку; 5) інформація про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю; 6) інші відомості, передбачені цим Законом.
Інформація, внесена до Єдиного реєстру адвокатів України, є відкритою на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України. Рада адвокатів України і відповідні ради адвокатів регіонів надають витяги з Єдиного реєстру адвокатів України за зверненням адвоката або іншої особи.
Відомості, що підлягають внесенню до Єдиного реєстру адвокатів України, включаються до нього не пізніше дня, наступного за днем отримання радою адвокатів регіону відповідної інформації, крім випадків, установлених цим Законом.
Порядок ведення Єдиного реєстру адвокатів України затверджується Радою адвокатів України.
Так, рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012 року № 26 (зі змінами і доповненнями) затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру адвокатів України (далі - Порядок № 26).
Згідно з пунктами 1.1.-1.4. Порядку № 26, Єдиний реєстр адвокатів України (далі - ЄРАУ) - це електронна база даних, яка містить відомості про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав, які відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» набули права на заняття адвокатською діяльністю, та про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності.
Рада адвокатів України забезпечує ведення ЄРАУ, координує діяльність, здійснює організаційне, методичне, інформаційне забезпечення рад адвокатів регіонів щодо внесення ними відомостей до ЄРАУ та надання витягів з нього згідно цього Порядку.
Внесення відомостей до ЄРАУ здійснюється радами адвокатів регіонів та Радою адвокатів України за правилами цього Порядку.
Рада адвокатів України забезпечує технічне і технологічне створення та супроводження програмного забезпечення ЄРАУ, надання реєстраторам доступу до нього, збереження і захист даних, що містить ЄРАУ, надає роз'яснення, проводить навчання щодо наповнення та користування ЄРАУ, а також виконує інші функції, передбачені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», цим Порядком.
Відомості до ЄРАУ вносяться за дворівневим принципом. Перший рівень внесення відомостей до ЄРАУ забезпечується радами адвокатів регіонів, Другий рівень внесення відомостей до ЄРАУ забезпечується Радою адвокатів України (пункт 2.1. Порядку № 26).
Пунктом 2.8. Порядку № 26 визначено, що відомості, що підлягають внесенню до ЄРАУ, включаються до нього адміністратором бази даних ЄРАУ ради адвокатів регіону не пізніше дня, наступного за днем отримання радою адвокатів регіону відповідної інформації, крім випадків, встановлених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та рішеннями Ради адвокатів України.
Відповідно до п. 3.2 Порядку, для внесення відомостей до ЄРАУ, вказаних в п. 3.1, адвокат подає до ради адвокатів свого регіону такі документи:
- заяву про внесення відомостей до ЄРАУ;
- копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю;
- копію свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту;
- документ, що підтверджує адресу робочого місця, внесену до ЄРАУ.
Суд звертає увагу, що станом дату звернення до суду, згідно даних бази ЄРАУ, відомості про позивача до Єдиного реєстру адвокатів України адміністратором Першого рівня бази даних ЄРАУ (рада адвокатів регіону) не вносились. Зазначене підтверджується довідкою №1960 від 09 травня 2024 року начальника відділу ЄРАУ департаменту самоврядування секретаріату РАУ (НААУ).
Варто зауважити, що в місті Києві адміністратором Першого рівня бази даних ЄРАУ з 17 жовтня 2016 року по 28 січня 2022 року був виключно голова Ради адвокатів міста Києва - Рябенко П.К., що підтверджується Актом прийому-передачі електронної адреси та електронного ключа доступу до адміністративної панелі від 17 жовтня 2016 року.
При цьому, позивач не надав жодних доказів звернення із заявою про внесення відомостей до ЄРАУ до адміністратора Першого рівня бази даних ЄРАУ - Рябенка П.К.
Отже у відповідача, як адміністратора бази даних ЄРАУ Другого рівня, відсутня будь-яка інформація/відомості про Позивача, як адвоката, для подальшої їх перевірки та підтвердження для оприлюднення на вебсайті Національної асоціації адвокатів України.
Тобто, позивач не вчинив дії, у порядку п. 3.2 Порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України, а саме не звернувся із заявою про внесення даних про неї в ЄРАУ до Ради адвокатів міста Києва (адміністратора Першого рівня бази даних ЄРАУ - Рябенка П.К.).
Беручи до уваги вищенаведене, суд констатує, що у період виконання іідповідачем функцій адміністратора бази даних ЄРАУ Першого рівня в місті Києві, позивач не звертався до нього із відповідною заявою про внесення відомостей до ЄРАУ та визначеними Порядком документами.
Разом з тим, за приписами пункту 3.6. Порядку № 26, дані стосовно адвокатів, які отримали свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю з порушенням чинного законодавства України, до Єдиного реєстру адвокатів України не вносяться. Не вносяться до ЄРАУ також відомості, які оформлені та подані з порушенням вимог закону та актів НААУ.
Водночас, суд звертає увагу на той факт, що питання щодо правомірності видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю не є предметом розгляду даної справи, а отже доводи сторін у цій частині не підлягають дослідженню судом.
На думку суду, відповідач довів правомірність своєї позиції щодо відсутності правових підстав для внесення до Єдиного реєстру адвокатів України публічну інформацію у формі відкритих даних та відомостей стосовно адвоката ОСОБА_1 .
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.