Рішення від 01.04.2025 по справі 140/491/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/491/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) про визнання дій протиправними, які викладені у листі від 13.09.2024 №К-2822, та зобов'язання відповідача повторно розглянути питання про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу за заявою від 29.08.2024, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.08.2024 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, в якій просив оформити відстрочку на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) та надати довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (у зв'язку із доглядом за своєю матір'ю ОСОБА_2 ), до якої долучив всі необхідні документи, в тому числі копію акту про встановлення особою догляду (постійного догляду). Однак 18.10.2024 позивач отримав лист ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.09.2024 №К-2822, яким повідомлено, що вказана вище заява не може бути розглянута так як не надано повного пакета документів згідно Додатку 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), а саме відсутній акт про встановлення факту здійснення позивачем постійного догляду за ОСОБА_2 (додаток 8 до Порядку в редакції постанови КМУ від 16.08.2024 №930). 18.10.2021 позивач направив відповідачу листа, в якому просив надати роз'яснення на якій підставі він зобов'язаний переробити акт догляду за формою згідно додатку 8 до Порядку (в редакції Постанови №930), та на підставі якого пункту, статті діючого законодавства йому відмовлено у наданні відстрочки, однак відповіді так і не отримав.

Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та зазначає, що терміну дії акту про встановлення особою догляду (постійного догляду) не має, а тому наданий ним акт до заяви є дійсним, оскільки він складений згідно діючого законодавства на дату складення акту. Більше того, пунктом 60 Порядку №560 передбачено, що комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади; на підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки; рішення комісії оформляється протоколом. У свою чергу, відмова відповідача у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації оформлена без дотримання вимог Порядку №560.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав. В обґрунтування такої позиції зазначив, що 06.09.2024 на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла заява від ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону №3543-XII з доданими до неї документами. В той же час, доданий до заяви акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) № 1 від 08.07.2024 не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №930 затверджено зміни, що вносяться до Порядку №560, підпунктом 3 пункту 3 даної Постанови затверджено новий зразок акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду. Відтак, оскільки на момент подання позивачем заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (29.08.2024) акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) втратив чинність, тому ІНФОРМАЦІЯ_4 направлено лист від 13.09.2024 №К-2822, яким позивачу роз'яснено, що дана заява не може бути розглянута Комісією у зв'язку з ненаданням повного пакету документів згідно Додатку 5 до Порядку №560, а саме: відсутній акт про встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 (додаток 8 до Порядку в редакції Постанови від 16.08.2024 №930). Крім того, зазначив, що позивач до заяви від 29.08.2024 не долучив документи, які підтверджують, що гр. ОСОБА_2 є особою з інвалідністю II групи, а долучений до заяви висновок лікарсько-консультативної комісії №32/63 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі надається для одержання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. З урахуванням наведеного просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

06.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 за вх. №К-2822 зареєстровано заяву ОСОБА_1 від 29.08.2024, в якій позивач зазначив, що є особою, яка на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, та просив розглянути його заяву та оформити у порядку, визначеному Постановою № 560 (зі змінами згідно Постанови від 16.08.2024 №930), довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (а.с.37). До вказаної заяви позивач долучив копії таких документів: паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 38-39); паспорта громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера на ім'я ОСОБА_2 (а.с. 40-42); свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (а.с. 43); висновку лікарсько-консультативної комісії №32/63 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 14.06.2024 (а.с. 44); акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 04.07.2024 (а.с. 45-47); витяги з реєстру Прилісненської територіальної громади від 27.08.2024 (а.с. 48-49).

Листом від 13.09.2024 №К-2822 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив позивача, що його заява від 29.08.2024 (за вх. №К-2822 від 06.09.2024) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не може бути розглянута Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 , так як не надано повний пакет документів згідно Додатку 5 до Порядку №560, а саме: відсутній акт про встановлення факту здійснення позивачем постійного догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (додаток 8 до Порядку в редакції Постанови від 16.08.2024 №930) (а.с. 14, 50).

18.10.2024 позивач направив поштовим зв'язком відповідачу листа, в якому просив надати інформацію про те, на якій підставі він зобов'язаний переробити акт догляду за формою згідно додатку 8 до Порядку (в редакції Постанови №930), та на підставі якого пункту, статті діючого законодавства йому відмовлено у наданні відстрочки (а.с. 15). Вказаний лист був вручений відповідачу 29.10.2024, про що в матеріалах наявні відповідні докази (а.с .16-17), однак позивач стверджує, що відповіді на заяву від 18.10.2024 так і не отримав.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з частинами першою, третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Як установлено частиною шостою статті 2 Закону №2232-ХІІ, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період є одним із видів військової служби.

Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина четверта статті 2 №2232-ХІІ).

Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон №3543-XII (далі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У розумінні статті 1 Закону №3543-XII мобілізацією вважається комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до пункту 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з підпунктами 1, 8 пункту 1 Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу); особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначено перелік військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Зокрема, згідно з пунктом 9 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154), органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 11 Положення №154 установлено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

З 18.05.2024 набрав чинності Порядок №560 (тут і надалі в редакції на час виникнення спірних правовідносин), який визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до пункту 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з пунктом 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Як передбачено пунктом 58 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відповідно до пункту 58-1 Порядку №560 військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка). Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.

Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

За приписами пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Додатком 5 до Порядку №560 (далі в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 930 від 16.08.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачений Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Так, військовозобов'язані, які звертаються із заявою про надання відстрочки на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону №3543-XII надають:

- для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ;

- для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.

При цьому, Порядком № 560 не передбачено повноважень відповідача залишати подану заяву без розгляду чи повертати подані документи, оформлюючи таке повернення листом.

Як встановлено судом вище, 06.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 за вх. №К-2822 зареєстровано заяву позивача ОСОБА_1 від 29.08.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону №3543-XII (а.с.37). До вказаної заяви позивач долучив, зокрема, копію свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 (а.с. 43), копію висновку лікарсько-консультативної комісії №32/63 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 14.06.2024 (а.с. 44), копію акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 04.07.2024 (а.с. 45-47).

Однак, всупереч положенням пункту 60 Порядку №560 ІНФОРМАЦІЯ_6 , отримавши 06.09.2024 вказану вище заяву позивача, не прийняла жодного рішення - про надання або відмову у наданні відстрочки.

У постанові Верховного Суду від 17.04.2019 у справі №342/158/17 суд касаційної інстанції зазначив, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Суд наголошує, що ІНФОРМАЦІЯ_6 , як суб'єкт владних повноважень, до повноважень якої належить вирішення питання наявності підстав для надання відстрочки від призову під час мобілізації, після отримання заяви позивача та документів на підтвердження цього права, зобов'язана була прийняти рішення за наслідком її розгляду - про надання або відмову у наданні відстрочки.

Натомість, за наслідком розгляду заяви позивача відповідне рішення, оформлене протоколом, про надання або відмову у наданні відстрочки прийнято не було, доказів протилежного матеріали справи не містять.

Лист відповідача від 13.09.2024 №К-2822 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, який породжує певні юридичні наслідки.

У даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

Таким чином, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та обставин у справі, виходячи із наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити у спосіб визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нерозгляду заяви позивача від 29.08.2024 (зареєстровано за вх. №К-2822 від 06.09.2024) та зобов'язання Комісію ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.08.2024 (зареєстровано за вх. №К-2822 від 06.09.2024) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону №3543-XII, і прийняти відповідне рішення за наслідком розгляду цієї заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на задоволення позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 1211,20 грн, сплачений квитанцією від 16.01.2025.

Керуючись статтями 243-246, 262 КАС України, на підставі Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 29.08.2024 (зареєстровано за вх. №К-2822 від 06.09.2024) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зобов'язати Комісію ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.08.2024 (зареєстровано за вх. №К-2822 від 06.09.2024) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і прийняти відповідне рішення за наслідком розгляду цієї заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Суддя О. О. Андрусенко