ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
31.03.2025Справа № 910/13723/22 (910/536/25)
За позовом Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Новоселецької міської ради, Західного офісу Держаудитслужби
до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ернерінг"
до відповідача 2: Комунального некомерційного підприємства "Новоселицька лікарня" Новоселицької міської ради Чернівецького району Чернівецької області
про визнання недійсними додаткових угод до договору та стягнення 110437,77 грн
Суддя Івченко А.М.
Представники: не викликались
Чернівецька окружна прокуратура звернулась до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі в інтересах держави в особі Новоселецької міської ради, Західного офісу Держаудитслужби про визнання недійсними додаткових угод до договору та стягнення 110437,77 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання); роз'яснено учасникам справи, що відповідно до частини 7 статті 252 Господарського процесуального кодексу України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву; запропоновано відповідачам у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали про відкриття провадження надати суду: - відзив на позов, складений з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на чинне законодавство та докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачем; - докази направлення відзиву позивачу; запропоновано позивачу у строк протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позов надати суду відповідь на відзив на позов, а також докази направлення відповіді на відзив відповідачу; визначено відповідачам строк для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив; попереджено відповідачів, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України). При цьому, якщо докази не можуть бути подані разом з відзивом з об'єктивних причин, відповідач повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (ч. 3, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України); зобов'язано сторін негайно повідомити суд у разі сплати (часткової) відповідачем заборгованості, яка є предметом даного спору.
17.02.2025 від Західного офісу Держаудитслужби надійшли пояснення.
Позивач та відповідачі були повідомлені про відкриття провадження у справі відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Приписами статті 248 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Новоселицькою окружною прокуратурою під час виконання покладеної на органи прокуратури конституційної функції представництва інтересів держави в суді опрацьовано інформацію розміщену в мережі Інтернет з питань здійснення публічних закупівель', за результатами чого встановлено наступне.
Комунальним некомерційним підприємством «Новоселицька лікарня» Новоселицької міської ради (далі - Лікарня), з використанням вебпорталу «Ргоzоrrо» проведено відкриті торги щодо закупівлі електричної енергії в обсязі 450000 кіловат - година з очікуваною вартістю 2 430 000 тис грн.
Переможцем вказаного аукціону визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕРНЕРІНГ» (далі Товариство) з ціновою пропозицією 1697848,98 грн.
За результатами проведеної процедури закупівлі 18.01.2022 між Лікарнею і Товариством укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №31 (далі Договір).
Відповідно до Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 предметом закупівлі є електрична енергія (п. 2.1 Договору).
За цим Договором Постачальник продає Електричну енергію Споживачу, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити отриману електричну енергію, відповідно до п. 2.1 даного Договору.
Ціна Договору становить 1697849 грн 88 коп (п. 5.2 Договору).
Обсяг постачання електричної енергії складає 450 000 кВт/год (п. 2.2 Договору).
Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становитьЗ,77299973 грн (п. 5.1 Договору).
Істотні умови договору не можуть змінюватись до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків передбачених п. 13.2 Договору:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовженая, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Ріайз, АКОІЇ8 регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
Договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами, скріплений печатками Сторін (за наявності) і діє до 31.12.2022 включно, а щодо проведення розрахунків - до повного здійснення (п. 13.1 Договору).
Відповідно до Додатку 3 до Договору договірні величини споживання електричної енергії Замовника на 2022 рік становлять 450 тис. кВт/год. (ціна за 1 кВт/год = 3,77299973 грн. (1697849, 88 грн: 450 000).
У подальшому, керуючись ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон) сторонами укладено 3 додаткових угоди до Договору, згідно яких було збільшено ціну на електроенергію з одночасним зменшенням обсягу постачання електричної енергії. Зокрема:
- додатковою угодою № 1 від 08.02.2022 змінено ціну Договору на 440 167 грн 94 коп, кількість електроенергії зменшено до 442718,89 кВт/год, тобто ціну за 1 кВт/год збільшено з 3,77299973 грн до 3,83505173 грн (на 1,64%).
При цьому, при підвищенні ціни на електричну енергію, Постачальник керувався Постановою НКРЕКП №2454 від 01.12.2021, згідно якої тариф на послугу з передачі електричної енергії застосовується з 01 січня 2022 року, що стосується періоду коливання цін на електричну енергію до укладання основного договору та не може слугувати підтвердженням коливання ціни на ринку в періоді між датою укладення Договору №31 (18.01.2022) та датою укладення Додаткової угоди №1 про зміну ціни від 08.02.2022.
Окрім цього, Постачальнику достеменно було відомо про Постанову НКРЕКП №2454 від 01.12.2021, згідно якої тариф на послугу з передачі електричної енергії застосовується з 01 січня 2022 року, так як Постанова від 01.12.2021, а подання тендерної пропозиції відбулось 23.12.2021, це вказує на те, що не досягається мета Закону, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні
проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
В той же час, як було зазначено вище, в укладеному договорі від 18.01.2022 №31 не встановлений порядок зміни ціни, вразі зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів.
Статтею 638 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягай згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Також, п. 2 і 3 статті 180 Господарського кодексу України визначено, що господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Таким чином, враховуючи вимоги п.8 ч.2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі», ст. 638 ЦК України та п.2 і 3 ст. 180 ГК України, а також те, що в договорі про закупівлю №31 не встановлений порядок зміни ціни, додаткова угода від 08.02.2022 №1 щодо підвищення ціни за 1 кВт електроенергії укладена всупереч ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» відповідно до якого істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі.
При цьому, у Замовника були відсутні правові підстави щодо внесення змін до договору від 18.01.2022 №31 у випадку, визначеного п.7 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки в договорі про закупівлю №31 не встановлений порядок зміни ціни, вимога якою є обов'язковою, встановлена вказаною нормою цього Закону України «Про публічні закупівлі». Таким чином, вносячи зміни до істотних умов договору щодо підвищення ціни одиниці товару додатковою угодою від 08.02.2022 №1, Підприємством не дотримано вимоги пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
- додатковою угодою № 2 від 23.03.2022 ціну за 1 кВт/год збільшено до 4,2181734 грн (на 9,99 %), кількість електроенергії складає 402508,308 кВт/год
Листом від 22.03.2022 № 1/100 Товариство обґрунтувало необхідність підвищення ціни коливанням ціни на ринку.
На підтвердження коливання ціни Товариством надано цінову довідку Черкаської ТПП № 0-117 від 18.03.2022 про середньозважену ціну електричної енергії станом за лютий 2022 (2127,23 грн) та за 20 днів березня 2022 (2311,76 грн).
Відповідно до п. 4 вказаної додаткової угоди сторони домовились, що дія цієї додаткової угоди набирає чинності з моменту підписання та є невід'ємною частиною Договору 31 від 18.01.2022.
- додатковою угодою № 3 від 15.07.2022 ціну за 1 кВт/год збільшено з 01.07.2022 до 4,6395689226 грн (на 9,99%), кількість електроенергії складає 365949,92 кВт/год.
Листом від 15.07.2022 № 1 Товариство обґрунтувало необхідність підвищення ціни доводами аналогічними, які викладені у попередніх листах.
На підтвердження коливання ціни Товариством надано цінову довідку Харківської торгово-промислової палати № 397/22 від 13.07.2022 про
середньозважену ціну електричної енергії, згідно офіційного веб-сайту ДП «Оператор ринку» за першу декаду червня (01.06-10.06) 2022 (2255,72 грн) та за першу декаду липня 2022 (2522,11 грн).
Відповідно до п. 5 вказаної додаткової угоди сторони домовились, що дія цієї додаткової угоди набирає чинності з моменту підписання та є невід'ємною частиною Договору 31 від 18.01.2022.
Отже, додатковими угодами № 1-2 збільшено ціну з 01.01.2022 на 11,63 % від ціни встановленої у договорі.
Загалом, згідно вказаних угод ціну на електроенергію збільшено на 21,62 % у порівнянні з ціною зазначеною у Договорі.
Вважаю, що додаткові угоди №№ 1-3 є недійсними, з наступних підстав.
2. Правові підстави позову
Відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон) договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно із ч. 1 ст. 628, ст. 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.
Згідно зч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно із ч. ч. З, 4 ст. 653 ЦК України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Додаткові угоди №№ 1-3 укладені з порушенням вимог ч. 5 ст. 41 Закону, оскільки відповідно до вказаних угод внесено зміни до істотних умов договору та збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10 %.
Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно із ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Із врахуванням вищенаведеного, наявні законні підстави для визнання у судовому порядку недійсними додаткових угод № № 1 - 3 до договору.
Оскільки зазначені додаткові угоди № № 1 - 3 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між Лікарнею та Товариством щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором, мали регулюватись Договором № 31 від 18.01.2022, згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії складає 3,77299973 (1697849,88 грн: 450 000) грн за 1 кВт/год з ПДВ.
На виконання умов Договору Споживачем сплачено кошти на загальну суму 979616,17 грн.
Згідно актів прийняття - передавання товарної продукції на виконання умов Договору Товариством поставлено 230368 кВт.
Таким чином сума безпідставно сплачених коштів становить 110437,77 грн (979616,17 грн. - (3,77299973 грн * 230368 кВт = 110437,77 грн)), де:
- 979616,17 грн - сума сплачених коштів, на виконання умов договору;
- 3,77299973 грн - ціна встановлена в Договорі;
- 230368 кВт - кількість електроенергії, поставленої на виконання умов договору.
Метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції. До основних принципів публічних закупівель віднесено, зокрема, їх максимальна економія та ефективність.
Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України має бути дотримано принцип ефективності та результативності при складанні та виконанні бюджетів, де усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основ' національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом: - забезпечення якісного надання послуг, гарантованих державою, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
За п. 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
За частиною 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягай згоди з усіх істотних умов договору. Істотним; умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з частинами 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише в випадках і на умовах, установлених договором або законом.
За приписами статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язуєте: оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України "Про публічні закупівлі".
Цей Закон передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (частина 1 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі").
За пунктами 6, 11 та 22 статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі":
- договір про закупівлю це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару;
- замовники це суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
- предмет закупівлі це товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
Відповідно до частин 1 - 3 статті 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, які погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами в передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
За приписами частини 4 статті 41 вказаного Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції діючій на момент укладення Договору) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозицїї/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Відповідно до п. 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції чинній на момент укладення Договору) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
В абзаці 2 частини 3 статті 6 ЦК України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Таким чином, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, за якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно в випадках, визначених частиною 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема, за п. 2 - у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни електричної енергії на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.
Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки п. 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" урегульовано саме зміну істотних умов договору в разі виникнення такого явища як коливання ціни на ринку.
Виходячи із викладеного, внесення змін до договору в частині його ціни за одиницю товару є правомірним лише в випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення) щодо внесення змін.
Перемога в тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору за однією ціною та її подальше підвищення шляхом укладення "каскадних" додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку постачальника. Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 5 Закону України "Про публічні закупівлі".
Кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам (стаття 13 ЦК України).
Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
Таким чином, беручи участь у процедурі публічних закупівель, Товариства самостійно визначаючи ціну на предмет закупівлі, з урахуванням власного економічного^ обґрунтування рентабельності підприємства і можливості виконати взяті зобов'язання упродовж дії договору, чітко усвідомлювало свою можливість поставки товару за заявленими цінами протягом дії договору, адже вчиненню таких дій повинні передувати організаційні дії щодо закупки товару. Саме по собі коливання цін на ринку - природна обставина ринкових відносин, яка повинна братися до уваги при укладенні договорів з урахуванням підприємницького ризику. Саме лише коливання цін не є безумовною підставою внесення змін до договору.
В силу особливостей функціонування ринків РДН та ВДР ціна купівлі-продажу електричної енергії є динамічною, тобто коливання ціни відбуваються постійно в залежності від попиту та пропозиції, часу доби та сезону, інших чинників, що не міг не знати та не враховувати відповідач, здійснюючи свою діяльність з купівлі електроенергії на майданчиках РДН та ВДР, та формуючи тендерну пропозицію щодо спірної закупівлі^-
Укладення додаткових угод до договору щодо зміни ціни на товар, за відсутності для цього визначених Законом України "Про публічні закупівлі" підстав, спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання договору.
Згідно з частиною 1 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Статтею 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, так правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до вимог статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні в натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає в користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
За приписами частини 1 статті 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Відповідно до частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з п. 1 частини 3 статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Відповідачі не надали суду відзивів, а також доказів сплати заборгованості.
З огляду на викладені обставини, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню заявлені позовні вимоги.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмету спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному зверненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
З огляду на викладені обставини та наведені норми суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявлених позивачем вимог, у зв'язку з чим вважає за доцільне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Крім того, керуючись положеннями ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за доцільне стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРНЕРІНГ" на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 12 112,00 грн.
Керуючись ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 73-74, 129, 234 Господарського процесуального кодексу України суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсними додаткові угоди № 1 від 08.02.2022, № 2 від 23.03.2022, № 3 від 15.07.2022, до договору про постачання електричної енергії споживачу №31 від 18.01.2022.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРНЕРІНГ" (03022, м. Київ, пров. Василя Жуковського, 15, код ЄДРПОУ 39726263) на користь Новоселицької міської ради (код ЄДРПОУ 37836095, 60300, вул. Каштанова, 7, м. Новоселиця) сплачені кошти в сумі 110 437,77 грн.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРНЕРІНГ" (03022, м. Київ, пров. Василя Жуковського, 15, код ЄДРПОУ 39726263) на користь Чернівецької обласної прокуратури (код 02910120, код ЄДРПОУ - 02910120, вул. Кордуби, 21-А, м. Чернівці, 58001, р/р у форматі ІВАN- UА378201720343110001000004946; банк - ДКСУ м Київ, МФО - 820172) судовий збір у розмірі 12 112,00 грн.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
6. Копію рішення направити учасникам провадження у справі про банкрутство.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено: 02.04.2025
Суддя А.М.Івченко