Ухвала від 01.04.2025 по справі 320/1872/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

01 квітня 2025 року № 320/1872/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Вісьтак М.Я., розглянувши в місті Києві позовну заяву ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України, визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Бюро економічної безпеки України (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Бюро економічної безпеки України щодо не зарахування до вислуги років ОСОБА_1 стажу державної служби, набутого ним в Головному управлінні ДПС у м. Києві в період з 20.06.2023 по 24.06.2024, як періоду служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ;

- зобов'язати Бюро економічної безпеки України провести перерахунок та зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 стаж державної служби, набутий ним в Головному управлінні ДПС у м. Києві в період з 20.06.2023 по 24.06.2024, відповідно до пункту “и» частини 1 статті 17 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 відкрито спрощене провадження у справі № 320/1872/25 без проведення судового засідання.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд установив, що предметом оскарження є неврахування відповідачем стажу державної (публічної) служби до вислуги років. Абз. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

В той же час, працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. (ч. 1 ст. 233 КЗпП України).

Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116) (ч. 2 ст. 233 КЗпП України).

Відповідно, до спірних в даному випадку правовідносин мають застосовуватися строки звернення до суду, передбачені ст. 233 КЗпП України, а не ч. 5 ст. 122 КАС України, яка визначає строк звернення до суду у спорах з приводу проходження та звільнення з публічної служби.

Щодо обізнаності позивача про встановлений розмір його стажу державної служби суд зазначає наступне.

06.02.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача, до якого було додано копію наказу (витягу) від 25 червня 2024 року за № 213-к/ДСК-ДП. Ознайомившись зі змістом даного документу судом було встановлено, що він містить інформацію про стаж служби для виплати надбавки за вислугу років позивача (розмір якого оспорюється позивачем) станом на 25.06.2024. Як вбачається з копії документу, він був підписаний позивачем, ОСОБА_1 25.06.2024, а отже позивач був належним чином ознайомлений з його змістом.

Відповідно до вказаного вище, вже з 25.06.2024 позивач мав знати про порушення його прав відповідачем, а тому мав звернутись до суду із позовом стосовно відповідних позовних вимог у наступні 3 місяці після ознайомлення з відповідним наказом, проте позовна заява в інтересах позивача була подана до Київського окружного адміністративного суду 13.01.2025 р.

Таким чином з моменту коли позивачу мало стати відомо про порушення його прав відповідачем (25.06.2024) та до часу подання позивачем в даній справі позовної заяви до Київського окружного адміністративного суду (13.01.2025) минуло понад 5 місяців.

Клопотання про поновлення строку звернення до суду в позовній заяві відсутнє. Заяв або клопотань про поновлення строку звернення до суду до позовної заяви також не додано.

Позивач не зазначив причин пропуску строку звернення до суду з позовом, які об'єктивно та непереборно заважали позивачу звернутись до суду у встановлений законом строк, не надав доказів поважності таких причин та не заявив самого клопотання про поновлення строку звернення до суду.

Отже, позов поданий поза межами строку звернення до суду без заяви про поновлення строку звернення та доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду, є порушенням ч.1 ст.123 та ч.6 ст.161 КАС України.

Відповідно до ч.13 ст. 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

За приписами ч.14-15 ст.171 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

Вищевказані недоліки позовної заяви позивач може усунути шляхом подання до суду: клопотання про поновлення строку для звернення до суду з даним адміністративним позовом, з належним обгрунтуванням обставин пропуску такого строку та належним чином завіреними копіями доказів на підтвердження таких обставин.

Враховуючи все вищезазначене, керуючись ст.ст. 123, 161, 171, 241, 243, 248 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України, визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

Надати строк для усунення недоліків позовної заяви п'ять днів від дня одержання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду додаткових матеріалів, необхідних для повного та всебічного вирішення справи.

Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху після відкриття провадження у справі, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява у відповідності до ч.15 ст.171 КАС України залишається без розгляду.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя Вісьтак М.Я.