Постанова від 01.04.2025 по справі 154/975/25

154/975/25

3/154/672/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.04.2025 Суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Пустовойт Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, яка надійшла з Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,

за ч.2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення

УСТАНОВИЛА:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 260701 від 02.03.2025, складеного інспектором Володимирського РВП ГУНП у Волинській області Гоменюком М.Л., ОСОБА_1 , 02.03.2025 о 21-35 год. в м.Володимир по вул.Віктора Хмелецького, керував транспортним засобом «BMW 530 D», державний реєстраційний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (виражений запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки та в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України. Правопорушення вчинено повторно протягом року. Зазначеними діями ОСОБА_1 порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність згідно з ч.2 ст.130 КУпАП.

ОСОБА_1 надав в суді письмову заяву, в якій вину не визнав, вказавши, що транспортним засобом не керував, а просто сидів в автомобілі, слухав музику, що говорив поліцейським не пам'ятає.

Суддя, врахувавши позицію особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, у тому числі відеозаписи, надані разом з адміністративним матеріалом, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В пунктах п.2.5 Правил дорожнього руху України передбачено, що водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Згідно з п. п. 2, 4 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану наркотичного сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані наркотичного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного сп'яніння, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Згідно п.7 розділу 1 вказаної Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Факт вчинення ОСОБА_1 вказаного адміністративного правопорушення, підтверджується зібраними у справі і належним чином дослідженими судом доказами. Так його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП підтверджується:

-протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 260701 від 02.03.2025 року,

-направленням на огляд водія з метою виявлення стану сп'яніння,

-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначено, що ОСОБА_1 від огляду відмовився,

-відеозаписом з нагрудних боді-камер інспекторів поліції, на яких зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та його відмову проїхати в медичний заклад для проходження такого огляду,

- постановою Володимир-Волинського міського суду від 27.12.2024, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 та ч. 1 ст. 130 КУпАП, на підтвердження повторності вчинення адміністративного правопорушення ,

-довідкою інспектора САП, в якій зазначається, що ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія, а також протягом року притягався за ч.1 ст.130 КУпАП та був позбавлений права керування транспортними засобами.

Встановлені судом обставини та досліджені докази доводять наявність вини особи, оскільки відмова на законну вимогу працівника поліції, у якого виникли сумніви щодо стану водія, від проходження в установленому порядку медичного огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцій, свідчить про ознаки правопорушення.

Вищевказане правопорушення вчинено ОСОБА_1 повторно протягом року, так як 27.12.2024 його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1ст.130 ч.5 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу 40800,00 гривень та позбавлено права керування строком на 5 років.

Отже, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч.2 ст.130 КУпАП, оскільки він всупереч п.2.5 ПДР України, повторно протягом року відмовився від проходження в установленому порядку медичного огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцій.

Суддя критично ставиться до позиції ОСОБА_1 , що він не керував автомобілем, а лише перебував у ньому після сварки з дружиною, оскільки вона спростовується наданим до адмінматеріалу відеозаписом, де чітко прослуховується, як правопорушник самостійно підтвердив той факт, що керував транспортним засобом, виїхав на перехрестя, але побачив автомобіль працівників поліції та зупинився.

Жодного належного доказу, який би підтверджував пояснення правопорушника не наведено, а тому суддя розцінює, позицію ОСОБА_1 як спосіб уникнути відповідальності за інкриміноване правопорушення.

З аналізу санкції ч.2 ст.130 КУпАП слідує, що нею передбачено накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Враховуючи вищевикладене, а також характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та відношення самого правопорушника до скоєного, суд вважає необхідним піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню, передбаченому санкцією ч.2 ст.130 КУпАП, без конфіскації транспортного засобу (адже автомобіль не перебуває у приватній власності порушника, відповідно до наявної у матеріалах справи довідки транспортний засіб належить ОСОБА_2 ).

Відповідно дост.4 ч.2 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст.130, 245, 247, 280, 284 КУпАП, Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки, без конфіскації транспортного засобу, який не перебуває у приватній власності порушника.

Роз'яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст.308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 грн. судового збору за наступними реквізитами:отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір, Володимир-Волинський міський суд Волинської області.

Апеляційну скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Волинського апеляційного суду.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців із дня її винесення. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.

Суддя: Тетяна Пустовойт