Постанова від 31.03.2025 по справі 440/7967/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 р. Справа № 440/7967/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Макаренко Я.М.,

Суддів: Жигилія С.П. , Любчич Л.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2024, головуючий суддя І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва, м. Полтава, по справі № 440/7967/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у виплаті з 20.03.2024 пенсії без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність та відмову у виплаті усіх видів надбавок, доплат, підвищень та індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», і індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

- зобов?язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром з 20.03.2024 року з урахуванням надбавок, доплат, підвищень та індексації, за вирахуванням фактично сплачених сум;

- зобов?язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з 20.03.2024 року виплачувати пенсію з урахуванням індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, та індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, за вирахуванням фактично сплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначає, що відповідачем з 20.03.2024 протиправно не виплачується індексація пенсії з 01.03.2023 у розмірі 1682,22 грн, та з 01.03.2024 у розмірі 39,11 грн., а також протиправно обмежено пенсію максимальним розміром.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не виплати ОСОБА_1 нарахованої з 01.03.2023 індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та 01.03.2024 індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 з урахуванням нарахованої індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» в розмірі 1500,00 грн. та з урахуванням нарахованої індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» в розмірі 39,11 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не призначення, не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров?ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни І групи у розмірі 474,50 грн.

Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров?ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни І групи у розмірі 474,50 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на те, що рішення є необґрунтованим і незаконним, винесеним з порушенням норм матеріального права, а тому є таким, що підлягає скасуванню, просить ухвалити нове рішення суду, яким скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 по справі №440/7967/24, а позовні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку. Водночас положення, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), не застосовуються при призначенні пенсії за нормами Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII) вперше, переведенні на пенсію за нормами Закону № 796-XII (в тому числі поновлення раніше призначеної пенсії) та при перерахунках (автоматичних відповідно до чинних нормативно-правових актів (індексації пенсії, зміни розмірів соціальних нормативів, набуття права на вікову надбавку) та індивідуальних) після 20.03.2024.

Щодо проведення індексації пенсії відповідач зазначив, що з 01.03.2022 Позивачу проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році». Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2022 становить 6186,32 грн. (1.17х1.11х1.11х1.14). З 01.03.2023 Позивачу проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Показник середньої заробітної плати з 01.03.2023 становить 7405,03 грн. (3764.40х 1.17х1.11х1.11х1.14х1.197). З 01.03.2024 позивачу проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Показник середньої заробітної плати з 01.03.2024 становить 7994,47 грн. (3764.40х 1.17х1.11х1.11х1.14х1.197х1.0797).

Вказав, що постановою встановлено, у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Постановами КМУ передбачено індексацію показника середньої заробітньої плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсій, а не індексацію самої пенсійної виплати.

Таким чином, на думку апелянта, позивачу правомірно призначена та обрахована пенсія відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 №168, від 24.02.2024 №185. Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 №168, від 24.02.2024 №185 є чинними, у встановленому законом порядку протиправними не визнавалися, а відтак підлягають обов'язковому застосуванню.

Позивач надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому просив апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у справі 440/7967/24 залишити без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 р. без змін.

На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168) та від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) позивачу була нарахована індексація.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.

На вказане звернення ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 16.05.2024 позивачу повідомило про те, що розмір пенсії виплачується в повному обсязі відповідно до вимог чинного законодавства та не досягає максимально можливого розміру, а саме з 01.03.2023 - 20930,00 грн, з 01.03.2024 - 23610,00 грн.

Відповідач зазначив, що внаслідок проведених перерахунків розмір пенсійної виплати з 01.03.2024 становить 20757,96 грн., в тому числі:

- 20874,64 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку (23194,04 грн. х 90% втрати працездатності);

- 70,00 грн. - цільова допомога особам з інвалідністю І групи внаслідок війни, розмір якої встановлений Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни»;

- 1180,50 грн. - підвищення особам з інвалідністю І групи з числа солдатів і матросів строкової служби, прирівняних до інвалідів війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціально захисту» (прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність 2361 грн. х 50%);

- 354,15 грн. - державна соціальна допомога на догляд інвалідам І групи підгрупи «Б» (прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність 2361 грн. х 15%);

- -1682,22 грн. - обмеження в індексації з 01.03.2023 року;

- 39,11 грн. - обмеження індексації з 01.03.2024 року.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у виплаті з 20.03.2024 пенсії без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність та відмову у виплаті усіх видів надбавок, доплат, підвищень та індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, і індексації, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо не виплати позивачу нарахованої з 01.03.2023 індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 та 01.03.2024 індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, та зобов?язання ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити нарахування та виплату пенсії позивачу з 01.03.2024 з урахуванням нарахованої індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» в розмірі 1500,00 грн. та з урахуванням нарахованої індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» в розмірі 39,11 грн., з урахуванням раніше виплачених сум. Також суд першої інстанції дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непризначення, ненарахування та невиплати позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров?ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни І групи у розмірі 474,50 грн та зобов?язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити, нарахувати та виплатити позивачу з 01.03.2024 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров?ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни І групи у розмірі 474,50 грн.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що позивачем рішення суду першої інстанції не оскаржується. Отже, в межах розгляду цієї справи судом апеляційної інстанції надається правова оцінка висновкам суду в частині задоволених позовних вимог.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров?я, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон №796-ХІІ).

Згідно зі ст. 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров?ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з ч. 3 ст. 67 Закону № 796-XII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з ч. 1 ст. 2 розділу І Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Отже, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст. 2 Закону № 3668-VІ, зокрема, Закону № 796-ХІІ, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.

Зазначені висновки відповідають позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 28.02.2024 у справі № 240/20830/21, від 24.04.2024 у справі № 580/365/20.

Разом з тим, норми п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 3668-VІ є лише частиною вказаного нормативно-правового акта, не дублюються іншими актами, встановлюють межі застосування норм інституту «обмеження максимального розміру пенсії» за колом осіб в момент набуття чинності названого Закону та спрямовані на збереження соціальних прав і інтересів в сфері пенсійних відносин, реалізація яких мала місце до набуття вступу в силу згаданого Закону.

З часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VІ).

Крім того, положення ст. 2 Закону № 3668-VI кореспондуються з положеннями ч. 3 ст. 67 Закону № 796-XII.

Таким чином, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст. 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.

20.03.2024 Конституційний Суд України ухвалив Рішення №2-р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.

Відповідно до п. 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 припис ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Відповідно до ч. 1 ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, з 20.03.2024 з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024, стаття 67 Закону № 796 не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, також припис ст. 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-XII, зі змінами, визнано неконституційними.

Як свідчать матеріали справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розмір пенсії позивача з 20.03.2024 виплачувався у повному обсязі, в сумі 20583,76 грн., яка не досягала величини 23610,00 грн (2361 х 10), тобто без обмеження пенсії максимальним розміром.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що внаслідок перерахунку пенсії позивача з 20.03.2024 року пенсійний орган не допустив протиправної поведінки та не порушив його право на належне пенсійне забезпечення в цій частині.

Щодо доводів апеляційної скарги в частині проведення індексації пенсії позивача відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, від 23.02.2024 № 185 колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною першою статті 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до частини п?ятої статті 2 Закону №1282-XII індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування»

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 4 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови.

Згідно з пунктом 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, розмір пенсії по інвалідності, призначеної за Законом № 796-ХІІ, підвищуються у 2023 році на коефіцієнт 1,197, проте розмір збільшення у результаті перерахунку пенсії не може бути вище за 1500 грн.

23 лютого 2024 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Підпунктом 3 п. 2 постанови № 185 установлено, що розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

Згідно з пунктом 3 постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Так, для забезпечення індексації пенсії проводиться перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування», яка своєю чергою встановлює, що розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

У свою чергу, пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX та пунктом 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 3460-IX установлено, що у 2023 та 2024 роках частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування», частині друга статті 67 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Тобто, нормами вищенаведених Законів надано право Кабінету Міністрів України визначати розмір, умови та порядок збільшення пенсій з метою їх індексації.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії, а саме:

- з 01.03.2023 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197 до показника середньої заробітної плати 6186,32 (6186,32х1,197=7405,03 грн.), заробітна плата для обчислення пенсії - 21483,92 грн. (7405,03х2.90126).

Загальний розмір пенсії з 01.03.2023 склав 19083,76грн., де: 19335,53 грн. - основний розмір пенсії (21483,92 грн. х 90%), 313,95 грн. - ДСД на догляд інваліду 1 групи (15%х2093), 1046,50 грн. - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 1 групи (2093грн. х 50%), 70 грн. - щомісячна цільова грошова допомога, (-) 1682,22грн. - обмеження в індексації з 01.03.2023.

З 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» проведено перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнта індексації 1,0796. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2024, становить 7994,47 грн. (7405,03 грн. х 1,0796), заробітна плата для обчислення пенсії - 23194,04 грн. (7994,47 грн. х 2,90126).

Загальний розмір пенсії з 01.03.2024 становить 20757,96 грн., у тому числі: 20874,64 грн. - основний розмір пенсії (23194,04 грн. х 90%); 354,15 грн. - ДСД на догляд інваліду 1 групи (15%х2361), 1180,50 грн. - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 1 групи (2361грн. х 50%); 70 грн. - щомісячна цільова допомога інвалідам війни 1 групи; (- 1682,22грн.) - обмеження в індексації з 01.03.2023; (-39,11 грн.) - обмеження індексації з 01.03.2024.

Враховуючи застосування пункту 10 Постанови №168 та пункту 3 Постанови №185, де розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн., пенсійним органом проведено обмеження індексації пенсії, а саме:

- обмеження в індексації з 01.03.2023 склало -1682,22 грн. (19335,53-16153,31=3182,22-1500=1682,22), де: 19335,53 - основний розмір пенсії станом на 01.03.2023, 16153,31 - основний розмір пенсії станом на 28.02.2023.

- обмеження в індексації з 01.03.2024 склало - 39,11 грн. (20874,64-19335,53=1539,11-1500=39,11), де: 20874,64 - основний розмір пенсії станом на 01.03.2024, 19335,53 - основний розмір пенсії станом на 01.03.2023.

Таким чином, пенсійним органом була нарахована індексація ОСОБА_1 з 01.03.2023 в сумі 3182,22 грн., виплачено відповідно пункту 10 Постанови №168 - в розмірі 1500,00 грн., сума -1682,22 грн. - обмеження; з 01.03.2024 - нарахована індексація в сумі 1539,11 грн., виплачено відповідно до пункту 3 Постанови №185 в розмірі 1500,00 грн., сума -39,11 грн. - обмеження.

Колегія суддів зазначає, що оскільки чинними нормативно-правовими актами (п. 10 Постанови №168, п. 3 Постанови №185) передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 гривень - таке обмеження є обґрунтованим, відповідно відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про протиправність дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо не виплати позивачу нарахованої з 01.03.2023 індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 та з 01.03.2024 індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 та зобов?язання ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити нарахування і виплату пенсії позивачу з 01.03.2024 з урахуванням нарахованої індексації згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 185 в розмірі 1500,00 грн. та від 23.02.2024 № в розмірі 39,11 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.

Таким чином, рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню.

Поряд із цим, доводи апеляційної скарги не містять обґрунтування незгоди відповідача із частиною оскаржуваного рішення щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов?язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити, нарахувати та виплатити позивачу з 01.03.2024 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров?ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни І групи у розмірі 474,50 грн., у зв?язку з чим в даній частині суд апеляційної інстанції не надає оцінку відповідним висновкам суду першої інстанції.

Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з??ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції неповно з?ясував обставини справи та неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про часткове скасування рішення суду першої інстанції та прийняття в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - задовольнити частково.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 по справі № 440/7967/24 - скасувати в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не виплати ОСОБА_1 нарахованої з 01.03.2023 індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та 01.03.2024 індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та зобов?язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 з урахуванням нарахованої індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» в розмірі 1500,00 грн. та з урахуванням нарахованої індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» в розмірі 39,11 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 по справі №440/7967/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.М. Макаренко

Судді С.П. Жигилій Л.В. Любчич