Справа № 761/6943/25
Провадження № 3/761/2116/2025
31 березня 2025 року м. Київ
Суддя Шевченківського районного суду м. Києва Глянь О.С., розглянувши матеріал, якій надійшов з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст. 212-21 КУпАП, -
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/663 від 24.01.2025 ОСОБА_1 як уповноважена особа політичної партії «Громада і закон», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії» порушила порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2024 року, а саме не відобразила інформацію про нерухоме майно та інформацію про платежі з поточного рахунку політичної партії, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про політичні партії в Україні» у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.
Диспозиція 212-21 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Суб'єкт адміністративного проступку, відповідальність за який передбачена ст. 212-21 КУпАП - спеціальний (посадова (уповноважена) особа політичної партії, на яку чинним законодавством покладено обов'язок подання Звіту).
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративні правопорушення № 50-33/663 від 24.01.2025 складений відносно ОСОБА_1 у зв'язку із порушенням нею, як уповноваженою особою політичної партії «Громада і закон», порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
До матеріалів справи долучено копію наказу голови політичної партії «Громада і закон» № 29 від 17.08.2023, згідно якого члена політичної партії ОСОБА_1 , а також ряд інших осіб, назначено відповідальними та надано право представляти інтереси щодо проведення реєстраційних дій в Міністерстві юстиції, отримувати інформацію з державних органів, подавати звіти до державних установ, організацій, Національного агентства з питань запобігання корупції, з правом другого підпису на усіх фінансових та банківських документах.
Крім цього, долучені письмові пояснення ОСОБА_1 , подані до Національного агентства з питань запобігання корупції, в яких вона вказала, що не була та не є членом політичної партії «Громада і закон», відповідних доказів цього до матеріалів справи також не долучено.
Згідно ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Так, під час судового розгляду було встановлено, що у матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 є посадовою особою на яку згідно законодавства покладено обов'язки подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Отже, в силу вимог ст. 14 КУпАП ОСОБА_1 не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст. 62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Положеннями ч. 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши відповідно до ст. 252 КУпАП докази, наявні в справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи вищевикладене, прийшов до переконання в тому, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, провадження у справі про адміністративні правопорушення підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 23, 33, 38, 212-21, 221, 245-249, 251-252, 268, 277, 279, 280, 283-285, 287-289, 294 КУпАП, суд, -
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративних правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.С. Глянь