ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"02" квітня 2025 р. Справа № 640/8790/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовною заявою ОСОБА_1
до Київської обласної ради
про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 21.05.2019 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської обласної ради (надалі, також - відповідач, Київська ОР) про визнання протиправним та скасування рішення Київської обласної ради від 17.05.2019 "Про внесення змін до рішення Київської обласної ради від 20.12.2018 №530-25-VII "Про обласний бюджет Київської області на 2019 рік".
Разом із позовною заявою подано заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, в задоволенні якої ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.05.2019 відмовлено.
Також ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.05.2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, тому ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, з особливостями, передбаченими статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позов, який надійшов до Окружного адміністративного суду міста Києва 15.10.2019.
У подальшому Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX (надалі, також - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону №2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (надалі, також - Порядок №399).
На виконання положень Закону №2825-IX та відповідно до Порядку №399 справу №640/8790/19 передано на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.03.2025 справу №640/8790/19 передано на розгляд судді Тимощуку О.Л.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу.
У разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено (частина 3 статті 29 КАС України).
Частинами 13 та 14 статті 31 КАС України визначено, що справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи, та інших випадків, визначених цим Кодексом.
У разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Також відповідно до частини 2 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 18 частини 1 статті 4 КАС України, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Враховуючи те, що рішення Київської обласної ради від 17.05.2019 "Про внесення змін до рішення Київської обласної ради від 20.12.2018 №530-25-VII "Про обласний бюджет Київської області на 2019 рік" містить правові приписи нормативного характеру, які розраховані на широке коло осіб, на довгострокове, неодноразове застосування, оскаржене рішення є нормативно-правовим актом, а тому справа №640/8790/19 підлягає прийняттю до розгляду за правилами загального позовного провадження з особливостями, передбаченими статтею 264 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 29, 31, 35, 241-243, 248, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Прийняти до судового розгляду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Київської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення.
2. Розпочати розгляд справи спочатку.
3. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених статтею 264 КАС України.
4. Призначити підготовче засідання у справі на "29" квітня 2025 р. о 10:00 год., яке буде проводитися одноособово суддею Тимощуком О.Л., в приміщенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46, зал судових засідань №6, каб. №114.
5. Зобов'язати Київську обласну раду опублікувати оголошення про призачення до розгляду Івано-Франківським окружним адміністративним судом адміністративної справи щодо оскарження рішення Київської обласної ради від 17.05.2019 "Про внесення змін до рішення Київської обласної ради від 20.12.2018 №530-25-VII "Про обласний бюджет Київської області на 2019 рік" у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений (офіційному друкованому виданні, на сайті відповідної ради, чи ін.).
Роз'яснити відповідачу, що оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскарженого акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання. Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи.
6. Запропонувати позивачу подати відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення на відповідь на відзив, для чого встановити п'ятиденний строк з дня отримання позивачем копії цієї ухвали, а відповідачем - з дня отримання відповіді на відзив.
7. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.
8. Копію цієї ухвали надіслати позивачу.
9. Відповідачу ухвалу надіслати через підсистему “Електронний суд».
9.1 Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.