ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
27 березня 2025 року Справа №902/778/24
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючий суддя Мельник О.В.
суддя Петухов М.Г.
суддя Маціщук А.В.
секретар судового засідання Переходько К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Стрижавської селищної ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 15.01.2025 (суддя Міліціанов Р.В., повне рішення складено 24.01.2025)
за позовом Фізичної особи-підприємця Баришева Семена Олеговича
до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області
про визнання незаконним розпорядження та визнання укладеним договору оренди земельної ділянки
за участю представників:
позивача - Хейніса О.Г.,
відповідача - Парлальос В.В.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 15.01.2025 позов задоволено частково. Визнано укладеним між Фізичною особою-підприємцем Баришевим С.О. та Стрижавською селищною радою з дати набрання чинності рішення суду у даній справі договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:04:002:0731 у редакції, викладеній у вказаному рішенні. Відмовлено у задоволенні позову в іншій частині вимог.
Стягнуто з Стрижавської селищної ради на користь Фізичної особи-підприємця Баришева С.О. 1514,00 грн судових витрат зі сплати судового збору та 3750,00 грн судових витрат на професійну правничу допомогу. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 4542,00 грн та 11250,00 грн судових витрат на професійну правничу допомогу залишено за позивачем.
Суд першої інстанції, дослідивши відповідні електронні докази та надавши їм сукупну оцінку, констатував, що до дати та часу початку електронного аукціону з продажу права оренди спірної земельної ділянки (14.05.2024 року о 12:40) відомості про скасування торгів не внесено до електронної системи. Інших доказів відповідачем не надано та матеріали справи не містять інших відомостей, котрі надавали б суду можливість встановити доведення до відома оператора електронного майданчика, учасників аукціону інформації про прийняття до дати проведення земельних торгів рішення про їх скасування, як того вимагає імперативний припис ч.3 ст.138 ЗК України.
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення про скасування земельних торгів було оприлюднено після проведення відповідного аукціону, визначення переможця та підписання переможцем протоколу про результати земельних торгів №LRE001-UA-20240412-77486. При цьому, суд вказав, що вважає більш вірогідними та надає перевагу доказам позивача стосовно дотримання умов участі у земельних торгах та набуття статусу переможця.
Крім того, господарський суд зауважив, що оприлюднення рішення про скасування земельних торгів після дати їх проведення та визначення переможця свідчить про прояв зі сторони відповідача недобросовісної поведінки, на шкоду іншій стороні переддоговірних орендних правовідносин. Стрижавська селищна рада, як організатор земельних торгів, повинна вчиняти добросовісні та передбачувані дії стосовно належної підготовки до аукціону, перевірки до моменту формування умов продажу права оренди власних відомостей стосовно наявності усіх обтяжень земельної ділянки, приймати рішення про скасування земельних торгів до дати та часу проведення аукціону, а також з урахуванням обов'язку доведення змісту відповідного рішення шляхом його оприлюднення з дотриманням інтересів учасників торгів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що розпорядження Стрижавської селищної ради від 14.05.2024 року №84 "Про скасування земельних торгів в електронній торговій системі з ідентифікатором LRE001-UA-20240412-77486" є протиправним та суперечить вимогам п.6 ч.1 ст.3 ЦК України, ст.5, ч.3 ст.138 ЗК України, принципам добросовісності та належного врядування.
Суд першої інстанції, враховуючи абз. 4 ч. 16 ст.137, абз.7 ч.2 ст.135 ЗК України, зазначив, що ФОП Баришев С.О., як учасник з найбільшою ціновою пропозицією за результатами трьох раундів земельних торгів, є переможцем аукціону з продажу права оренди земельної ділянки. Формування електронною системою протоколу про результати земельних торгів та його підписання ФОП Баришевим С.В. є достатньою, нормативно визначеною підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, а дії Стрижавської селищної ради свідчать про ухилення від підписання та укладення договору оренди спірної земельної ділянки. При цьому, матеріали справи не містять доказів не відповідності позивача, як переможця земельних торгів, наведеним у ч.19 ст.137 ЗК України ознакам.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що права позивача є порушеними та підлягають судовому захисту.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Апелянт, керуючись ч.3 ст.138 ЗК України, п.44 Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису), п.7.3. Регламенту ЕТС, зокрема, вказує, що граничний строк, яке встановлює законодавством в разі скасування аукціону, стосується саме дати опублікування організатором в електронній торговій системі повідомлення про скасування земельних торгів - не пізніше ніж протягом робочого дня, наступного за днем прийняття рішення про скасування аукціону, натомість останнє може бути прийняте на будь-якому його етапі, але до моменту укладення відповідного договору.
Вважає, що Стрижавською селищною радою як організатором земельних торгів у встановленому законом порядком був скасований аукціон № LRE001-UA-20240412-77486, оскільки відповідне розпорядження №84 від 14.05.2024 прийняте до початку торгів, повідомлення про скасування оприлюднено на наступний день після прийняття розпорядження. Відтак, висновок суду про недобросовісність поведінки Стрижавської селищної ради є необґрунтованим, адже можливість скасування земельних торгів прямо передбачена законом за наявності певних обставин, які у даному випадку дійсно мали місце, що було підтверджено судом в оскаржуваному рішенні.
Скаржник звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують, що саме протокол, наданий позивачем, був сформований системою автоматично за результатами проведення аукціону, містить коректні відомості, є остаточним та таким, що підлягав підписанню організатором та переможцем. Протокол про результати земельних торгів, про підписання якого зазначає ФОП Баришев С.О., не був оприлюднений ним у системі та не надсилався ним організатору земельних торгів, а був направлений невстановленій особі на електронну пошту a.shvets@e-tender.ua, від якої й надійшов відповідний протокол. При цьому, відсутні відомості щодо належності електронної пошти a.shvets@etender.ua оператору електронної системи, а також електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 саме ФОП Баришеву С.О., використання її ним в якості офіційної при здійсненні своєї діяльності чи участі у цих торгах.
Окрім того, апелянт зазначає, що суд з порушенням норм матеріального права визнав укладеним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:04:002:0731 у відповідній редакції, адже внаслідок цього фактично порушується передбачений законом порядок проведення земельних торгів, оскільки по-перше, Стрижавською селищною радою в межах земельних торгів №LRE001-UA20240412-77486 не було проведено кваліфікацію ФОП Баришева С.О. перед підписанням з ним протоколу та договору за результатами земельних торгів, що належить виключно до її повноважень як організатора.
По-друге, відсутній підписаний між організатором та переможцем земельних торгів та опублікований протокол, із зазначенням ФОП Баришева С.О. як переможця, що, відповідно до абз. 4 ч.16 ст.137 ЗК України, є підставою для укладення договору оренди. Підписання такого протоколу є фізично неможливим, оскільки системою не було його автоматично сформовано за результатами проведення аукціону.
По-третє, посилаючись на п.79 Вимог №1013, п.9.7. Регламенту ЕТС, вказує, що повернення ФОП Баришеву С.В. гарантійного внеску свідчить про невідповідність ним (втрату) статусу учасника земельних торгів, який відповідно до закону може набувати користування земельною ділянкою з кадастровим номером 0520655900:04:002:0731 на підставі земельних торгів.
Також звертає увагу, що наразі земельні торги №LRE001-UA-20240412-77486 мають статус "Торги скасовано". Стрижавська селищна рада як організатор торгів не має технічної можливості виконати вимоги законодавства шляхом оприлюднення результатів проведення земельних торгів за наслідками прийняття судом оскаржуваного рішення про визнання договору оренди укладеним. Відповідно, земельним торгам неможливо присвоїти статус аукціону, що завершився.
З огляду на викладене, скаржник вважає, що оскільки вищенаведені етапи порядку проведення земельних торгів, що передують моменту виникнення у організатора і переможця права укласти договір оренди, фактично не відбулися, між сторонами даного спору не виникло переддоговірних відносин. Як наслідок, відсутні правові підстави для визнання укладеним договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:04:002:0731 у запропонованій позивачем редакції.
У відповідності до ст.263 ГПК України позивач подав відзив на апеляційну скаргу, у якому, зокрема, вказує, що в матеріалах справи наявний належний доказ результатів земельних торгів, а саме протокол, який був надісланий за результатами земельних торгів на електронну пошту позивача, який також був підписаний позивачем та відправлений організатору електронних торгів і мав бути підписаний відповідачем. У цьому протоколі відомості про скасування земельних торгів відсутні, а тому висновок щодо завантаження до електронної системи оприлюднення рішення про скасування земельних торгів лише 15.05.2024 року о 17:13 є правильним.
Також зауважує, що інших доказів відповідачем не надано та матеріали справи не містять інших відомостей, котрі надавали б суду можливість встановити доведення до відома оператора електронного майданчика, учасників аукціону інформації про прийняття до дати проведення земельних торгів рішення про їх скасування, як того вимагає імперативний припис ч.3 ст.138 ЗК України.
Позивач просив апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Вінницької області від 15.01.2025 залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Відповідно до ч.1, 4 ст.269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Розглянувши апеляційну скаргу в межах вимог та доводів наведених в них, відзив на апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду дійшла наступного висновку.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 12.05.2022 року Рішенням 43 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району №5 затверджено Інструкцію щодо проведення електронних торгів уповноваженою особою щодо підготовки до проведення та проведення електронних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) (т.1, а.с.198, 199).
29.03.2024 року Рішенням 83 сесії 8 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району №25 затверджено умови продажу права оренди земельної ділянки кадастровий номер 0520655900:04:002:0731, площею 0,1500 га цільове призначення: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, що розташована на території Стрижавської селищної територіальної громади вул.Алеї, смт.Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область; проєкт договору оренди земельної ділянки комунальної власності; умови продажу права оренди земельної ділянки на земельних торгах у формі електронного аукціону (т.1 а.с. 85, 86).
12.04.2024 року на веб-сайті https://auction.e-tender.ua виставлено на торги право оренди земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 0520655900:04:002:0731, площею 0,1500 га цільове призначення: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, що розташована на території Стрижавської селищної територіальної громади вул. Алеї, с. Стрижавка, Вінницького району, Вінницької області. Організатор - Стрижавська селищна рада.
22.04.2024 року Баришевим С.О. до ТОВ "Е-Тендер" подано заяву на прийняття участі в земельних торгах Право оренди на земельну ділянку кадастровий номер 0520655900:04:002:0731, площею 0,1500 га цільове призначення: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови що розташована на території Стрижавської селищної територіальної громади, номер аукціону LRE001-UA-20240412-77486 (т.1, а.с.21), а також сплачено реєстраційний та гарантійний внески за участь в аукціоні (т.1, а.с.23, 24).
14.05.2024 року проведено земельні торги на право оренди земельної ділянки, що оформлено протоколом про результати земельних торгів LRE001-UA-20240412-77486. Дата та час початку земельних торгів: 14.05.2024 року о 12:40:00 год. Дата та час завершення земельних торгів та формування протоколу земельних торгів: 14.05.2024 року о 13:27:03 год. Переможцем земельних торгів визначено: ФОП Баришев Семен Олегович, РНОКПП НОМЕР_1 (т.1, а.с.27-30).
Згідно платіжної інструкції №3 від 15.05.2024 року позивачем сплачено 74 998,69 грн з призначенням платежу: Стрижавській селищній раді, сплата за лот LRE001-UA-20240412-77486 (т.1, а.с.26).
Разом з тим, розпорядженням Стрижавської селищної ради від 14.05.2024 року №84 "Про скасування земельних торгів в електронній, торговій системі ідентифікатором LRE001-UA-20240412-77486" скасовано земельні торги в електронній торговій системі з ідентифікатором LRE001-UA-20240412-77486 (т.1, а.с.42).
Протоколом від 14.05.2024 року уповноваженої особи, відповідальної за підготовку до проведення та проведення земельних торгів для продажу прав користування земельними ділянками на конкурентних засадах, Ленді С.В., у зв'язку з необхідністю внесення змін до землевпорядної документації на земельну ділянку щодо відчуження права оренди на зазначену земельну ділянку, скасувано аукціон з метою недопущення порушених прав третіх осіб і упередження настання негативних наслідків для громади (т.1, а.с.34).
Позивач вважає, що земельні торги не можуть бути скасовані, оскільки повідомлення про їх скасування опубліковано організатором з порушенням строків, визначених законодавством, а тому стверджує, що земельні торги все ж відбулися, за результатами якого ФОП Баришева С.О. визначено переможцем. Вказані обставини і стали підставою для звернення з даним позовом до суду.
Аналізуючи встановлені обставини справи та надаючи їм оцінку в процесі апеляційного перегляду справи по суті заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 2 ст.124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.134 ЗК України, земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Статтею 135 ЗК України визначені загальні положення щодо проведення земельних торгів, зокрема, у відповідності до ч. 1 якої порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюється, зокрема продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Частиною другою ст.135 ЗК України передбачено, що земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної (суборендної) плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).
Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності.
Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 року №1013 затверджено Вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису), (далі - Вимоги №1013).
Відповідно до ч.1 ст.137 ЗК України визначено, що організатор земельних торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, до якого додаються документи та матеріали на лот (документація), що підтверджують виконання вимог, визначених ч.3 ст.135 і ч.1 ст.136 цього Кодексу.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 12.04.2024 року на веб-сайті https://auction.e-tender.ua Стрижавською селищною радою як організатором земельних торгів виставлено на торги право оренди земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 0520655900:04:002:0731, площею 0,1500 га цільове призначення: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, що розташована на території Стрижавської селищної територіальної громади вул.Алеї, с.Стрижавка, Вінницького р-ну, Вінницької обл. Земельні торги були призначені електронною системою на 14.05.2024 о 12:40 год.
Згідно з ч.2 ст.138 ЗК України земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути визнані судом недійсними.
Земельні торги до їх проведення можуть бути скасовані організатором земельних торгів у разі отримання ним документів, що підтверджують необхідність внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку або встановлення заборони на її відчуження чи передачу в користування. Повідомлення про скасування торгів не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення підлягає оприлюдненню в тому самому порядку, що й оголошення про проведення земельних торгів (ч.3 ст.138 ЗК України).
У відповідності до п.44 Вимог №1013, якщо земельні торги були скасовані згідно з ч.3 ст.138 Кодексу, їх статус змінюється в електронній торговій системі на статус земельних торгів, що скасовані, із збереженням всієї інформації, раніше введеної учасником або організатором.
Повідомлення про скасування земельних торгів оприлюднюється організатором в електронній торговій системі не пізніше ніж протягом робочого дня, що настає за днем прийняття відповідного рішення, та обов'язково повинне містити підстави та обґрунтування прийняття рішення про скасування земельних торгів.
Із аналізу викладеного вбачається, що порядок скасування земельних торгів є чітко регламентованим, що сприяє дотриманню прав учасників та забезпечує правову визначеність у процесі проведення земельних торгів. До обов'язків організатора земельних торгів віднесено не лише прийняття рішень, а також своєчасне оприлюднення відповідного рішення в тому самому порядку, що й оголошення про проведення земельних торгів, а також надання обґрунтувань для такого рішення.
Апеляційним судом встановлено, що розпорядженням Стрижавської селищної ради від 14.05.2024 року №84 "Про скасування земельних торгів в електронній, торговій системі ідентифікатором LRE001-UA-20240412-77486" скасовано земельні торги в електронній торговій системі з ідентифікатором LRE001-UA-20240412-77486 (т.1, а.с.42).
Підставою для прийняття вказаного розпорядження стала доповідна записка начальника відділу містобудування та архітектури апарату селищної ради, головного архітектора Рудого B.C. (т.1, а.с.75), у якій ним встановлені обставини, що при розробці технічної документації із землеустрою не враховано та не зазначено всі наявні обмеження відповідно до містобудівної документації, а саме: не зазначено зону транспортної інфраструктури в межах "червоних ліній" та санітарно-захисну зону від автозаправної станції.
На підставі розпорядження Стрижавської селищної ради від 14.05.2024 року №84, уповноваженою особою, відповідальною за підготовку до проведення та проведення земельних торгів для продажу прав користування земельними ділянками на конкурентних засадах (оренди, суперфіцію, емфітевзису) Лендею С.В., яку призначено відповідно до розпорядження Стрижавської селищної голови від 29.11.2021 №227 (т.1, а.с.200), сформовано відповідний протокол про скасування земельних торгів 14.05.2024 о 09:30 год. (т.1, а.с.34).
Надалі, протокол про скасування земельних торгів було завантажено уповноваженою особою організатора аукціону в електронній системі 15.05.2024 року о 17:13:39 год. із зазначенням дати скасування 14.05.2024 року о 09:30 год. та причини: "У зв'язку з необхідністю внесення змін до землевпорядної документації на земельну ділянку щодо відчуження права оренди на земельну ділянку кадастровий номер 0520655900:04:002:0731, площею 0,1500 га цільове призначення: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" (т.1, а.с.31, 33), що підтверджується інформацією ТОВ "Е-Тендер", наданою на виконання ухвали суду першої інстанції (т.1, а.с.191).
Внаслідок вказаних обставин електронною системою сформовано протокол про результати земельних торгів №LRE001-UA-20240412-77486, в якому вказано: "Статус земельних торгів: Земельні торги скасовані" (т.1, а.с.32).
Враховуючи викладене, надаючи оцінку встановленим обставинам справи щодо скасування земельних торгів, колегія суддів дійшла висновку, що Стрижавською селищною радою як організатором земельних торгів з дотриманням строків, передбачених ч.3 ст.138 ЗК України, п.44 Вимог №1013, реалізовано своє право на скасування земельних торгів, оскільки відповідне рішення було прийнято до проведення земельних торгів (14.05.2024 о 09:30 год.), а повідомлення про скасування торгів оприлюднено не пізніше ніж протягом робочого дня, що настає за днем прийняття відповідного рішення, як це передбачено законом (15.05.2024 року о 17:13:39 год.).
Таким чином, розпорядження Стрижавської селищної ради від 14.05.2024 року №84 "Про скасування земельних торгів в електронній, торговій системі ідентифікатором LRE001-UA-20240412-77486" є законним та таким, що відповідає положенням імперативного припису ч.3 ст.138 ЗК України, що спростовує відповідні висновки суду першої інстанції.
Доводи позивача щодо сумнівності оформлення протоколу про скасування земельних торгів 14.05.2024 о 09:30 год, у зв'язку з тривалістю процесу отримання та узгодження відповідної інформації, а також висновки суду першої інстанції з цього питання, не заслуговують на увагу, оскільки не спростовується жодним доказом та є лише припущенням позивача. В цьому контексті суд приймає до уваги відсутність доказів підробки такого документу.
З огляду на викладене, оскільки господарським судом було встановлено протиправність розпорядження Стрижавської селищної ради від 14.05.2024 року №84, однак відмовлено у задоволенні позовних вимог у зв'язку із неефективністю обраного позивачем способу захисту, колегія суддів вважає за необхідне, відповідно до ч.4 ст. 277 ГПК України, змінити у відповідній частині мотивувальну частину рішення суду першої інстанції та викласти її в редакції даної постанови.
Щодо доводів позивача про набуття ним статусу переможця торгів, що є підставою для зобов'язання Стрижавської селищної ради укласти з ним договір оренди земельної ділянки, апеляційний суд враховує наступне.
За приписами ч.14 ст.137 ЗК України, земельні торги проводяться за процедурою визначення переможця, під час якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів торгів.
У відповідності до абз.7 ч.2 ст.135 ЗК України, переможець земельних торгів - це учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі якщо ним зроблено щонайменше один крок торгів (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу), у випадках, встановлених частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок торгів, а в разі однакових цінових пропозицій - учасник, який подав раніше цінову пропозицію, за умови відсутності його відмови від очікування.
Згідно з ч.15 ст.137 ЗК України, протокол про результати земельних торгів формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів в електронній формі.
Формування протоколів про результати земельних торгів та їх оприлюднення здійснюється в електронній торговій системі автоматично у день завершення земельних торгів. Протоколи формуються за формою, оприлюдненою на офіційному веб-сайті адміністратора електронної торгової системи (далі - адміністратор) та затвердженою ним, з урахуванням вимог ч.15 ст. 137 Кодексу (п. 4 Вимог № 1013).
Відповідно до п. 45 Вимог № 1013, переможець земельних торгів визначається шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників та формування протоколу про результати земельних торгів з урахуванням положень абз.7 ч.2 ст.135 Кодексу.
Аналіз викладеного дає підстави для висновку, що переможець земельних торгів визначається шляхом автоматичної оцінки цінових пропозицій учасників, тобто електронна торгова система лише обирає потенційного переможця, а саме учасника, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, без кваліфікації такого учасника як переможця.
Частиною 16 ст.137 ЗК України передбачено, що протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Переможець земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою. Організатор земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом шести робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою.
Протокол про результати земельних торгів є підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договорів оренди, суборенди землі, емфітевзису, суперфіцію.
Разом з тим, згідно з ч.19 ст.137 ЗК України, організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який, зокрема, не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості.
Таким чином, після визначення електронною торговою системою переможця торгів, відбувається кваліфікація переможця як наступний етап проведення земельних торгів, на якому замовник перевіряє пропозицію учасника на відповідність вимогам тендерної документації. Кваліфікація є виключною компетенцією організатора, що означає, що він не може делегувати цю функцію третім особам.
Водночас, апеляційним судом встановлено, що Стрижавською селищною радою в межах земельних торгів № LRE001-UA20240412-77486 не було проведено кваліфікацію ФОП Баришева С.О. перед підписанням з ним протоколу та договору за результатами земельних торгів, що належить виключно до її повноважень як організатора торгів.
Як наслідок, відсутній підписаний між організатором земельних торгів та ФОП Баришевим С.О. як переможцем протокол про результати земельних торгів, який є необхідним документом, оскільки підтверджує результати торгів та слугує підставою для укладення договору оренди у відповідності до абз. 4 ч.16 ст. 137 ЗК України.
Крім того, ч.1 ст.139 ЗК України визначено, що організатор земельних торгів після їх проведення публікує в електронній торговій системі підписаний протокол про результати земельних торгів, договір купівлі-продажу земельної ділянки або прав на неї та відомості про сплату переможцем торгів належної суми за придбаний лот та суми витрат на підготовку лота до продажу.
Після оприлюднення організатором договору, підписаного за результатами проведення земельних торгів, та відомостей про здійснення переможцем торгів оплати за придбаний лот та витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, і натискання електронної кнопки в інтерфейсі особистого кабінету земельним торгам автоматично присвоюється статус аукціону, що завершився (абз.2 п.56 Вимог №1013).
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, електронною системою за результатами земельних торгів №LRE001-UA-20240412-77486 сформовано протокол, в якому вказано: "Статус земельних торгів: Земельні торги скасовані" (т.1, а.с.32). Отже, на даний час земельні торги знаходяться в статусі "скасовано".
Пунктом 79 Вимог №1013 передбачено, що повернення сплачених реєстраційних та гарантійних внесків учасникам у разі скасування земельних торгів здійснюється оператором електронного майданчика протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем присвоєння земельним торгам статусу скасованих.
Як вбачається із листа ТОВ "Е-Тендер" (т.1, а.с.66) та не заперечується сторонами, 07.06.2024 у зв'язку із скасуванням земельних торгів №LRE001-UA-20240412-77486 ФОП Баришеву С.В. був повернутий гарантійний внесок в розмірі 9001,31 грн, що додатково свідчить про скасування відповідних земельних торгів та відсутність у нього статусу переможця.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги відсутність проведення Стрижавською селищною радою кваліфікації ФОП Баришева С.О., що належить до виключних повноважень організатора земельних торгів, а також відсутність підписаного між організатором та переможцем та опублікованого в електронній торговій системі протоколу про результати земельних торгів, який є підставою для укладення договору оренди, колегія суддів дійшла висновку, що між сторонами даного спору не виникло переддоговірних відносин, оскільки етапи, які передують моменту виникнення у організатора і переможця права укласти договір оренди, фактично не відбулися, що свідчить про недотримання передбаченої законодавством процедури проведення земельних торгів №LRE001-UA-20240412-77486.
Як наслідок, відсутні правові підстави для визнання укладеним договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:04:002:0731 у запропонованій позивачем редакції.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що "формування електронною системою протоколу про результати земельних торгів та його підписання ФОП Баришевим С.В. є достатньою, нормативно визначеною підставою для укладення договору оренди земельної ділянки" є безпідставним та таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Доводи позивача про сплату коштів за придбаний лот та витрат, здійснених на підготовку лота до продажу відповідно до платіжних інструкцій №3 та №4 від 15.05.2024, що свідчить про дотримання ним, як переможцем, порядку проведення земельних торгів, не заслуговують на увагу та спростовуються висновками апеляційного суду щодо недотримання передбаченої законодавством процедури проведення земельних торгів, що відповідно свідчить про відсутність підстав для здійснення зазначених платежів ФОП Баришевим С.В. та про невідповідність його дій положенням ч.24 ст.137 ЗК України і п.55 Вимог №1013.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що згідно з п.64 Вимог №1013, після усунення підстав, за якими торги були скасовані або їх результати були визнані судом недійсними, організатор оприлюднює оголошення про проведення нових торгів, які проводяться у порядку, встановленому Кодексом та цими вимогами для проведення.
Отже, учасники земельних торгів №LRE001-UA-20240412-77486, в тому числі ФОП Баришев С.О., не позбавлені можливості взяти участь у нових торгах щодо продажу права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:04:002:0731, після внесення змін до землевпорядної документації та оприлюднення оголошення про проведення нових торгів.
Згідно п.2 ч.1 ст.275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.277 ГПК України підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення у відповідній частині є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Зважаючи на вищевикладене, перевіривши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права на підставі встановлених фактичних обставин справи, приймаючи до уваги не врахування судом етапності процедури проведення земельних торгів, що чітко регламентується положеннями ст.137-139 ЗК України, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги та відповідно наявність правових підстав для скасування рішення Господарського суду Вінницької області від 15.01.2025 в частині задоволення позовної вимоги про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки та ухвалення нового рішення про відмову в позові у вказаній частині.
Враховуючи приписи ст.129 ГПК України, апеляційним судом, з підстав задоволення апеляційної скарги, часткового скасування судового рішення та як наслідок відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, судовий збір за розгляд справи в суді першої інстанції та суді апеляційної інстанції, а також витрати на професійну правничу допомогу, заявлені ФОП Баришевим С.О. у суді першої інстанції, покладаються на позивача.
Керуючись ст. 269, 270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд
1. Апеляційну скаргу Стрижавської селищної ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 15.01.2025 у справі №902/778/24 задоволити.
2. Рішення Господарського суду Вінницької області від 15.01.2025 у справі №902/778/24 в частині задоволення позову про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки скасувати та ухвалити нове рішення.
3. У задоволенні позову в частині визнання укладеним договору оренди земельної ділянки відмовити.
4. Рішення Господарського суду Вінницької області від 15.01.2025 у справі №902/778/24 в частині відмови у задоволенні позову про визнання незаконним розпорядження Стрижавської селищної ради від 14.05.2024 року №84 змінити в мотивувальній частині та викласти її в редакції даної постанови.
5. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Баришева Семена Олеговича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Стрижавської селищної ради (23210, Вінницька обл., Вінницький р-н, смт.Стрижавка, вул.40-річчя Перемоги, буд.7, код ЄДРПОУ 04330007) судовий збір за розгляд апеляційної скарги в сумі 3633,60 грн.
6. Господарському суду Вінницької області видати судовий наказ.
7. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст.286-291 Господарського процесуального кодексу України.
Повна постанова складена "02" квітня 2025 р.
Головуючий суддя Мельник О.В.
Суддя Петухов М.Г.
Суддя Маціщук А.В.