Провадження номер 3/741/227/25
Єдиний унікальний номер 741/261/25
іменем України
02 квітня 2025 року м. Носівка
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Крупини А.О.,
з участю секретаря судового засідання Кузьменка І.С.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
прокурора Ніжинської окружної прокуратури Чернігівської області Плоского О.О.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює керівником гуртків Центру дитячої та юнацької творчості Носівської міської ради, депутата 8-го скликання Носівської міської ради Чернігівської області,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи депутатом Носівської міської ради Чернігівської області 8 скликання, тобто у відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14 жовтня 2014 року, є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий (2021) рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 21 січня 2025 року, хоча зобов'язана була подати не пізніше 31 січня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також ОСОБА_1 , будучи депутатом Носівської міської ради Чернігівської області 8 скликання, тобто у відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14 жовтня 2014 року, є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий (2023) рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 21 січня 2025 року, хоча зобов'язана була подати не пізніше 31 березня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Носівського районного суду Чернігівської області від 01 квітня 2025 року справи № 741/261/25 та № 741/262/25 щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП було об'єднано в одне провадження та присвоєно справі єдиний унікальний номер 741/261/25.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину визнала повністю, пояснила, що вона є депутатом міської ради, починаючи з листопада 2020 року. Першопричиною несвоєчасного подання декларацій про доходи був технічний збій її комп'ютерної техніки, який виник при подання декларацій. Інших поважних причин або непереборних обставин не було.
Прокурор Плоский О.О. у судовому засіданні підтримав протоколи про адміністративні правопорушення та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки нею без поважних причин було порушено вимоги антикорупційного законодавства у частині необхідності подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2023 роки.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора Плоского О.О., суд дійшов до наступних висновків.
Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фотоі кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23 липня 2022 року, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб,уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ, прийнятий 20 вересня 2023 року, набрав чинності 12 жовтня 2023 року.
Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічні декларації за 2021 рік до 31 січня 2024 року, а за 2023 рік до 31 березня 2024 року.
Відтак, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , як депутат місцевої ради і суб'єкт відповідальності згідно з пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме без поважних причин шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулі 2021, 2023 роки, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, подала таку декларацію 21 січня 2025 року, у той час як зобов'язана була подати за 2021 рік не пізніше 31 січня 2024 року, та за 2023 рік подала декларацію 21 січня 2025 року, хоча була зобов'язана подати не пізніше 31 березня 2024 року.
Визначаючи розмір адміністративного стягнення, суд з огляду на приписи ст. 33 КУпАП враховує обставини та характер вчинених правопорушень, ступінь вини порушника, її майновий стан, відсутність обтяжуючих відповідальність порушника обставин.
Тому, з урахуванням установлених обставин справи, позиції прокурора, з метою виховного впливу та запобігання скоєння аналогічних правопорушень у подальшому, суд дійшов висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України, що буде необхідним і достатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись, ст. 33, 36, 40-1, ч.1 ст.172-6, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Носівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Анатолій КРУПИНА