Рішення від 18.03.2025 по справі 160/14072/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2025 рокуСправа №160/14072/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» (нова назва: Товариство з обмеженою відповідальністю "Резерв Інвест Плюс") до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви від 20.10.2021 року, просило:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004090901 форма «ПС» від 03.02.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій на суму 1020,00 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004110901 форма «ПС» від 03.02.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій на суму 240 000,00 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004120901 форма «С» від 03.02.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій на суму 500 000,00 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0125560901 форми «Р» від 27.08.2021 року яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій на суму 17488528,51 грн.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено про те, що контролюючий орган під час здійснення перевірки вийшов за межі визначеного законодавцем порядку проведення фактичної перевірки та дійшов неправомірних висновків щодо порушення ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» пункту 85.2 статті 85 ПК України. Позивач вважає, що він до 01 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 ПК України. Згідно заявок поклажодавців, пальне, прийняте на зберігання, було відвантажено на кінцевих отримувачів пального та відповідно до статті 231 ПК України, ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» зареєструвало акцизні накладні на кінцевих отримувачів пального. Державна фіскальна служба України в індивідуальній податковій консультації від 21 лютого 2019 року № 645/6/99-99-12-01-02-15/ІПК роз'яснило, що у зазначеному випадку поклажодавець при передачі пального з акцизного складу/акцизного складу пересувного на акцизний склад зберігача для зберігання, а також зберігач при видачі пального зі зберігання замовнику здійснюють операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального. На думку позивача, зазначені операції належать до операцій з реалізації пального виключно в розумінні підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України. Проте такі операції податковий орган безпідставно відніс до операцій з реалізації пального без отримання відповідної ліцензії, в той час як ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» діяло виключно в рамках статті 231 ПК України. Позивач також зауважив, що висновки незалежних експертів спростовують доводи податкових органів щодо неможливості виробництва скраплених газів ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» методом парогідродинамічного змішування та порушення технічного регламенту газів скраплених вуглеводневих (коди УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10) по відтворенню іншої продукції відповідно за кодом УКТ ЗЕД 2711 12 97 00, 2711 13 97 00). Виробництво пального, яке здійснюється шляхом змішування залишків пального, підпадає під дію пункту 217.6 статті 217 ПК України. Відповідно до зазначеного пункту статті, для пального, при виробництві якого в якості сировини використані інші оподатковувані підакцизні товари, сума податку до сплати зменшується на суму податку, розрахованого для такої сировини. Реалізація пального здійснювалась вантажним автотранспортом. Крім того, позивач посилався на порушення строку розгляду скарги Державною податковою службою України, наслідком чого мало бути задоволення скарги на користь платника податків.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 року (залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022) , адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0004090901 форма «ПС» від 03.02.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення п.121.1 ст.121 ПК України на суму 1020,00 грн.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0004110901 форма «ПС» від 03.02.2021 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій у сумі 240 000,00 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судовий збір за подачу позову до суду у розмірі 300,13 грн.

Не погодившись із судовими рішеннями суду першої та апеляційної інстанції Товариство з обмеженою відповідальністю «Резерв Інвест Плюс» (до перейменування - Товариство з обмеженою відповідальністю «ГНС ПРИВІЛЬНЕ») звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою.

Постановою Верховного Суду від 17.10.2024 року касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Резерв Інвест Плюс», задоволено частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2021 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2022 року в частині відмови у задоволенні позову про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 27 серпня 2021 року № 0125560901 і від 03 лютого 2021 року № 0004120901 скасовано, а справу №160/14072/21 у цій частині направлено на новий розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 прийнято суддею Вроною О.В. справу №160/14072/21 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» ( нова назва Товариство з обмеженою відповідальністю «Резерв Інвест Плюс») до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень , прийнято суддею Вроною О.В до свого провадження .

Розгляд справи постановлено проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 26 листопада 2024 року о 11:00.

Ухвалою суду від 06.11.2024 виправлено описку в резолютивній частині ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 у справі №160/14072/21, вказавши правильно час призначення підготовчого засідання «11:30 год» .

На виконання ухвали суду Головне управління ДПС у Дніпропетровській області з урахуванням висновків постанови Верховного Суду від 17.10.2024 р. у даній справі, надало до суду пояснення, в яких вказало наступне.

Перевіркою встановлено, що загальна місткість резервуарів, які знаходились станом на 01.07.2019 року на ГНС за адресою Дніпропетровська обл., с. Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1- Г, складає 2 000 м3.

Згідно Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 червня 2002 року № 332 (далі - Інструкція № 332), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2003 року за № 331/7652, фактичне наповнення наземних ємностей для зберігання газу не повинно перевищувати 85% максимального об'єму ємності, а фактичне наповнення підземних ємностей для зберігання газу не повинно перевищувати 90%.

Таким чином, максимальна фактична місткість резервуарів ГНС, які розташовані акцизному складі за адресою: Дніпропетровська область, с. Надіївка, вул. Шосейна, буд. l-Г (уніфікований номер №1006462), складає 1 800 м3, що становить 1 800 000,00 літрів, при цьому відповідно даних зазначених в СЕАРП та СЕ ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» по розподілу, прийнято на зберігання 12 072 155,08 літрів, що на 10 272 155,08 літрів більше фактичної місткості зазначених резервуарів.

Враховуючи вищевикладене, ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» не мало можливості тримати зазначений залишок скрапленого газу в повному обсязі, та відповідно, у ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» було відсутнє право на використання ліміту пального в обсязі 10 272 155,08 літрів. Відповідно, ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» повинно було здійснити поповнення ліміту при подальшому відвантаженні (відпуску) пального з акцизного складу за адресою Дніпропетровська область, с. Надіївка, вул. Шосейна, буд.1-Г (уніфікований номер №1006462).

За результатом аналізу даних СЕАРП та СЕ за перевіряємий період встановлено, що у ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» відсутні обсяги пального для подальшої фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального, без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку станом на 01.07.2019 року в розмірі 10 272 155,08 літрів пального за кодами УКТ ЗЕД: 2711 12 19 00; 2711 12 94 00; 2711 12 97 00; 271113 97 00; 2711 19 00 00. Таким чином, перевіркою встановлено перевищення обсягів фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального над обсягами обчисленими відповідно п. 232.3 ст. 232 ПКУ, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП та СЕ.

Позивачем зазначалось, що 02.07.2020 року на території газонаповнювальної станції ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» було виявлено факт крадіжки скрапленого газу. По вказаному факту ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" подало до Солонянського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області заяву про вчинення кримінального правопорушення за ст. 185 КК України (крадіжка), про що були внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

З урахуванням норм ст.ст. 77, 78 КАС України суд при прийнятті рішення не може керуватись припущеннями стосовно об'ємів викраденого газу, відповідна інформація має бути підтверджена в офіційних документах, долучених учасниками до матеріалів справи.

Позивачем не надано жодних доказів на підтвердження власних доводів, з яких можна встановити об'єми викраденого газу, а тому відповідні твердження представника позивача не є доведеними та підтвердженими належними засобами доказування.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 03 лютого 2021 року №0004120901 на суму 500 000,00 грн., відповідач вказав наступне.

Під час перевірки та в ході аналізу інформації бази даних ЄРАН 2019 виявлено зареєстровані ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» акцизні накладні з кодом операції « 3»: реалізація пального суб'єкту господарювання - неплатнику на фізичне відвантаження (відпуск) пального з акцизного складу, в адресу наступних суб'єктів господарювання: - ТОВ «ДОЛИНСЬКИЙ КОМБІКОРМОВИЙ ЗАВОД» (код 34201037) в кількості 2,7 млн. л.; - ФГ «ХМЕЛЬОВ ОЛЕКСАНДР ВАСИЛЬОВИЧ» (код 33189344) в кількості 0,9 млн. л.;

- ФГ «ХМЕЛЬОВОЇ С.В.» (код 23036667) в кількості 1,7 млн. л. Місце фактичного відвантаження (відпуску) в акцизних накладних зазначено акцизний склад, уніфікований номер якого 1006462.

Відповідно до баз даних інформаційного ресурсу ДПС України ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» отримало ліцензію на зберігання пального від 05.09.2019 року за №04300414201900037, терміном дії з 05.09.2019 по 05.09.2024. Інші ліцензії відсутні.

За змістом п.п. 1, 2 розд. II Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 218, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 березня 2016 р. N405/28535 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Порядок), акцизна накладна складається при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Під час переміщенні пального між складами не відбувається його реалізація, а тому немає потреби складати акцизні накладні, як стверджує позивач.

Щодо приписів норми пп. 14.1. 202 п.14.1 ст.14 ПК України, відповідач зазначає, що згідно пояснень позивача при передачі не відбувалась торгівля пальним, оскільки позивач власного пального на акцизному складі не має.

Відповідач наголошує, що саме позивачем здійснюється передача пального третім особам, а не повернення пального за договором зберігання, враховуючи, що позивачем укладені договори з ТОВ «АЛІНТРЕЙД» (поклажодавець) № 19/02/19-ГНС/АЛІНТРЕЙД від 19 лютого 2019 року та з ТОВ «АКСІС ТРЕЙД» (поклажодавець) № 12/12/17-ГНС/АКСІС від 12 грудня 2017 року.

Податковий орган вважає правомірним висновок стосовно встановлення факту реалізації ТОВ "ГСН Привільне" пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1006462, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, внаслідок чого платником податків порушено норми ч.8 ст. 15 Закону № 481.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Резерв Інвест Плюс» (стара назва Товариства з обмеженою відповідальністю «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» ) пояснень з урахуванням висновків Верховного Суду на виконання ухвали суду не надало.

26.11.2024 за відсутності позивача підготовче засідання перенесено на 10.12.2024 14:00 год.

10.12.2024 підготовче засідання у зв'язку з неявкою позивача відкладено 09.01.2025 11:30

10.12.2024 і 18.03.2025 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було подано клопотання про виклик свідка.

Суд, розглянувши подане клопотання, зазначає наступне.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 65 КАС України, як свідок в адміністративній справі судом може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що належить з'ясувати у справі. Свідок викликається в судове засідання з ініціативи суду або учасників справи. Учасник справи, заявляючи клопотання про виклик свідка, повинен зазначити його ім'я, місце проживання (перебування), роботи чи служби та обставини, щодо яких він може дати показання.

Статтею 92 КАС України, виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім'я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити. Заява про виклик свідка мас бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання у справі. В ухвалі про відкриття провадження у справі або в іншій ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.

Суд зазначає, що обставини на які посилається відповідач, обґрунтовуючи свої доводи, можуть бути підтвердженні іншими засобами доказування. Враховуючи наведене, а також те, що пояснення свідків не є єдиним джерелом доказів, судом відмовлено у задоволенні клопотання про виклик свідка.

09.01.2025 підготовче провадження у зв'язку з неявкою позивача збільшено на 30 днів і відкладено на 04.02.2025 11:50.

04.02.2025 у зв'язку з неналежним повідомленням позивача, підготовче засідання призначено на 04.03.2025 на 10:00.

04.03.2025 позивач, повідомлений належним чином, в підготовче засідання не з'явився. Судом закрито підготовче провадження і призначено розгляд справи по суті на 18.03.2025 об. 14:00.

18.03.2025 у зв'язку з неявкою позивача, судом ухвалено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» (стара назва на час виникнення спірних відносин) (код ЄДРПОУ 40905833) відповідно до інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснює господарську діяльність за наступними кодами КВЕД: 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний); 09.10 Надання допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу; 19.20 Виробництво продуктів нафтоперероблення; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 52.10 Складське господарство.

Підприємство здійснює господарську діяльність зі зберігання та виробництва скрапленого газу на підставі: ліцензії на право зберігання пального, виданої 05.09.2019 року за реєстраційним номером 04300414201900037, ліцензії на право виробництва пального, виданої 04.12.2019 року за реєстраційним номером 990114201900034, ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, виданої 16.07.2020 року за реєстраційним номером 04300314202000221.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було прийнято наказ №3261-п від 09.12.2020 року про проведення фактичної перевірки ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» (код ЄДРПОУ 40905833 ) за адресою: 52405, Дніпропетровська область, Солонянський район, село Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1-Г.

Посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у період з 10 по 24 грудня 2020 року було проведено фактичну перевірку акцизного складу (місця зберігання пального) ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ», що розташований за адресою: 52405, Дніпропетровська область, Солонянський район, село Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1-Г.

За результатом проведеної перевірки контролюючим органом складено акт від 28 грудня 2020 року № 59351/04-36-09-01/40905833, в якому зафіксовані наступні порушення норм податкового законодавства та законодавства, що регулює виробництво та обіг пального:

-пункту 85.2 статті 85 ПК України, а саме у зв'язку з наданням перевіряючим неповної інформації та документів із переліку запитуваних, внаслідок чого перевіркою неможливо встановити факт здійснення ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» процесів виробництва здійснити перетворення зі зміною фізико-хімічних властивостей газів скраплених вуглеводневих (коди УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00,2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 1000 10) по відтворенню іншої продукції відповідно за кодом УКТ ЗЕД 2711 12 9700, 2711 13 97 00);

- підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213, підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215, пункту 216.1 статті 216, підпункту 222.1.1 пункту 222.1 статті 222, пункту 223.1 статті 223, пункту 232.3 статті 232 ПК України, що призвело до заниження податкових зобов'язань з акцизного податку та обсяг скрапленого газу в розмірі 10 272 155,08 літрів;

- підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України;

-частини восьмої статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

На підставі вказаного акту перевірки, з урахуванням результатів процедури розгляду заперечень платника на висновки акта перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області від 03.02.2021 були прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:

№ 0004090901 форми «ПС», яким позивачу за порушення пункту 121.1 статті 121 Податкового кодексу України (а саме у зв'язку з ненаданням платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом) визначено до сплати штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1 020,00 грн.;

№ 0004110901 форми «ПС», яким позивачу за порушення норм підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (а саме у зв'язку із відсутністю реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі) визначено до сплати суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 240 000,00 грн.;

№ 0004120901 форми «С», яким позивачу за порушення статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 485/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (а саме за реалізацію пального з акцизного складу без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі) визначено до сплати суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 500 000,00 грн.;

№ 0004130901 форма «Р» яким позивачу за порушення норм підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213, підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215, пункту 216.1 статті 216, підпункту 222.1.1 пункту 222.1 статті 222, пункту 223.1 статті 223, пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено до сплати грошове зобов'язання з акцизного податку на пальне в сумі 19 873 327, 85 грн. (в тому числі за податковим зобов'язанням - 15898 662,28 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 3974 665,57 грн.).

Не погоджуючись із прийнятими на підставі вищевказаного акта перевірки податковими повідомленнями-рішеннями, від 03.02.2021, ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» 17.02.2021 було направлено на адресу Державної податкової служби України, в порядку статті 56 ПК України, скаргу від 12.02.2021 за №12/02-01.

Рішенням Державної податкової служби України від 08.07.2021 № 15537/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги, скаргу позивача було задоволено частково, а саме у зв'язку із застосуванням контролюючим органом неправильного розміру штрафних санкцій скасовано податкове повідомлення-рішення від 03 лютого 2021 року № 0004130901 форми «Р» в частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2 384 799,34 грн. Інші податкові повідомлення-рішення -залишені без змін.

За наслідками результатів адміністративного оскарження , керуючись приписами ст. 60 ПК України, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області відкликано скасоване податкове повідомлення-рішення від 03.02. 2021 № 0004130901 та замість нього прийнято нове - від 27 .08. 2021 № 0125560901 на зменшену суму грошового зобов'язання з акцизного податку на пальне у розмірі 17 488 528,51 грн. (в тому числі за податковим зобов'язанням - 15 898 662,28 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 1589 866,23 грн.)

Вважаючи протиправними вищевказані податкові повідомлення-рішення від 03.02.2021 і від 27.08.2021, позивач звернувся за захистом своїх порушених прав та законних інтересів до суду з адміністративним позовом.

Під час нового розгляду справи підлягають вирішенню позовні вимоги в частині визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 27.08.2021 № 0125560901 і від 03.02.2021 № 0004120901.

Верховний Суд при направленні справи на новий розгляд до суду першої інстанції вказав, що під час розгляду справи судами нижчих інстанцій під час прийняття рішення щодо податкового повідомлення-рішення від 03.02.2021 № 0004120901 не досліджено й не проаналізовано всіх наявних у справі матеріалів у сукупності, а також не встановлено наявність/відсутність факту оптової торгівлі пальним позивачем з акцизного складу за адресою: 52405, Дніпропетровська область, Солонянський район, село Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1-Г.

Стосовно обґрунтованості та законності висновків судів про відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.08. 2021 № 0125560901, суд касаційної інстанції звернув увагу на необхідність дослідити та оцінити всі доводи й аргументи позивача, приведені ним на спростування висновків акта перевірки про порушення підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213, підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215, пункту 216.1 статті 216, підпункту 222.1.1 пункту 222.1 статті 222, пункту 223.1 статті 223, пункту 232.3 статті 232 ПК України, з урахуванням наданих ним до документів до матеріалів справи.

Судами залишено поза увагою наявний у матеріалах справи лист Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра від 13 серпня 2021 року вих. № 04/53-3046 вих-21 про досудове розслідування крадіжки скрапленого газу.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

За ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України.

Відповідно до підпунктів 19-1.1.1, 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

За визначенням у пунктах 61.1, 61.2 ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Одним із способів здійснення податкового контролю є проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (підп. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62 ПК України).

Відповідно до підп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, яка визначає повноваження контролюючих органів, контролюючі органи мають, зокрема, право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.

Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно підп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Щодо податкового повідомлення рішення від 03.02.2021 №0004120901 на суму штрафу 500000,00 грн., суд зазначає наступне.

Під час перевірки та в ході аналізу інформації бази даних ЄРАН 2019 виявлено зареєстровані ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» акцизні накладні з кодом операції « 3»: реалізація пального суб'єкту господарювання - неплатнику на фізичне відвантаження (відпуск) пального з акцизного складу, в адресу наступних суб'єктів господарювання:

-ТОВ «ДОЛИНСЬКИЙ КОМБІКОРМОВИЙ ЗАВОД» (код 34201037) в кількості 2,7 млн. л.;

- ФГ «ХМЕЛЬОВ ОЛЕКСАНДР ВАСИЛЬОВИЧ» (код 33189344) в кількості 0,9 млн. л.;

- ФГ «ХМЕЛЬОВОЇ С.В.» (код 23036667) в кількості 1,7 млн. л.

Місце фактичного відвантаження (відпуску) в акцизних накладних зазначено акцизний склад, уніфікований номер якого 1006462.

Відповідно до баз даних інформаційного ресурсу ДПС України ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» отримало ліцензію на зберігання пального від 05.09.2019 року за №04300414201900037, терміном дії з 05.09.2019 по 05.09.2024. Інші ліцензії відсутні.

В акті фактичної перевірки контролюючий орган дійшов висновку, що Товариство з території акцизного складу в порушення ст. 15 Закону № 481/95-В здійснювало оптову торгівлю пальним без наявності відповідної ліцензії, що підтверджується акцизними накладними, складеними позивачем та зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Абзацом 8 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. Зокрема, за здійснення оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії передбачено штраф - 500 000 гривень.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені чинним на час виникнення спірних правовідносин Законом №481/95-ВР.

В ст.1 Закону №481/95-ВР наведені наступні терміни:

виробництво пального - діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, в результаті якої отримується пальне або інші продукти переробки;

зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик; сировина - предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці; місце виробництва пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для виробництва та/або зберігання пального на праві власності або користування;

місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;

оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам.

Отже, оптова торгівля пальним складається із двох складових: 1) придбання пального; 2) реалізація пального, як суб'єктам господарювання з роздрібної та/або оптової торгівлі, та/або іншим особам. При цьому, виходячи з правового визначення такі «інші особи» можуть бути суб'єктами господарювання, які не здійснюють (займаються) відповідну(ою) торгівлю(ею) пальним.

За змістом п.п. 1, 2 розд. II Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 218, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 березня 2016 р. N 405/28535 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Порядок), акцизна накладна складається при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Реалізація пального це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне (чи без такого переходу), за плату (чи без такої.. плати) на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам. Тому переміщення пального між складами не є операцією з реалізації пального.

Отже, немає обов'язку складати АН при здійсненні такого переміщення пального, як стверджує позивач.

Пунктом 231.1 ст.231 Податкового кодексу встановлено обов'язок платника податку при реалізації пального скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником, особи.

Відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального - це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.

Відповідно до п. 2 розд. І Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 218, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.03.2016 за №405/28535, акцизна накладна складається особами, які здійснюють реалізацію пального та які відповідно до п.п.212.1.15 п.212.1 ст. 212 Податкового кодексу визначені платниками акцизного податку.

Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва не підакцизної продукції на умовах, встановлених ст.229 Податкового кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Виробник пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно) зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.

Згідно з п.231.3 ст.231 Податкового кодексу акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 №408 затверджено “Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового», який визначає механізм відкриття та закриття рахунків платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового (далі - платники акцизного податку) зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, механізм роботи зазначеної системи, а також проведення; розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.

Відповідно п.1 Порядку, платники акцизного податку зобов'язані з 01.05.2019 р. до 01.06.2019 зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники будуть станом на 1 липня 2019 року. Суб'єкти господарювання зобов'язані до 01.07.2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 01.07.2019 року.

Статтею 1 Закону №481 визначено, зокрема, що оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню і товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).

Відповідно до ст. 15 Закону №48, суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

Орган виконавчої влади уповноважений видавати ліцензії на право оптової торгівлі пальним визначено у постанові Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №545 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного Державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою внесені зміни до пункту 6 переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 року №609 (Опубліковано 28.06.2019 року у газеті “Урядовий кур'єр» №121).

Ліцензування оптової торгівлі пальним здійснює ДПС.

Відповідно до абзацу першого преамбули Закону №481, цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.

Статтею 17 Закону №481 передбачено, що за порушення норм Закону №481 щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим, виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим; спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Щодо приписів норми пп. 14.1. 202 п.14.1 ст.14 ПК України, то суд відхиляє твердження позивача, що оскільки ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» з метою здійснення господарської діяльності зі зберігання скрапленого газу були укладені договори про надання послуг зберігання №12/12/17-ГНС/АКСІС від 12.12.2017 з ТОВ «АКСІС ТРЕЙД» і №19/02/19-ГНС/АЛІНТРЕЙД від 19.02.2019 з ТОВ «АЛІНТРЕЙД», то реалізація пального не здійснювалась.

ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» реєструвало акцизні накладні на ТОВ «ДОЛИНСЬКИЙ КОМБІКОРМОВИЙ ЗАВОД», ФГ «ХМЕЛЬОВ ОЛЕКСАНДР ВАСИЛЬОВИЧ», ФГ «ХМЕЛЬОВОЇ С.В.»,

Позивачем здійснювалась передача (відвантаження) пального вантажними автомобілями третім особам, а не повернення пального за договором зберігання.

Факт передачі пального третім особам позивачем не спростовано.

Враховуючи викладене, суд вважає правомірним висновок стосовно встановлення факту реалізації ТОВ "ГСН Привільне" пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1006462, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, внаслідок чого платником податків порушено норми ч.8 ст. 15 Закону № 481.

Таким чином, за наслідками розгляду справи встановлено правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення від 03.02.2021 року №0004120901 на суму 500000,00 грн.

Стосовно податкового повідомлення-рішення від 27 серпня 2021 року № 0125560901, суд зазначає наступне.

В акті перевірки зафіксовано про прийняття ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» станом на 01 липня 2019 року за даними акцизних накладних з напрямом використання код 3 «розподіл обсягу залишків пального станом на 01 липня 2019 року між акцизними складами/пересувними акцизними складами, де такі обсяги фактично знаходились» на акцизний склад за адресою: Дніпропетровська обл., с. Надіївка, вул. Шосейна, буд, 1-Г пального в загальному обсязі 12 072 155,08 літрів. Проте загальна місткість резервуарів, які знаходились станом на 01 липня 2019 року на ГНС за адресою Дніпропетровська обл., с.Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1- Г, складала лише 2 000 м3.

За підрахунком контролюючого органу з урахуванням об'єму резервуарів, максимальна фактична місткість резервуарів ГНС, які розташовані на акцизному складі за адресою: Дніпропетровська область, с. Надіївка, вул. Шосейна, буд. l-Г (уніфікований номер №1006462), складає 1 800 м3, що становить 1 800 000,00 літрів. В той же час, відповідно до даних зазначених в СЕАРП та СЕ ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» по розподілу, останнім прийнято на зберігання 12 072 155,08 літрів, що на 10 272 155,08 літрів більше фактичної місткості зазначених резервуарів.

На переконання ГУ ДПС у Дніпропетровській області наведене свідчить про неможливість позивачем тримати зазначений залишок скрапленого газу в повному обсязі, та відповідно, про відсутність у нього права на використання ліміту пального в обсязі 10 272 155,08 літрів. Таким чином, Товариство повинно було здійснити поповнення ліміту при подальшому відвантаженні (відпуску) пального з акцизного складу за адресою Дніпропетровська область, с. Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1-Г (уніфікований номер №1006462).

З огляду на те, що Товариство не вчинило таке поповнення лімітів, то контролюючий орган встановив відсутність у ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» за перевіряємий період обсягів пального для подальшої фізичної його передачі (відпуску, відвантаження), без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку станом на 01 липня 2019 року в розмірі 10 272 155,08 літрів пального за кодами УКТ ЗЕД: 2711 12 19 00; 2711 12 94 00; 2711 12 97 00; 2711 13 97 00; 2711 19 00 00.

Перевіркою встановлено перевищення обсягів фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального над обсягами обчисленими відповідно пункту 232.3 статті 232 ПК України, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (СЕАРП та СЕ)

Нормами підп. 232.4.2 п. 232.4 ст.232 ПК України встановлено, що у разі якщо у платника акцизного податку виникає потреба поповнити обсяги залишків пального або спирту етилового в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, він може зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового за умови:

- наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку, не менше ніж сума акцизного податку, розрахованого з обсягу пального або спирту етилового у такій заявці, - для обсягів пального або спирту етилового, що оподатковуються акцизним податком;

- без наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку - для обсягів пального або спирту етилового, що оподатковуються на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу, або не підлягають оподаткуванню, або звільняються від оподаткування.

Кошти сплаченого акцизного податку, які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, зараховуються на окремі рахунки, відкриті платнику акцизного податку в центральному органі виконавчої влади, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно пункту 231.4 статті 231 ПК України, право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу. За результатом аналізу даних СЕАРП та СЕ за перевіряємий період встановлено, що у ТОВ «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» відсутні обсяги пального для подальшої фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального, без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку станом на 01.07.2019 року в розмірі 10 272 155,08 літрів пального за кодами УКТ ЗЕД: 2711 12 19 00; 2711 12 94 00; 2711 12 97 00; 2711 13 97 00; 2711 19 00 00. Таким чином, перевіркою встановлено перевищення обсягів фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального над обсягами обчисленими відповідно п. 232.3 ст. 232 ПКУ, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП та СЕ.

Щодо факту крадіжки скрапленого газу, за яким триває досудове розслідування, суд зазначає наступне.

З огляду на положення ст. 90 КАС України і висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 07.07.2022 у справі №160/3364/19 обставини підлягають встановленню адміністративними судами під час розгляду відповідних спорів по суті на підставі всіх належних і допустимих доказів, причому жоден з доказів не має наперед установленої сили, у тому числі будь-які дані, отримані в межах кримінальних проваджень. Ці дані підлягають ретельній перевірці безпосередньо судом, що розглядає справу, в силу офіційності з'ясування обставин справи, а також якщо платник податків обґрунтовано заперечує достовірність відповідних даних.

Отже, визначальним для вирішення спорів про наявність податкових наслідків за результатами вчинення господарських операцій є дослідження сукупності обставин та первинних документів, які можуть як підтверджувати, так і спростовувати реальність господарських операцій.

Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що до винесення вироку в рамках кримінального провадження, документи досудового розслідування не можуть вважатись належним доказом в адміністративному судочинстві.

Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі відомостей податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції. За умови подання платником податків усіх належним чином оформлених документів, передбачених податковим законодавством, дані податкового обліку вважаються сформованими платником податків правомірно (обґрунтовано), якщо контролюючий не доведе зворотнє.

Враховуючи наведене, суд не вбачає підстав для визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0125560901 форми «Р» від 27.08.2021 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17 488 528,51 грн.

Відповідно до частин 1,2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач не с користався своїм правом і не надав пояснень в спростування доводів податкового органу з урахуванням висновків Верховного Суду, явку в судове засідання проігнорував, причини неявки позивачем повідомлено не було.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Оскільки судом відмовлено у позовних вимогах, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 242-246, 255 ,262, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ГНС ПРИВІЛЬНЕ» ( нова назва Товариство з обмеженою відповідальністю «Резерв Інвест Плюс») до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0004120901 форма «С» від 03.02.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій на суму 500 000,00 грн.; №0125560901 форми «Р» від 27.08.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій на суму 17488528,51 грн., -відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона