Рішення від 31.03.2025 по справі 640/954/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року м.Київ №640/954/21

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські регіональні електромережі" з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №473-ДП-Е про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 25 листопада 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем протиправно винесено постанову про накладення санкцій за нерозміщення повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, оскільки товариство є приватним акціонерним товариством і воно не зобов'язане розмішувати повідомлення про проведення (скликання) зборів у загальнодоступній інформаційній базі. Стверджує, що рішення Наглядової ради про скликання та проведення загальних зборів скасовано, а збори взагалі 22.04.2020 не проведено у зв'язку з карантином.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, де останній наполягає на правомірності прийнятого ним рішення та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Стверджує, що приватні акціонерні товариства зобов'язані розмішувати повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.

У свою чергу, представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву, де наполягає на задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2021 вказану позовну заяву прийнято до провадження та відкрито провадження у справі.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю, та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена судді Лисенко В.І.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 прийнято до провадження адміністративну справу №640/954/21 та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

05 березня 2020 року Наглядовою радою ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" прийнято рішення про скликання річних загальних зборів акціонерів на 22 квітня 2020 року.

За результатами та на виконання вказаного рішення Наглядової ради Товариства, Виконавчим органом Товариства:

17 березня 2020 року було надіслано повідомлення про проведення Зборів усім акціонерам Товариства (через депозитарну систему України);

19 березня 2020 року було розміщено на власному веб-сайті Товариства (https://www.dtek- krem.com.ua/ua/shareholders) повідомлення про проведення Зборів.

Як зазначає у позовній заяві позивач, з урахуванням темпів поширення гострого респіраторного захворювання COVID-19 та заходів протидії його поширенню, встановлених Кабінетом Міністрів України, а також враховуючи публічну (https://www.nssmc.gov.ua/iak-ne-porushytv-zakon-porady-dlia-aktsionemykh-tovarystv-vid-maksyma- libanova/) заяву Комісії про неможливість проведення очних зборів акціонерів в умовах карантину, рішення Наглядової ради Товариства від 05.03.2020 про скликання та проведення Зборів було скасовано 08.04.2020, а вказані Збори не проводились.

Рішенням Комісії від 16.04.2020 №196 було затверджено Тимчасовий порядок скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду (надалі - "Тимчасовий порядок"). Враховуючи, що даний спосіб дистанційного проведення загальних зборів акціонерів успішно зарекомендував свою дієздатність,

14.07.2020 Наглядовою радою Товариства були скликані дистанційні річні Загальні збори Товариства, які були проведені 21.08.2020.

28 жовтня 2020 року за порушення законодавства на ринку цінних паперів, Уповноваженою особою Комісії у відношенні позивача винесено Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від вих. №14/02/17400.

У відношенні ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" було складено акт про правопорушення на ринках капіталу від 05.11.2020 №444-ДП-Е, яким зафіксовано факт порушення законодавства про цінні папери, відповідно до якого встановлено, що ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" порушено вимоги абзацу четвертого ч. 1 ст. 35 Закону України "Про акціонерні товариства", в частині нерозміщення повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.

Відповідно до повідомлення про проведення загальних зборів, розміщеного на власному веб-сайті ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" (https://www.dtek-krem.com.ua/ua/shareholders), проведення річних загальних зборів акціонерів ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" призначено на 10:45 22.04.2020. В той же час, вищезазначене повідомлення не було розміщено у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (https://stockmarket.gov.ua/). Станом на 27.10.2020 вказана інформація в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (https://stockmarket.gov.ua/) відсутня.

Таким чином, Товариством порушено вимоги абз. 4 ч. 1 ст. 35 Закону України “Про акціонерні товариства» в частині не розміщення повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.

25 листопада 2020 року Уповноваженою особою Комісії розглянувши справу про правопорушення у відношенні ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 25.11.2020 №473-ДП-Е, відповідно до якої за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн.

Вважаючи постанову про накладення штрафу протиправною, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом який визначає спосіб та порядок розкриття емітентами регульованої інформації є Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок».

Пункт 16і ч. 1 ст.1 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначає, що «регульована інформація на фондовому ринку - регулярна та особлива інформація про емітента, інсайдерська інформація, інформація про власників голосуючих акцій понад порогові значення пакетів акцій, інша інформація, яка підлягає розміщенню в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.»

Відповідно до частини 1 статті 39 Закону № 3480-IV регульована інформація розкривається у встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, крім випадку, встановленого частиною четвертою цієї статті.

Частиною 2 статті 39 Закону № 3480-IV, якщо інше не передбачено законодавством, регульована інформація також розкривається шляхом: 1) розміщення її на власному веб-сайті учасника фондового ринку; 2) подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Учасники фондового ринку зобов'язані розкривати регульовану інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

При цьому, частиною 4 статті 39 Закону № 3480-IV регульована інформація розкривається приватними акціонерними товариствами (у разі якщо щодо цінних паперів такого товариства не здійснювалася публічна пропозиція) виключно шляхом її розміщення на власному веб-сайті та шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до вимог частини першої статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів акціонерного товариства розміщує повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.

Згідно з пунктом 15 частини другої статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів та діяльність у системі накопичувального пенсійного забезпечення, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регульованої інформації передбачено Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 року за № 2180/24712 (із змінами) (далі - Положення).

Відповідно до абзацу першого пункту 3 розділу І Положення визначено, що інформація на фондовому ринку розкривається шляхами, передбаченими статтею 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".

Як зазначає у позовній заяві позивач, оскільки товариство є приватним акціонерним товариством, а щодо його цінних паперів публічна пропозиція не здійснювалася, воно не зобов'язане розміщувати повідомлення про проведення (скликання) зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів. В той же час, повідомлення про проведення (скликання) зборів було належним чином розміщене на власному веб-сайті товариства та подане до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Суд погоджується з такими доводами позивача та звертає увагу, що чинним законодавством передбачено, що регульована інформація розкривається шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів крім випадку, коли регульована інформація розкривається приватними акціонерними товариствами (у разі якщо щодо цінних паперів такого товариства не здійснювалася публічна пропозиція) виключно шляхом її розміщення на власному веб-сайті та шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Як зазначає позивач та не заперечується відповідачем, товариство є приватним акціонерним товариством, а щодо його цінних паперів публічна пропозиція не здійснювалася.

А тому, в силу ч. 2 ст. 39 Закону № 3480-IV регульована інформація про проведення зборів позивачем була розкрита шляхом розміщення її на власному веб-сайті учасника фондового ринку та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що повністю узгоджується з вимогами Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".

При цьому, відповідач у відзиві на позовну заяву як на підставу для прийняття спірної постанови цитує положення абзацу першого пункту 3 розділу І Положення № 2826, якою визначено, що інформація на фондовому ринку розкривається шляхами, передбаченими статтею 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", крім випадку розміщення приватним акціонерним товариством повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.

Проте, суд зауважує, що абзац перший пункту 3 розділу І Положення № 2826, який цитує відповідач і яким було зобов'язано ПАТ розміщувати інформацію у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, набрав чинності 24.04.2020, тобто після дати проведення зборів 22.04.2020.

Питання притягнення до відповідальності за порушення законодавства на ринку цінних паперів регулюється насамперед Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (ст.11) та «Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринках капіталу та застосування санкцій або інших заходів впливу», затверджених рішенням НКЦПФР від 28.07.20 №405 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.10.20 за № 966/35249 (далі - Правил №405).

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини 2 розділу IX Правил №405 уповноважена особа розглядає справу про правопорушення та виносить рішення у справі відповідно до законодавства та оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

З огляду на вищезазначене суд приходить до висновку, що постанова №473-ДП-Е про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 25 листопада 2020 року, винесена відповідачем необґрунтовано, оскільки під час розгляду справи відповідачем не наведено належних спростувань та аргументів позивача щодо безпідставності винесення оскаржуваного рішення. Відповідно, - оскаржуване рішення підлягає скасуванню як протиправне.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України до судових витрат належить судовий збір. Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн, що підтверджується відповідною квитанцією.

Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною та скасувати постанову №473-ДП-Е про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу від 25 листопада 2020 року.

Стягнути з Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, б. 8, корпус 30, код ЄДРПОУ 37956207), на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі" (ЄДРПОУ 23243188, 08132, Україна, Київська область, Києво-Святошинський район, місто Вишневе, вулиця Київська, будинок 2-Б) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривні.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.