Справа № 620/45/25 Суддя (судді) першої інстанції: Наталія БАРГАМІНА
31 березня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Епель О.В., Файдюка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Чернігівського районного управління поліції Головного управління національної поліції у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування звернення, визнання протиправним та безпідставним рішення, визнання протиправними дій та скасування записів,
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Чернігівського районного управління поліції Головного управління національної поліції у Чернігівській області в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлене ЧРУП ГУНП у Чернігівській області за номером Е484530 від 02.12.2024 року, щодо порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та безпідставним рішення ЧРУП ГУНП у Чернігівській області про відкриття Єдиного обліку (ЄО №74900 від 03.12.2024 року) щодо порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії ЧРУП ГУНП у Чернігівській області щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 до електронних реєстрів (баз даних);
- скасувати записи, виконані ЧРУП ГУНП у Чернігівській області, у всіх базах та реєстрах, які використовуються поліцією під час перевірки документів, в яких зазначено, що ОСОБА_1 порушує правила військового обліку (ЄО №74900 від 03.12.2024 року).
Разом з тим, позивачем було подано заяву про забезпечення позову, в якій він просить заборонити ІНФОРМАЦІЯ_2 , Чернігівському районному управлінню поліції Головного управління Національної поліції у Чернігівській області здійснювати його адміністративне затримання до моменту вирішення справи по суті; заборонити ІНФОРМАЦІЯ_2 направляти позивача на повторне військово-лікарське комісування (ВЛК) до моменту вирішення справи по суті.
Вказана заява обґрунтована тим, що існують реальні ризики незаконного затримання, оскільки позивач є непридатним до військової служби та виключеним з військового обліку.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року у задоволенні заяву про забезпечення позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити заяву про забезпечення позову у повному обсязі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
За приписами частини 2 статті 151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
При цьому, співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії. Заходи до забезпечення позову можуть бути вжиті судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Суди не вправі вживати такі заходи до забезпечення позову, які є фактично рівнозначними задоволенню позовних вимог.
Також, при розгляді клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову суд повинен дати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з врахуванням: розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення позову забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; наявності зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.
Отже, забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача проти несумлінних дій, рішень суб'єкта владних повноважень, що гарантує реальне виконання позитивно прийнятого рішення.
Судом встановлено, що позивач просить суд визнати протиправним та скасувати звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлене ЧРУП ГУНП у Чернігівській області за номером Е484530 від 02.12.2024 року, щодо порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ; визнати протиправним та безпідставним рішення ЧРУП ГУНП у Чернігівській області про відкриття Єдиного обліку (ЄО №74900 від 03.12.2024 року) щодо порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ; визнати протиправними дії ЧРУП ГУНП у Чернігівській області щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 до електронних реєстрів (баз даних); скасувати записи, виконані ЧРУП ГУНП у Чернігівській області, у всіх базах та реєстрах, які використовуються поліцією під час перевірки документів, в яких зазначено, що ОСОБА_1 порушує правила військового обліку (ЄО №74900 від 03.12.2024 року).
Водночас, суд звертає увагу, що питання правомірності дій відповідачів щодо здійснення адміністративного затримання позивача не є предметом розгляду даної справи.
Крім того, позивачем не було надано доказів на підтвердження вжиття відповідачем заходів щодо вручення повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або направлення позивача для проходження військово-лікарської комісії тощо.
Водночас, суд здійснює захист реально порушених прав, а не тих, що ймовірно можуть бути порушені у майбутньому, а можливе настання негативних наслідків не є беззаперечним доказом для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Крім того, очевидні ознаки протиправності рішення, дій бездіяльності та порушення ними прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, повинні, насамперед, існувати поза обґрунтованим сумнівом. Тобто, суд, який застосовує заходи забезпечення позову з цих підстав повинен бути переконаний у тому, що рішення, дії, бездіяльність відповідача явно суперечать вимогам закону за критеріями, визначеними частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства, порушують права, свободи або інтереси позивачів і вжиття заходів забезпечення позову є дієвим способом запобігання істотним та реальним негативним наслідкам таких порушень. У іншому випадку, висновки суду про наявність очевидних ознак протиправності дій відповідача та порушення ним прав, свобод чи інтересів позивача до розгляду справи по суті, свідчать про наперед сформовану судом правову позицію по справі.
Разом з тим, оцінку вказаним доказам буде надано під час розгляду справи по суті, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про вжиття заходів забезпечення позову.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
cуддя О.В.Епель
суддя В.В.Файдюк